Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/1/2023 στις 12:28 ΜΜ, aces είπε

Δεν γινεται πάντοτε cross-posting αφου το καθε eBay εξυπηρετει κυριως τα κατ/ματα-πωλητες της χωρας τους πρωτα. Μπορει η καταχωρηση στο .de να μην φαινεται στο .uk Παρολα αυτα υπαρχουν περιπτωσεις που φαινονται κ στα 2 ιδιο καταστημα - ιδια καταχωριση αλλά οχι εύκολα στην αναζήτηση αποτελεσμάτων/καταχωρίσεων αφου εξυπηρετουνται τα τοπικα κατ/ματα-πωλητες πρωτα κλπ. Αρα σ' αυτο ειναι και ναι και οχι ανά περιπτωση.

Μαλλον καλυτερα δείχνει να κανεις οτι ακριβως περιεγραψες στην τελευταια παραγραφο exclude outside EU παρολο που θα παρει παραπανω χρόνο για να βρεθει αγοραστής αν βρεθεί κ αν ειναι το ξανα-αλλαζεις μετά (να στελνεις worldwide) αν δεν έχει το αντικειμενο καμία ζήτηση.

 

Ακριβώς αυτό που αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο έχω παρατηρήσει. Π.χ. μπαίνω στο .com κάνω μία αναζήτηση και δε βρίσκω αυτό που θέλω. Με την ίδια αναζήτηση στο .de βρίσκω καμιά 10αρια. 
Ξαναμπαίνω .com, βγάζω το filter για Ευρώπη, το αφήνω στο default και τυχαία μέσα στις εκατοντάδες αγγελίες βρίσκονται και αυτές που είχα δει στο .de! 
Πφφ, μα αφού η Γερμανία είναι στην Ευρώπη γιατί το filter δε λειτουργεί;
Έχοντας αυτές τις εμπειρίες γι' αυτό δε ξέρω σε ποιο eBay απ' όλα να καταχωρίσω τις αγγελίες μου.
Ίσως τελικά από την πλευρά του πωλητή (εμάς) να μας συμφέρει περισσότερο στο .de ή στο .ie (που έχεις απευθείας Αγγλικά) για να γλυτώσουμε και τις μετατροπές του $ σε €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, bill_viper είπε

Ακριβώς αυτό που αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο έχω παρατηρήσει. Π.χ. μπαίνω στο .com κάνω μία αναζήτηση και δε βρίσκω αυτό που θέλω. Με την ίδια αναζήτηση στο .de βρίσκω καμιά 10αρια. 
Ξαναμπαίνω .com, βγάζω το filter για Ευρώπη, το αφήνω στο default και τυχαία μέσα στις εκατοντάδες αγγελίες βρίσκονται και αυτές που είχα δει στο .de! 
Πφφ, μα αφού η Γερμανία είναι στην Ευρώπη γιατί το filter δε λειτουργεί;
Έχοντας αυτές τις εμπειρίες γι' αυτό δε ξέρω σε ποιο eBay απ' όλα να καταχωρίσω τις αγγελίες μου.
Ίσως τελικά από την πλευρά του πωλητή (εμάς) να μας συμφέρει περισσότερο στο .de ή στο .ie (που έχεις απευθείας Αγγλικά) για να γλυτώσουμε και τις μετατροπές του $ σε €.

Οτι εμφανιζει σε εσενα εμφανιζει σε ολους. Οπως αναφερθηκε σε προηγ.ποστ καταχωρισε την για ενα χρονικο διαστημα μόνο στο .de κ απο εκει κ μετα βλεποντας κ κανοντας την βαζεις και σε worldwide εφοσον δεν εχει ζητηση ή δεν εμφανιστει αγοραστής. Γενικα ειναι λιγο τυχαια η αναζητηση στο ebay κ για να βρει καποιος προιοντα ως αγοραστής επίσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω εάν είναι το σωστό thread για την ερώτησή μου αλλά γνωρίζει κανείς ποια υπηρεσία στην Ελλάδα αναλαμβάνει δέματα που στέλνονται με Canada Post Small Packet International Surface? 

