Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, lexotamilf είπε

Ξέρετε τι παίζει με την διαχείριση των πληρωμών από το ebay; 

Ρωτάω απο τη σκοπιά του πωλητή. 

Θέλουν λογαριασμό τραπέζης. Θα τρώμε δηλαδή τη χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος; 

Αν είναι ελληνική η τράπεζα ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, lexotamilf είπε

Ξέρετε τι παίζει με την διαχείριση των πληρωμών από το ebay; 

Ρωτάω απο τη σκοπιά του πωλητή. 

Θέλουν λογαριασμό τραπέζης. Θα τρώμε δηλαδή τη χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος; 

 Νομίζω πως θέλουν να είναι και όψεως, κάτι τέτοιο κατάλαβα από ψιλοσυζητήσεις δεν ξένα φόρουμ, δεν είμαι σίγουρος όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/6/2021 στις 3:38 ΜΜ, lexotamilf είπε

Ξέρετε τι παίζει με την διαχείριση των πληρωμών από το ebay; 

Ρωτάω απο τη σκοπιά του πωλητή. 

Θέλουν λογαριασμό τραπέζης. Θα τρώμε δηλαδή τη χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος; 

Για ποσό <15ευρώ δεν έχεις χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος, αλλά πλέον με τα μεταφορικά των ΕΛΤΑ νομίζω σπάνια να είσαι εδώ.

Οπότε αν σε πληρώσουν πχ 15,01 ευρώ μέχρι 12,500 ευρώ θα έχεις χρέωση 4.5 ευρώ στην Πειραιώς.

Γενικά δεν αξίζει μιας και αν στείλεις κάτι συστημένο έχει 12 ευρώ άρα θα είσαι αμέσως -4.5 ευρώ.

Paypal και πάλι paypal θα έλεγα.

Το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάβα τα χρήματα και να τα ρίξεις πχ από 3 πωλήσεις τα χρήματα στην τράπεζά σου, μίλησα με το support τους.

Προσωπικά έδινα κάτι πράγματα στο ebay που εδώ Ελλάδα δεν είχαν ζήτηση αλλά πλέον τέλος για μένα.

Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλα των τραπεζικό μου λογαριασμό και μου χρέωση σαν υπηρεσία πάγιας εντολής η τράπεζα από 0.40 ευρώ για τις 2 κινήσεις για να γίνει verify ο τραπεζικός λογαριασμός.

ΥΓ Δεν έχω ασχοληθεί με revolut ή άλλη τράπεζα στο εξωτερικό που ίσως να αξίζει αν δεν έχεις σε κάθε πώληση το νταβατζιλίκι των 4.5 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Για ποσό <15ευρώ δεν έχεις χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος, αλλά πλέον με τα μεταφορικά των ΕΛΤΑ νομίζω σπάνια να είσαι εδώ.

Οπότε αν σε πληρώσουν πχ 15,01 ευρώ μέχρι 12,500 ευρώ θα έχεις χρέωση 4.5 ευρώ στην Πειραιώς.

Γενικά δεν αξίζει μιας και αν στείλεις κάτι συστημένο έχει 12 ευρώ άρα θα είσαι αμέσως -4.5 ευρώ.

Paypal και πάλι paypal θα έλεγα.

Το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάβα τα χρήματα και να τα ρίξεις πχ από 3 πωλήσεις τα χρήματα στην τράπεζά σου, μίλησα με το support τους.

Προσωπικά έδινα κάτι πράγματα στο ebay που εδώ Ελλάδα δεν είχαν ζήτηση αλλά πλέον τέλος για μένα.

Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλα των τραπεζικό μου λογαριασμό και μου χρέωση σαν υπηρεσία πάγιας εντολής η τράπεζα από 0.40 ευρώ για τις 2 κινήσεις για να γίνει verify ο τραπεζικός λογαριασμός.

