Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε δικά μου δέματα, συνήθως (πια) όταν αναχωρεί από Γερμανία σε 4-5 μέρες είναι στην πόρτα μου.

Μου έτυχε όμως ίδια περίπτωση σαν τη δική σου τώρα: αναχώρηση 16/4 και έχει κολλήσει εκεί ως update. Στα Ελτα τίποτε ακόμα.

Μην εκπλαγείς όμως εάν ξαφνικά εμφανιστεί notification ότι έφτασε Ελλάδα και ταυτόχρονα στο παραδίδουν ήδη σπίτι σου. Συμβαίνει και αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και παλι. Παρηγγειλα απο GSP, μου ρθε mail οτι απο Αμερικη εφυγε κανονικα (shipped δλδ),  και δωσανε εναν κωδικο μεσω IML, που παραπεμπει στη UPS . Απλα στην UPS, γραφει οτι εχει δημιουργηθει η ετικετα και οτι η αποστολη ειναι ετοιμη για UPS. Ετσι εχει μεινει χθες ολη μερα και σημερα εως τωρα.  Λογικα δεν εχουν παραλαβει ακομα απο την UPS?? Κατι τετοιο...

Περιπου  γνωριζετε ποσες μερες πανω κατω κανει να προχωρησει αυτο? 
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας

YΓ Βεβαια ειμαι πολυ off μεχρι στιγμης απ την εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης (1η Μαιου με 7 Μαιου ειναι) 

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, draculias είπε

Δες εδώ

Από GSP γενικά μένεις ήσυχος, παραλαμβάνεις.

Άρα απ ότι καταλαβαίνω μεσολαβεί το τελωνείο στην Ολλανδία (διότι η ετικέτα γράφει Γερμανία), οπότε θα περάσει το τελωνείο και ίσως ανανεώσει μετά.

Εσύ πόσες περίπου μέρες περιμένεις απ'όταν φεύγει από Αμερική μέχρι να φανεί το tracking του στο νέο κωδικό της UPS? (Όχι να δείχνει οτι έγινε η ετικέτα, να δείχνει που βρίσκεται στην ουσία).  Σ ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρονικό διάστημα μέχρι να ξεκινήσει από ΗΠΑ δεν είναι στάνταρ, εξαρτάται από που ξεκινά η ταχυδρόμηση του πωλητή (από μεγαλούπολη έως Makrinitsa county village 😁), άρα τοπικούς ταχυδρομικούς "κόμβους" μέχρι να φτάσει σε αποθήκη GSP του eBay (δεν είναι μόνο μία, υπάρχουν πολλές, Enlarger Cincinatti κτλ). Προσωπικά από δικές μου παραγγελίες μέχρι να φτάσει σε κεντρική τους αποθήκη έχω δει από 3 έως 10 ημέρες, δεν είναι φιξ διάστημα.

Μόλις φτάσει εκεί, το χρονοδιάγραμμα είναι πια καθορισμένο. Παύει να ισχύει το 1ο tracking number που σου δόθηκε (από Pitney Bowes του eBay), μάλιστα στην όποια tracking εφαρμογή που τυχόν χρησιμοποιείς σου λέει "delivered" (έφτασε δλδ στην αποθήκη του!). Από κει και πέρα σου εμφανίζει 2ο tracking number το οποίο ουσιαστικά είναι της UPS και που θα ισχύει μέχρι να φτάσει σε εσένα.

Από Ευρώπη ξεκινά από Άμστερνταμ όπου κάνει clear customs, εν συνεχεία σε κάθε επόμενη χώρα που πάει δημιουργείται  από πριν ένα tracking label (ότι αναμένει δλδ το πακέτο).

Όπως είπα και πριν, σε ευρωπαϊκό έδαφος υπολογίζεις περίπου 2-3 ημέρες μέχρι την επόμενη χώρα που πραγματικά "επισκέπτεται" το πακέτο σου.

Συγκεκριμένα, όταν έχει πραγματικά αναχωρήσει  από Γερμανία (κι ας μεσολαβεί η Ιταλία), στο app της UPS σου εμφανίζει και συγκεκριμένη ημερομηνία που θα παραλάβεις το δέμα στην διεύθυνση που δήλωσες Ελλάδα 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο που αφιερώνεις!!

Άρα να υποθέσω οτι η UPS μπορεί και να έχει παραλάβει (γιατί στην ουσία μου λέει οτι ακόμα δεν έχει παραλάβει το πακέτο),  να μην το εμφανίζει ακόμα και ίσως να το εμφανίσει όταν περάσει από Γερμανία και φτάσει Ιταλία πχ. (Πρώτη φορά παραγγέλνω από Αμερική οπότε δεν το πολυέχω με το πως λειτουργούν τα πράγματα...)  Προς το παρόν λοιπόν είμαι στην UPS και συγκεκριμένα  στη φάση
''Αποστολή έτοιμη για την UPS'' . 
Από κάτω γράφει  '' Η  ετικέτα δημιουργήθηκε''  και δίπλα γράφει Γερμανία.

(Επίσης το τελευταίο mail που έλαβα απ΄το e-bay, είναι οτι το  ''Your item is on its way'' και από κάτω λέει   ''We are writing to inform you that your recent transaction through the Global Shipping Program has shipped from the Global Shipping Center.'' 

