Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανε ρωτα στο ταχυδρομειο σου κ παρε κ ενα τηλ στο τελωνειο κ μετα βλεπεις.ο πωλητης μου φαινεται πολυ ειληκρινης παντως

Πηγα στο ταχυδρομιεο αλλα τπτ,εκει μου παν οτι στο τελωνειο δυσκολο να βρουν κατι χωρις tracking number.

Εν τω μεταξυ ο πωλητης μου στελνει αυτο:

don't close the paypal dispute until you've went through with this process, because yeah, you don't wanna close it and reopen it. if they still don't have it, maybe i can work out a replacement with you somehow.

 

Τι να κανω να του ζητησω αμεσο refund η να του πω να ξαναστειλει το δεμα και με ποιανου εξοδα ομως τωρα??(προφανως οχι δικα μου..)Πως να το διαπραγματευτω?

Και αν υπαρχουν τα ιδια προβληματα παλι?

Και επισης σε περιτωση που συμφωνησουμε να μου το ξαναστειλει αυτο θα πρεπει να γινει μεσω ebay και αφου εχω κλεισει to prwto dispute, σωστα?Γιατι εκτος ebay μπορει να μου πει στο στελνω και να στο να παρω τα !#%@@@@#...

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φιλε tas21 εγω στη θεση σου μαλλον θα επαιρνα τα λεφτα για να τελειωνω.δυσκολη αποφαση παντως...ποσες μερες εχει που ανοιξες το dispute?

Εχω 9 μερες που το ανοιξα και 5 μερες που το εκανα escalate sto paypal.

Και εγω μαλλον θα προτιμησω το refund,να του πω να μου κανει αυτος αμεσα refund η να περιμενω τι θα γινει με το paypal(θα με διακαιωσει omws?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παυπαλ κατα 99,9% θα σε δικαιωσει..αφου ο πωλητης δεν εχει τρακινγκ αριθμο ειναι χαμενος απο χερι.Απο εκει και περα στην κριση σου ειναι να περιμενεις..αμα προσφερθηκε οπως λες να στα δωσει κατευθειαν δεν βλεπω τον λογο να περιμενεις.

 

αν στα δωσει απο μονος του παντως εγω στη θεση σου δεν θα εβαζα - feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παυπαλ κατα 99,9% θα σε δικαιωσει..αφου ο πωλητης δεν εχει τρακινγκ αριθμο ειναι χαμενος απο χερι.Απο εκει και περα στην κριση σου ειναι να περιμενεις..αμα προσφερθηκε οπως λες να στα δωσει κατευθειαν δεν βλεπω τον λογο να περιμενεις.

 

αν στα δωσει απο μονος του παντως εγω στη θεση σου δεν θα εβαζα - feedback

το paypal θα τον δικαιωσει 100%. Απο εκει και περα εφ οσον ο πωλητης ηταν συνεργασιμος, προσφερθηκε ειτε να αντικαταστησει το χαμενο η να κανει refund, εφ οσον υπαρχει καλη καταληξη δε βλεπω το λογο να μη του βαλει positive feedback. Αλλωστε αν χαθηκε στα ταχυδρομεια δεν ευθυνεται ο πωλητης γιαυτο. Ο πωλητης πρεπει να κριθει συνολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα iphone 8gb, ξερετε κάποιον καλό και ασφαλή seller?Περιμένω με ανυπομονεσία την απάντησή σας...Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay παιδια κανεις εναν λογαριασμο για καθε region (αμερικανικο,εγγλεζικο,γερμανικο), ή κανεις ενα account απο το οποιο μπορεις να κανεις login σε οποιασδηποτε χωρας ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay παιδια κανεις εναν λογαριασμο για καθε region (αμερικανικο,εγγλεζικο,γερμανικο), ή κανεις ενα account απο το οποιο μπορεις να κανεις login σε οποιασδηποτε χωρας ebay?

