Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρισκω φακούς για την φωτογραφική μου Pentax πολλες φορές από Αμερική και Ιαπωνία, μια φορά  και απο Ρωσία.

Μιλάμε για μεταχειρισμένους. Υπάρχει κανενας τροπος να αποφυγω το τελωνειο?

Στις 13/1/2021 στις 7:55 ΠΜ, draculias είπε

Καλημέρα και καλή μας χρονιά,

Δεν πρέπει να ισχύει αυτό. Το Global Shipping Programme (πέρα από τα μεταφορικά) κάνει εκτίμηση των import charges παραθέτοντας τα προ αγοράς, δηλαδή τα προπληρώνεις.

4 αγορές έχω ήδη κάνει από ΗΠΑ (πάνω από 22 και κάτω από 150 ευρώ) και μου έχουν έρθει με UPS στην πόρτα μου χωρίς επιπλέον χρεώσεις.

Ηταν θεμα τυχης που δεν περασε απο τελωνειο?. Τι ειναι το Global Shipping Programme ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, nkoumo είπε

Βρισκω φακούς για την φωτογραφική μου Pentax πολλες φορές από Αμερική και Ιαπωνία, μια φορά  και απο Ρωσία.

Μιλάμε για μεταχειρισμένους. Υπάρχει κανενας τροπος να αποφυγω το τελωνειο?

Ηταν θεμα τυχης που δεν περασε απο τελωνειο?. Τι ειναι το Global Shipping Programme ?

Καλημέρα

Ένας συμφορουμίτης πιο πίσω σε παρεμφερές μου ερώτημα, συμβουλεύει (εφόσον είναι μεταχειρισμένο) να αναγράψει ο πωλητής πάνω στο πακέτο USED και για να είναι πειστικό (σε περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου) να μη συνοδεύεται το προϊόν από εγχειρίδια, χαρτιά, ταμπελάκια κτλ. Είναι για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου  να μη χρεωθεί τελωνειακά κόστη, ΔΕΝ είναι ο κανόνας...

Το Global Shipping Programme (GSP) είναι υπηρεσία του ebay, όπου και αποστέλλει το πακέτο σου ο πωλητής (και ουσιαστικά "τελειώνει" η ευθύνη αποστολής του εκεί) και αναλαμβάνει το ebay την υπόλοιπη διαδρομή αποστολής του σε εσένα.

Επίσης χρησιμοποιώντας το GSP κατά την αγορά προϊόντων από τρίτες χώρες, υπολογίζεται (πέρα από την αξία του προϊόντος και μεταφορικά κόστη), γίνεται και μια εκτίμηση/υπολογισμός των εξόδων εκτελωνισμού στη χώρα σου.

Συνεπώς τα προπληρώνεις όλα, "παρακάμπτοντας" χρονικά το στάδιο τελωνείου και έρχεται απευθείας σε εσένα όταν φτάνει Ελλάδα το δέμα σου.

Επίσης οι χρόνοι παράδοσης μέσω του GSP έχω παρατηρήσει πως είναι μικρότεροι από λοιπούς carriers και σίγουρα πιο ακριβείς (μέχρι στιγμής μόνο με UPS έχω παραλάβει όντας απόλυτα ευχαριστημένος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται με τις αγορές από UK.? To eBay μέσο global shipping program μου βγάζει χρέωση τελωνείο ενώ μέσο royal mail δεν μου βγάζει κάτι. Τι γίνεται τελικά με την έξοδο του UK από ΕU τα δέματα περνάνε από τελωνείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 11:07 ΠΜ, draculias είπε

Καλημέρα

Ένας συμφορουμίτης πιο πίσω σε παρεμφερές μου ερώτημα, συμβουλεύει (εφόσον είναι μεταχειρισμένο) να αναγράψει ο πωλητής πάνω στο πακέτο USED και για να είναι πειστικό (σε περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου) να μη συνοδεύεται το προϊόν από εγχειρίδια, χαρτιά, ταμπελάκια κτλ. Είναι για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου  να μη χρεωθεί τελωνειακά κόστη, ΔΕΝ είναι ο κανόνας...

Το Global Shipping Programme (GSP) είναι υπηρεσία του ebay, όπου και αποστέλλει το πακέτο σου ο πωλητής (και ουσιαστικά "τελειώνει" η ευθύνη αποστολής του εκεί) και αναλαμβάνει το ebay την υπόλοιπη διαδρομή αποστολής του σε εσένα.

Επίσης χρησιμοποιώντας το GSP κατά την αγορά προϊόντων από τρίτες χώρες, υπολογίζεται (πέρα από την αξία του προϊόντος και μεταφορικά κόστη), γίνεται και μια εκτίμηση/υπολογισμός των εξόδων εκτελωνισμού στη χώρα σου.

Συνεπώς τα προπληρώνεις όλα, "παρακάμπτοντας" χρονικά το στάδιο τελωνείου και έρχεται απευθείας σε εσένα όταν φτάνει Ελλάδα το δέμα σου.

Επίσης οι χρόνοι παράδοσης μέσω του GSP έχω παρατηρήσει πως είναι μικρότεροι από λοιπούς carriers και σίγουρα πιο ακριβείς (μέχρι στιγμής μόνο με UPS έχω παραλάβει όντας απόλυτα ευχαριστημένος).

Και εγώ πως ξέρω αν ένα προϊόν αποστέλλετε μεσω GSP ? Φαινεται καπου? Ο πωλητής ή ο αγοραστής πρεπει να κανει κατι?

