Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, deadendkings είπε

Καλησπέρα βοήθησε με σε κάτι .αν είναι άκυρο το θέμα συγχώρησε με προκαταβολικά .η κοπελα μου είχε φτιαξει παλιά έναν λογαριασμο σύο paypal τον οποίο δεν χρησιμοποίησε ποτε ουτε έκανε κάποια αγορά ουτε σύνδεσε κάποιον λογαριασμό η κάρτα .της ήρθε σήμερα ενα μέιλ που λέει paypal thanks for trannsaction .you sending money to udin ltd united kingdom for $ 1,650,000 usd .πιο κάτω λέει view your invoice και customer view . τι παιζει τώρα με αυτό το μέιλ ;ρννοειτε δεν πήρε τίποτα ουτε καν ξέρει πως λειτουργει απλα έχει αγχωθει μια που δεν ξέρει πολλά όπως και εγώ .ευχαριστώ για πιθανή απάντηση - βοήθεια .

Δεν θα κλικάρεις σε κανένα λινκ στο email που σου ήρθε. Θα μπεις κατευθείαν στην επίσημη ιστοσελίδα με τους κωδικούς και από εκεί θα δείτε αν έγινε κάποια κίνηση. Αν και πάλι είχε εξαρχής 1.650.000 δολάρια στον λογαριασμό της, μπράβο σου, κράτησε την τη κοπέλα και κοίτα μην την χάσεις.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Δεν θα κλικάρεις σε κανένα λινκ στο email που σου ήρθε. Θα μπεις κατευθείαν στην επίσημη ιστοσελίδα με τους κωδικούς και από εκεί θα δείτε αν έγινε κάποια κίνηση. Αν και πάλι είχε εξαρχής 1.650.000 δολάρια στον λογαριασμό της, μπράβο σου, κράτησε την τη κοπέλα και κοίτα μην την χάσεις.

Χαχα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλέ μου .φράγκο δεν έχει η κοπελα μου άνεργη είναι 4 χρόνια .ευχαριστώ για τον χρονο σου να σαι καλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ανεβασω πρωτη φορα αγγελια στο ebay.com με item location την ελλαδα. στο shipping details-domestic details τι πρεπει να βαλω αφου οι επιλογες είναι μονο για αμερικη;

 

EBAY.PNG.8a37ff67097cc647171e14e567e8ebec.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, deadendkings είπε

Χαχα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλέ μου .φράγκο δεν έχει η κοπελα μου άνεργη είναι 4 χρόνια .ευχαριστώ για τον χρονο σου να σαι καλά .

Κατάλαβες με ποιο σκεπτικό το λέω, δεν γίνεται να τραβήξουν ποσό που δεν υπάρχει, θα φάνε άκυρο από την τράπεζα. Επίσης και να υπήρχε τόσο μεγάλο ποσό, υποθέτω ότι δεν θα περνούσε απαρατήρητο από την τράπεζα, θα χτυπούσε κόκκινο στο σύστημα της τράπεζας και θα έριχνε άκυρο στην συναλλαγή ακόμη και να υπήρχαν τα χρήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω να παρω κατι που το βρίσκω  μονο Αμερική και Αυστραλία περίπου στα 70-80Ε με μεταφορικά ,   ,νομιζω το οριο ειναι λιγο πανω απο τα 20Ε(?) ,το αντικείμενο ειναι μικρο και ελαφρυ, περνάει σίγουρα τελωνειο ?

Επεξ/σία από Votritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια

καταργησα μια καρτα στο ebay και παω τωρα paypal και παταω συνδεση νεας καρτας

βαζω μια αλφα μισθοδοσιας visa λεει δνε ειναι αποδεκτη

το ιδιο και σε μια mastercard debit eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα λέει αγορές από το εβαυ

2 ώρες πριν, souz είπε

καλησπερα παιδια

καταργησα μια καρτα στο ebay και παω τωρα paypal και παταω συνδεση νεας καρτας

βαζω μια αλφα μισθοδοσιας visa λεει δνε ειναι αποδεκτη

το ιδιο και σε μια mastercard debit eurobank

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Σήμερα έκανα μία παραγγελία από το ebay και αυτό που παράγγειλα κοστίζει περίπου 10 ευρώ. Η παραγγελία θα έρθει από Κίνα σε κάνα δίμηνο απ' ότι μου έλεγε και τα μεταφορικά είναι τα free international economy. Έγινε η παραγγελία μέσω paypal με χρέωσε το αντίστοιχο ποσό και όλα καλά. Η ερώτησή μου είναι, υπάρχει περίπτωση να υπάρξει επιπλέον χρέωση πχ τελωνείο κτλ και να μου πουν τίποτα περίεργο + 20 ευρώ ξέρω γω; Είναι η πρώτη φορά που παράγγειλα από το ebay και δεν γνωρίζω για τυχόν ''κρυφές'' πρόσθετες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία από ποια τρίτη χώρα αγοράζεις αλλά πόσο κοστίζει το αντικείμενο και τα μεταφορικά του.

