Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει κίνδυνος με την πιστωτική ή χρεωστική κάρτα στο Διαδίκτυο;

 

Σαν να μου λες υπαρχει κινδυνος στο δρομο να τρακαρω??

Παντα υπαρχει κινδυνος προφανως στο inernet....αν και στο ebay αν χρησιμοποιεις paypal εισαι πολυ πιο ασφαλη τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να μου λες υπαρχει κινδυνος στο δρομο να τρακαρω??

Παντα υπαρχει κινδυνος προφανως στο inernet....αν και στο ebay αν χρησιμοποιεις paypal εισαι πολυ πιο ασφαλη τα πραγματα

 

και εκτός e-bay να προτιμάς μόνο γνωστές, μεγάλες επιχειρήσεις που να είναι δοκιμασμένες από άλλους Έλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα απο ebay.co.uk ενα iPhone και το παρέλαβα πριν περίπου 20 μέρες. Το δούλεψα κανονικά, ήταν άψογο και του έβαλα θετική. Μετά απο μερικές ημέρες όμως και χωρίς να κάνω κάτι, ή να μου πέσει κάτω, το iPhone παρουσίασε πρόβλημα με το κάτω μέρος της οθόνης, σταμάτησε δηλαδή να δουλεύει. Δείχνει τα πάντα κανονικά αλλά δεν δουλεύει το touch στις τελευταίες 2 γραμμές της οθόνης.

 

Μπορώ να κάνω dispute και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων και ταυτόχρονα αποστολή του iphone πίσω στον πωλητή? Αυτός μπορεί να πάει σε ενα applestore και να του το αντικαταστήσουν, εγώ δυστηχώς δε μπορώ. Του έχω στείλει email και δεν έχει απαντήσει.. φοβάμαι και μη περάσει η προθεσμία και δε μπορέσω να κάνω dispute.

 

Πώς πρέπει να κινηθώ κατα την άποψη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα απο ebay.co.uk ενα iPhone και το παρέλαβα πριν περίπου 20 μέρες. Το δούλεψα κανονικά, ήταν άψογο και του έβαλα θετική. Μετά απο μερικές ημέρες όμως και χωρίς να κάνω κάτι, ή να μου πέσει κάτω, το iPhone παρουσίασε πρόβλημα με το κάτω μέρος της οθόνης, σταμάτησε δηλαδή να δουλεύει. Δείχνει τα πάντα κανονικά αλλά δεν δουλεύει το touch στις τελευταίες 2 γραμμές της οθόνης.

 

Μπορώ να κάνω dispute και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων και ταυτόχρονα αποστολή του iphone πίσω στον πωλητή? Αυτός μπορεί να πάει σε ενα applestore και να του το αντικαταστήσουν, εγώ δυστηχώς δε μπορώ. Του έχω στείλει email και δεν έχει απαντήσει.. φοβάμαι και μη περάσει η προθεσμία και δε μπορέσω να κάνω dispute.

 

Πώς πρέπει να κινηθώ κατα την άποψη σας?

Ασχετα απο τη θετικη που του εβαλες, στην οποια μπορεις να κανεις follow up και να συμπληρωσεις ενα σχολιο, μπορεις να κανεις dispute με το paypal σε 45 ημερες απο την ημερομηνια που πληρωσες, η charge back με τη τραπεζα που εχεις παρει τη καρτα και εχεις 70-90 ημερες προθεσμια. Για μενα ο δευτερος τροπος ειναι προτιμοτερος. Φροντισε να επιστρεψεις το iPhone με συστημμενο και να ζητησεις και αποδειξη παραλαβης. Δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα σου επιστραφουν τα χρηματα, δεδομενου οτι το μαραφετι δεν ηρθε dead on delivery αλλα το δουλεψες και μετα παρουσιασε προβλημα. Εξαρταται απο το description που ειχε ο πωλητης και τι εγραφε σχετικα με ορους εγγυησης και επιστροφης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε escalate σε claim και μην ασχολεισαι παλι εκτος και παρεις email απο το paypal με τπτ ερωτησεις, που θα πρεπει ν απαντησεις. Φυσιολογικα σε 10 μερες θα σου επιστραφουν τα χρηματα

 

Εκανα το escalate kai ελαβα τα εξης mail χθες:

i sent your jersey with international priority mail with usps. there is no tracking ability. i sent your jersey, that much i know, what happened after that, i don't and i can't say anything about it.

