Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, poli361 είπε

Καλησπέρα σας, ξέρετε από ebay τι ισχύει με τους πωλητές από Ιαπωνία?

εφόσον ειναι εκτος ΕΕ και αν δεν σου βαζει τα τέλη στο τελικό checkout πραγμα σπανια το κανει το eBay θα περασει απο τελωνειακό ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κ εγω με τη σειρά μου… τι πρέπει να δηλώσει ο seller στο customs declaration? Εμένα δήλωσε 100 λίρες.. Δε θα πρέπει να δηλώσει την αξία προϊόντος συν αποστολη δηλαδή 63+17=80??

Μου ρθε να πληρώσω ΦΠΑ 30κ κάτι ευρώ, σύμφωνα με τις 100λιρες που δήλωσε αυτός (που σε ισοτιμία με ευρώ το ποσό πήγε 120και)

τι κάνω σε αυτή την περίπτωση πέρα από το αίτημα επιστροφής ΦΠΑ ? 

9BDF4A52-7445-4F43-8851-5BA7FF169BA2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dorachristophe είπε

Να ρωτήσω κ εγω με τη σειρά μου… τι πρέπει να δηλώσει ο seller στο customs declaration? Εμένα δήλωσε 100 λίρες.. Δε θα πρέπει να δηλώσει την αξία προϊόντος συν αποστολη δηλαδή 63+17=80??

Μου ρθε να πληρώσω ΦΠΑ 30κ κάτι ευρώ, σύμφωνα με τις 100λιρες που δήλωσε αυτός (που σε ισοτιμία με ευρώ το ποσό πήγε 120και)

τι κάνω σε αυτή την περίπτωση πέρα από το αίτημα επιστροφής ΦΠΑ ? 

9BDF4A52-7445-4F43-8851-5BA7FF169BA2.jpeg

Επικοινωνησε με τον πωλητη ή αν δε βρεθεί λυση ανοιξε ticket sto eBay support 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παιδιά. Αν υπάρχει κάποιος που έχει εμπερία με παραγγελίες eBay μέσω Global Shipping Program και της εταιρείας Pitney Bowes, θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε.

Παράγγειλα στις 24 του Δεκέμβρη μια μπλούζα από ΗΠΑ, η οποία υποτίθεται ότι έρχεται μέσω του Global Shipping Program. Στις 27 η μπλούζα ξεκινά με USPS από τη Florida και στις 30 φτάνει στο Kentucky, που αν έχω καταλάβει καλά είναι τo Global Shipping Center του eBay. Και μετά ξεκινά το χάος: η μπλούζα αρχίζει πάλι να κινείται με ευθύνη της Pitney Bowes, με την τελευταία ενημέρωση να γίνεται στις 2 του Γενάρη, η οποία λέει πως έχει σταλθεί προς τον διεθνή προορισμό (που δεν ξέρω αν είναι η Ελλάδα ή αν υπάρχει κάποιος ενδιάμεσος σταθμός). Ωστόσο, βλέπω πως στις 30 του Δεκέμβρη δημιουργήθηκε ένα καινούριο tracking number, το οποίο ανήκει στη Γενική Ταχυδρομική, το οποίο όμως δεν έχει ενημερωθεί ούτε μία φορά. Επειδή σήμερα ήταν να πάω να πάρω ένα άλλο δέμα από ΓΤ, ρώτησα την υπάλληλο αν έχουν ιδέα τι παίζει και μου είπε ότι τη μπλούζα δεν την έχουν αυτοί, ενώ την ίδια στιγμή το tracking της παραγγελίας μου στο eBay λέει πως "ο carrier στη χώρα σας έχει το δέμα", χωρίς να διευκρινίζει ποιος είναι αυτός ο carrier.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει; Γιατή αυτή τη στιγμή δε έχω ιδέα τι στο διάολο γίνεται. Δε ξέρω ούτε πού είναι η μπλούζα, ούτε από ποιο tracking number πρέπει να περιμένω ενημέρωση, ούτε πώς προέκυψε το tracking number της ΓΤ χωρίς να έχουν παραλάβει το δέμα, ούτε τίποτα.

2023-01-12_13_02_47-.png

2023-01-12_13_05_54-.png

2023-01-12_13_09_19-.png

Επεξ/σία από maltron66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, maltron66 είπε

Καλησπέρα, παιδιά. Αν υπάρχει κάποιος που έχει εμπερία με παραγγελίες eBay μέσω Global Shipping Program και της εταιρείας Pitney Bowes, θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε.

