Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε να δούμε....Μακάρι να φανεί σήμερα.

Το ερώτημα είναι βέβαια, αν δεις οτι αργεί το δέμα να εμφανιστεί στα ΕΛΤΑ έχεις tracking number στα ΕΛΤΑ που να μπορέσουν να το ψάξουν οι ίδιοι και να σου πουν είναι ακόμα στο αεροδρόμιο πχ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα. μου δόθηκε για προιόν απο ebay απο Κίνα το εξής tracking number: UH0******87BE (όπου ******=νούμερα). δοκίμασα να το κάνω tracking αλλά δεν δείχνει τίποτα σε διάφορα sites. Τι λέτε είναι μαϊμού  tracking number? $0.50 (approx. EUR 0.42) Economy International Shipping. μου κάνει εντύπωση να δίνουν  tracking number για Economy International Shipping. τι λέτε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2021 στις 2:54 ΜΜ, draculias είπε

Σε δικά μου δέματα, συνήθως (πια) όταν αναχωρεί από Γερμανία σε 4-5 μέρες είναι στην πόρτα μου.

Μου έτυχε όμως ίδια περίπτωση σαν τη δική σου τώρα: αναχώρηση 16/4 και έχει κολλήσει εκεί ως update. Στα Ελτα τίποτε ακόμα.

Μην εκπλαγείς όμως εάν ξαφνικά εμφανιστεί notification ότι έφτασε Ελλάδα και ταυτόχρονα στο παραδίδουν ήδη σπίτι σου. Συμβαίνει και αυτό.

@tzitzikas2

και έτσι ακριβώς έγινε.

από 16/4 αναχώρηση Γερμανία 21/4 εμφανίζεται Ελλάδα με notification "arrived at country of destination", 22/4 παράδοση στην πόρτα μου χωρίς περαιτέρω updates...

Επεξ/σία από draculias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Το μόνο mail που έλαβα ήταν απ το ups my choice, που ενημερώνει οτι η παραγγελία δε θα παραδοθεί τελικά σήμερα. Κατα τ άλλα δεν κουνιέται φύλλο. Έχει μέινει στην ετικέτα. Απορώ πραγματικά τι κάνουν στο τελωνείο

ΥΓ Μόλις είδα οτι στο tracking του e-bay γράφει  CUSTOMS CLEARED ΣΤΟ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!! Επίσης, αυτό το βλέπω στον πρώτο κωδικό που είχα από την Pitney Bowes και μάλιστα στον χάρτη δείχνει όλη του την πορεία από Αμερική όπου ξεκίνησε, μέχρι την Ολλανδία μέχρι στιγμής!

Παρ όλα αυτά  το site της UPS καμία ανανέωση, ίσως το έχει ακόμα η Pitney και στην UPS το περιμένουν στη Γερμανία???

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, asapas8 είπε

Καλημέρα. Το μόνο mail που έλαβα ήταν απ το ups my choice, που ενημερώνει οτι η παραγγελία δε θα παραδοθεί τελικά σήμερα. Κατα τ άλλα δεν κουνιέται φύλλο. Έχει μέινει στην ετικέτα. Απορώ πραγματικά τι κάνουν στο τελωνείο

ΥΓ Μόλις είδα οτι στο tracking του e-bay γράφει  CUSTOMS CLEARED ΣΤΟ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!! Επίσης, αυτό το βλέπω στον πρώτο κωδικό που είχα από την Pitney Bowes και μάλιστα στον χάρτη δείχνει όλη του την πορεία από Αμερική όπου ξεκίνησε, μέχρι την Ολλανδία μέχρι στιγμής!

Παρ όλα αυτά  το site της UPS καμία ανανέωση, ίσως το έχει ακόμα η Pitney και στην UPS το περιμένουν στη Γερμανία???

Καλησπέρα,

Σοβαρά θα το ρωτήσω: γιατί απορείς;;;

Αφού γράφει στο tracking που ανέβασες, 20/4 αναχώρηση από Enlarger USA και αφίχθη Amsterdam τελωνείο 23/4...

Αυτά δεν λέγαμε και στα προηγούμενα posts;

2-3 ημέρες ανά προορισμό (χώρα)

Για αυτό και είναι λογικές οι εκτιμήσεις για παράδοση 1-7/5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έιναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω ίσως γι αυτό χαχα. Άρα λογικά στην UPS (δηλαδή στη Γερμανία που το περιμένουν), θα φανεί από Δευτέρα αν υπολογίζω σωστά? 

Πιο πολύ πληροφοριακά ρωτάω να γνωρίζω τι γίνεται. Αυτή τη στιγμή δηλαδή το έχει ακόμα η Pitney Bowes, ή το έχει αναλάβει το Ολλανδικό ταχυδρομείο να το δώσει στην UPS στη Γερμανία?

