Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν θα επρεπε ομως να συμβαινει. Ετσι δεν ειναι; Ουσιαστικα, δεν παρανομουν στο ελληνικο τελωνειο; Εχω πληρωσει φπα, ειναι κατω απο 150 ευρω, εχει ioss, ας ειναι απο τριτη χωρα. Τι αλλο επρεπε να εχει γινει και δεν εγινε; Προς τι οι εξτρα φοροι, πως τεκμηριωνεται;

@aces

Ότι δεν θα έπρεπε ειναι το μόνο σίγουρο.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι μήπως τα ρομποτάκια που βάλανε να κάνουν τον διαχωρισμό πετάνε ότι δέματα ειναι από τρίτη χώρα στο καλάθι για τελωνείο, και αντί για καλό τελικά κάνουν ζημιά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, sakisgri είπε

@aces

Ότι δεν θα έπρεπε ειναι το μόνο σίγουρο.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι μήπως τα ρομποτάκια που βάλανε να κάνουν τον διαχωρισμό πετάνε ότι δέματα ειναι από τρίτη χώρα στο καλάθι για τελωνείο, και αντί για καλό τελικά κάνουν ζημιά;

δεν μπορεί να κάνει κ πολλά ο @mindreaderτο μόνο που μπορεί ειναι να το αποφύγει σε επόμενες μελλοντικες παραγγελίες επιλέγοντας αλί ή banggood που ειναι δοκιμασμένα περισσότερο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά παρήγγειλα ένα δέμα από Κίνα έφτασε Αθήνα είναι να έρθει Θεσσαλονίκη μέσα σε 3 μέρες το έφερναν τώρα δεν ξέρω τι έγινε όπου  και αν ρώτησα λένε θα πρέπει να περιμένετε, ξέρω ότι πέρασε τελωνείο και θα πληρώσω δεν έχω θέμα άλλα γιατί αργεί τόσο;  τα άλλα τα δέματα ήρθαν όλα κανονικά και στην ώρα τους παλι πληρωσα και τα τελωνεια τους, αυτο γιατι; 

2023-02-02 21_53_59-ELTA PORTAL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos0100 είπε

Καλησπέρα παιδιά παρήγγειλα ένα δέμα από Κίνα έφτασε Αθήνα είναι να έρθει Θεσσαλονίκη μέσα σε 3 μέρες το έφερναν τώρα δεν ξέρω τι έγινε όπου  και αν ρώτησα λένε θα πρέπει να περιμένετε, ξέρω ότι πέρασε τελωνείο και θα πληρώσω δεν έχω θέμα άλλα γιατί αργεί τόσο;  τα άλλα τα δέματα ήρθαν όλα κανονικά και στην ώρα τους παλι πληρωσα και τα τελωνεια τους, αυτο γιατι; 

2023-02-02 21_53_59-ELTA PORTAL.jpg

Υπομονή, με τα ΕΛΤΑ έχεις να κάνεις δεν ειναι τπτ στάνταρ μπορεί όπως έγραψες την μια να παραλάβεις σε 3 μέρες και την επόμενη φορά σε 20 τπτ δεν ειναι σίγουρο.

Αλλά γιατι πληρώνεις τελωνείο, ειναι πάνω από τα 186€ (τελική τιμή) οι παραγγελίες σου ?

Αν όχι αν επιτρέπεται από ποιο κατάστημα/πλατφόρμα έκανες παραγγελίες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sakisgri είπε

Υπομονή, με τα ΕΛΤΑ έχεις να κάνεις δεν ειναι τπτ στάνταρ μπορεί όπως έγραψες την μια να παραλάβεις σε 3 μέρες και την επόμενη φορά σε 20 τπτ δεν ειναι σίγουρο.

Αλλά γιατι πληρώνεις τελωνείο, ειναι πάνω από τα 186€ (τελική τιμή) οι παραγγελίες σου ?

