Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησα με φίλο που έχει γνωστούς για να κάνουμε την μετατροπή στην Βουλγαρία. Οι τιμές είναι πολύ χαμηλές (στα μισά σε σχέση με Ελλάδα) και υπάρχει μηχανικός για να βάλει τη σχετική υπογραφή για ΚΤΕΟ. Βέβαια, υπάρχει κι η άλλη λύση καθώς με 50€ πας Βουλγαρία, σου βγάζουν την δεξαμενή, περνάς ΚΤΕΟ και μετά πας και την ξαναβάζεις. Ταυτόχρονα στη Βουλγαρία έχουν σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία από εδώ και τους εμπιστεύομαι περισσότερο.

 

Είμαι αρκετά ζεστός με το θέμα πάντως.

 

γεια σε ολους.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ.και εγω εχω βρει να κανω μετατροπη στο

blagoegravd βουλγαρια αλλα κολλαω στο γεγονος οτι δεν μπορω να το νομιμοποιησω.

φιλος αστυνομικος μου ειπε οτι αν σε καταλαβουν σε τυχαιο τροχαιο ελενχο βρισκεις τον μπελα σου αν δεν εισαι νομιμος(αφαιρεση αδειας ,διπλωματος.πινακιδες κτλ).

ξερει καποιος μηχανικο που μπορει να υπογραψει με το αζιμιωτο μετατροπη?

Ολα το μαγαζια που εγκαθιστουν αεριο κρατανε το ποσο 'η δινουν και σε καποιο πτυχιουχο μηχανολογο καποιο ποσο για την υπογραφη?

καποιος που εχει εγκαταστησει αεριο με αδεια μπορει να μας πει αν εκτος απο τον τεχνικο εγκαταστατη υπογραφει και καποιος μηχανολογος με πτυχειο ΑΕΙ,ΤΕΙ το χαρτι που πρεπει να παει στο κτεο?

ρωτησα πτυχιουχο μηχανολογο που υπογραφει αδειες για κοτσαδορο και μου ειπε οτι

αυτος δεν μπορει για αεριο και οτι αυτοι που υπογραφουν για αεριο ειναι μετρημενοι

στα δακτυλα το χεριου! πχ στα τρικαλα ενας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα άλλο θέμα είναι και το θέμα ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ!

Τα συστήματα υγραερίου με πνεύμονα (χμ... 4ης γενιάς??) έχουν : α) την συντήρηση του πνεύμονα κάθε 70Κ χιλιόμετρα... (ρωτήστε τον εγκαταστάτη πόσο πάει αυτή η εργασία, περιπου 80€) & β) την αλλαγή φίλτρου υγραερίου (ενα μικρό βαρελάκι που είναι μετά την εισαγωγή του υγραερίου και πρίν την μπουκάλα) κάθε 30Κ χιλιόμετρα και αυτό (κόστος περίπου 15€)

Τα συστήματα υγραερίου χωρίς πνεύμονα (5ης γενιάς τα λένε??) έχουν μονο την αλλαγή φίλτρου υγραερίου κάθε 30Κ χιλιόμετρα και αυτό (κόστος περίπου 15€)

 

και αυτό είναι ένα θέμα ......

Φυσικά και διάλεξα το δεύτερο (συστημα με υγρή έκχυση υγραερίου) γιατί εχω λιγότερα μηχανικά μέρη μέσα στην μηχανή και λιγότερη συντήρηση. Δεν γουστάρω τα τσιτσιμπλικια με τους πνεύμονες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ασφαλιστικη εταιρια, υπαρχει κανενα προβλημα? Εννοω πρεπει να ενημερωθει για την μετατροπη? ¨Η υπαρχει περιπτωση να πουνε οτι δεν καλυπτουμε το ταδε επειδη εγινε μετατροπη σε υγραεριοκινηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ασφαλιστικη εταιρια, υπαρχει κανενα προβλημα? Εννοω πρεπει να ενημερωθει για την μετατροπη? ¨Η υπαρχει περιπτωση να πουνε οτι δεν καλυπτουμε το ταδε επειδη εγινε μετατροπη σε υγραεριοκινηση?

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται να την ενημερώσεις!

