Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ο λόγος που αρχικά καίει βενζίνη, είναι για να ζεσταθεί το νερό του ψυγείου και να αρχίσει ο πνεύμονας να ζεσταίνει το υγραέριο για να μετατραπεί σε αέρια μορφή από υγρή για να μπορέσει να καεί από τον κινητήρα, αν και πλέον έχουν αρχίσει να το ψεκάζουν υγρό σε κάποια αυτοκίνητα!

 

όσο πιο κοντά είναι τα μπεκ στον θάλαμο καύσης, τόσο μικρότερη η διαφορά κατανάλωσης μιας και δεν χρειάζεται να ρίξει παραπάνω βενζίνη για να "συμπληρώσει" την απόσταση από την εισαγωγή μέχρι τον κύλινδρο, το λέω λίγο παράξενα αλλά δεν μπορώ να το πω πιο απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια καλημερα,

ξερει κανεις τιποτα απο τον τοποθετη υγραεριου Μπίρμπο στην αθηνα..?

..ρωταω αν κανεις απο το forum εχει παει το αυτοκινητο του η εχει ακουσει

κατι για τον τεχνικο τον συγκεκριμενο...

..οι αναμονες ειναι πολυ μεγαλες σε δυο τεχνικους (αθηνα, τριπολη) που εχω ρωτησει...

...οσοι πιστοι του υγραεριου επισπευστε γιατι οσο περναει ο καιρος θα χειροτερευει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dimrou για τον Μπιρμπο δεν γνωρίζω, εγω έβαλα υγραέριο στον Καρβούνη. Η λίστα αναμονής εκεί δεν είναι μεγάλη. Έκαναν πολύ καλή δουλειά. Οργανωμένο συνεργείο (μου έδωσαν και αυτοκίνητο αντικατάστασης για τις 2 μέρες που πήρε η μετατροπή). Μπορείς να βρεις πληροφορίες και τηλ στο σαιτ τους (μαζντα Καρβούνης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε macattack1,

πηρα τηλεφωνο στον καρβουνη και μαλιστα φευγω σφαιρα να παω απο

εκει να τα πουμε απο κοντα...

ενημερωνω μετα το κοινο...

(Δεν εχω καμια σχεση με διαφημιση των συνεργειων που αναφερω σε αυτο και στα προηγουμενα post μου...εξηγουμαι για να ειμαι οκ με ολους σας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Κατά τύχη είδα στο γερμανικό site της opel οτι προσφέρονται κάποια μοντέλα στην Γερμανία από την αρχή με βενζίνη/υγραέριο.:shock:

Άραγε αυτά να τα φέρνουν οι ελληνικές αντιπροσωπίες; :X

 

link

Opel Astra Caravan

Opel Corsa

Opel Meriva

Opel Zafira

Αυτά.

:-)

 

 

και με φυσικό αέριο βγάλανε. τι με αυτό; δε θα τα φέρουν Ελλάδα...

 

---------- Προσθήκη στις 18:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:56 ----------

 

Έχουμε καμία ενημέρωση για συνεργεία/τιμές/εξυπηρέτηση από άλλα μέρη πλην της Σαλονίκης;

 

 

εχω έναν κατάλογο με όλα τα πρατήρια της Ελλάδος. Αν θες πες μου.

 

---------- Προσθήκη στις 18:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:57 ----------

 

Σε ολο το φασμα στροφων λειτουργει με υγραεριο ή κοντα στα κοκκινα γυριζει σε βενζινη?

 

σε όλο το φάσμα. Μπορείς να το γυρίσεις και χειροκίνητα σε όποιο καύσιμο θες αλλά δε σε συμφέρει μιας και το LPG έχει 118 οκτ. και έτσι ο κινητήρας έχει έκρηξη πιο δυνατή στις υψηλές στροφές από την 95άρα ή την 100άρα (θεωρητικά 100άρα της Ελλάδας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με φυσικό αέριο βγάλανε. τι με αυτό; δε θα τα φέρουν Ελλάδα...

 

---------- Προσθήκη στις 18:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:57 ----------

 

 

σε όλο το φάσμα. Μπορείς να το γυρίσεις και χειροκίνητα σε όποιο καύσιμο θες αλλά δε σε συμφέρει μιας και το LPG έχει 118 οκτ. και έτσι ο κινητήρας έχει έκρηξη πιο δυνατή στις υψηλές στροφές από την 95άρα ή την 100άρα (θεωρητικά 100άρα της Ελλάδας)

 

Ναι αν δεν είδες ρωτάω: "Άραγε αυτά να τα φέρνουν οι ελληνικές αντιπροσωπίες ;"

και εσύ μου λες για φυσικό αέριο.

 

Το προπάνιο έχει ~110 οκτάνια, το βουτάνιο ~92 οκτάνια. 118 το μείγμα με τίποτα. Κάπου ανάμεσα στα 100 με 105 πρέπει να είναι.

 

Και τα οκτάνια δεν κάνουν πιο δυνατή την έκρηξη, απλά δείχνουν οτι αντέχει το καύσιμο πιο υψηλή πίεση και θερμοκρασία πριν αυταναφλεγεί.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι νόμιζα ότι το έλεγες απλά ότι υπάρχουν και δε τα φέρνουνε.

