Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Θέλω να αγοράσω ενα μεταχειρισμένο Mac mini απο Σουηδία με τα μεταφορικά βγαινει περιπου 430$. Στο checkout μου προσθέτει VAT 96$. Ειναι λογικό γιατι ειδα οτι διαφορα ΦΠΑ δεν υπάρχει ;

 

Edit: Μετα απο επικοινωνία με το eBay το πρόβλημα ειναι οτι ο πωλητής σαν χώρα στα στοιχεία του εχει δηλωμένη χώρα εκτος ΕΕ παρόλο που το Mac mini βρίσκεται στη Σουηδία 

Επεξ/σία από touloubas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,αν παραγγείλω τσαντάκι  από ebay σε πωλητή απο΄  Αγγλια και πληρώσω το Φπα που μου ζητάει,πληρώνω και δασμούς με την παραλαβή του εμπορεύματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω έναν πομποδεκτη από Ιαπωνία και είναι στα 173 ευρώ μαζί με το κόστος αποστολής. 

Αν το παραγγείλω και περάσει τελωνείο πόσα θα πληρώσω; 24% ΦΠΑ συν 15 ευρω; Το eBay από ότι βλέπω δεν έχει επιλογή να δω το κόστος των δασμών και να προπληρωσω όπως συμβαίνει με αντικείμενα από ΗΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Το eBay από ότι βλέπω δεν έχει επιλογή να δω το κόστος των δασμών και να προπληρωσω όπως συμβαίνει με αντικείμενα από ΗΠΑ. 

Δυστυχως οχι (για το eBay*) το amazon το παρεχει και αυτό από συγκεκριμένες αγορές/χώρες και για συγκεκριμένα προιόντα. Δες μήπως υπάρχει σε ευρωπαικη αποθηκη & αν η διαφορά τιμης δεν ειναι πολυ μεγαλη το επιλεγεις εντος ΕΕ εφοσον υπάρχει καπου διαθεσιμο.

* εξαίρεση το ebay Αμερικής ανάλογα το κατάστημα/πωλητή

Επεξ/σία από aces
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αγοράσω κάτι από το ebay αξίας 9 ευρώ, ο πωλητής μου είπε στο μήνυμα ότι μπορεί να μου το στείλει με 6 ευρώ μεταφορικά, αλλά πως θα γίνει να τον πληρώσω και άραγε το έχει υπολογίσει σωστά το 6 γιατί μου φαίνονται λίγα... 

Screenshot_20221201-170119.png

 

 

Edit

Τελικά άλλαξε το shipping σε international και πλήρωσα 9+6 με PayPal και θα το στείλει με το Γαλλικό Ταχυδρομείο https://www.laposte.fr/tarif-lettre-suivie 

Αν και με 6 ευρώ είτε δεν θα υπολόγισε σωστά το μέγεθος και το βάρος, είτε θα μου το στείλει με απλό φάκελο και προβλέπω να το παραλαμβάνω σπασμένο. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα κάνει διάφορες αγορές από Ασία όταν μείωσαν το ελάχιστο πόσο αξίας για εκτελωνισμό (22€) και έφαγα μεγάλη καθυστέρηση, και έπρεπε να πληρώσω το VAT και τα 2.5€ τέλη εκτελωνισμού.

Σήμερα έξι μήνες+ μετά, από ότι διαβάζω στα νήματα ισχύει το ίδιο πράγμα σωστά? Και με IOSS κε όλες τις χαζομάρες το στάνταρ συνεχίζει να είναι καθυστέρηση εκτελωνισμού + τέλη + ΦΠΑ (και προπληρωμένο να είναι) ? Και μετά πρέπει να διεκδικήσω το προπληρωμένο ΦΠΑ από eBay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με ebay και τελωνείο πλέον; Παλιότερα κατα καιρούς αγοραζα πραγματάκια απο 1€ εως 5€ με δωρεαν μεταφορικά, αλλά τώρα με όλες αυτές τις διαδικασίες εκτελωνισμών και φόρων, εχω φοβηθεί και δεν εχω τολμήσει να αγοράσω κάτι. Τώρα προσπαθώ να ξαναρχίσω, αλλά εχω χαωθεί με τις νέες ορολογίες και το τι συμβαίνει - το τελευταίο πράγμα που θέλω ειναι να αγοράσω κάτι για 1€, και να πρέπει να το πληρώσω 2ώρες απο την ζωή μου και 2€ σε βενζίνη επειδή πρέπει να παω να το παραλάβω αυτοπροσώπως - Πόσο μάλλον να πληρώνω και κερατιάτικα εξτρα χρεώσεις κατα την παραλάβη.