το τσεκάρισα με δύο ασφαλιστικές εταιρίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτεο πρεπει να περασει το αυτοκινητο, αμεσως μολις το παρεις απο το συνεργειο που εβαλε το υγραεριο?

Αν ναι, χρειαζεται και κανενα παράβολο?

 

καλό θα ήταν να διαβάζεις το forum

η απάντηση είναι μέσα στο ίδιο θέμα του forum :mad:

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3287880&postcount=36

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3325991&postcount=47

 

_______________________________________________________________

Search is my best friend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό θα ήταν να διαβάζεις το forum

η απάντηση είναι μέσα στο ίδιο θέμα του forum :mad:

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3287880&postcount=36

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3325991&postcount=47

 

εχεις δικιο, απλα σημερα διαβασα παρα πολλα(και εκτος insomnia) για υγραεριοκινηση, και εχω αρχισει και ξεχνω αν και που διαβασα τι!

 

Δεν καταλαβα ομως, ποσο διαστημα πρεπει να μεσολαβησει απο τοτε που πηγες στο δημοσιο Κτεο, μεχρι τοτε που πηγες στη Νομαρχια.

Περιμενεις να πανε χαρτια εκει? Ποσο καιρό; Τηλεφωνεις καπου, ενημερωνεσαι για το ποτε να πας για νεα αδεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα ομως, ποσο διαστημα πρεπει να μεσολαβησει απο τοτε που πηγες στο δημοσιο Κτεο, μεχρι τοτε που πηγες στη Νομαρχια.

Περιμενεις να πανε χαρτια εκει? Ποσο καιρό; Τηλεφωνεις καπου, ενημερωνεσαι για το ποτε να πας για νεα αδεια?

 

πήγα για ΚΤΕΟ μετά από 6 μήνες!!! πάς όποτε θέλεις... μπορείς να μην πας και ποτέ αλλα αν γινει κανένα ατίχημα... τοτε έχει πρόβλημα

μεταξύ του ενός και του άλλου μεσολαβεί περίπου 1 μήνας! Ναι περιμένεις τα χαρτιά να πάνε εκεί αλλα δεν ξέρεις ποτε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα για ΚΤΕΟ μετά από 6 μήνες!!! πάς όποτε θέλεις... μπορείς να μην πας και ποτέ αλλα αν γινει κανένα ατίχημα... τοτε έχει πρόβλημα

μεταξύ του ενός και του άλλου μεσολαβεί περίπου 1 μήνας! Ναι περιμένεις τα χαρτιά να πάνε εκεί αλλα δεν ξέρεις ποτε!!!!

 

Νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος, οτι πρεπει να το πας αμεσα Κτεο, καλου κακου...αν ξερει κανενας ας πει γι αυτο.

 

1 μηνας χρονικο διαστημα, ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος, οτι πρεπει να το πας αμεσα Κτεο, καλου κακου...αν ξερει κανενας ας πει γι αυτο.

 

1 μηνας χρονικο διαστημα, ok.

 

Μετά την τοποθέτηση σου δίνουν ένα χαρτί με το οποίο πρέπει να πας στο ΚΤΕΟ .Μετά τον τεχνικό έλεγχο σου γράφουνε στην άδεια ότι το αυτοκίνητο είναι υγραεριοκίνητο .

Και από εκεί και πέρα θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται σαν "πράσινο" αυτοκίνητο με μειωμένα τέλη , αλλά αυτό το παραλήψανε για κάποιο λόγο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε το παραλειψανε ,γιατι αν στο χαρακτηρισουν πρασινο αυτοκινητο,μετα δεν θα πληρωνεις πρασινα τελη!

βλεπτε εχουμε πολυ πρασινη κυβερνηση...

και χρειαζονται πρασινες απολαβες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παρασκευη πηρα το δικο μου αυτοκινητο (peugeot 306 cabrio 1600cc 01") απο τον κατσαμπερη. εκανα περιπου 200km μεσα στο σαβατοκυριακο και οι εντυπωσεις μου δεν θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες!