Τα ΕΛΤΑ? 

Ευχαριστώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, τα ΕΛΤΑ λογικά (κρίνοντας από την ονομασία) του Καναδικού ταχυδρομείου.

ΥΓ, αντιγράφω από google:

What is surface mail international parcel?
 
 
Surface Mail

This is the cheapest and slowest shipping method. Sent by surface. While delivery takes 1 to 3 months, depending on the distance to its destination. Surface mail is primarily used for sending large or heavy and non-fragile items.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, george.ls είπε

Δε ξέρω εάν είναι το σωστό thread για την ερώτησή μου αλλά γνωρίζει κανείς ποια υπηρεσία στην Ελλάδα αναλαμβάνει δέματα που στέλνονται με Canada Post Small Packet International Surface? 

Τα ΕΛΤΑ? 

Ευχαριστώ :)

 

17 λεπτά πριν, draculias είπε

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, τα ΕΛΤΑ λογικά (κρίνοντας από την ονομασία) του Καναδικού ταχυδρομείου.

ΥΓ, αντιγράφω από google:

What is surface mail international parcel?
 
 
Surface Mail

This is the cheapest and slowest shipping method. Sent by surface. While delivery takes 1 to 3 months, depending on the distance to its destination. Surface mail is primarily used for sending large or heavy and non-fragile items.

τα small packet είναι standard shipping αρα εξυπηρετουνται λογικα απο τα ΕΛΤΑ :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα σήμερα κλειδάκι για eset στο ebay.

Ότι κι αν έβαζα στο καλάθι στο τέλος μου χρέωνε και κάνα 2€ VAT  (based  on delivery address) . 

Τι διεύθυνση να βάλω για να το αποφύγω? 

Από ποια Χώρα, ξέρει κανείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

Έψαχνα σήμερα κλειδάκι για eset στο ebay.

Ότι κι αν έβαζα στο καλάθι στο τέλος μου χρέωνε και κάνα 2€ VAT  (based  on delivery address) . 

Τι διεύθυνση να βάλω για να το αποφύγω? 

Από ποια Χώρα, ξέρει κανείς? 

προφανώς σου υπολογίζει/προσθετει το ΦΠΑ στο checkout κάτι που ειναι φυσιολογικό πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aces είπε

προφανώς σου υπολογίζει/προσθετει το ΦΠΑ στο checkout κάτι που ειναι φυσιολογικό πλεον

Το ξέρω αυτό. 

Έχει πάρει όμως το μάτι μου σε άλλες αγορές από site να βάζεις διευθύνσεις άλλων Χωρών και να μην σου χρεώνει ΦΠΑ.

Δεν θυμάμαι όμως από ποια Χώρα ήταν.

Και εκεί είναι η ερώτηση για κάποιον που ενδεχομένως το έχει δει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nemesi54 είπε

Το ξέρω αυτό. 

Έχει πάρει όμως το μάτι μου σε άλλες αγορές από site να βάζεις διευθύνσεις άλλων Χωρών και να μην σου χρεώνει ΦΠΑ.

Δεν θυμάμαι όμως από ποια Χώρα ήταν.

Και εκεί είναι η ερώτηση για κάποιον που ενδεχομένως το έχει δει. 

 

Το ίδιο γινόταν και με τα Surfshark/NordVPN. Εκεί βάζαμε Αλβανία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill_viper είπε

Το ίδιο γινόταν και με τα Surfshark/NordVPN. Εκεί βάζαμε Αλβανία.

Μόλις δοκίμασα και έχεις απόλυτο δίκιο. 

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα παρελαβα δεματακι κοστους 50ευρου, με φπα πληρωμενο και ioss, το οποιο αναγκαστηκα να πληρωσω εξτρα τελη λογω αυτοκολητου τελωνειου, στα ελτα.

Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα...

