Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, giannisbb είπε

Καλησπέρα,θέλω να αγοράσω κάτι γύρω στα 250 ευρώ από Γερμανία από ebay...τι ισχύ σήμερα; Θα χρεωθώ τελωνεία,ΦΠΑ,κλπ?ο τύπος λέει ότι το στέλνει με dhl.... ευχαριστώ.

Η Γερμανία είναι χώρα της Ε.Ε. Τίποτα επιπλέον δε θα χρεωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Η Γερμανία είναι χώρα της Ε.Ε. Τίποτα επιπλέον δε θα χρεωθείς.

Σε ευχαριστώ,έχω χαθεί τελευταία από αγορές εξωτερικου κ ήθελα να είμαι σίγουρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά, χρησιμοποιώ το ebay για αγορες 13-14 χρονια, κατα καιρους τοσα χρονια μου εστελναν κουπονια φαση -10% κλπ... Εδω και 5-6 μηνες θελω να κανω μια μεγαλη αγορα απο Ιταλια (>500€) και περιμενω εναγωνίως για κανενα -10% καθως η διαφορά θα ειναι αξιοπρεπης. Τι εγινε; Τα εκοψαν; ή δεν ερχονται πια σε εμενα; (εχω 3 λογαριασμούς, σε κανεναν δεν εχει έρθει κατι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουπόνια discount vouchers από eBay έχω αρκετό καιρό να δω είναι η αλήθεια...

Εμένα συχνά έρχονται voucher codes 5-10% από πωλητές που κάνω follow σε items listings που με ενδιαφέρουν, αυτά εκμεταλλεύομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, draculias είπε

Κουπόνια discount vouchers από eBay έχω αρκετό καιρό να δω είναι η αλήθεια...

Εμένα συχνά έρχονται voucher codes 5-10% από πωλητές που κάνω follow σε items listings που με ενδιαφέρουν, αυτά εκμεταλλεύομαι

μπα ο πωλητης δε δινει τιποτα, ακολουθω και εχω στο watch list το προιον για μηνες...

ειπα μηπως παιζουν γενικα codes 10% κ απλα δε μου ερχνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, επειδή δεν έχω κάνει αγορά από ebay με το νέο σύστημα με τις χρεώσεις, θα ήθελα να ρωτήσω αν το VAT είναι το μόνο έξτρα που θα πληρώσω και δεν θα μου ζητήσουν κάτι άλλο στο τελωνείο. Ευχαριστώ!

Screenshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2022 στις 2:14 ΜΜ, leonidas777 είπε

Καλησπέρα, επειδή δεν έχω κάνει αγορά από ebay με το νέο σύστημα με τις χρεώσεις, θα ήθελα να ρωτήσω αν το VAT είναι το μόνο έξτρα που θα πληρώσω και δεν θα μου ζητήσουν κάτι άλλο στο τελωνείο. Ευχαριστώ!

Screenshot.png

ναι τυπικα εισαι οκ, εαν θες βαλε και ενα σχολιο στον πωλητη να αναγραψει οτι εχει πληρωθει το VAT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους,

Μια ερωτηση και απο μενα...

Τι γινετε αν εχεις πουλησει κατι στο EBAY και το εχεις πληρωθει αλλ δεν εφτασε ποτε στον προορισμο του (με tracking servise κανονικα απο ΕΛΤΑ) και ταυτοχρονα το EBAY μετα απο dispute  μου βγαζει refund request το οποιο δεν θελω να πληρωσω? Τι επιπτωσεις εχω απο το EBAY?

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Επεξ/σία από ch_dimitris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα sign in στο ebay μετα απο καιρο κ μου ζητάει να παρω ένα τηλέφωνο κ να τους πω εναν κωδικο.. Παίρνω τηλ αλλα κλεινει αμεσως ..Τι να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2022 στις 2:14 ΜΜ, leonidas777 είπε

Καλησπέρα, επειδή δεν έχω κάνει αγορά από ebay με το νέο σύστημα με τις χρεώσεις, θα ήθελα να ρωτήσω αν το VAT είναι το μόνο έξτρα που θα πληρώσω και δεν θα μου ζητήσουν κάτι άλλο στο τελωνείο. Ευχαριστώ!

Screenshot.png

σε δική μου περίπτωση πάντως με χρέωσε το τελωνείο 2,5 ευρώ για συνολική αγορά αξίας 3,5 ευρώ με  το vat πληρωμένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/9/2022 στις 6:35 ΠΜ, macgyver3 είπε

σε δική μου περίπτωση πάντως με χρέωσε το τελωνείο 2,5 ευρώ για συνολική αγορά αξίας 3,5 ευρώ με  το vat πληρωμένο 

Παρέλαβα το δέμα από το ταχυδρομείο. Δεν μου ζήτησαν τίποτα έξτρα. Βέβαια υπήρχε από πάνω άλλο χαρτί που έγραφε Ολλανδία και όχι Κίνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leonidas777 είπε

Παρέλαβα το δέμα από το ταχυδρομείο. Δεν μου ζήτησαν τίποτα έξτρα. Βέβαια υπήρχε από πάνω άλλο χαρτί που έγραφε Ολλανδία και όχι Κίνα. 

εντός ευρωπαϊκής ένωσης δεν χρεώνουν κάτι. 

ο Κινέζος πάντως προσφέρθηκε να πληρώσει τα μισά λόγω της αμέλειας του. 

Από το ολότελα που λένε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...