Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/4/2023 στις 3:20 ΜΜ, Schiffer είπε

Έκανα μια αγορά από ebay Αγγλίας με πληρωμένo το VAT ωστόσο πλήρωσα 2,5€ τέλη εκτελωνισμού. Είναι φυσιολογικό ή έγινε κάποιο λάθος; Ο πωλητής δεν είχε αναγράψει τιμή και σαν αξία είχε 0€ από τα ΕΛΤΑ. Επίσης, στην ετικέτα με το tracking βλέπω το logo του ioss.

Για καθε αγαθο που ερχεται εκτος ΕΕ υπάρχει επιβαρυνση με φπα,δασμους και τελη εκτελωνισμου

αυτα εξαρτωνται απο το ειδος και το ποσο αγορας

 

προφανως πληρωσες το φπα στην αγγλια,το ποσο αγορας δεν ηταν για δασμους αλλα χρεωσαν εκτελωνισμο

θα μπορουσαν και να μην χρεωσουν αλλα νομιζω παντα το κανουν(χρεωνουν τον ελεγχο ασχετα αν δεν εχει δασμους στην περιπτωση σου)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα εχω κανει μια παραγγελια απο ebay απο αγγλια και εχω πληρωση και Import charges θα εχω καποια επιπλεον χρεωση ερχεται με dpd ??

image.jpeg

Επεξ/σία από chrismilo91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

καλησπερα εχω κανει μια παραγγελια απο ebay απο αγγλια και εχω πληρωση και Import charges θα εχω καποια επιπλεον χρεωση ερχεται με dpd ??

image.jpeg

Κανονικά οχι, αλλα τίποτα δεν μπορει να στο εγγυηθεί σε αυτο το κράτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Κανονικά οχι, αλλα τίποτα δεν μπορει να στο εγγυηθεί σε αυτο το κράτος 

μιλησα με τον πωλητη και μου λεει δεν θα πληρωσεις κατι εξτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grfurby είπε

 Παραγγειλα απο Γερμανια και το eBay με χρεωσε ΦΠΑ. Σας εχει ξανατύχει? Εννοείται ότι αυριο θα μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών

Λογικό ειναι, τον Φ.Π.Α πάντα το πληρώνουμε είτε έρχεται το προϊόν από άλλη Ευρωπαϊκή χώρα είτε έρχεται από τρίτη χώρα. Σχεδόν πάντα ειναι μέσα στη τιμή πλέον. Αν δεν ήταν θα το πλήρωνες στην Ελλαδα.

Εκτός αν το προϊόν έρχεται από τρίτη χώρα και ειναι πάνω από τα 186€ (150€ προϊόν + 36€ φ.π.α) τοτε πάντα αφαιρείται από την αρχική τιμή και θα το πληρώσουμε στην Ελλαδα μαζί με έξοδα εκτελωνισμού και δασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, grfurby είπε

 Παραγγειλα απο Γερμανια και το eBay με χρεωσε ΦΠΑ. Σας εχει ξανατύχει? Εννοείται ότι αυριο θα μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών

Δηλαδή τι θέλεις να αγοράσεις χωρις ΦΠΑ

Μην μιλήσεις γιατι δεν θα καταλαβει τι του λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή τι θέλεις να αγοράσεις χωρις ΦΠΑ

Μην μιλήσεις γιατι δεν θα καταλαβει τι του λες. 

Aφου ειναι ενδοκοινοτική συναλλαγή γιατί να χρεωθω 24% φπα? Αλλαξε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, grfurby είπε

Aφου ειναι ενδοκοινοτική συναλλαγή γιατί να χρεωθω 24% φπα? Αλλαξε κατι?

Γιατί το αγόρασες ως εταιρία που είναι εγγεγραμμένη στο VIES κι έκοψες τιμολόγιο για να περάσει ως ενδοκοινοτική συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Γιατί το αγόρασες ως εταιρία που είναι εγγεγραμμένη στο VIES κι έκοψες τιμολόγιο για να περάσει ως ενδοκοινοτική συναλλαγή;

Eγω ηξερα οτι εντός ευρωπης δεν υπηρχε χρεωση φπα. Πριν κανα χρονο+ που εκανα αγορά τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος την εξίσωση υπολογισμού του τελικού κόστους (με εκτελωνισμό και δασμούς) προϊόντος από Κίνα μέσω eBay? Αν έχει αναφερθεί προγενέστερα και μπορεί κάποιος να υποδείξει την σελίδα θα ήταν μεγάλη διευκόλυνση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, grfurby είπε

Eγω ηξερα οτι εντός ευρωπης δεν υπηρχε χρεωση φπα. Πριν κανα χρονο+ που εκανα αγορά τουλάχιστον.