ΥΓ Δεν έχω ασχοληθεί με revolut ή άλλη τράπεζα στο εξωτερικό που ίσως να αξίζει αν δεν έχεις σε κάθε πώληση το νταβατζιλίκι των 4.5 ευρώ.

Εγώ δεν πρόκειται να βάλω λογαριασμό οπότε μάλλον αποκλειομαι αυτόματα από τη δυνατότητα να πουλάω. Μου στέλνουν email καθημερινά, με έχουν πρήξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, lexotamilf είπε

Εγώ δεν πρόκειται να βάλω λογαριασμό οπότε μάλλον αποκλειομαι αυτόματα από τη δυνατότητα να πουλάω. Μου στέλνουν email καθημερινά, με έχουν πρήξει. 

και εγώ που έβαλα δεν ξαναπουλάω κάτι.

Εδώ έχασα τα χρήματα μου μιας και τώρα με καθυστερήσεις covid αν δεν πάει γρήγορα η αποστολή, ο αλλος παίρνει πίσω χρήματά του και μετά θα του πάει το προιον και ...... κραταει και το προιον....

Επεξ/σία από skar1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, έκανα μια αγορά ενός καλωδίου(4.18e/Package Carrier SpeedPAK) για κινητό και μια μικροσκοπική θήκη (1.38e/Package Carrier: Shunyou Post) για τα μαγνητικά βύσματα του καλωδίου.

Υποτίθεται μου έρχεται την άλλη εβδομάδα αρχές του άλλου μήνα? Τι να υπολογίζω?

Και ένα την έχω πατήσει τι μπορώ να κάνω ή τι να προσέχω εάν θέλω να κάνω αγορές από εδώ και μέρα με εκτός Ευρώπης από eBay και να πληρώνω λιγότερα όπως γίνετε σε άλλα κινέζικα sites?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Καλημέρα, έκανα μια αγορά ενός καλωδίου(4.18e/Package Carrier SpeedPAK) για κινητό και μια μικροσκοπική θήκη (1.38e/Package Carrier: Shunyou Post) για τα μαγνητικά βύσματα του καλωδίου.

Υποτίθεται μου έρχεται την άλλη εβδομάδα αρχές του άλλου μήνα? Τι να υπολογίζω?

15 ευρώ+ 24% φπα γα κάθε δέμα

4 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Και ένα την έχω πατήσει τι μπορώ να κάνω ή τι να προσέχω εάν θέλω να κάνω αγορές από εδώ και μέρα με εκτός Ευρώπης από eBay και να πληρώνω λιγότερα όπως γίνετε σε άλλα κινέζικα sites?

Που στηρίζεις το γεγονός ότι στα Κινεζικά καταστήματα πληρώνεις λιγότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, andreas1gr είπε

15 ευρώ+ 24% φπα γα κάθε δέμα

Λαθος. Εως 22€ δεν υφίσταται τέλος εκτελωνισμου. Απο 22€-150€ παει το 15€. Αρα μονο +24% ΦΠΑ

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, narta είπε

Λαθος. Εως 22€ δεν υφίσταται τέλος εκτελωνισμου. Απο 22€-150€ παει το 15€. Αρα μονο +24% ΦΠΑ

Μισό λεπτό 

Ο φίλος δεν πλήρωσε φπα οπότε πρέπει να εκτελωνιστεί για να υπολογιστεί ο φπα από το πρώτο ευρώ... 

Τα έξοδα εκτελωνισμού ποιος θα τα πληρώσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Μισό λεπτό 

Ο φίλος δεν πλήρωσε φπα οπότε πρέπει να εκτελωνιστεί για να υπολογιστεί ο φπα από το πρώτο ευρώ... 

Τα έξοδα εκτελωνισμού ποιος θα τα πληρώσει; 

Προχθεσινο
4_Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_07_2021 (elta.gr)

Το 15€ πανω απο cif 22€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Αλλάξανε στο ebay το να σου ταξινομεί τα αποτελέσματα με βάση την τιμή ή ότι άλλο κριτήριο θέλεις?

