Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aces είπε

Ξςκινησε με μικροποσα μικροπαραγγελιες κ σιγα σιγα πας στα επομενα. Εχει σχεδον τα παντα το αλι απο αξεσουάρ, σπανια ανταλλακτικα, ευρωπ.αποθηκες κλπ

Τα υπολοιπα τα ρωτας ή θα τα βρεις εδω

 

 

Ωραια ετσι κι αλλιως μικρα πραγματακια παιρνω το μαξ που πηρα ποτε ητανε κατι παππουτσακια για την μητερα μου 25€ ποιο πανω δεν πηρα κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, panos0100 είπε

Ωραια ετσι κι αλλιως μικρα πραγματακια παιρνω το μαξ που πηρα ποτε ητανε κατι παππουτσακια για την μητερα μου 25€ ποιο πανω δεν πηρα κατι

δεν έχεις θέμα είναι ασφαλές το περιβάλλον του aliexpress προσφέροντας την ιδια ασφάλεια ίσως κ καλύτερη σε συγκριση με paypal μέσω AliPay με τα ίδια προνόμια πληρωμων/dispute/refund.

έχει πολλά καταστήματα κ κάποια στέλνουν κ απο τις δικες τους αποθήκες Ευρώπη ανάλογα το προιον κ τη διαθεσιμότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Balantakos είπε

Καλησπερα, Ebay Γερμανια/Γαλλια σε προιον πχ 100 ευρω, πληρωνουμε τελωνειο?

Όχι, αν σταλεί από Ευρωπαϊκή χώρα δεν υπάρχει τελωνείο όσο και να ειναι το ποσό. Αλλά δες αν όντος το κατάστημα εδρεύει σε Ευρωπαϊκή χώρα, γιατι στο ebay Γερμανία/Γαλλία υπάρχουν και καταστήματα που εδρεύουν σε τρίτες χώρες.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα κατι απο Κινα, γυρω στα 20 ευρω με ioss paid κλπ. Το σημαντικο: shipping method/company: speedpak. Στελνει Ολλανδια και εκτελωνιζει εκει, οπως ισχυε, και ερχεται Ελλαδα ετοιμο διχως εξτρα φεσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giavra είπε

οχι γιατι να πληρωσεις δεν ειναι ΕΕ;

Ε.Ε ειναι ναι το ξερω, απλα εχω πολυ καιρο να αγορασω κατι απο Ebay, και ρωτησα να ειμαι σιγουρος!

Επισης νομιζω δεν ειναι καταστημα, ειναι random πωλητης.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mindreader είπε

Παρηγγειλα κατι απο Κινα, γυρω στα 20 ευρω με ioss paid κλπ. Το σημαντικο: shipping method/company: speedpak. Στελνει Ολλανδια και εκτελωνιζει εκει, οπως ισχυε, και ερχεται Ελλαδα ετοιμο διχως εξτρα φεσια;

Αν περάσει τελωνείο στην Ολλανδία τότε λογικά δεν θα πρέπει να έχεις κάποια εξτρά χρέωση στην Ελλαδα. Όπως γίνεται και από Aliexpress/Banggood που στέλνουν πρώτα Ουγγαρία/Ολλανδία.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Balantakos είπε

Ε.Ε ειναι ναι το ξερω, απλα εχω πολυ καιρο να αγορασω κατι απο Ebay, και ρωτησα να ειμαι σιγουρος!

Επισης νομιζω δεν ειναι καταστημα, ειναι random πωλητης.

Ευχαριστω.

αρκει ο πωλητης να μην στελνει απο χωρα εκτος εε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση,θελω να στειλω πισω ενα δεμα που αγορασα απο ebay απο αγγλια

απο ελτα ποσο θα κοστισει περιπου τα εξοδα μεταφορας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μικροποσα είναι καλύτερα από Αγγλία ή Κίνα? 

Έχω παραγγείλει στο παρελθόν τις πρώτες μέρες του brexit μικροαντιμειμενα και δεν χρεωθηκα κάτι αλλά καθυστέρησαν πάρα πολυ

Μιλάμε για 5-10 ευρώ παραγγελίες, θέλω να κάνω 2-3, να τις προχωρήσω? 

