Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11/12 έγινε η παραγγελία-πληρωμή και 13/12 η αποστολή.

 

εχει περάσει μήνας. Το estimation που βγάζει ο πωλητής εχει ξεπεραστεί; Αν όχι δώστου μέχρι την ημέρα εκτιμώμενης παράδοσης.

Αν εχει ξεπεραστεί ζήτα απο τον πωλητή refund .Αν δεν δεχτεί και προσπαθεί να σε καθυστερήσει ανοίγεις με την μία case.

 

Οσον αφορά τις χρεώσεις ΕΛΤΑ http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/timokatalogos_dematon_2014.pdf

 

απο εκεί άντλησα τις πληροφορίες. Το δέμα δεν είναι πολύ μεγάλο. Ενα κουτί που περιέχει μια 15άρα οθόνη λάπτοπ μεσα.

 

Δηλαδή πόσο πάει ενα πακέτο 1.5 κιλό για Αγγλία το λιγότερο; Για αριθμο αποστολής εχει πάντα ή πρέπει να πληρώσεις ακόμη περισσότερα απο 25 ευρώ;

oτι λεει ο απο πανω.απλα,τα συστημενα royal mail,ερχονται με ελτα κουριερ

εμένα ήρθε με ACS πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχει περάσει μήνας. Το estimation που βγάζει ο πωλητής εχει ξεπεραστεί; Αν όχι δώστου μέχρι την ημέρα εκτιμώμενης παράδοσης.

Αν εχει ξεπεραστεί ζήτα απο τον πωλητή refund .Αν δεν δεχτεί και προσπαθεί να σε καθυστερήσει ανοίγεις με την μία case.

 

δεν έχει ξεπεραστεί, μέχρι την παρασκευή 16/1 είναι. Οπότε μέχρι την παρασκευή περιμένω και Σάββατο πρωί ωραίο case (βασικά δνε έχω θέμα να περιμένω άλλη μια εβδομάδα, απλά το case θα το ανοίξω για να είμαι καλυμμένος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει ξεπεραστεί, μέχρι την παρασκευή 16/1 είναι. Οπότε μέχρι την παρασκευή περιμένω και Σάββατο πρωί ωραίο case (βασικά δνε έχω θέμα να περιμένω άλλη μια εβδομάδα, απλά το case θα το ανοίξω για να είμαι καλυμμένος)

16/1 θα στείλεις στον πωλητή να σου επιστρέψει τα χρήματα και οτι περίμενες πολύ.

Αν δεν απαντήσεις θετικά μέχρι την επόμενη ημέρα τότε ανοιξε case και θα τα πάρεις τα λεφτά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω τα royal mail τα εχει η acs.

Ότι έρχεται με royal mail συστημένο, έρχεται με acs. 

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι ειναι και ο πιο οικονομικός τρόπος να στείλεις κάτι στην Αγγλία. 

Ένα ερώτημα στην acs της περιοχής θα σας πείσει. 

11/12 έγινε η παραγγελία-πληρωμή και 13/12 η αποστολή.

Απο που έρχεται το αντικείμενο δεν έγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κάλεσα ΕΛΤΑ και μου είπαν οτι διαστάσεις 30χ30χ10 εκατοστά αποστέλετε ως επιστολικό ..

 

οπότε είναι 16.50 ευρώ το συστημένο πακέτο για Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κάλεσα ΕΛΤΑ και μου είπαν οτι διαστάσεις 30χ30χ10 εκατοστά αποστέλετε ως επιστολικό ..

 

οπότε είναι 16.50 ευρώ το συστημένο πακέτο για Αγγλία.

Αυτή ειναι η φθηνότερη που θα βρεις. Δεν υπαρχει αλλη επιλογη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ειναι η φθηνότερη που θα βρεις. Δεν υπαρχει αλλη επιλογη. 

το express συστημένο 18.70.

 

Θα του το στείλω με τον δεύτερο τρόπο μάλλον μιας και η διαφορα ειναι πολύ μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι ακόμη. Το ebay αναφέρει να ζητήσω απο τον πωλητή ενα "return laber" το οποίο θέλει να το εκτυπώσω.

 

Τι ειναι αυτό; το ζήτησα 2 φορές απο τον πωλητή και δεν έδωσε κάποια απάντηση. Απάντησε σε όλα τα άλλα εκτός απο αυτό.

 

τελικα μου είπε οτι δεν δίνει return label γιατι δεν έχουν. Απλά να γράψω στο πακέτο διεύθυνση και RMA αριθμό.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον το ebay αρχισε να φορολογεί και τα μεταφορικά..

 

Ειναι ευκολο να παραθεσεις ενα λινκ για την πληροφορια αυτη? Ενημερωτκα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σος! Μου έβαλε ένας πωλητής λεφτα στον λογαριασμό μου paypal αλλα το θέμα είναι ότι έχω ακυρώσει την πιστωτική μου εδώ και μια βδομάδα λόγω του οτι κάποιος μου έκλεψε τους κωδικούς και πήγε να κάνει αγορά. Το PayPal το είχα συνδεδεμένο με την πιστωτική μου.Τώρα τα λεφτά που έχουν πάει; Περιμένω να μου στείλουν καινούρια πιστωτική. Όταν την ξανα συνδέσω θα μπουν τα λεφτά εκεί ή θα χαθούν για πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σος! Μου έβαλε ένας πωλητής λεφτα στον λογαριασμό μου paypal αλλα το θέμα είναι ότι έχω ακυρώσει την πιστωτική μου εδώ και μια βδομάδα λόγω του οτι κάποιος μου έκλεψε τους κωδικούς και πήγε να κάνει αγορά. Το PayPal το είχα συνδεδεμένο με την πιστωτική μου.Τώρα τα λεφτά που έχουν πάει; Περιμένω να μου στείλουν καινούρια πιστωτική. Όταν την ξανα συνδέσω θα μπουν τα λεφτά εκεί ή θα χαθούν για πάντα;

 

Εχουν παει στην ακυρωμένη πιστωτική σου, παρε την τράπεζα σου να στα μεταφέρει καπου αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

 

Μια ερωτηση: (Θα βοηθουσε εαν ειναι καποιος Αμερικη)....εχουμε και λεμε...με ρωταει ενας απο Αμερικη εαν του στειλω ενα αντκειμενο (Album Panini) θα εχει εκει τελωνειο?

Γνωριζει κανενας εαν θα εχει καποια χρεωση εξτρα αυτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εμενα μου φανηκε περιεργο ειχα καιρο να αγορασω και δεν θυμαμαι..Αγορασα δυο φτηνα αντικειμενα με free shipping απο ΚΙνα απο διαφορετικους πωλητες..Ας πουμε 11 το ενα 5 το αλλο..Και πληρωσα μεσω paypal περιπου 2,20 παραπανω απο την τιμη των προιοντων..Λογικο τοσο ειναι οι χρεωσεις?Το ειχα για λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...