Παράγγειλα στις 24 του Δεκέμβρη μια μπλούζα από ΗΠΑ, η οποία υποτίθεται ότι έρχεται μέσω του Global Shipping Program. Στις 27 η μπλούζα ξεκινά με USPS από τη Florida και στις 30 φτάνει στο Kentucky, που αν έχω καταλάβει καλά είναι τo Global Shipping Center του eBay. Και μετά ξεκινά το χάος: η μπλούζα αρχίζει πάλι να κινείται με ευθύνη της Pitney Bowes, με την τελευταία ενημέρωση να γίνεται στις 2 του Γενάρη, η οποία λέει πως έχει σταλθεί προς τον διεθνή προορισμό (που δεν ξέρω αν είναι η Ελλάδα ή αν υπάρχει κάποιος ενδιάμεσος σταθμός). Ωστόσο, βλέπω πως στις 30 του Δεκέμβρη δημιουργήθηκε ένα καινούριο tracking number, το οποίο ανήκει στη Γενική Ταχυδρομική, το οποίο όμως δεν έχει ενημερωθεί ούτε μία φορά. Επειδή σήμερα ήταν να πάω να πάρω ένα άλλο δέμα από ΓΤ, ρώτησα την υπάλληλο αν έχουν ιδέα τι παίζει και μου είπε ότι τη μπλούζα δεν την έχουν αυτοί, ενώ την ίδια στιγμή το tracking της παραγγελίας μου στο eBay λέει πως "ο carrier στη χώρα σας έχει το δέμα", χωρίς να διευκρινίζει ποιος είναι αυτός ο carrier.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει; Γιατή αυτή τη στιγμή δε έχω ιδέα τι στο διάολο γίνεται. Δε ξέρω ούτε πού είναι η μπλούζα, ούτε από ποιο tracking number πρέπει να περιμένω ενημέρωση, ούτε πώς προέκυψε το tracking number της ΓΤ χωρίς να έχουν παραλάβει το δέμα, ούτε τίποτα.

2023-01-12_13_02_47-.png

2023-01-12_13_05_54-.png

2023-01-12_13_09_19-.png

Καθ'οδον καπου στο ενδιαμεσο πρεπει να ειναι ακόμα κ οχι Ελλαδα. Οταν θα φτασει Ελλαδα θα παει και το κουτακι στο out for delivery για το ebay αλλα κ η Γενική θα κανει νεα ενημερωση στο δικο της tracking για παράδοση.

Το τρακινγκ δημιουργηκε απλως απο τη Γενική ως αναφορά κ ειναι σε standby για να παραλαβουν κ να το ενημερωσουν εκ νεου οταν θα ειναι προς παράδοση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

Καθ'οδον καπου στο ενδιαμεσο πρεπει να ειναι ακόμα κ οχι Ελλαδα. Οταν θα φτασει Ελλαδα θα παει και το κουτακι στο out for delivery για το ebay αλλα κ η Γενική θα κανει νεα ενημερωση στο δικο της tracking για παράδοση.

Το τρακινγκ δημιουργηκε απλως απο τη Γενική ως αναφορά κ ειναι σε standby για να παραλαβουν κ να το ενημερωσουν εκ νεου οταν θα ειναι προς παράδοση.

Έπρεπε να περάσουν δυο ολόκληρες βδομάδες για να υπάρξει επιτέλους ενημέρωση. Πείτε με περίεργο, αλλά για τα λεφτά που τους έδωσα (45$ για μεταφορικά και import taxes δέματος αξίας 20$) θεωρώ τέτοιες τακτικές επιεικώς απαράδεκτες. Δέχομαι την αδυναμία παράδοσης δεμάτων για παρατεταμένο χρονικό διάστημα λόγω υποστελέχωσης των καταστημάτων, αλλά δε μπορώ να δεχτώ το ότι μπορεί να περιμένω 14 ημέρες χωρίς την παραμικρή ενημέρωση για την τοποθεσία δέματος που έρχεται από την άλλη άκρη του κόσμου.

Τέλος πάντων... we're back in business. Σε ευχαριστώ!

2023-01-13 17_50_35-.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, prefuse είπε

ισχυουν κανονικά οι ενδοκοινωτικές συναλλαγές στο ebay και μπορει μια εταιρεία, να αγοράσει χωρίς ΦΠΑ απο μία αλλη, εντός Ευρώπης;

Nope. Μόνο Amazon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2023 στις 4:14 ΜΜ, aces είπε

Καθ'οδον καπου στο ενδιαμεσο πρεπει να ειναι ακόμα κ οχι Ελλαδα. Οταν θα φτασει Ελλαδα θα παει και το κουτακι στο out for delivery για το ebay αλλα κ η Γενική θα κανει νεα ενημερωση στο δικο της tracking για παράδοση.

