Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο status tou dispute μου λεει οτι απαιτειται ενεργεια μου και λεει αυτο:

Please review this information and determine whether you would like us to continue processing your claim. You may cancel this claim by clicking "Cancel Claim" below. If we do not hear from you, we will resume our investigation in 0 days

 

Το θεμα ειναι οτι απο κατω εχει το cancel claim επιλογη αλλα δν εχει επιλογη για να συνεχιστει το claim.Tο μονο που εχει ειναι ενα που λεει return to resolution center,αυτο πρεπei να επιλεξω?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικα ο πωλητης μου εκανε refund,πηρα τα χρηματα στο paypal αλλα εχω μια ερωτηση:Απο το paypal πως τα κανω αναληψη για να πανε στην πιστωτικη καρτα που εχω δηλωσει στο paypal?Γιατι μου βγαζει οτι μπορω να κανω αναληψη μονο σε τραπεζικο λογαριασμο.

 

Και παλι ευχαριστω ολους για τις απαντησεις στις ερωτησεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ebay scripts/guis απαγορευονται ή απλως ενοψλουν τους πωλητες?

 

Ρωταω γιατι βαρεθηκα να καθομαι ολη μερα και να κανω bid και να περιμενω την εξελιξη.Μπορω να χρησιμοποιησω καποιο τετοιο automation tool?

 

Εχω ακουσει κατι για ebay genie.Λεει κατι?Υπαρχουν κατι καλυτερο διαφορετικο απ οοσο γνωριζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τελειως αλλο.Combined payments πως γινονται?

 

Κερδισε 5 προιοντα απο εναν αγοραστη,τα πονταρα ενεα-ενα και στο 4 συνειδητοποιησα πως υποστηριζει combined payments και σωζεις 0.75 pounds σε καθε item.

 

Τωρα που τα πληρωσα δεν γινεται combined payment απο μενου ε?

 

Του εστειλα και του ειπα να μου κοψει τα ποσα απο το 5ο αντικειμενο που παραμενει απληρωτο,δηλαδη το τελευτεο που κερδισα να πληρωσω την τιμη του - 5*0,75.

 

Θα μπορεσεσει να γινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.Θέλω να αγοράσω απο το ebay κάτι παπούτσια.Το κακό είναι οτι έχω κάνει ενα bid σε ένα κατάστημα αλλα βρήκα καλύτερη προσφορά σε άλλο.Αν αγοράσω απο το άλλο τί γίνεται με το bid????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.Θέλω να αγοράσω απο το ebay κάτι παπούτσια.Το κακό είναι οτι έχω κάνει ενα bid σε ένα κατάστημα αλλα βρήκα καλύτερη προσφορά σε άλλο.Αν αγοράσω απο το άλλο τί γίνεται με το bid????

 

Καλήτερα να στείλεις emal στον πωλητή και να τον ενημερώσεις το ταχύτερο δυνατό.

Καλό είναι βέβαια να αποφεύγεις στο μέλλον ανάλογες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την αλλη εχω ενα αντικειμενο που κερδισα με buy it now αλλα δεν μπορεσα να πληρωση γιατι ειχα προβλημα με το Paypal Και εχει παραμεινει στο on items.Ειδοποιησα τον πωλητη με Message και ακομα περιμενω απαντηση.

 

Υπαρχει περιπτωση να αναγκαστω να το αγορασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεχεται ο πωλητής άλλο τρόπο πληρωμής μπορείς να το κάνεις έτσι.

Τουλάχιστον εγώ σε κάποιες πωλήσεις μου με αγοραστές που είχαν παρόποιο πρόβλημα λύθηκε η διαφορά με επιταγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα απευθυνεστε?

 

Το προβλημα με μενα ειναι οτι δεν θελω να το αγορασω.Για την ακριβεια μην γνωριζοντας οτι με το buy it now το κραταω στα won,πηγα και εκανα εκ νοεου but it now και πηρα μια νεα 6αδα απο το αντικειμενο που ηθελα την οποια και πληρωσα αμεσα,αλλα η αρχικη πραγελια εχει μεινει και αυτη,αλλα ανεξοφλητη στο λογαριασμο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο E-bay αγοράζεις από καταστήματα ή από ανθρώπους?

 

Και απο απλούς πωλητές ιδιότες αλλά και καταστήματα.

Πολύ ξεκινήσαν σαν ιδιότες και τελικά γίνανε onlineshops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο πωλητης μου εκανε refund,πηρα τα χρηματα στο paypal αλλα εχω μια ερωτηση:Απο το paypal πως τα κανω αναληψη για να πανε στην πιστωτικη καρτα που εχω δηλωσει στο paypal?Γιατι μου βγαζει οτι μπορω να κανω αναληψη μονο σε τραπεζικο λογαριασμο.