Αγορές απο Ευρώπη

Απο 1η ΙΟΥΛΙΟΥ 2021, ολα τα πακέτα που θα έρχονται στη χώρα μας απο οποιαδήποτε χώρα του Κόσμου, εκτός Ευρώπης, Η ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ, θα πρέπει να είναι χρεωμένο με τον Ελληνικό ΦΠΑ(την ώρα που μιλάμε είναι 24%).

Αν αγοράσετε κάτι από Γερμανία π.χ που έχει 19% ΦΠΑ, και κοστος 20€, στο πακέτο θα πρέπει να αφαιρεθεί το Γερμανικό ΦΠΑ, και να προστεθεί το Ελληνικό. Οπότε αντί για 20€ θα πληρώσετε 21€.

Το Amazon για παράδειγμα κάνει αυτή τη διαδικασία αρκετά χρόνια τώρα, και πλέον θα πρέπει να το κάνουν ολα τα καταστήματα, δηλαδή, να χρεώνουν το Ελληνικό ΦΠΑ στο Checkout και τα υπόλοιπα να κυλούν όπως πριν.

Αν ΔΕΝ χρεώσει Ελληνικό ΦΠΑ το κατάστημα, είναι υποχρεωμένος ο μεταφορέας να το συλλέξει, δηλαδή αυτό το 1€ παραπάνω, θα πρέπει να το πληρώσετε π.χ στην DHL που θα φέρει το δέμα σας, με την DHL όμως, να έχει δικαίωμα να χρεώσει τη διαδικασία αυτή.

https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

1 ώρα πριν, giannismat είπε

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος την εξίσωση υπολογισμού του τελικού κόστους (με εκτελωνισμό και δασμούς) προϊόντος από Κίνα μέσω eBay? Αν έχει αναφερθεί προγενέστερα και μπορεί κάποιος να υποδείξει την σελίδα θα ήταν μεγάλη διευκόλυνση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πιστεύω θα σε βοηθήσει μια ανάρτηση μου εδώ (σελίδα 277)

Για το calculator χρησιμοποίησε αυτό εδώ https://www.simplyduty.com/import-calculator/

Και τιμοκαταλογος αν ερθει με τα ΕΛΤΑ https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf

Αν έρθει με ιδιωτική εταιρία courier θα ειναι αρκετά πιο ακριβά, θα πρέπει να ρωτήσεις στην ανάλογη εταιρία.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, grfurby είπε

Eγω ηξερα οτι εντός ευρωπης δεν υπηρχε χρεωση φπα. Πριν κανα χρονο+ που εκανα αγορά τουλάχιστον.

Aυτο που λες δεν συνέβαινε ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέρδισα ένα eBay bid σε τιμή που δεν συμφέρει τον πωλητή, τον πλήρωσα κανονικά και μου έγραψε ότι επειδή το κόστος αποστολής είναι μεγαλύτερο από το ποσό που πουλήθηκε θα την ακυρώσει.

Του έγραψα με λίγα λόγια ότι δεν είναι δικό μου λάθος που δεν του έκατσε το bid και ας έβαζε buy it now αυτά είναι τα ρίσκα του eBay και να κάνει ότι είναι να κάνει και εγώ θα κάνω ότι είναι να κάνω.

Μπορώ να κάνω report η κάτι στο eBay δεν με νοιάζει τόσο το αντικείμενο απλά να μην το αφήσω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Aυτο που λες δεν συνέβαινε ποτε

Oπως μου απαντησαν, ο λογος που χρεώνουν φπα ειναι γιατί η εταιρεία έχει έδρα στο Χονκ Κονγκ άσχετα αμα στελνει απο Γερμανια.

Σε αντίθεση με τον προηγούμενο πωλητη που ειχε έδρα τη Γερμανια οποτε και δεν υπηρχε χρέωση φπα επιπλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...