Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tonyz21 είπε

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα πακέτο με διπλό κοστούμι. Πλήρωσα κανονικα ΦΠΑ κατα το checkout (20.30€) και όταν ήρθε το πακέτο είχε αυτοκόλλητο "Εκκρεμεί Είσπραξη ΦΠΑ" για ακριβώς το ίδιο ποσό, το οποίο και πλήρωσα. Το IOSS Number ήταν πάνω στο πακέτο και σίγουρα το είδαν γιατί στο Tracking έγραφε 

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση

Έστειλα στο παραπάνω λινκ τα στοιχεία γιατί να πάνε να πνιγούν τα ΕΛΤΑ αλλά 20άρια δεν μοιράζω τσάμπα. Έστειλα και στο ΓΕΤΑ ενα μέιλ με ευχές και έπεται συνέχεια

Ιδια περιπτωση.
Σε παραγγελια στο ebay.
Πληρωσα κανονικα Vat.
Πανω στο πακετο κανονικα αναγραφονταν το IOSS number.
Και στα ελτα μου ζητησαν να πληρωσω εξτρα χρηματα.
Η αποδειξη γραφει 'τελη ΕΛΤΑ'.
Τι ειναι αυτο; Τι χρεωση ειναι αυτη;
Μπορει να μου δωσει τα χρηματα το ebay; ή ποιος μπορει να μου τα επιστρεψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ιδια περιπτωση.
Σε παραγγελια στο ebay.
Πληρωσα κανονικα Vat.
Πανω στο πακετο κανονικα αναγραφονταν το IOSS number.
Και στα ελτα μου ζητησαν να πληρωσω εξτρα χρηματα.
Η αποδειξη γραφει 'τελη ΕΛΤΑ'.
Τι ειναι αυτο; Τι χρεωση ειναι αυτη;
Μπορει να μου δωσει τα χρηματα το ebay; ή ποιος μπορει να μου τα επιστρεψει;

Τα τέλη ΕΛΤΑ είναι το καπέλο που βάζουν τα ΕΛΤΑ επειδή πέρασε τελωνείο. Απο όσο ξέρω δεν τα παίρνεις πίσω. Εμένα δεν είχε τέλη ΕΛΤΑ (το καλό που τους ήθελα) αλλά μόνο ΦΠΑ.image.png.fa395e7bd8188c13eb4552b2cc8e993f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τα 'τελη ελτα', δεν στα επιστρεφει κανενας.

Μαλιστα.

Δηλαδη ετσι απλα.
Και καλα τα ελτα διαχειριζονται το δεμα σου στο τελωνειο;
Και μπορει να πληρωσεις πχ δασμους τελωνειου και τελη ελτα;
Φοροι, φοροι, φοροι;

Ολα περνανε τελωνειο. Και με τα ioss.
Οποτε απο το καθε ενα μικρο δεματακι, πλεον τα ελτα, θα εισπρατουν κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δηλαδη ετσι απλα.
Και καλα τα ελτα διαχειριζονται το δεμα σου στο τελωνειο;
Και μπορει να πληρωσεις πχ δασμους τελωνειου και τελη ελτα;
Φοροι, φοροι, φοροι;

Ολα περνανε τελωνειο. Και με τα ioss.
Οποτε απο το καθε ενα μικρο δεματακι, πλεον τα ελτα, θα εισπρατουν κατι;

Ακριβώς αυτό. Πριν κανα δυο βδομάδες πήρα πακέτο αξίας 30 Δολλάρια και μου βάλανε 7€ ΦΠΑ (που το περίμενα) και άλλα 10 τέλη ελτά γιατί σύμφωνα με τις εκτιμήσεις τους το πακέτο άξιζε 40€ παρόλο που είχε κολλημένο Declaration απ έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tonyz21 είπε

Ακριβώς αυτό. Πριν κανα δυο βδομάδες πήρα πακέτο αξίας 30 Δολλάρια και μου βάλανε 7€ ΦΠΑ (που το περίμενα) και άλλα 10 τέλη ελτά γιατί σύμφωνα με τις εκτιμήσεις τους το πακέτο άξιζε 40€ παρόλο που είχε κολλημένο Declaration απ έξω.

Στην περίπτωση σου αυτό που σε χρεωσαν ήταν σωστό

Το λαθος είναι τα τελη εκτελωνισμου εφοσον το αντικείμενο εχει ηδη πληρωμένο το τελωνείο κατά την αγορά.

Το δευτερο ειναι μ@ των ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Στην περίπτωση σου αυτό που σε χρεωσαν ήταν σωστό

Στο τιμολόγιο των ΕΛΤΑ τα τελη ΕΛΤΑ είναι κλιμακωτά ανάλογα με την αξία του αντικειμένου προ ΦΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι έπρεπε να δώσω 5 αντι για 10. Τα οποία πάλι είναι πολλά όταν τα τέλη είναι πρακτικά άλλη μια φορά το ΦΠΑ. 

Στις 18/6/2022 στις 5:00 ΜΜ, mindreader είπε

Αν πληρωνει το ebay, να διεκδικησω τα χρηματα.