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα  Εχω κολλημένο tracking status απο 16/4 απο δέμα απο Γερμανία που στάλθηκε 14/4. Και σε https://parcelsapp.com και σε elta.gr απο 16/4 και μετά δεν υπάρχει πληροφορία (η τελευταία πληροφορία είναι 16 Απρ 2021 02:37 Αποστολη Αντικειμενου Γερμανια.

Στο δε ebay γράφει 
Tracking details
Deutsche Post tracking #RC609708053DE
Apr 14, 2021
10:00pm
TO_BE_SENT_ABROAD_NO_COOP
Apr 13, 2021
12:41pm
Tracking number provided
τι παίζει λέτε? Να στείλω μνμ στον πωλητή να το ψάξει?
Ευχαριστω

Estimated delivery Sun, Apr 18-Mon, May 3
Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στο eBay δεν θα βασιζόμουν και πολύ, όντως έχει καθυστερήσει λίγο, παρόλα αυτά εγώ θα έδινα περιθώριο 1-2 εργάσιμες ακόμα πριν πάρω τον πωλητή.

Θεωρώ πως από αύριο θα έχεις update, τύπου "arrived at the country of destination" και μετά (1-2 μέρες) χωρίς πρόσθετα tracking updates να το έχεις ήδη παραλάβει.

Ενημέρωσε μας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα. Για ποιο λόγο το Aliexpress μου εμφανίζεται στα εβραικά σε όποιο browser και να το ανοίξω? ευχαριστώ!

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ακόμα ησυχία. Καμία ανανέωση, έχει μείνει ακόμα στη δημιουργία της ετικέτας στη Γερμανία. Ελπίζω να εννοούσες οτι χρειάζεται 2-3 εργάσιμες μέρες το δέμα για να ανανεώσει το tracking στην UPS καθώς αλλάζει χώρα και όχι 2-3 μέρες γενικά   😄😄😄

ΥΓ Και κάποια παρατήρηση, όχι οτι μπορεί να χει σημασία. Στο tracking της UPS, γράφει οτι το δέμα αποστέλλεται από το 
 INTERATIONAL MAIL NET GMBH  και όχι 
INTER (N) ATIONAL MAIL NET GMBH.

Τώρα αυτό μπορεί να είναι και απλά λεπτομέρεια απλά το αναφέρω ελπίζοντας να μη γίνει καμία βλακεία λόγω αυτού 😄

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΥΓ Αρχηγέ @draculias όπως ακριβώς τα έλεγες!!!! Μόλις ανανέωσε η UPS, με origin scan στη Γερμανία !!!! Μου έστειλε και mail με νεα προγραμματισμένη παράδοση στις 7 του μήνα!!

Σε υπερ-ευχαριστώ για το χρόνο σου και τη βοήθεια σου (συγχώρεσε με γιατί είμαι ψιλο άμπαλος, είχα πολλά χρόνια να παραγγείλω από e-bay χαχα). Αν χρειαστώ κάτι θα στείλω εδώ! 

ΥΓ Μιλανο απο προχθες και αναμενουμε!! Εχει 7 Μαιου βεβαια εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης, ελπιζω να ρθει νωριτερα 😜 

Επεξ/σία από asapas8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Περιμένω ένα δέμα απο Γερμανία απο ebay (είμαι Θεσσαλονίκη). Βλέπω στο https://parcelsapp.com γιατί στο ΕΛΤΑ δεν φαίνεται τίποτα:

27 Απρ 2021
07:59
Εκφορτωση Απο Μεταφορικο Μεσο
Ελλαδα-θεσσαλονικη (κδ)

28 Απρ 2021
05:23
Εκφορτωση Απο Μεταφορικο Μεσο
Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)

Αφού είμαι Θεσσαλονίκη, γιατί πάει Αθήνα και μετά πάλι πίσω και καθυστερεί έτσι? ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ακόμα Μιλάνο από τις 27/4. Βέβαια πρέπει να ναι λογικό, δεδομένων των ημερών και του οτι γράφει στην UPS πλέον εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 7 Μαϊου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2021 στις 10:05 ΜΜ, lexotamilf είπε

Καλά στα ΕΛΤΑ πρέπει να έχουν βαρέσει κανόνι. Άφιξη στον αερολιμένα ένα μήνα τώρα και περιμένει να περάσει τον έλεγχο ένα δέμα. Τραγικοί.

Δεν ξερω αν είναι θεμα τελωνειου ή ταχυδρομείου αλλα με την εθελουσια εξοδο δήλωσαν αποχώρηση 30% των υπαλληλων. Στο μελλον θα γινει ιδιωτικοποίηση και θα στρωσουν τα πράγματα. Στο μελλον ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...