ΥΓ Έκανα εγγραφή στο site και τώρα μου βγάζει και εμένα ως παραλήπτη και τη διεύθυνση απ τη Γερμανία από την οποία το στέλνουν και μάλιστα γράφει
προγραμματισμένη παράδοση την Παρασκευή 23/04. Υποθέτω τότε θα φτάσει Γερμανία.
 

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Λογικά το 23/4 δεν θα ισχύσει, αφού με τα δεδομένα που αναφέρει έχει φύγει από ΗΠΑ (shipped from GSP) και έχει δημιουργηθεί tracking label (ότι το αναμένει) στην Γερμανία.

Όταν φύγει πραγματικά από Γερμανία θα δεις στο app την πραγματική ημερομηνία που θα παραλάβεις (μάλιστα στο UPS app θα σου γράψει "rescheduled delivery date").

(χαζο)Tip: την τωρινή ημερομηνία παραλαβής που αναφέρεις εμφανίζεται αμερικανιστί, σωστά? δλδ μήνας/ημέρα/έτος. Μόλις κάνει reschedule (και πραγματικό) delivery date θα σου το εμφανίσει... ευρωπαϊστί (😎) δλδ ημέρα/μήνας/έτος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Άρα δηλαδή μπορεί να φανεί αρκετά μετά ίσως και μέσα την επόμενη εβδομάδα. 
Επομένως τώρα περιμένω να ολοκληρωθεί στην ουσία η διαδικασία τελωνείου στην Ολλανδία κλπ κλπ 
Μέχρι να πάει Γερμανία και όταν φύγει από εκεί, τότε θα φανεί. 
Πάντως στην UPS που έστειλα ενα μνμα, με ενημέρωσαν να συννενοηθώ με τον αποστολέα για το αν όντως έχει αποσταλεί το δέμα. Μου φάνηκε πάντως γενική απάντηση.. Εξ άλλου για το GSP μιλάμε, είναι δυνατόν να μου είπαν οτι το έχουν στείλει και να μην το έχουν στείλει ακόμα??
Για να δούμε 

ΥΓ Όσον αφορά την ημερομηνία αποστολής, αυτή την βλέπω από το site της UPS, και γράφει κανονικά ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ Παρασκευή 23.04.2021 (για να γράφει προγραμματισμένη, δε θα ισχύει όμως? Εννοώντας οτι αυτή η ημερομηνία ίσως είναι η ημερομηνία που θα φτάσει στη Γερμανία το δέμα, όχι σε εμένα προφανώς ) 

Μάλιστα δεξιά γράφει οτι το δέμα έρχεται από μια Γερμανική διεύθυνση   (Κάτω από το  ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟ δηλαδή γράφει αυτή τη διεύθυνση, ενώ κάτω από το  ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ, τα στοιχεία μου) 

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δημιουργήθηκε το tracking label στην Γερμανία, αυτό που λέγαμε, αναμένει ακόμα το πακέτο. Συνεπώς, αφού έφυγε από Enlarger 20/4 πιθανώς και σήμερα θα δεις update από Amsterdam Customs Clearance. Και μετά ακολουθεί η διαδρομή όπως είπαμε.

Και όπως αναμενόταν 23/4 αποκλείεται να σου έρθει. Θα σου κάνει reschedule delivery date (θα μαντέψω, παράδοση σε εσένα λογικά 2 ημέρες μετά την άφιξη στο Κάρπι ιταλίας).

Την πρώτη φορά ούτε εγώ καταλάβαινα πολλά με τα notifications που έβγαζε. Άρχισα να παρατηρώ το pattern στη διαδικασία αποστολής μέσω GSP μετά από μερικές παραγγελίες κατά αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να βγάλει σήμερα ειδοποίηση και τι στον κόσμο!! Χαχα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη τη βοήθεια σου!!! Αν χρειαστώ κάτι θα σε ενημερώσω. Ναι η αλήθεια είναι οτι θέλει να σαι συνηθισμένος στο πως κινούνται οι παραγγελίες. Η μεγάλη πλάκα θα είναι πάντως όταν πέσει παραγγελία μέσω USPS και οχι GSP.  Εκεί να δω τι θα γίνει με τα ΕΛΤΑ μετά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σου έχω απάντηση και σε αυτό 😎

Το τελευταίο δίμηνο: 5-10 μέρες για να φτάσει Αθήνα και μετά αναμονή 1-1,5 μήνα για να...σκαναριστεί στο αεροδρόμιο και μετά...ανάλογα (ελτα, ελτα κούριερ) με τις ορέξεις! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή  μένει 1,5 μήνα αεροδρόμιο? Απίστευτο... Και να φανταστώ εσύ δεν έχεις ιδέα για την τύχη του...  Ελπίζω μόνο να μη ξεπερνά την ημερομηνία εκτιμώμενης παράδοσης του e-bay ή το χρόνο για να ανοίξεις θέμα

ΥΓ Μέχρι στιγμής τπτ στην UPS. Αν δεν το δω σήμερα ή αύριο να μην αρχίσω να ανησυχώ έτσι??? Αν υποθέσω οτι η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης είναι από 1/5 μέχρι 7/5 

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, asapas8 είπε

Αν υποθέσω οτι η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης είναι από 1/5 μέχρι 7/5 

αυτές οι ημερομηνίες μου φαίνονται λογικές βάσει πορείας του δέματος.

Γενικότερα, κάνε μία πλοήγηση σε προηγούμενες σελίδες να καταλάβεις ποια η κατάσταση στην Ελλάδα με ταχυδρομήσεις από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...