Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αγορά από UK

image.jpeg.e778f121068a0b65bfd867b6fc507699.jpeg

μέσο eBay GmbH βλέπω οτι το στέλνει με royal mail. Συνήθως τα στέλνανε με UPS και δεν πλήρωνα τίποτα παραπάνω.

Μου έχει έρθει και το tax invoice απο GmbH. Συνεργάζεται και το royal mail με eBay GmbH?  Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/4/2023 στις 11:34 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Το φπα που αναφέρεται εκει ειναι το φπα των μεταφορικών και οχι των εμπορευμάτων 

Τέλος πάντων. Ό,τι και να είναι η αγορά τους μέσω ebay φαίνεται ασύμφορη και ασαφής.

Αν κάνω την αγορά μέσω του site τους, να περιμένω να χρεωθώ 24% ελληνικό ΦΠΑ και αντίστοιχα εκτελωνισμό για το ποσό των 94,57 λιρών (περίπου 105 ευρώ);
Άρα δηλαδή:

  • 111 (κόστος προϊόντων + μεταφορικά) * 24%
  • 15 ευρώ τέλος εκτελωνισμού

Επίσης, η απλή μέθοδος αποστολής τους είναι Royal Mail International Tracked EU. Να περιμένω πως εντός της χώρας θα το διαχειριστούν τα ΕΛΤΑ;

Προφανώς δεν ζητάω καμία επιβεβαίωση από κανέναν αλλά ούτε και θα διαμαρτυρηθώ αν οι απαντήσεις σας δεν επιβεβαιώσουν τα πραγματικά τελικά κόστη. Ρωτάω βάση της εμπειρίας σας.image.png.aa34eb6b8a7a7cdb29f352738a7e8957.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Επίσης, η απλή μέθοδος αποστολής τους είναι Royal Mail International Tracked EU. Να περιμένω πως εντός της χώρας θα το διαχειριστούν τα ΕΛΤΑ;

Και εγώ αυτό φοβάμαι όπως έγραψα παραπάνω. Με UPS κανένα πρόβλημα και καμία χρέωση επιπλέον. Το δέμα ερχόταν εδώ με γενική ταχυδρομική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mpror είπε

Και εγώ αυτό φοβάμαι όπως έγραψα παραπάνω. Με UPS κανένα πρόβλημα και καμία χρέωση επιπλέον. Το δέμα ερχόταν εδώ με γενική ταχυδρομική

Η λογική δε λέει οτι αν επιλέξεις UPS θα το συνεχίσει και Ελλάδα με UPS, ενώ αν επιλέξεις royal mail θα πάει με ΕΛΤΑ, γενική ταχυδρομική κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Η λογική δε λέει οτι αν επιλέξεις UPS θα το συνεχίσει και Ελλάδα με UPS, ενώ αν επιλέξεις royal mail θα πάει με ΕΛΤΑ, γενική ταχυδρομική κλπ;

Αναφέρω παρακάτω τις απαντήσεις από το κατάστημα στις ερωτήσεις μου

Αναφορά σε κείμενο

Εγώ: In case I select UPS Standard as shipping method does that mean that the package will be delivered to my country with UPS also?

Κατάστημα: Yes if you select UPS it will be delivered by UPS

Εγώ:If I select "Royal Mail International Tracked EU" do you know which post office company will handle the package in my country (GR)?

Κατάστημα:The parcel will be passed to the national postal service for your country.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη αλλά (αυτά διάβασα) αν επιλέξεις Global Shipping Programme τότε πάει πρώτα σε ένα UK Shipping Centre (1ο tracking number) και από εκεί φροντίζει το ebay να το στείλει σε εσένα (2ο tracking number). Οπότε δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα σου σταλεί με UPS ή ΕΛΤΑ κτλπ. Ο πωλητής δε γνωρίζει (από όσο κατάλαβα), πως θα σταλεί μετά από το UK Shipping Centre έως ότου βγει το νέο tracking number. Βασικά σε αυτή την περίπτωση είμαι εγώ. Ο πωλητής γράφει ότι αποστέλλει με Royal Mail 48 και περιμένω 2 ημέρες να κάνει την αποστολή.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, specre είπε