Τι ακριβώς ισχυεί; Αν κατάλαβα καλά,  πλέον το ebay κατα το checkout σε χρεώνει ΦΠΑ, αλλά αυτό δεν αρκεί γιατι υπάρχουν και άλλες επιπλοκές/χρεωσεις. Σωστά; υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να διαβάσω για να με κατατοπίσει (χωρις να χρειαστει να διαβάσω 700σελίδες thread)?

Βλέπω τώρα πως και το amazon.de εχει πράγματα με δωρεαν μεταφορικά, απο κινέζικες εταιρίες/αποθήκες - τι ισχύει για αυτά;

Επεξ/σία από F_Kal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου χει τυχει, και με πληρωμενο το φπα, μεσω ioss - ebay, να τον ξαναπληρωνω στα ελτα, επειδη ετσι αποφασισαν τα ελληνικα τελωνεια....

Ειχα στειλει ενα μηνυμα στο ebay να μου δωσουν τα λεφτα πισω, αλλα δεν θυμαμαι να καταφερα κατι, δεν θυμαμαι, ηθελαν συσκευασια και την ειχα πεταξει, δεν θυμαμαι....θυμαμαι ομως, οτι διπλοπληρωσα φπα. Ετσι. Εκει που δεν πληρωναμε καθολου, τωρα διπλοπληρωνουμε...

Με κουρασαν (και με ξοδεψαν) ολα αυτα...

Εκει που οταν πηγαινα ελτα να παραλαβω, ειχαν ενα παγκο πισω απο το τζαμι με μικροδεματακια να δωσουν σε κοσμο που τα περιμενε, τωρα ο παγκος ειναι σχεδον αδειος....τα καταφεραν, δε λεω, πλεον παραγγελνεις απο εκτος εε, μοοονοοοο σε μεγαλη αναγκη.... συγχαρητηρια σε ολους τους εξυπνους εγκεφαλους, που θελησαν να χτυπησουν την κινα (και τωρα τη Ρωσια), και παιρνουν οι ευρωπαιοι το @@@@@@ %&%& το μακρυτερο...

Η Ουγκαντα του 1800, πρεπει να ειχε καλυτερους ηγετες απο την ΕΕ του σημερα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, F_Kal είπε

Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με ebay και τελωνείο πλέον; Παλιότερα κατα καιρούς αγοραζα πραγματάκια απο 1€ εως 5€ με δωρεαν μεταφορικά, αλλά τώρα με όλες αυτές τις διαδικασίες εκτελωνισμών και φόρων, εχω φοβηθεί και δεν εχω τολμήσει να αγοράσω κάτι. Τώρα προσπαθώ να ξαναρχίσω, αλλά εχω χαωθεί με τις νέες ορολογίες και το τι συμβαίνει - το τελευταίο πράγμα που θέλω ειναι να αγοράσω κάτι για 1€, και να πρέπει να το πληρώσω 2ώρες απο την ζωή μου και 2€ σε βενζίνη επειδή πρέπει να παω να το παραλάβω αυτοπροσώπως - Πόσο μάλλον να πληρώνω και κερατιάτικα εξτρα χρεώσεις κατα την παραλάβη.

Τι ακριβώς ισχυεί; Αν κατάλαβα καλά,  πλέον το ebay κατα το checkout σε χρεώνει ΦΠΑ, αλλά αυτό δεν αρκεί γιατι υπάρχουν και άλλες επιπλοκές/χρεωσεις. Σωστά; υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να διαβάσω για να με κατατοπίσει (χωρις να χρειαστει να διαβάσω 700σελίδες thread)?

Βλέπω τώρα πως και το amazon.de εχει πράγματα με δωρεαν μεταφορικά, απο κινέζικες εταιρίες/αποθήκες - τι ισχύει για αυτά;

Tο AliExpress και τα καταστηματα εντος εε είναι πλέον μονόδρομος, με ολα τα υπόλοιπα είσαι εκτεθειμένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Tο AliExpress και τα καταστηματα εντος εε είναι πλέον μονόδρομος, με ολα τα υπόλοιπα είσαι εκτεθειμένος 

σ.ευχαριστώ Νικο! Εννοείς δηλαδή πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν ψωνίζει κανείς απο aliexpress? ποια η διαφορά με το ebay αφού τα προϊόντα φεύγουν απο Κίνα; 

Επεξ/σία από F_Kal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, F_Kal είπε

σ.ευχαριστώ Νικο! Εννοείς δηλαδή πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν ψωνίζει κανείς απο aliexpress? ποια η διαφορά με το ebay αφού τα προϊόντα φεύγουν απο Κίνα; 

Το θεμα τελωνείο στην Ελλάδα εχει εξελιχθεί σε επιστήμη, σε παραπέμπω σε ενα ποστ για τους τρόπους αποστολής χωρίς τελωνείο, αλλα να ξέρεις τα πάντα και ανα πάσα στιγμη αλλάζουν, πρέπει να είσαι ενήμερος.