Ο φόβος μου είναι μην βάλουν 5φορες το κόστος σε φόρου; + την καθυστερηση. 

Ίδιο αντικείμενο και τιμή βρίσκω Αγγλία και Κινα

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Μικροποσα είναι καλύτερα από Αγγλία ή Κίνα? 

Έχω παραγγείλει στο παρελθόν τις πρώτες μέρες του brexit μικροαντιμειμενα και δεν χρεωθηκα κάτι αλλά καθυστέρησαν πάρα πολυ

Μιλάμε για 5-10 ευρώ παραγγελίες, θέλω να κάνω 2-3, να τις προχωρήσω? 

Ο φόβος μου είναι μην βάλουν 5φορες το κόστος σε φόρου; + την καθυστερηση. 

Ίδιο αντικείμενο και τιμή βρίσκω Αγγλία και Κινα

 

Ειτε Αγγλία ειτε Κίνα ενα και το αυτό, ειναι τριτες χωρες προς την εε.

Τα ποσα δεν εχουν καμια σημασια όλα περνούν τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, imr είπε

Μικροποσα είναι καλύτερα από Αγγλία ή Κίνα? 

Έχω παραγγείλει στο παρελθόν τις πρώτες μέρες του brexit μικροαντιμειμενα και δεν χρεωθηκα κάτι αλλά καθυστέρησαν πάρα πολυ

Μιλάμε για 5-10 ευρώ παραγγελίες, θέλω να κάνω 2-3, να τις προχωρήσω? 

Ο φόβος μου είναι μην βάλουν 5φορες το κόστος σε φόρου; + την καθυστερηση. 

Ίδιο αντικείμενο και τιμή βρίσκω Αγγλία και Κινα

 

Αν ειναι από Κίνα πάρε από το Aliexpress που δεν θα χρεωθείς τπτ παραπάνω από την αρχική τιμή. Τελωνείο θα περάσει Ουγγαρία και στην Ελλάδα δεν θα περάσει και ούτε θα χρεωθείς κάτι παραπάνω, αρκεί ο τρόπος αποστολής να ειναι ασφαλής.  Αν σε ενδιαφέρει αυτό δες εδώ έχω λίστα με ασφαλής τρόποι αποστολής από Aliexpress και άλλες πληροφορίες (σελίδα 294)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 10:00 ΜΜ, mindreader είπε

Σημερα παρελαβα δεματακι κοστους 50ευρου, με φπα πληρωμενο και ioss, το οποιο αναγκαστηκα να πληρωσω εξτρα τελη λογω αυτοκολητου τελωνειου, στα ελτα.

Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα...

Δηλαδη, το ελληνικο τελωνειο ας πουμε, κανει καλα τι δουλεια του; Γραφει στα @@@ του αν εχεις πληρωσει φπα και ioss, και ετσι γουσταρει ρε παιδι μου, να ξαναπληρωσεις;

Ανεβασα στο ebay ολα τα σχετικα. Ο seller τα εκανε ολα καλα. Εδω στην Ελλαδα μαλλον @#$%^ μην πω...

Λογικα θα με αποζημιωσει το ebay. Αλλα θα ηθελα, να φανε ενα γερο ξυλο τα ελληνικα τελωνεια, που βαζουν τους Ελληνες να διπλοπληρωσουν,  και μετα να ζηταμε τα λεφτα μας απο το ebay...

:(

Μήπως μπορείς να γράψεις λιγο τι ακριβώς πλήρωσες? Το ΦΠΑ 24%των 50 ευρώ στο eBay,το ίδιο εδώ στα ΕΛΤΑ και έξτρα χρέωση ΕΛΤΑ για εκτελωνισμο?Που βλέπω ότι στο site τους είναι 10 ευρώ από 50 έως 100 .Ρωτάω γιατί θέλω και εγώ να κάνω μια αγορά από Αμερική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, KOSTASMOUS είπε

Που βλέπω ότι στο site τους είναι 10 ευρώ από 50 έως 100 .Ρωτάω γιατί θέλω και εγώ να κάνω μια αγορά από Αμερική 

τιμοκαταλογοι ΕΛΤΑ

https://elta.gr/timokatalogoi

https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...