 

Γνωριζει καποιος?

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το πήρα το ρολόι και είναι πολυ ωραίο. Το καλό είναι ότι τώρα μου ήρθε η ειδοποίηση για το πρώτο ρολόι. Επίσης ο πρώτος πωλητής, μου έχει επιστρέψει τα λεφτα και έτσι έχω και δεύτερο ρολόι τσάμπα. μπορεί να απαιτήσει απο το paypal τα λεφτα αφου μμπορεί να μάθει ότι το έχω πάρει? Βασικά φαίνεται στο usps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας. Είχα ξαναστήλει μήνημα και είχα γράψει για ένα ρολόι που είχα αγοράσει απο αμερική. Τελικά το ρολόι έφτασε Πολονία. Συνενοήθηκα με τον πωλητή και μου είπε τα εξής. Την ίδια με΄ρα έστηλε 2 ρολόγια. Το ένα Ελλαδά και το άλλο Πολωνία. Το tracking που μου έδωσε δεν πήγε ποτε ελλάδα. Πήγε κατευθέιαν Πωλονία. Μετά απο συζήτηση μου΄δίνει και το trucking του ρολογιου για πολλονία και τι βλέπω? Ότι πήγε πολωνία μέσω ελλάδας. Οι κινήσεις που έιχαν καταγραφεί ήταν :

 

1) Εισαγωγή στο κατάστημα

2) Προς εξωτερικό

3) Εισαγωγή στο κατάστημα

4) σε συσκευασία

5) Αποστολή συσκευασίας

6) προσ εξωτερικό. Μάλιστα απο το κωδικό που είχε GRATHAPLWAWAACN80083001100008 βλέπω ότι πάει Πολονία.

 

Τέλος πάντων μιλάω με τον πωλήτή και μου έδωσε τα λεφτα.

 

Αποφασίζω λοιπον να αγοράσω ένα άλλο. Βρίσκο στο ebay ένα άλλο, ο πωλητής είχε 100% feedback και το αγοράζω. Του λέω ότι δεν θέλω να πληρώσω δασμούς και μου λέει θα το στείλει ως δώρο και θα βάλει 40$ σαν τιμή για να γλυτώσω τελωνείο. Την επομένη μέρα μου έρχετε email μέσω paypal και μου λέει ότι το ρολόι στάλθηκε και μου δίνει tracking number. Μετα απο 2 μέρες μπαίνω στiς ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ(σήμερα δηλαδή) και τι βλέπω... το παρακάτω

 

Ημερομηνία Υποκατάστημα Ενέργεια Στοιχεία Ενέργειας

 

28/05/2008 17:40:00 IPS ΠΡΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ USMIAAGRATHDAEM80502001100071

 

 

Το ίδιο υπήρχε και στο πρώτο ρολόι που πήγε Πωλονία. Τι στο καλο ρε παιδιά. Δεύτερη φορά το ίδο λάθος? Αυτο το προς εξωτερικό σημαίνει ότι θα πάει εξωτερικό ή έτσι το έχουν? Σε δικές σας περιπτωσεις η απαντήσεις της πορείας ήταν διαφορετικές? Αμα έγινε πάλι το ΄διο λάθος θα σαλτάρω. ΄Πήρα σήμερα το απόγευμα τα ταχύδρομεία αλλα είναι κλειστά. Θα πάρω πάλι αύριο πρωί.

 

manolis78 στο http://www.usps.com τι γραφει οταν βαζεις τον αριθμο αποστολης;

 

Αν στο εστειλε απο ΗΠΑ γιατι δε μπαινεις στο site του USPS και με το tracking nr να δεις τη πορεια του πακετου? Tωρα αν καταλαβαινω σωστα τους κωδικους που φαινονται μαλλον αναφερεται οτι το πακετο εφυγε απο ΗΠΑ (US) για Ελλαδα (GR) Αθηνα (ATH) στις 20.05.08

 

Γεία σας παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το πήρα το ρολόι και είναι πολυ ωραίο. Το καλό είναι ότι τώρα μου ήρθε η ειδοποίηση για το πρώτο ρολόι. Επίσης ο πρώτος πωλητής, μου έχει επιστρέψει τα λεφτα και έτσι έχω και δεύτερο ρολόι τσάμπα. μπορεί να απαιτήσει απο το paypal τα λεφτα αφου μμπορεί να μάθει ότι το έχω πάρει? Βασικά φαίνεται στο usps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...