Το εβαυ το εχω κοψει, δεν αγοραζω πλεον απο εκει, εκτος οπως ειπα αν ειναι εντος εε, αλλα και πάλι υπαρχουν αναφορές για χρεώσεις απο τα ελτα.

Διάβασε τις τελευταίες σελίδες στο παρακατω θεμα θα καταλάβεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, NikosKallithea said:

Το θεμα τελωνείο στην Ελλάδα εχει εξελιχθεί σε επιστήμη, σε παραπέμπω σε ενα ποστ για τους τρόπους αποστολής χωρίς τελωνείο, αλλα να ξέρεις τα πάντα και ανα πάσα στιγμη αλλάζουν, πρέπει να είσαι ενήμερος.

Το εβαυ το εχω κοψει, δεν αγοραζω πλεον απο εκει, εκτος οπως ειπα αν ειναι εντος εε, αλλα και πάλι υπαρχουν αναφορές για χρεώσεις απο τα ελτα.

Διάβασε τις τελευταίες σελίδες στο παρακατω θεμα θα καταλάβεις.

 

Ευχαριστώ φίλε γιατί έλυσες και την δικιά μου απορία

Άρα ουσιαστικά οι Κινέζοι στο AliExpress έχουνε μάθει πώς τα ΕΛΤΑ εδώ έχουν προβλήματα και ας είναι πληρωμένο το ΦΠΑ, οπότε τα προωθούν πρώτα σε μία άλλη χώρα της Ευρώπης για να μας διευκολύνουν, ενώ στο ebay είναι θέμα τύχης άμα θα σου περάσει (πάντα για πράγματα εκτός Ευρώπης εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bark0z είπε

Ευχαριστώ φίλε γιατί έλυσες και την δικιά μου απορία

Άρα ουσιαστικά οι Κινέζοι στο AliExpress έχουνε μάθει πώς τα ΕΛΤΑ εδώ έχουν προβλήματα και ας είναι πληρωμένο το ΦΠΑ, οπότε τα προωθούν πρώτα σε μία άλλη χώρα της Ευρώπης για να μας διευκολύνουν, ενώ στο ebay είναι θέμα τύχης άμα θα σου περάσει (πάντα για πράγματα εκτός Ευρώπης εννοώ)

Ακριβως!

Μας πηραν είδηση στα πέρατα του κοσμου που λενε😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2022 στις 3:44 ΜΜ, Bark0z είπε

Ευχαριστώ φίλε γιατί έλυσες και την δικιά μου απορία

Άρα ουσιαστικά οι Κινέζοι στο AliExpress έχουνε μάθει πώς τα ΕΛΤΑ εδώ έχουν προβλήματα και ας είναι πληρωμένο το ΦΠΑ, οπότε τα προωθούν πρώτα σε μία άλλη χώρα της Ευρώπης για να μας διευκολύνουν, ενώ στο ebay είναι θέμα τύχης άμα θα σου περάσει (πάντα για πράγματα εκτός Ευρώπης εννοώ)

To eBay (εννοείται το  αποφεύγουμε πλέον) ναι μόνο το αμερικανικό περιλαμβάνει τις περισσότερες φορές προπληρωμένα τα πάντα κ αυτό όχι πάντα ανάλογα τη συμφωνία πωλητή /eBay κλπ. Κ το βρετανικό έχει τέλη προπληρωμένα αλλά όχι σε όλα.

Στα υπόλοιπα ότι σου ανέφερε ο Νίκος α) εντός ΕΕ ή β) από AliExpress σε καταστήματα ιδανικά που έχουν απόθεμα  σε αποθήκη εντός ΕΕ για μεγαλύτερη ασφάλεια ή γ) μέσω τριγωνικής αποστολής από AliExpress εφοσον/όπου υποστηρίζεται.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τον σεμπτεμβριο μεχρι σημερα οτι εχω παρει απο Κινα που αφορα ebay  και aliexpress κανει γυρω στις 20-25 μερες να ερθει ΟΛΑ πανε μεσω Βελγιου,και παρολου που πληρωνω VAT κτλ κατα την αγορα, στο τελος εδω ελτα το μεγιστο που εχω πληρωσει εξτρα ειναι 3.25 ευρω.

 

το γραφω ενημερωτικα για οποιον εχει αποριες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...