Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nikx είπε

Κέρδισα ένα eBay bid σε τιμή που δεν συμφέρει τον πωλητή, τον πλήρωσα κανονικά και μου έγραψε ότι επειδή το κόστος αποστολής είναι μεγαλύτερο από το ποσό που πουλήθηκε θα την ακυρώσει.

Του έγραψα με λίγα λόγια ότι δεν είναι δικό μου λάθος που δεν του έκατσε το bid και ας έβαζε buy it now αυτά είναι τα ρίσκα του eBay και να κάνει ότι είναι να κάνει και εγώ θα κάνω ότι είναι να κάνω.

Μπορώ να κάνω report η κάτι στο eBay δεν με νοιάζει τόσο το αντικείμενο απλά να μην το αφήσω έτσι.

Σαφως και μπορεις να κανεις ρεπορτ, μην τον αφήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πρώτη φορά αγορά από αγγλικό ebay μετά το brexit και έχω κάποιες ερωτήσεις.

Θέλω να κάνω την παρακάτω αγορά

image.png.464d52afa48b648c84c4404a42b48f62.png

Όταν πηγαίνω στο checkout μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα

image.png.67ca570b651d5ce29fff5f7512ebccc6.png

Υποθέτω λοιπόν πως εδώ το ebay έχει αφαιρέσει τον αγγλικό ΦΠΑ και έχει προσθέσει τον ελληνικό. Αλλά απ' το υπογραμμισμένο σχόλιο αφήνει να εννοηθεί οτι δε θα χρεωθώ και τελωνείο... 

Το συνολικό ποσό είναι λοιπόν στα 195 ευρώ. Σημειώνω πως το κόστος των μεταφορικών είναι 32.22 λίρες (36,4 ευρώ).

Αν λοιπόν αφήσω την παραγγελία ως έχει, θα επιβαρυνθώ με μόνο 20 ευρώ επιπλέον τέλη εκτελωνισμού; Είναι κάτι ακόμα που θα χρεωθώ;

Αν όμως σπάσω την παραγγελία στα δύο θα είναι:

1. 41,53 +16,11 (μεταφορικα) = 57,64 λίρες (65 ευρώ). Εδώ θα χρεωθώ 10 ευρώ τελωνείο; Υπάρχει κάποια ακόμα χρέωση;

2. 99,19 + 16,11 (μεταφορικά) = 115,3 λίρες (130 ευρώ). Εδώ θα χρεωθώ 15 ευρώ τελωνείο; Υπάρχει κάποια ακόμα χρέωση;

 

 

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Καλησπέρα. Πρώτη φορά αγορά από αγγλικό ebay μετά το brexit και έχω κάποιες ερωτήσεις.

Θέλω να κάνω την παρακάτω αγορά

image.png.464d52afa48b648c84c4404a42b48f62.png

Όταν πηγαίνω στο checkout μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα

image.png.67ca570b651d5ce29fff5f7512ebccc6.png

Υποθέτω λοιπόν πως εδώ το ebay έχει αφαιρέσει τον αγγλικό ΦΠΑ και έχει προσθέσει τον ελληνικό. Αλλά απ' το υπογραμμισμένο σχόλιο αφήνει να εννοηθεί οτι δε θα χρεωθώ και τελωνείο... 

Το συνολικό ποσό είναι λοιπόν στα 195 ευρώ. Σημειώνω πως το κόστος των μεταφορικών είναι 32.22 λίρες (36,4 ευρώ).

Αν λοιπόν αφήσω την παραγγελία ως έχει, θα επιβαρυνθώ με μόνο 20 ευρώ επιπλέον τέλη εκτελωνισμού; Είναι κάτι ακόμα που θα χρεωθώ;

Αν όμως σπάσω την παραγγελία στα δύο θα είναι:

1. 41,53 +16,11 (μεταφορικα) = 57,64 λίρες (65 ευρώ). Εδώ θα χρεωθώ 10 ευρώ τελωνείο; Υπάρχει κάποια ακόμα χρέωση;

2. 99,19 + 16,11 (μεταφορικά) = 115,3 λίρες (130 ευρώ). Εδώ θα χρεωθώ 15 ευρώ τελωνείο; Υπάρχει κάποια ακόμα χρέωση;

Εγω δεν βλεπω πουθενα να λεει χρεωσεις τελωνείου, ουτε το 32,29 δεν ειναι το φπα μαζι με τα μεταφορικα, απλα δεν βγαίνει.

Πιθανοτερο ειναι να πληρωσεις τα παντα στο ελλ. τελωνειο φπα, τελη, δασμους αστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εγω δεν βλεπω πουθενα να λεει χρεωσεις τελωνείου, ουτε το 32,29 δεν ειναι το φπα μαζι με τα μεταφορικα, απλα δεν βγαίνει.

Πιθανοτερο ειναι να πληρωσεις τα παντα στο ελλ. τελωνειο φπα, τελη, δασμους αστο καλύτερα.

Αφού αναφέρει "VAT added to prices are base on delivery address". Αυτό δε σημαίνει οτι έβαλαν το ελληνικό VAT;

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Αφού αναφέρει "VAT added to prices are base on delivery address". Αυτό δε σημαίνει οτι έβαλαν το ελληνικό VAT;

Λογικά θα πληρώσεις import charges, σε πρόσφατη αγορά από eBay UK είχε ξεχωριστή επιπλέον χρέωση.

Screenshot 2023-04-27 at 09.54.47.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα παρει μια συνδρομη Netflix απο καποιον στο ebay που ειχε και πολλες καλες κριτικες

και ενω πριν κανω την αγορα απαντησε αμεσα και ειπε  οτι θα στειλει κωδικους μεσα σε 2 ωρες μετα δεν απαντουσε για μερες.

