Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος ποια εταιρεία κάνει παραδόσεις από Αμερική μέσω ebay international delivery με προπληρωμένο φόρο, στην Ελλάδα? Γνωρίζω πως με GSP ήταν η DHL αλλά δεν έχω δοκιμάσει με αυτό το delivery method. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, otterkun είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος ποια εταιρεία κάνει παραδόσεις από Αμερική μέσω ebay international delivery με προπληρωμένο φόρο, στην Ελλάδα? Γνωρίζω πως με GSP ήταν η DHL αλλά δεν έχω δοκιμάσει με αυτό το delivery method. Ευχαριστώ!

καλημερα, αν εχει standard int.delivery με ΕΛΤΑ

Αν οχι με κουριερ dhl, ups οι πιθανοτερες (μαλλον με ups). Καποιοι εχουν αναφερει διπλη χρεωση x 2 παλαιοτερα παρολο που ητανε προπληρωμενα ολα στην παραγγελια/checkout.(τοπικ παρακατω)

Το GSP εξυπηρετειται και απο ups αλλα και dhl (τα περιλαμβανει μεσα στο GSP) βεβαια αυτα αλλαζουν.

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2023 στις 7:38 ΜΜ, otterkun είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος ποια εταιρεία κάνει παραδόσεις από Αμερική μέσω ebay international delivery με προπληρωμένο φόρο, στην Ελλάδα? Γνωρίζω πως με GSP ήταν η DHL αλλά δεν έχω δοκιμάσει με αυτό το delivery method. Ευχαριστώ!

1-2 φορές (τουλάχιστον 2 χρόνια πριν το επιχείρησα τελευταία φορά) με ebay international delivery τα παραλάμβανε η dhl, συνοδευόμενα από τσιμπημένα ποσά εκτελωνισμού.

Μόνο η μέθοδος αποστολής GSP περιλάμβανε προπληρωμή customs charges και τις αποστολές στην Ευρώπη τις αναλάμβανε πάντα η UPS. Βέβαια το τελευταίο έτος δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου GSP, οπότε δεν γνωρίζω αν έχει μπει στο παιχνίδι και η DHL πέρα από UPS...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, τώρα που έφυγε από το ebay hub μου δώσανε ένα tracking και το συγκεκριμένο βγάζει σαν μεταφορική μια εταιρεία που δεν την έχω δει ποτέ, Asendia United States λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, otterkun είπε

Τελικά, τώρα που έφυγε από το ebay hub μου δώσανε ένα tracking και το συγκεκριμένο βγάζει σαν μεταφορική μια εταιρεία που δεν την έχω δει ποτέ, Asendia United States λέει.

Η Asendia έχει ξανά αναφερθεί παλαιότερα πιθανόν να αλλάξει ξανά το tracking στο ενδιάμεσο όποτε κάνε καθημερινή παρακολούθηση μέσω trackchecker/parcelapp/17track ισως πάει πρώτα Ελβετία ή κάπου άλλου  σαν ενδιάμεσο σταθμό πριν έρθει Ελλάδα. 

Εφόσον έχεις προπληρώσει φόρο στο eBay international delivery με προπληρωμένο φόρο πιθανόν να πηγαίνει σε ενδιάμεση χώρα για εκτελωνισμό. Γενικά το αρχικό tracking είναι πιθανόν να αλλάξει ξανά μέχρι να φτάσει εδώ & να προχωρήσει σε τελικό στάδιο για παραλαβή.

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει αγοράσει κανείς από Ιαπωνία πρόσφατα? Θέλω να αγοράσω ένα ταμπλέτ, αλλά ο πωλητής δεν συμπεριλαμβάνει τα custom charges, παρά μόνο το shipping cost. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexisnik19911 είπε

Καλησπέρα έχει αγοράσει κανείς από Ιαπωνία πρόσφατα? Θέλω να αγοράσω ένα ταμπλέτ, αλλά ο πωλητής δεν συμπεριλαμβάνει τα custom charges, παρά μόνο το shipping cost. 

Αν είναι μέχρι 186€ σύνολο δες αγορά στο αλί αφού έχει όλες τις συσκευές που κατασκευάζονται από Κινα από πολλά Κατ/ματα σε καλύτερη τιμή κ δε περνάει έλεγχο μέχρι του ορίου που αναφέρθηκε.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

Είναι συλλεκτικό και μόνο από ebay μπορώ, επίσης το κόστος από DHL πόσο πάει περίπου γνωρίζουμε? 

Η DHL ειναι από τις πιο ακριβές μεταφορικές εταιρίες  https://mydhl.express.dhl/gr/el/ship/customs-services.html  Αλλά καλύτερα να έπαιρνες τηλ και να ρωτούσες. Όχι ότι οι άλλες θα ειναι πολύ πιο φτηνά.

Το καλύτερο αν μπορούσες ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, ειναι πολύ πιο φτηνά, και αν μας πεις τιμή θα μπορούσαμε να σου πούμε πόσο θα πληρωσεις πάνω κάτω.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πάρω ένα πληκτρολόγιο για λαπτοπ. δυστυχώς το βρισκω μόνο σε ebay και ali. Η τιμή είναι σχεδόν ίδια (~40€). Κάτι ψιλά η διαφορά. Η αποστολή γίνεται από κίνα και ο πωλητής είναι ο ίδιος.

Τι να επιλέξω; έχει διαφορά; Κυρίως με ενδιαφέρει το τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Bitbit είπε

θέλω να πάρω ένα πληκτρολόγιο για λαπτοπ. δυστυχώς το βρισκω μόνο σε ebay και ali. Η τιμή είναι σχεδόν ίδια (~40€). Κάτι ψιλά η διαφορά. Η αποστολή γίνεται από κίνα και ο πωλητής είναι ο ίδιος.

Τι να επιλέξω; έχει διαφορά; Κυρίως με ενδιαφέρει το τελωνείο

Ebay πιο πιθανό να πληρωσεις τελωνείο. Από Aliexpress δεν θα πληρωσεις τπτ παραπάνω από την αρχική τιμή αρκεί ο τρόπος αποστολής να ειναι ασφαλής όπως το Aliexpress standard shipping, δες ανάρτηση μου εδώ έχω λίστα με ασφαλής τρόποι αποστολής και άλλες πληροφορίες (σελίδα 294)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

Είναι συλλεκτικό και μόνο από ebay μπορώ, επίσης το κόστος από DHL πόσο πάει περίπου γνωρίζουμε? 

Δεν ειναι εφικτο αφου οι κουριερ εχει η καθεμια δικο της τιμοκαταλογο πολυ ακριβοτερο απο οτι τα ΕΛΤΑ (βλεπε παρακατω) απο τριτες χωρες.

Εφοσον δεν το βρισκεις αλλου κ το χρειαζεσαι πας στην εξαιρεση. Αλλα γενικα οι κουριερ χρεωνουν πολυ παραπανω απο ΕΛΤΑ στο σύνολο τους.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μια αγορά από ebay Αγγλίας με πληρωμένo το VAT ωστόσο πλήρωσα 2,5€ τέλη εκτελωνισμού. Είναι φυσιολογικό ή έγινε κάποιο λάθος; Ο πωλητής δεν είχε αναγράψει τιμή και σαν αξία είχε 0€ από τα ΕΛΤΑ. Επίσης, στην ετικέτα με το tracking βλέπω το logo του ioss.

Επεξ/σία από Schiffer
Διόρθωσα το import charges με το VAT και έκανα μια προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...