Εάν είναι μέχρι 22€ το σύνολο, δεν θα χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνφορουμίτες, έκανα μια αγορά απο Αγγλία και ο πωλητής το έστειλε μέσω αυτής της (ανοησίας;) Global Shipping Program.

Δυστυχώς για μένα, δεν το ειχα προσέξει, απλώς τσέκαρα οτι στέλνει Ελλάδα. Κια μου ειχαν κάνει εντύπωση τα υπερβολικά μεταφορικα (περίπου 30-35 λιρες).

Κερδιζω τη δημοπρασία, ολα καλά πληρώνω. Ειχα λοιπον την αίσθηση πως με τοσα μεταφορικά σε μια βδομαδούλα θα ειχα το αντικείμενο στα χέρια μου. (κρίνοντας απο άλλες αγορές ΜΗ global shipping program ομως).

Εν τέλει παραδοθηκε το δέμα, αυτοι οι γιωταδες καναν 3 ημερες να του βάλουν σφραγίδες,εγγραφα, πανε 5 ημέρες και ΑΚΟΜΗ δν εχει φυγει απο Αγγλια...

Ερωτώ λοιπόν, παραδοσιακά αργεί δαύτος ο τρόπος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα. είχα παραγγείλει 2 τζαμια για οθόνη κινητού και μου έστειλε λάθος τζάμια (παρόλο που είχα επιλέξει το σωστό μοντέλο). Εχω τραβήξει φώτο με τα τζαμια πανω στο κινητο οπου φαίνεται οτι δεν ταιριαζουν καθώς και φωτο το αυτοκόλλητο του φακέλου. Το θέμα είναι να μου στείλει πίσω τα χρήματα ή τα σωστά τζάμια. Να μπω στη διαδικασία να στείλω τα τζαμια αυτα πίσω, απλά δεν παίζει γιατι δεν δίνω λεφτά για έξοδα αποστολής (τα 2 τζάμια είχαν 1Ε και κάτι ψιλά). Στο Ebay στην επιλογή contact seller έχει επιλογή I received an item that wasn't as described, I need to return my item κ.α. Στην επιλογή I received an item that wasn't as described γράφει If there's something wrong with the item, don't worry. Just request a refund. We'll keep track of your request so you can get the item you ordered or your money back. Αν πατήσεις το request a refund βγαίνει μια φόρμα που λεει Why do you want to return this item? και μπορείς να ανεβάσεις και φώτο
Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να κάνω return, δηλαδή να πληρώσω ταχυδρομικά. Αν μου τα πληρωνε τότε να το στείλω, αλλα για δικό του λάθος δεν πληρώνω τίποτα.
Πως να το χειριστώ το θέμα λέτε? Ευχαριστώ

γραφει αυτά σχετικά ο πωλητής
About Item

All items sold by us are being described to the best of our abilities, as accurate as possible, and with utmost conscientiousness on our part.

However, to avoid any potential oversights, I respectfully request your assistance in helping us to make this a mutually satisfactory transaction by THOROUGHLY reviewing item description and photos, and asking all questions PRIOR TO BIDDING.
Please Note that size and color representation are subject to manufacturing variance and may not be exact. Also note that monitor settings may vary from computer to computer and may distort actual colors. Please read these terms thoroughly before placing your bid.

Returns
In case you received a defective item, the customer has up to 3 days from date of receipt to request for refund or exchange for a new one.
In case you received a wrong item, Items must be returned in its original and unused condition & must also be in its original box and packing.
We do not allow refunds or exchanges because of change of mind. Please read all description provided as a guide before you bid. While every step has been taken to ensure that we ship out correct item, there will be occasion when you receive items that are different from the description. In such case, we ask that you contact us immediately so we may remedy the situation. Your satisfaction is important to us and we value your business.

το θέμα είναι με τα έξοδα επιστροφής τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδιάφορο τι γράφει αυτός στην αγγελία του. Αυτό που μετράει είναι η πολιτική του ebay στον συγκεκριμένο τομέα.

Άνοιξε case και γράψε ότι δεν σου έστειλε τζαμάκια για το κινητό σου αλλά λόγω λάθους σου έστειλε για κάποιο άλλο μοντέλο.

Ακόμα και να πρέπει να τα στείλεις πίσω τα έξοδα είναι του πωλητή και είναι υποχρεωμένος να στα πληρώσει (σημαντικό να σταλούν με συστημένο).

Αν αρνηθεί απλά επικοινωνείς με το ebay και τα παίρνει (με το έτσι θέλω) από το paypal του πωλητή για να στα δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα και σε ευχαριστώ. Σε πρώτη φάση στην επιλογή contact seller>I received an item that wasn't as described>request a refund έστειλα φώτο όπου φαίνεται οτι δεν ταιριάζουν στο κινητό μου τα τζαμάκια και έγραψα στα σχολια οτι δεν ταιριάζουν απο σφάλμα του πωλητή και οτι θέλω επιστροφή χρημάτων. Αυτό εννοείς case? 

δεν νομίζω να θέλει να πληρώσει συστημένο απο Ελλάδα. Το καλύτερο για αυτον είναι να επιστρέψει τα λεφτά ή να στείλει ξανα τα σωστά χωρις να ζητήσει πίσω τα λάθος.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...