Αν όχι αν επιτρέπεται από ποιο κατάστημα/πλατφόρμα έκανες παραγγελίες?

Από το ebay κάνω αγορές, και η αξία των αντικείμενων είναι από 3 έως 5€ άλλα  πάντα με βάζουν 2.50€ τελωνείο και πληρώνω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Από το ebay κάνω αγορές, και η αξία των αντικείμενων είναι από 3 έως 5€ άλλα  πάντα με βάζουν 2.50€ τελωνείο και πληρώνω 

Κανονικά δεν θα έπρεπε όπως θα δεις και στη συζήτηση που είχαμε πιο πάνω.

Αλλά αφού έρχονται από Κίνα γιατι δεν τα παίρνεις από το Aliexpress που θα έρθουν μέσο Ουγγαρίας και δεν θα περάσουν τελωνείο και ούτε θα πληρωσεις κάτι παραπάνω?

Αν σε ενδιαφέρει αυτό έχω λίστα με ασφαλής τρόποι αποστολής και άλλες πληροφορίες εδώ (σελίδα 271 αν χαθείς)

 

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, aces είπε

δεν μπορεί να κάνει κ πολλά ο @mindreaderτο μόνο που μπορεί ειναι να το αποφύγει σε επόμενες μελλοντικες παραγγελίες επιλέγοντας αλί ή banggood που ειναι δοκιμασμένα περισσότερο 

Το ali νομιζω δεν δεχεται paypal. Το bangood;

Ενα απο τα καλα του ebay, ειναι οτι δεχεται pp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mindreader είπε

Το ali νομιζω δεν δεχεται paypal. Το bangood;

Ενα απο τα καλα του ebay, ειναι οτι δεχεται pp.

to AliExpress εχει το δικο του AliPay που ειναι οπως το paypal ισως και λιγο ασφαλεστερο πλεον με τις ιδιες παροχες refund/dispute/πληρωμες μεσα απο το περιβαλλον του aliexpress. Οποτε δεν χανεις καποιο προνομιο σε συγκριση με το ebay.

το BGood πρεπει να υποστηριζει ακομα πληρωμες μεσω paypal.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Το ali νομιζω δεν δεχεται paypal. Το bangood;

Ενα απο τα καλα του ebay, ειναι οτι δεχεται pp.

Το banggood δέχεται paypal.

Η διαφορά με το ebay ειναι όταν πληρώνεις στο Aliexpress τα χρήματα πάνε στο Aliexpress και όχι στον πωλητή.

Όταν θα παραλάβεις και ενημερώσεις το Aliexpress ότι παρέλαβες και όλα καλά τότε θα δώσει τα χρήματα στον πωλητή.

Αν δεν παραλάβεις σε 90 μέρες (συνήθως έρχονται σε 22-30 μέρες) φαίνεται στο tracking και αυτόματα σου επιστρέφονται τα χρήματα, αν κάτι δεν ειναι όπως θα έπρεπε η δεν λειτουργεί αν έχεις αποδείξεις (βιντεο/φωτο) πάλι παίρνεις τα χρήματα πίσω. Γιαυτό όταν παραλαμβάνουμε καλά ειναι να τραβάμε βίντεο όταν ανοίγουμε το δέμα, ειδικά στα πιο ακριβά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sakisgri είπε

Το banggood δέχεται paypal.

Η διαφορά με το ebay ειναι όταν πληρώνεις στο Aliexpress τα χρήματα πάνε στο Aliexpress και όχι στον πωλητή.

Όταν θα παραλάβεις και ενημερώσεις το Aliexpress ότι παρέλαβες και όλα καλά τότε θα δώσει τα χρήματα στον πωλητή.

Αν δεν παραλάβεις σε 90 μέρες (συνήθως έρχονται σε 22-30 μέρες) φαίνεται στο tracking και αυτόματα σου επιστρέφονται τα χρήματα, αν κάτι δεν ειναι όπως θα έπρεπε η δεν λειτουργεί αν έχεις αποδείξεις (βιντεο/φωτο) πάλι παίρνεις τα χρήματα πίσω. Γιαυτό όταν παραλαμβάνουμε καλά ειναι να τραβάμε βίντεο όταν ανοίγουμε το δέμα, ειδικά στα πιο ακριβά.