 

το συστημα μπαινει σε λειτουργια 2 με 3 λεπτα αφου παρει μπρος το αυτοκινητο (αν η μηχανη ειναι ζεστη περνει μετα απο λιγα δευτερολεπτα)

- οταν δουλευει με υγραεριο το αυτοκινητο ειναι πολυ πιο ησυχο απότι με την βενζινη

- οι επιδοσεις δεν πεσανε ουτε στο ελαχιστο (δοκιμασμενο σε σημεια που περνουσα και πριν οπως ανηφορα καρδίας κτλ)

- δεν ισχυει τπτ απο αυτα που λενε περι αναθυμιασεων , μετα απο μεγαλη βολτα με πολυ ζεστο καιρο δεν μυριζε τιποτα ουτε πισω στον χωρο αποσκευων αλλα ουτε και στον χωρο της μηχανης.

- η καταναλωση διατηρηθηκε στα ιδια επιπεδα με την βενζινη

 

σχετικα με την δουλεια που εκαναν στον κατσαμπερη εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος, μπορει να μου το αργησαν μια μερα το αυτοκινητο αλλα η εγκατασταση φαινεται τελειως εργοστασιακη τοσο στον χωρο της μηχανης αλλα και μεσα εκει που βαλανε τις ενδειξεις (ολα ταχτοποιημενα χωρις καλωδια να κρεμονται και λοιπες ταρζανιες)

για σερβις μου ειπε μονο καθε 15 με 20 χιλιαδες χιλιομετρα θα αλλαζουμε το φιλτρο (20ε κοστος)

 

τελικη τιμη 1100ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παρασκευη πηρα το δικο μου αυτοκινητο (peugeot 306 cabrio 1600cc 01") απο τον κατσαμπερη. εκανα περιπου 200km μεσα στο σαβατοκυριακο και οι εντυπωσεις μου δεν θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες!

 

το συστημα μπαινει σε λειτουργια 2 με 3 λεπτα αφου παρει μπρος το αυτοκινητο (αν η μηχανη ειναι ζεστη περνει μετα απο λιγα δευτερολεπτα)

- οταν δουλευει με υγραεριο το αυτοκινητο ειναι πολυ πιο ησυχο απότι με την βενζινη

- οι επιδοσεις δεν πεσανε ουτε στο ελαχιστο (δοκιμασμενο σε σημεια που περνουσα και πριν οπως ανηφορα καρδίας κτλ)

- δεν ισχυει τπτ απο αυτα που λενε περι αναθυμιασεων , μετα απο μεγαλη βολτα με πολυ ζεστο καιρο δεν μυριζε τιποτα ουτε πισω στον χωρο αποσκευων αλλα ουτε και στον χωρο της μηχανης.

- η καταναλωση διατηρηθηκε στα ιδια επιπεδα με την βενζινη

 

σχετικα με την δουλεια που εκαναν στον κατσαμπερη εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος, μπορει να μου το αργησαν μια μερα το αυτοκινητο αλλα η εγκατασταση φαινεται τελειως εργοστασιακη τοσο στον χωρο της μηχανης αλλα και μεσα εκει που βαλανε τις ενδειξεις (ολα ταχτοποιημενα χωρις καλωδια να κρεμονται και λοιπες ταρζανιες)

για σερβις μου ειπε μονο καθε 15 με 20 χιλιαδες χιλιομετρα θα αλλαζουμε το φιλτρο (20ε κοστος)

 

τελικη τιμη 1100ε

 

Καλη τιμη! Ειναι πιστοποιημενος, κανονισες για Κτεο?

Δωσε αν μπορεις στοιχεια επικοινωνιας, δ/νση, τηλεφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γενιάς έβαλες; 4ης ή 5ης?

 

edit:

Παιδιά μπορεί να μου ξεκαθαρίσει κάποιος που ξέρει. Μετά από τηλ. επικοινωνία με συνεργείο μου είπε ότι περνάει 6ης γενιάς! τα οποία έχουν παλι μπεκ, αέριο καύσιμο και όχι υγρό όπως τα 5ης γενιάς και γενικά μου τα παρουσίασε να μοιάζουν με τα 4ης αλλά πιο εξελιγμένα. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μάρκα zavoli μου είπε

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...