 

i understand your frustration, but i sent your jersey and on the customs form i wrote $15 US dollars.

 

i will refund your money, but before that, please do me a favor. do you think you can contact your customs office and see if they are holding it for you to pay taxes?

 

99% of all my intl problems is just that, the customs office holding the jerseys hostage for some customs taxes. so please call your office and see if they have it.

 

if that doesn't work, i will refund your money, not happily but i will because you didn't get it. you just have to understand that these are the problems that happen in intl ebay transactions. i'm very sorry that your jersey happened to be one of the unfortunate ones.

 

και

 

i got the paypal dispute on the 19th i believe. i haven't checked my mail until now because i had to go on a trip overseas on an emergency.

 

#1, i don't remember any emails from you before this paypal dispute.

#2, on the paypal dispute, you claim that i have been ignoring your emails.

 

hey man, this ebay business, it's my livlihood. i need this business to live. ask yourself, why would i want to steal 60 dollars from you and put my whole future in jeopardy.

 

i didn't get your email if you sent one, and if you really wanted to talk to me, you would've sent me multiple emails.

 

please do not go overboard with this. not only is it unfair, but you're not even giving me the opportunity to work out this problem with you.

 

let's please try to work it out thru email, and then if i do you wrong, please bring paypal into this matter to mediate.

 

i want to help you get your jersey. like i said, i have no intent, no gains, from doing you wrong in business. so please refrain from continuing your paypal pursuits and talk to these matters with me on email.

 

 

εδω να πω οτι ειχα προσπαησει να επικοινωνησ

ω μαζι του μια φορα πριν το dispute και μου χε πει οτι το στειλε και να κοιταξω στο τελωνειο και αφου ανοιξα το dispute δν επικοινωνησε για 4 μερες μεχρι που το εκανα escalate και επικοινωνησε.

Τωρα τι να κανω?

Κατα αρχας αξιζει να παρω στο τελωνειο εδω να το αναζητησω οπως μου λεει αυτος?ΚΑι αν ναι πως να το αναζητησω χωρις tracking number?Eπισης η αξια του δεματος ηταν 42ευρο που σημαινει οτι δν γινεται να το κρατησανε στο τελωνειο αφου αξιζει<45 ευρο.

 

Η μηπως να κλεισω το dispute και να του πω να μου κανει refund?Αν κλεισω ομως το dispyte μετα μπορω να το ξανανοικσω σε περιπτωση που δν κανei refund?

 

Ποια η γνωμη σας?

Sorry gia to megalo post.

Thanks a lot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβαινω εγω ο πωλητης δεν παιζει να εκανε καμια λαμογια..απλα ή χαθηκε το δεμα ή ειναι στο τελωνείο.Τωρα να τους παρεις τηλ ή να πας απο εκει κ να ρωτησεις δεν ξερω πως δουλευουν αυτα κ αν θα σε εξυπηρετησουν χωρις τρακινγ number.

 

περιπτωση δικια μου:

πηρα κατι απο χονκ-κονγκ..περιμενα 3 εβδομαδες αλλα τπτ.Στελνω μαιλ τον πωλητη μου λεει οτι το εστειλε και οτι θα επρεπε να το ειχα λαβει.περιμενω 1 βδομαδα ακομα παλι τπτ.Τελικα του ειπα να μου στειλει αλλο..μολις παρελαβα το δευτερο δεμα(σε 1 εβδομαδα) καπακι σε 2 μερες ειρθε κ αυτο που ειχα παραγγειλει πρωτα πριν 5 εβδομαδες...απο οτι καταλαβα ηταν στο ταχυδρομειο της γειτονιας κ δεν μου εφερναν ειδοποιητηριο!!