Εκανα κατευθειαν αναφορα στο paypal και εστειλαν πισω τα λεφτα σε 1΄΄ 

Δεν ασχοληθηκα καθολου να κανω αναφορα στο ebay

Λογικα ηταν υποπτος αφου δεν το ελεγξαν καθολου

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bill_viper είπε

Λογικά θα πληρώσεις import charges, σε πρόσφατη αγορά από eBay UK είχε ξεχωριστή επιπλέον χρέωση.

Screenshot 2023-04-27 at 09.54.47.png

Θυμάσαι σε ποιό βήμα σου βγάζει τα import charges; Είναι μετά την καταχώρηση του λογιαριασμού του paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Θυμάσαι σε ποιό βήμα σου βγάζει τα import charges; Είναι μετά την καταχώρηση του λογιαριασμού του paypal;

Δεν στο βγάζει σε κάποιο βημα στο λεει κατευθείαν αν εχει προβλεφθεί απο το  πωλητή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Θυμάσαι σε ποιό βήμα σου βγάζει τα import charges; Είναι μετά την καταχώρηση του λογιαριασμού του paypal;

Όταν είσαι στο καλάθι σου και ένα βήμα πριν μπεις στο PayPal να πληρώσεις. Αλλά φαινόταν εξαρχής στο listing κάθε αντικειμένου, στο κάτω μέρος εκεί που έχει όλες τις πληροφορίες, από που φεύγει το προϊόν, κόστος μεταφοράς, κτλ.

Επεξ/σία από bill_viper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω την πρωτη μου αγορα απο Ebay. Βρηκα ενα βιβλιο που μαζι με μεταφορικα και import charges παει στις 78 λιρες. Ο πωλητης ειναι ενα κομιξαδικο στο UK και εχει 99,9% positive feedback.

Παμε τωρα στις ερωτησεις....

Στη φωτο που ανεβασα θα πληρωσω τιποτα εξτρα κοστη εκτελωνισμου η θα κανω προσευχη μην πεσω σε κανεναν περιεργο; Επιπλεον θα ερθει με κουριερ (UPS, DHL, FedEx κλπ.) η το φερνουν τα ΕΛΤΑ κουριερ; 

ebay.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν στο βγάζει σε κάποιο βημα στο λεει κατευθείαν αν εχει προβλεφθεί απο το  πωλητή 

 

8 ώρες πριν, bill_viper είπε

Όταν είσαι στο καλάθι σου και ένα βήμα πριν μπεις στο PayPal να πληρώσεις. Αλλά φαινόταν εξαρχής στο listing κάθε αντικειμένου, στο κάτω μέρος εκεί που έχει όλες τις πληροφορίες, από που φεύγει το προϊόν, κόστος μεταφοράς, κτλ.

Μίλησα με το ebay support αλλά και με τον πωλητή και μου ανέφεραν πως η τιμή στο checkout δεν περιλαμβάνει ελληνικό ΦΠΑ πόσω δε μάλλον τελωνείο. Άρα παπαριές το μήνυμα του ebay "VAT added to prices are based on delivery address".

Επίσης, κατά πως φαίνεται, δεν έχει αφαιρεθεί ούτε ο αγγλικός ΦΠΑ στο checkout, καθώς η τιμή του πωλητή στο ebay για το ένα αντικείμενο είναι 99,19, ενώ στο site τους η τιμή είναι 79,99. Ακόμα πιο τρελό, αν πάω απ' το site τους να αγοράσω αυτό το προϊόν, στο checkout αφαιρούν το ΦΠΑ τους. Το πηγαίνουν δηλαδή στα 66,66.

 

image.png.7f2d246d854227be3bd965eee593f927.png

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MiJ16 είπε

 

Μίλησα με το ebay support αλλά και με τον πωλητή και μου ανέφεραν πως η τιμή στο checkout δεν περιλαμβάνει ελληνικό ΦΠΑ πόσω δε μάλλον τελωνείο. Άρα παπαριές το μήνυμα του ebay "VAT added to prices are based on delivery address".

Επίσης, κατά πως φαίνεται, δεν έχει αφαιρεθεί ούτε ο αγγλικός ΦΠΑ στο checkout, καθώς η τιμή του πωλητή στο ebay για το ένα αντικείμενο είναι 99,19, ενώ στο site τους η τιμή είναι 79,99. Ακόμα πιο τρελό, αν πάω απ' το site τους να αγοράσω αυτό το προϊόν, στο checkout αφαιρούν το ΦΠΑ τους. Το πηγαίνουν δηλαδή στα 66,66.

 

image.png.7f2d246d854227be3bd965eee593f927.png

Το φπα που αναφέρεται εκει ειναι το φπα των μεταφορικών και οχι των εμπορευμάτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Κέρδισα" (ανέλπιστα) ένα auction στο Αγγλικό ebay και στο checkout μου δίνει την επιλογή να πληρώσω σε GBP ή €. Επίσης έχει επιλογή με την χρεωστική μου (eurobank) ή με Paypal.

ebay.png.0cde0b69731e268ae92020b2e1a2e60a.png

Συμφέρει να πληρώσω με την χρεωστική / paypal και να κάνει τη μετατροπή η eurobank ή να αφήσω το ποσό στην paypal (όπως δείχνει η πιο πάνω εικόνα); Στο www.xe.com μου το βγάζει στα 85.53€. Λογικά τελωνείο δεν θα έχει (ελπίζω) :huh:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, specre είπε

με την χρεωστική / paypal και να κάνει τη μετατροπή η eurobank

Αυτο έκανα  και έπεσε η αρχικη τιμη 0,50€ για αγορα 15£ περίπου. Εκανα επιλογή  συνέχεια σε  £.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...