Δεν ήξερα τίποτα για το Aliexpress άμα είναι σταματάω απο το ebay και πηγαίνω από εκεί πολύ ωραία μου ακούγονται όλα αυτά, και γιατί όχι να δοκιμάσω και από το bangood να πάρω κάτι και από εκεί, όλα  από το ebay τα έπαιρνα, όχι ότι δεν είναι καλό, άλλα Θέλω να δω και τα υπόλοιπα, αν και σχετικά νέος με τέτοιες αγορές σχεδόν 5 χρόνια παίρνω από το ebay       

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panos0100 είπε

Δεν ήξερα τίποτα για το Aliexpress άμα είναι σταματάω απο το ebay και πηγαίνω από εκεί πολύ ωραία μου ακούγονται όλα αυτά, και γιατί όχι να δοκιμάσω και από το bangood να πάρω κάτι και από εκεί, όλα  από το ebay τα έπαιρνα, όχι ότι δεν είναι καλό, άλλα Θέλω να δω και τα υπόλοιπα, αν και σχετικά νέος με τέτοιες αγορές σχεδόν 5 χρόνια παίρνω από το ebay       

Στο Aliexpress θα βρεις πολύ περισσότερα προϊόντα και πιο φτηνά από το Banggood, από το Banggood έχω πάρει μόνο από Ευρωπαϊκές αποθήκες πιο ακριβά προϊόντα και πολλές φορές έχουν πολύ καλές εκπτώσεις και κουπόνια.

Ότι απορία έχεις για το Aliexpress ρώτα πιο κάτω. Με την βοήθεια ο ένας με τον άλλον έχουμε αποκτήσει πολύ καλή εμπειρία, λίγο πολύ όλα έχουν απαντηθεί, αλλά ότι απορία έχεις ρώτα. Επειδή είσαι καινούργιος στις αγορές από Aliexpress θα έλεγα να κοιτάξεις εκεί στη σελίδα 271 μια ανάρτηση μου που έχω φτιάξει μια λίστα με ασφαλής τρόποι αποστολής και άλλες πληροφορίες.      

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakisgri είπε

Στο Aliexpress θα βρεις πολύ περισσότερα προϊόντα και πιο φτηνά από το Banggood, από το Banggood έχω πάρει μόνο από Ευρωπαϊκές αποθήκες πιο ακριβά προϊόντα και πολλές φορές έχουν πολύ καλές εκπτώσεις και κουπόνια.

Ότι απορία έχεις για το Aliexpress ρώτα πιο κάτω. Με την βοήθεια ο ένας με τον άλλον έχουμε αποκτήσει πολύ καλή εμπειρία, λίγο πολύ όλα έχουν απαντηθεί, αλλά ότι απορία έχεις ρώτα. Επειδή είσαι καινούργιος στις αγορές από Aliexpress θα έλεγα να κοιτάξεις εκεί στη σελίδα 271 μια ανάρτηση μου που έχω φτιάξει μια λίστα με ασφαλής τρόποι αποστολής και άλλες πληροφορίες.      

 

Έγινε ευχαριστώ πολύ, η επόμενη  αγορά σίγουρα θα είναι από το Aliexpress 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Έγινε ευχαριστώ πολύ, η επόμενη  αγορά σίγουρα θα είναι από το Aliexpress 

Ξςκινησε με μικροποσα μικροπαραγγελιες κ σιγα σιγα πας στα επομενα. Εχει σχεδον τα παντα το αλι απο αξεσουάρ, σπανια ανταλλακτικα, ευρωπ.αποθηκες κλπ

Τα υπολοιπα τα ρωτας ή θα τα βρεις εδω

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...