Αν ομως προκειται να την πληρωσει ο seller, παροτι το δικιο ειναι με το μερος μου-αλλα κι ο seller εβαλε χαρτακι με ioss number, θα το σκεφτω πολυ αν θα τα διεκδικησω, γιατι ναι μεν χανω χρηματα αδικα, αλλα κι ο seller δεν φταιει εν προκειμενω. Γιατι με ioss number το τελωνειο εβαλε φορο;

 

Με ενδιαφερει λοιπον πολυ, αν ξερει καποιος, αν διεκδικησω τα χρηματα, ποιος τελικα τα πληρωνει.

Ρώτησα το eBay μια και έκανα σήμερα τη διαδικασία. Η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

You will received the amount paid at checkout that is ‘EUR 20.30’ in your funding source which was used at the time of purchase. The refund is done by eBay and no any amount will be debited from sellers account.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tonyz21 είπε

Στο τιμολόγιο των ΕΛΤΑ τα τελη ΕΛΤΑ είναι κλιμακωτά ανάλογα με την αξία του αντικειμένου προ ΦΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι έπρεπε να δώσω 5 αντι για 10. Τα οποία πάλι είναι πολλά όταν τα τέλη είναι πρακτικά άλλη μια φορά το ΦΠΑ. 

Το αντικείμενο που πηρες πασο είχε τιμη αγοράς και ταχυδρομικά μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tonyz21 είπε

Στο τιμολόγιο των ΕΛΤΑ τα τελη ΕΛΤΑ είναι κλιμακωτά ανάλογα με την αξία του αντικειμένου προ ΦΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι έπρεπε να δώσω 5 αντι για 10. Τα οποία πάλι είναι πολλά όταν τα τέλη είναι πρακτικά άλλη μια φορά το ΦΠΑ. 

Ρώτησα το eBay μια και έκανα σήμερα τη διαδικασία. Η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

You will received the amount paid at checkout that is ‘EUR 20.30’ in your funding source which was used at the time of purchase. The refund is done by eBay and no any amount will be debited from sellers account.

Πολυ χρησιμη πληροφορια για μενα, να εισαι καλα!

Ανεβασα την αποδειξη των ελτα στο ebay, τους εγραψα τι συνεβη.

Για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Πολυ χρησιμη πληροφορια για μενα, να εισαι καλα!

Ανεβασα την αποδειξη των ελτα στο ebay, τους εγραψα τι συνεβη.

Για να δουμε.

Εμένα εντός μισής ώρας μου είχαν κάνει approve το refund. Τώρα απλά περιμένω να φανεί στην κάρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ανεβασα χτες στο ebay, ακομη τιποτε...

-----------

Σημερα, αλλη μια αγορα, στην οποια υπηρχε Ioss, με καλουν στα ελτα να τους δωσω 8,5 ευρω, για να μπορεσω να παραλαβω.

Δεν καταλαβαινω.

Το ebay δηλαδη, θα πληρωνει τα σπασμενα των ελτα;

Παλι πρεπει να ξανα-ανεβασω το νεο μπουγιουρντι των ελτα στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση απο ebay:

I appreciate your efforts for sharing the screenshot of the VAT receipt. The document you shared is incomplete. The tracking number is not visible in the receipt.

Here we are unable to match the tracking number. This limits us to proceed with verification and refund process.

 We have a designed process to support within the VAT refund process regulations. We request you to please offer the invoice and parcel picture (which shows sender information and tracking number) to help us support you to claim the VAT amount.

 

----

Τα κουτια τα πεταξα. Οι αποδειξεις των ελτα, δεν γραφουν tracking number.

Δεν φαινεται να γινεται τιποτε.

Αλητεια, με τα ελτα, και τα ελληνικα τελωνεια. Ταλαιπωριες και εξοδα, και διπλοπληρωμες, διχως λογο.

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2022 στις 5:00 ΜΜ, mindreader είπε

Αν πληρωνει το ebay, να διεκδικησω τα χρηματα.

Αν ομως προκειται να την πληρωσει ο seller, παροτι το δικιο ειναι με το μερος μου-αλλα κι ο seller εβαλε χαρτακι με ioss number, θα το σκεφτω πολυ αν θα τα διεκδικησω, γιατι ναι μεν χανω χρηματα αδικα, αλλα κι ο seller δεν φταιει εν προκειμενω. Γιατι με ioss number το τελωνειο εβαλε φορο;

 

Με ενδιαφερει λοιπον πολυ, αν ξερει καποιος, αν διεκδικησω τα χρηματα, ποιος τελικα τα πληρωνει.

Sorry για την αργή απάντηση. Το eBay πληρώνει και γρήγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να ξεκινησω να πουλαω μεσω ebay,εχω λογαριασμο στο .com.
Πρεπει να προσεξω κατι οταν δηλωνω που αποστελω;

Γενικα αν μπορειτε να μου παραθεσετε ποστς που πρεπει να διαβασω πριν ξεκινησω,θα το εκτιμησω,απλα τωρα δεν ξερω τι να πρωτοδιαβασω και τι ισχυει.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θέλω να αγοράσω κάτι γύρω στα 250 ευρώ από Γερμανία από ebay...τι ισχύ σήμερα; Θα χρεωθώ τελωνεία,ΦΠΑ,κλπ?ο τύπος λέει ότι το στέλνει με dhl.... ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...