 

bottomline:

Πανε ρωτα στο ταχυδρομειο σου κ παρε κ ενα τηλ στο τελωνειο κ μετα βλεπεις.ο πωλητης μου φαινεται πολυ ειληκρινης παντως

 

να ξερεις αμα κλεισεις το dispute δεν μπορεις να το ξανανοιξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κ γω μια ερωτηση.

Εχω κανει bid κ εχει ακομα 3 μερες να ληξει .Τωρα δε θελω να το παρω γτ βρηκα κατι καλυτερο,μπορω να κανω cancel στο bid μου?

Θα χασω κατι ?0.90 λιρες ειναι το bid μου,πρωτο κ μοναδικο προς το παρον στη δημοπρασια.

Κ αν δεν εχω να χασω κατι πως το κανω?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας πηρα μια refund απο ενα πωλητη ebay(λαμογιο πουλουσε στικακια 16gb ενω ηταν 2!) στις 22/5 σε ποσες μερες θα δω τα χρηματα στον λογαριασμο μου στο paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κ γω μια ερωτηση.

Εχω κανει bid κ εχει ακομα 3 μερες να ληξει .Τωρα δε θελω να το παρω γτ βρηκα κατι καλυτερο,μπορω να κανω cancel στο bid μου?

Θα χασω κατι ?0.90 λιρες ειναι το bid μου,πρωτο κ μοναδικο προς το παρον στη δημοπρασια.

Κ αν δεν εχω να χασω κατι πως το κανω?

Ευχαριστω

 

εδω εισαι

 

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?RetractBidShow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι αυτο το ψιλοηξερα το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει κανεις απο τους 3 λογους που σου δινει.

Επισης αν το ακυρωσω τελικα θα εχω κατι αρνητικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το ψιλοηξερα το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει κανεις απο τους 3 λογους που σου δινει.

Επισης αν το ακυρωσω τελικα θα εχω κατι αρνητικο ?

 

 

εγω το εχω κανει κανα 2 φορες βαζοντας "entered wrong amount" κ ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexmor στείλε ένα mail στον πωλητή και πες του ευγενικά να σε ακυρώσει απ την δημοπρασία γιατί έκανες λάθος.Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα 1)γιατί το ποσόν είναι "ευτελές" και 2) του το λες σχετικά νωρίς και όχι τελευταία στιγμή ή μετά την λήξη.

2 φορές που μου έχει τύχει σαν πωλητής πάντως την πρώτη ο αγοραστής μου το ζήτησε σχετικά νωρίς (πριν την λήξη της δημοπρασίας) και τον ακύρωσα την δεύτερη όμως άλλος πήγε να το παίξει εξυπνάκιας και το ζήτησε κατόπιν εορτής και φυσικά δεν το δέχτηκα και πλήρωσε κανονικότατα.Και μιλάω για σχετικά καλά ποσά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω το Altec Lansing inMotion iM414 made for Zune και υπέθεσα ότι μπορώ να βρω κάποια καλή περίπτωση στο ebay(καινούριο κάνει γύρω στα 100$).Βρήκα 12 προιόντα αλλά δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει αυτό που το έχει βάλει ο άλλος 1$ με αυτό που το έχει βάλει 25$ και έχει και 7 bids(αυτός με το 1$ δεν θα το πουλήσει τελικα?πάντως έχουν τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά).Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει και να μου πει και τι πρέπει να προσέξω γιατί όπως καταλάβατε είμαι άσχετος θα το εκτιμούσα:-).ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας.εχω κανει μια αγορα απο ebay dvd recorder απο Γερμανια.το πληρωσα την ιδια μερα 5-05 και ελαβα μηνυμα απο την εταιρια οτι το εστηλαν 6-05. μεχρι στιγμης δεν εχω παραλαβη τιποτα.θα πρεπει να ανήσηχω.το εκανα bit απο εταιρια με 66.000 πωλησεις στο ebay. τους εστηλα μηνυμα για traking number και μου στηλαν το εξης μηνυμα΄ We had to send it as a BPI parcel so there is no tracking number, I´m sorry.τι σημαινει αυτο.σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...