 

Το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας. Είχα ξαναστήλει μήνημα και είχα γράψει για ένα ρολόι που είχα αγοράσει απο αμερική. Τελικά το ρολόι έφτασε Πολονία. Συνενοήθηκα με τον πωλητή και μου είπε τα εξής. Την ίδια με΄ρα έστηλε 2 ρολόγια. Το ένα Ελλαδά και το άλλο Πολωνία. Το tracking που μου έδωσε δεν πήγε ποτε ελλάδα. Πήγε κατευθέιαν Πωλονία. Μετά απο συζήτηση μου΄δίνει και το trucking του ρολογιου για πολλονία και τι βλέπω? Ότι πήγε πολωνία μέσω ελλάδας. Οι κινήσεις που έιχαν καταγραφεί ήταν :

 

1) Εισαγωγή στο κατάστημα

2) Προς εξωτερικό

3) Εισαγωγή στο κατάστημα

4) σε συσκευασία

5) Αποστολή συσκευασίας

6) προσ εξωτερικό. Μάλιστα απο το κωδικό που είχε GRATHAPLWAWAACN80083001100008 βλέπω ότι πάει Πολονία.

 

Τέλος πάντων μιλάω με τον πωλήτή και μου έδωσε τα λεφτα.

 

Αποφασίζω λοιπον να αγοράσω ένα άλλο. Βρίσκο στο ebay ένα άλλο, ο πωλητής είχε 100% feedback και το αγοράζω. Του λέω ότι δεν θέλω να πληρώσω δασμούς και μου λέει θα το στείλει ως δώρο και θα βάλει 40$ σαν τιμή για να γλυτώσω τελωνείο. Την επομένη μέρα μου έρχετε email μέσω paypal και μου λέει ότι το ρολόι στάλθηκε και μου δίνει tracking number. Μετα απο 2 μέρες μπαίνω στiς ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ(σήμερα δηλαδή) και τι βλέπω... το παρακάτω

 

Ημερομηνία Υποκατάστημα Ενέργεια Στοιχεία Ενέργειας

 

28/05/2008 17:40:00 IPS ΠΡΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ USMIAAGRATHDAEM80502001100071

 

 

Το ίδιο υπήρχε και στο πρώτο ρολόι που πήγε Πωλονία. Τι στο καλο ρε παιδιά. Δεύτερη φορά το ίδο λάθος? Αυτο το προς εξωτερικό σημαίνει ότι θα πάει εξωτερικό ή έτσι το έχουν? Σε δικές σας περιπτωσεις η απαντήσεις της πορείας ήταν διαφορετικές? Αμα έγινε πάλι το ΄διο λάθος θα σαλτάρω. ΄Πήρα σήμερα το απόγευμα τα ταχύδρομεία αλλα είναι κλειστά. Θα πάρω πάλι αύριο πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οταν κανεις account σε ebay ειναι ασφαλες να εισαγεις τα προσωπικα σου στοιχεια?Ονοματα διευθυνσεις τηλεφωνα κτλ?Υπαρχει περιπτωσει να διαχειριστει τις πληροφοριες αυτες καποιος που δεν πρεπει?

 

Ας πουμε στο paypal εβαλα πραγματικα στοιχεια,δεν νομιζω να μπορεις να κανεις αλλιως,αλλα στο ebay τι συμβουλευτε να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 2 μέρες μπαίνω στiς ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ(σήμερα δηλαδή) και τι βλέπω... το παρακάτω

 

Ημερομηνία Υποκατάστημα Ενέργεια Στοιχεία Ενέργειας

 

28/05/2008 17:40:00 IPS ΠΡΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ USMIAAGRATHDAEM80502001100071

 

 

Το ίδιο υπήρχε και στο πρώτο ρολόι που πήγε Πωλονία. Τι στο καλο ρε παιδιά. Δεύτερη φορά το ίδο λάθος? Αυτο το προς εξωτερικό σημαίνει ότι θα πάει εξωτερικό ή έτσι το έχουν? Σε δικές σας περιπτωσεις η απαντήσεις της πορείας ήταν διαφορετικές? Αμα έγινε πάλι το ΄διο λάθος θα σαλτάρω. ΄Πήρα σήμερα το απόγευμα τα ταχύδρομεία αλλα είναι κλειστά. Θα πάρω πάλι αύριο πρωί.

Αν στο εστειλε απο ΗΠΑ γιατι δε μπαινεις στο site του USPS και με το tracking nr να δεις τη πορεια του πακετου? Tωρα αν καταλαβαινω σωστα τους κωδικους που φαινονται μαλλον αναφερεται οτι το πακετο εφυγε απο ΗΠΑ (US) για Ελλαδα (GR) Αθηνα (ATH) στις 20.05.08

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...