Εδω και καμια 30αρια χρόνια γίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα 2 ερωτησεις γιατι κολληα καπως....

1)κερδισα ενα αντικειμενο στο ebay το οποιο δεν ειχε shiping εκτος Γερμανιας αφου μιλησαμε οτι ειναι 20ευρω τα μεταφορικα μου εστειλε ενα invoice για να κανω αιτημα απλα με το που παταω με πεταει στο Γερμανικο ebay και εκει δεν εχω λογαριασμο... ενω εγινε απο ebay.com!

2) επισης περα απο paypal καποια αλλη πληρωμη ειναι εξισου αξιοπιστη η υπαρχει κινδυνος?

8 λεπτά πριν, stel106 είπε

καλησπερα 2 ερωτησεις γιατι κολληα καπως....

1)κερδισα ενα αντικειμενο στο ebay το οποιο δεν ειχε shiping εκτος Γερμανιας αφου μιλησαμε οτι ειναι 20ευρω τα μεταφορικα μου εστειλε ενα invoice για να κανω αιτημα απλα με το που παταω με πεταει στο Γερμανικο ebay και εκει δεν εχω λογαριασμο... ενω εγινε απο ebay.com!

2) επισης περα απο paypal καποια αλλη πληρωμη ειναι εξισου αξιοπιστη η υπαρχει κινδυνος?

το διορθωσε τελικα με τα μεταφορικα total price..

35 λεπτά πριν, stel106 είπε

καλησπερα 2 ερωτησεις γιατι κολληα καπως....

1)κερδισα ενα αντικειμενο στο ebay το οποιο δεν ειχε shiping εκτος Γερμανιας αφου μιλησαμε οτι ειναι 20ευρω τα μεταφορικα μου εστειλε ενα invoice για να κανω αιτημα απλα με το που παταω με πεταει στο Γερμανικο ebay και εκει δεν εχω λογαριασμο... ενω εγινε απο ebay.com!

2) επισης περα απο paypal καποια αλλη πληρωμη ειναι εξισου αξιοπιστη η υπαρχει κινδυνος?

το διορθωσε τελικα με τα μεταφορικα total price..

απλα επειδη δεν εχω Paypal δυστυχως ειμαι καλυμμενος μεσω ebay με πληρωμη μεσω μιας καρτας που εχω για παραγγελιες απο alli κλπ?

ο πωλητης εχει 110 αξιολογησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stel106 είπε

καλησπερα 2 ερωτησεις γιατι κολληα καπως....

1)κερδισα ενα αντικειμενο στο ebay το οποιο δεν ειχε shiping εκτος Γερμανιας αφου μιλησαμε οτι ειναι 20ευρω τα μεταφορικα μου εστειλε ενα invoice για να κανω αιτημα απλα με το που παταω με πεταει στο Γερμανικο ebay και εκει δεν εχω λογαριασμο... ενω εγινε απο ebay.com!

2) επισης περα απο paypal καποια αλλη πληρωμη ειναι εξισου αξιοπιστη η υπαρχει κινδυνος?

το διορθωσε τελικα με τα μεταφορικα total price..

απλα επειδη δεν εχω Paypal δυστυχως ειμαι καλυμμενος μεσω ebay με πληρωμη μεσω μιας καρτας που εχω για παραγγελιες απο alli κλπ?

ο πωλητης εχει 110 αξιολογησεις

όλα καλά θα πάνε.

ebay - paypal είναι αξιόπιστα και ο πωλητής αν έχεις και 110 αξιολογήσεις τι άλλο θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, skar1983 είπε

όλα καλά θα πάνε.

ebay - paypal είναι αξιόπιστα και ο πωλητής αν έχεις και 110 αξιολογήσεις τι άλλο θες;

Ναι απλα τωρα με την νεα νομοθεσία παρόλο που ειναι απο Γερμανία δεν θα έχει χρέωση φπα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...