Το τρακινγκ δημιουργηκε απλως απο τη Γενική ως αναφορά κ ειναι σε standby για να παραλαβουν κ να το ενημερωσουν εκ νεου οταν θα ειναι προς παράδοση.

έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το GSP του eBay. "Κόπηκε" η UPS??? Γενική Ταχυδρομική πλέον?

Κλάμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, draculias είπε

έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το GSP του eBay. "Κόπηκε" η UPS??? Γενική Ταχυδρομική πλέον?

Κλάμα

Ε ναι συνηθως με Γενική ερχονται. UPS θα στελνει το ebay απο Αμερική.

Πλεον το ebay εχει χασει τη παλια του αιγλη αφου εχουμε AliExpress & Banggood που υπερκαλυπτουν το 90-95% για μικρό/μεσαίες -αγορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει προς πώληση κάποια συλλεκτικά Lego τα οποία είναι σπάνια. Για αρχή, πριν 1 χρόνο στο Γερμανικό eBay (άρα τιμές σε €), με αποστολή παντού. Δεν πωλήθηκε τίποτα. Τα διέγραψα. 

Τα έβαλα πριν κάνα μήνα σε παγκόσμιο eBay.com με τιμές προφανώς δολαρίων και παγκόσμια αποστολή. Και πάλι δεν κουνιέται φύλλο.

Γενικά, αν ανεβάσω τις αγγελίες π.χ. στο ebay.de ή στο ebay.ie για να είναι σε €, θα τις βλέπουν εύκολα όσοι μπαίνουν από ebay.com;

Επίσης, επειδή γενικά δεν έχω πουλήσει σε χώρα εκτός Ε.Ε., μήπως θα ήταν προτιμότερο να κάνω exclude οτιδήποτε Ευρώπης για να μη μπλέξω με προπληρωμές Φ.Π.Α., να περάσει τελωνείο το αντικείμενο του αγοραστή κτλ.;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Γενικά, αν ανεβάσω τις αγγελίες π.χ. στο ebay.de ή στο ebay.ie για να είναι σε €, θα τις βλέπουν εύκολα όσοι μπαίνουν από ebay.com;

Επίσης, επειδή γενικά δεν έχω πουλήσει σε χώρα εκτός Ε.Ε., μήπως θα ήταν προτιμότερο να κάνω exclude οτιδήποτε Ευρώπης για να μη μπλέξω με προπληρωμές Φ.Π.Α., να περάσει τελωνείο το αντικείμενο του αγοραστή κτλ.;

Δεν γινεται πάντοτε cross-posting αφου το καθε eBay εξυπηρετει κυριως τα κατ/ματα-πωλητες της χωρας τους πρωτα. Μπορει η καταχωρηση στο .de να μην φαινεται στο .uk Παρολα αυτα υπαρχουν περιπτωσεις που φαινονται κ στα 2 ιδιο καταστημα - ιδια καταχωριση αλλά οχι εύκολα στην αναζήτηση αποτελεσμάτων/καταχωρίσεων αφου εξυπηρετουνται τα τοπικα κατ/ματα-πωλητες πρωτα κλπ. Αρα σ' αυτο ειναι και ναι και οχι ανά περιπτωση.

Μαλλον καλυτερα δείχνει να κανεις οτι ακριβως περιεγραψες στην τελευταια παραγραφο exclude outside EU παρολο που θα παρει παραπανω χρόνο για να βρεθει αγοραστής αν βρεθεί κ αν ειναι το ξανα-αλλαζεις μετά (να στελνεις worldwide) αν δεν έχει το αντικειμενο καμία ζήτηση.

Αναφορά σε κείμενο

μήπως θα ήταν προτιμότερο να κάνω exclude οτιδήποτε Ευρώπης για να μη μπλέξω με προπληρωμές Φ.Π.Α., να περάσει τελωνείο το αντικείμενο του αγοραστή κτλ.;

 

Επεξ/σία από aces
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Νοσταλγω', ωραιες εποχες...
Αγοραζα απο το ebay, απο την αλλη ακρη του κοσμου...
Διχως φοβο τελωνειου, εξτρα φορους...
Γεματο το summary του ebay, μικροδεματακια για ολους...
Καλες τιμες, χωρις απροοπτα, λιγη υπομονη μονο, ολα στα χερια σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...