 

το υγραέριο που βάζεις έχεις 109 οκτ με 116οκτ. και κάποιες πηγές αναφέρουν για 118. Είναι και διάφορα συστατικά που βάζουν μέσα όπως το λιπαντικό το οποίο έχει.

Θα το αναγνωρίσεις κάπου με τον κωδικό LPG. (Liquefied petroleum gas). Επίσης το lpg δεν είναι αυτοαναφλέξιμο οπως είναι το πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην χρήση με τους κινητήρες εσωτερικής καύσεως δε θεωρείται αυταναφλέξιμο. Για αυτό και χρησιμοποιούνται μπουζί.

 

edit: μία εταιρεία συστημάτων υγραερίου αυτοκινήτων αναφέρει σε ένα φυλλάδιο της ότι πρέπει να γίνεται τακτική συντήρηση των μπουζί επειδή μπορεί να προκαλέσει προβλήματα και κακή καύση. Απαιτείται δε, λέει, λόγω του ότι είναι 118 οκτ. ισχυρός σπινθήρας για την τέλεια καύση.

Επεξ/σία από alexioualexios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην χρήση με τους κινητήρες εσωτερικής καύσεως δε θεωρείται αυταναφλέξιμο. Για αυτό και χρησιμοποιούνται μπουζί.

 

Αφού λοιπόν δεν συμβαίνει αυτό το lpg γιατί έχει αριθμό οκτανίων μικρότερο από το 00 ;

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω...έχω ένα Xsara 1.8 εκκεντροφοράτο και κατεβάζει τα αντερά του...ειδικά μέσα στη πόλη με το ζόρι βγάζω 500χιλ...και γράφω πάρα πολλά το χρόνο κοντά 20.000 με 25.000

 

Αξίζει...ή, η τιμή σε ένα χρόνο απο 0.70 που έχει σχεδόν θα πάει τίποτα 1.30 το λίτρο?.

Και επίσης ο κινητήρας θα αντέξει ή θα τα φτύσει μετά απο καμιά 100.000χιλιάδες χιλιόμετρα?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω...έχω ένα Xsara 1.8 εκκεντροφοράτο και κατεβάζει τα αντερά του...ειδικά μέσα στη πόλη με το ζόρι βγάζω 500χιλ...και γράφω πάρα πολλά το χρόνο κοντά 20.000 με 25.000

 

Αξίζει...ή, η τιμή σε ένα χρόνο απο 0.70 που έχει σχεδόν θα πάει τίποτα 1.30 το λίτρο?.

Και επίσης ο κινητήρας θα αντέξει ή θα τα φτύσει μετά απο καμιά 100.000χιλιάδες χιλιόμετρα?...

 

 

οι βενζινοκινητήρες από μόνοι τους δεν έχουν μεγάλη ζωή σε χιλιόμετρα.

Το ότι αξίζει αξίζει. Μπορεί να πάει το υγραέριο 1.3€ αλλά η βενζίνη θα έχει σίγουρα 2.1€ τότε. Καύση χωρίς υπολείμματα... Σε ποια πόλη είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι βενζινοκινητήρες από μόνοι τους δεν έχουν μεγάλη ζωή σε χιλιόμετρα.

Το ότι αξίζει αξίζει. Μπορεί να πάει το υγραέριο 1.3€ αλλά η βενζίνη θα έχει σίγουρα 2.1€ τότε. Καύση χωρίς υπολείμματα... Σε ποια πόλη είσαι;

 

Θεσσαλονίκη είμαι και είδα...έχει 2-3 βενζινάδικα...με βολεύει εκείνο στα ΚΤΕΛ μια χαρά...

..αλλά σκέφτομαι ακριβώς αυτό που ανέφερα...μην το βάλω και του χρόνου η τιμή φτάσει της βενζίνας...

 

Και ένας βενζινοκινητήρας όπως ο δικός μου άνετα 300αρίζει...αλλά άκουσα πως το υγραέριο στις 100χιλιάδες χιλ...τους βγάζει off ...γιατί λέει δεν έχει λυπαντικό χαρακτήρα...ισχύει κάτι τέτοιο?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν ισχύει καθόλου. Το lpg έχει λιπαντικό. Σε αντίθεση με την βενζίνη η καύση του δεν επιβαρύνει καταλύτη και μηχανικά μέρη μιας και δεν έχει υπολείμματα όπως το θείο της βενζίνης.

 

Γνωρίζεις άλλα πρατήρια της Θεσσαλονίκης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν ισχύει καθόλου. Το lpg έχει λιπαντικό. Σε αντίθεση με την βενζίνη η καύση του δεν επιβαρύνει καταλύτη και μηχανικά μέρη μιας και δεν έχει υπολείμματα όπως το θείο της βενζίνης.

 

Γνωρίζεις άλλα πρατήρια της Θεσσαλονίκης;

 

έχει ανατολικά, ένα πίσω από τον ΟΑΣΘ στον φοίνικα, πρέπει να είναι αυτό δίπλα στο Ρ3 του Carrefour και έχει άλλα 2 κοντά στο ΗΥΑΤΤ και το αεροδρόμιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...