Δηλαδη, το ελληνικο τελωνειο ας πουμε, κανει καλα τι δουλεια του; Γραφει στα @@@ του αν εχεις πληρωσει φπα και ioss, και ετσι γουσταρει ρε παιδι μου, να ξαναπληρωσεις;

Ανεβασα στο ebay ολα τα σχετικα. Ο seller τα εκανε ολα καλα. Εδω στην Ελλαδα μαλλον @#$%^ μην πω...

Λογικα θα με αποζημιωσει το ebay. Αλλα θα ηθελα, να φανε ενα γερο ξυλο τα ελληνικα τελωνεια, που βαζουν τους Ελληνες να διπλοπληρωσουν,  και μετα να ζηταμε τα λεφτα μας απο το ebay...

:(

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ebay δεν θα αποζημιωσει!

Μερος του μηνυματος που ελαβα, αφου εξετασαν τι πληρωσα:
This charges seems to be import or custom fees which has to be paid by the receiver while collecting the item. Custom charges are taken care by Govt entities only and as per country rules and regulations buyer has to pay for it and eBay do not have any control over these charges

Δηλαδη τοτε, τι ρολο παιζει το ioss;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mindreader είπε

Το ebay δεν θα αποζημιωσει!

Μερος του μηνυματος που ελαβα, αφου εξετασαν τι πληρωσα:
This charges seems to be import or custom fees which has to be paid by the receiver while collecting the item. Custom charges are taken care by Govt entities only and as per country rules and regulations buyer has to pay for it and eBay do not have any control over these charges

Δηλαδη τοτε, τι ρολο παιζει το ioss;

Έχεις δίκαιο, έχω την εντύπωση το ebay σου επιστρέφει μόνο το Φ.Π.Α αν το διπλοπλήρωσες.

Δυστυχώς σχεδόν πάντα γίνεται αυτό όταν ένα δέμα έρχεται από τρίτη χώρα και ας ειναι όλα πληρωμένα κανονικά.

Μόνο από Aliexpress και Βanggood ειναι σίγουρο δεν θα περάσει τελωνείο αφού τα δέματα πάνε πρώτα και εκτελωνίζονται σε κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα (Ουγγαρία/Ολλανδία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakisgri είπε

Έχεις δίκαιο, έχω την εντύπωση το ebay σου επιστρέφει μόνο το Φ.Π.Α αν το διπλοπλήρωσες.

Δυστυχώς σχεδόν πάντα γίνεται αυτό όταν ένα δέμα έρχεται από τρίτη χώρα και ας ειναι όλα πληρωμένα κανονικά.

Μόνο από Aliexpress και Βanggood ειναι σίγουρο δεν θα περάσει τελωνείο αφού τα δέματα πάνε πρώτα και εκτελωνίζονται σε κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα (Ουγγαρία/Ολλανδία)

Δεν θα επρεπε ομως να συμβαινει. Ετσι δεν ειναι; Ουσιαστικα, δεν παρανομουν στο ελληνικο τελωνειο; Εχω πληρωσει φπα, ειναι κατω απο 150 ευρω, εχει ioss, ας ειναι απο τριτη χωρα. Τι αλλο επρεπε να εχει γινει και δεν εγινε; Προς τι οι εξτρα φοροι, πως τεκμηριωνεται;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Δεν θα επρεπε ομως να συμβαινει. Ετσι δεν ειναι; Ουσιαστικα, δεν παρανομουν στο ελληνικο τελωνειο; Εχω πληρωσει φπα, ειναι κατω απο 150 ευρω, εχει ioss, ας ειναι απο τριτη χωρα. Τι αλλο επρεπε να εχει γινει και δεν εγινε; Προς τι οι εξτρα φοροι, πως τεκμηριωνεται;

Εφοσον εχει ioss περασμενο κ ειναι προπληρωμενα απλα

Δεν δικαιολογειται

Για αυτο προτεινεται banggood/aliexpress που ειναι πιο δοκιμασμενα απο τριτες χωρες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...