Αν φαίνεται σε κάποιο προιον, δωσε παραδειγμα απο κάποιο διοτι εγω δεν εχω βρει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nkoumo είπε

Και εγώ πως ξέρω αν ένα προϊόν αποστέλλετε μεσω GSP ? Φαινεται καπου? Ο πωλητής ή ο αγοραστής πρεπει να κανει κατι?

Αν φαίνεται σε κάποιο προιον, δωσε παραδειγμα απο κάποιο διοτι εγω δεν εχω βρει τίποτα.

Αν ο Χ πωλητής έχει κάνει συμφωνία/χρησιμοποιεί το GSP θα το δεις στην αγγελία του προϊόντος.

Τυχαίο παράδειγμα

GSP.png.e0f08e8843a05a7134b008e8d240e50d.png

Δεν σημαίνει βέβαια πως αυτό θα ισχύει σε όλες τις αγγελίες του.

19 ώρες πριν, hektor76 είπε

Τι γίνεται με τις αγορές από UK.? To eBay μέσο global shipping program μου βγάζει χρέωση τελωνείο ενώ μέσο royal mail δεν μου βγάζει κάτι. Τι γίνεται τελικά με την έξοδο του UK από ΕU τα δέματα περνάνε από τελωνείο? 

μέσω GSP προπληρώνεις και τελωνείο, με αγγελία πωλητή που αναγράφεται αποστολή με Royal Mail σωστά δεν σου βγάζει επιπλέον χρεώσεις (πέρα από μεταφορικά) θα τα πληρώσεις όμως στην άφιξη τους Ελλάδα στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε παραγγείλει από eBay χωρίς GSP μεταχειρισμένα από τρίτες χώρες σαν το UK, USA, ή καποια άλλη να μας πείτε αν περάσατε από τελωνείο; Είπατε να γράφει το πακέτο έξω Used ή gift μπας και το ξεπεράσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ήρθε ένα μεταχειρισμένο λάπτοπ από ebay το οποίο έχει πρόβλημα (κλασικά ανάβει για 2 λεπτά και σβήνει, κάρτα γραφικών μάλλον).

Ποιά είναι η διαδικασία; Διάβασα λίγο εδώ τον οδηγό

Return an item for a refund | eBay

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Με paypal πλήρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Παιδιά ήρθε ένα μεταχειρισμένο λάπτοπ από ebay το οποίο έχει πρόβλημα (κλασικά ανάβει για 2 λεπτά και σβήνει, κάρτα γραφικών μάλλον).

Ποιά είναι η διαδικασία; Διάβασα λίγο εδώ τον οδηγό

Return an item for a refund | eBay

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Με paypal πλήρωσα.

Σόρρυ αλλά με πιάσανε τα γέλια.

Που πάτε και μπλέκετε;

Πέραν αυτού τι έλεγε στις περιγραφές του ο πωλητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σόρρυ αλλά με πιάσανε τα γέλια.

Που πάτε και μπλέκετε;

Πέραν αυτού τι έλεγε στις περιγραφές του ο πωλητής;

Σαφώς για γέλια. Όταν ένα λάπτοπ πήγε στα 500 καινούριο, θραύση κάνουν τα μεταχειρισμένα.

Τίποτα δεν έλεγε που να συνδέεται με κάποια βλάβη.

Βασικά ρωτάω για την όλη διαδικασία επιστροφής , γιατί έχει κάποια συγκεκριμενα βήματα και κάποιοι την πάτησαν.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Σαφώς για γέλια. Όταν ένα λάπτοπ πήγε στα 500 καινούριο, θραύση κάνουν τα μεταχειρισμένα.

Τίποτα δεν έλεγε που να συνδέεται με κάποια βλάβη.

Βασικά ρωτάω για την όλη διαδικασία επιστροφής , γιατί έχει κάποια συγκεκριμενα βήματα και κάποιοι την πάτησαν.

Η διαδικασία επιστροφής περιγράφεται εδώ.

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

Καλή τύχη

Με την προϋπόθεση ότι το ππ εχει συμφωνήσει και έχει προτείνει την επιστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η διαδικασία επιστροφής περιγράφεται εδώ.

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

Καλή τύχη

Με την προϋπόθεση ότι το ππ εχει συμφωνήσει και έχει προτείνει την επιστροφη.

Νομίζω ότι περιγράφεται και διαδικασία μέσω ebay, μιας και το pp είναι ίδιας ιδιοκτησίας με το ebay.

Ελπίζω να μη φτάσει η δουλειά να χρειάζομαι τύχη.

Ευχαριστώ για το λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Νομίζω ότι περιγράφεται και διαδικασία μέσω ebay, μιας και το pp είναι ίδιας ιδιοκτησίας με το ebay.

Ελπίζω να μη φτάσει η δουλειά να χρειάζομαι τύχη.

Ευχαριστώ για το λινκ.

To pp εχει διαχωριστεί απο το εβαυ αν θυμάμαι καλα πάνω απο μια 10ετια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Νομίζω ότι περιγράφεται και διαδικασία μέσω ebay, μιας και το pp είναι ίδιας ιδιοκτησίας με το ebay.

Ελπίζω να μη φτάσει η δουλειά να χρειάζομαι τύχη.

Ευχαριστώ για το λινκ.

Συνεχίζω την υπόθεση, κάνοντας παράθεση στον εαυτό μου.

Επικοινώνησα με τον πωλητή και ζήτησε απόδειξη (προφανώς βίντεο ή φωτο) για το ότι είναι χαλασμένος ο υπολογιστής και θα μου στείλει τα χρήματα.

Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αργότερα αν το κάνω; Μήπως αντιβαίνει στη διαδικασία που ορίζει το ebay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...