Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αγορα απο ebay αγγλιας (ιδιωτης) με αξια αντικειμενου 6GBP και μεταφορικων 15GBP, (Royal Mail International Tracked) αν εχω καταλαβει καλα θα χρειαστει να πληρωσω μονο το φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, VasKag είπε

Για αγορα απο ebay αγγλιας (ιδιωτης) με αξια αντικειμενου 6GBP και μεταφορικων 15GBP, (Royal Mail International Tracked) αν εχω καταλαβει καλα θα χρειαστει να πληρωσω μονο το φπα?

Και οχι μονο φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα γνωριζει καποιος αν παρω μεταχει. προιον απο Γαλλια απο ιδιωτη πχ 300 ευρω θα πρεπει να πληρωσω +24% + τελος ταξινομησης?

γιατι καπου εχω μπερδευτει οσο αφορα τους ιδιωτες....

Επεξ/σία από stel106
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2022 στις 5:09 ΜΜ, stel106 είπε

καλησπερα γνωριζει καποιος αν παρω μεταχει. προιον απο Γαλλια απο ιδιωτη πχ 300 ευρω θα πρεπει να πληρωσω +24% + τελος ταξινομησης?

γιατι καπου εχω μπερδευτει οσο αφορα τους ιδιωτες....

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να κάνει κάποιος την τιτάνια προσπάθεια να πληκτρολογήσει στην Google (όπως κάνουμε ανελλιπώς και στο φόρουμ αυτό) ποιες χώρες είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τι ισχύει μεταξύ αυτών σε εμπορικές συναλλαγές, οι 1000 σελίδες του thread είναι απόλυτα εφικτός στόχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, draculias είπε

Μέχρι να κάνει κάποιος την τιτάνια προσπάθεια να πληκτρολογήσει στην Google (όπως κάνουμε ανελλιπώς και στο φόρουμ αυτό) ποιες χώρες είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τι ισχύει μεταξύ αυτών σε εμπορικές συναλλαγές, οι 1000 σελίδες του thread είναι απόλυτα εφικτός στόχος.

Αν το λες για εμενα πραγματικά εψαξα και εδω μεσα και σε αρκετα site google κλπ

Απλα δεν ηξερα μεταξυ ιδιωτων αν δεν υπαρχει αποδειξη κλπ για ενα μεταχ. Αντικείμενο μήπως υπάρχει καποιο θεμα σε κάποιον έλεγχο για την αποδοση του φπα!

Αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια αγορασα ενα προιον αξιας 1399 δολλαριων και προστεθηκε ενα φορος Αμερικης 80 δολλαριων, συνολο 1479. Ενω θεωρητικα θα επρεπε να χρεωθω λιγοτερα, εχω χρεωθει 1492 δηλαδη περισσοτερα ευρω απο οτι δολλαρια. Τι μου διαφευγει? Να προσθεσω πως η παραδοση θα γινει στην Αμερικη, οποτε δεν υπαρχουν εξοδα μεταφορας προς Ελλαδα.

Επεξ/σία από Junior22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Junior22 είπε

Παιδια αγορασα ενα προιον αξιας 1399 δολλαριων και προστεθηκε ενα φορος Αμερικης 80 δολλαριων, συνολο 1479. Ενω θεωρητικα θα επρεπε να χρεωθω λιγοτερα, εχω χρεωθει 1492 δηλαδη περισσοτερα ευρω απο οτι δολλαρια. Τι μου διαφευγει? Να προσθεσω πως η παραδοση θα γινει στην Αμερικη, οποτε δεν υπαρχουν εξοδα μεταφορας προς Ελλαδα.

Σου διαφευγει η ισοτιμία ευρω δολαρίου, πλέον με ενα δολάριο αγοράζεις ενα ευρω και κάτι λεπτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σου διαφευγει η ισοτιμία ευρω δολαρίου, πλέον με ενα δολάριο αγοράζεις ενα ευρω και κάτι λεπτά 

Οπου και αν εψαξα μετατροπη δολλαριου σε ευρω μου βγαζει περιπου 0.96 την αναλογια αρα περιπου 1480 δολλαρια -> 1430 ευρω. Η αγορα εγινε χθες, οποτε με βαση την αναλογια την χθεσινη ειναι λαθος η τελικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο ειχα μεινει λίγο πίσω, ανεβηκε πάλι το ευρω, με ποια μεθοδο πλήρωσες, δεν βλεπεις την ισοτημια εκει

 

Screenshot_2022-11-13-13-52-59-94_aecb3b1cab3c66ffa5b979630ddaa757.jpg

Αλλιως δεν βλέπω κατι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εχεις δικιο ειχα μεινει λίγο πίσω, ανεβηκε πάλι το ευρω, με ποια μεθοδο πλήρωσες, δεν βλεπεις την ισοτημια εκει

 

Screenshot_2022-11-13-13-52-59-94_aecb3b1cab3c66ffa5b979630ddaa757.jpg

Αλλιως δεν βλέπω κατι άλλο.

Με χρεωστικη της alpha bank. Μιλησα με το ebay και λενε οτι αυτοι χρεωσαν και ελαβαν 1484 δολλαρια, επομενως δεν εχουν κανει κατι λαθος απο μερια τους. Θα πρεπει λογικα να μιλησω με την τραπεζα, δεν μπορω να καταλαβω πως εχει γινει αυτο. Στην εφαρμογη της αλφα μου δειχνει 1492 ευρω, δεν λεει κατι περισσοτερο.

 

Edit: Μπαινοντας απο τον υπολογιστη μου το εμφανιζει σε επεξεργασια ακομα. Ισως αυριο που θα λειτουργουν να γινει η σωστη μετατροπη αρα και η σωστη χρεωση.

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Junior22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...