Συγγνώμη αλλά (αυτά διάβασα) αν επιλέξεις Global Shipping Programme τότε πάει πρώτα σε ένα UK Shipping Centre (1ο tracking number) και από εκεί φροντίζει το ebay να το στείλει σε εσένα (2ο tracking number). Οπότε δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα σου σταλεί με UPS ή ΕΛΤΑ κτλπ. Ο πωλητής δε γνωρίζει (από όσο κατάλαβα), πως θα σταλεί μετά από το UK Shipping Centre έως ότου βγει το νέο tracking number. Βασικά σε αυτή την περίπτωση είμαι εγώ. Ο πωλητής γράφει ότι αποστέλλει με Royal Mail 48 και περιμένω 2 ημέρες να κάνει την αποστολή.

Καλημέρα. Την αγορά από eBay την έχω αποκλείσει γιατί δεν αφαιρούν τον αγγλικό ΦΠΑ στο checkout, ενώ χρεώνουν και τα μεταφορικά επί δύο.  Δεν φαίνεται να έχουν στήσει καλά το μαγαζί στο eBay.
Οπότε απευθείας απ το site τους φαίνεται Royal mail, DHL, UPS κλπ. Δεδομένου ότι οι δυο τελευταίοι είναι πιο ακριβοί σε εκτελωνίσεις κλπ, έλεγα να τα αποφύγω ώστε να έρθει με ΕΛΤΑ.

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@MiJ16 απολογούμαι. Ξέχασα να γράψω ότι αναφέρομαι στο post του @mpror

Σήμερα μου έκαναν την αποστολή. Στο ebay μου έδωσαν 1ο tracking, ένα του Royal Mail: FFxxxxxxxxxGB (προς UK Shipping Centre) και 2ο Global τύπου: UPAAxxxxxxxxxxxxxxxx.

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, specre είπε

Σήμερα μου έκαναν την αποστολή. Στο ebay μου έδωσαν 1ο tracking, ένα του Royal Mail: FFxxxxxxxxxGB (προς UK Shipping Centre) και 2ο Global τύπου: UPAAxxxxxxxxxxxxxxxx.

Και εμένα ακριβός αυτό. 2 tracking όπως πάντα. Άσχετα αν δεν το εχει στειλει ακόμα. Εδώ και 4 ήμερες έχουμε κολλήσει στο "   A tracking number was provided. " . Απλά πρώτη φορά έχει τύχει με royal mail πριν το Global. Γι' αυτό το έγραψα. Εχει τύχει με ΕΛΤΑ διπλοχρεωσεις τελωνείου. Εχει αναφερθεί εδώ στο forum. Το θέμα ειναι να μην πέσεις σε ΕΛΤΑ εδώ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mpror είπε

Εχει τύχει με ΕΛΤΑ διπλοχρεωσεις τελωνείου. Εχει αναφερθεί εδώ στο forum. Το θέμα ειναι να μην πέσεις σε ΕΛΤΑ εδώ....

Και πάλι θα πρέπει να δούμε πως θα το στείλει από το UK Shipping Centre. Στη σελίδα της Pitney Bowes μπορούμε να δούμε το tracking με το UPAAxxxxxxxxxxxxxxxx :  https://parceltracking.pb.com/ 

Τα διάβασα κι εγώ πιο παλιά. Ελπίζω να το "διόρθωσαν" έως τώρα. Αν και θυμάμαι ότι στέλνεις απόδειξη στο ebay και σου δίνει πίσω την διπλοχρέωση του ΦΠΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορα δεματος απο Γαλλια ενω αρχικα ειχε 5-7 Μαιου παραδοση

τωρα μου το αλλαξε σε Mon, May 15 and Mon, May 22  μπορει να γινει αυτο χωρις κυρωσεις?

κουριερ colissimo που διαβασα τουλαχιστον παλιοτερα οτι γενικα αργεια αρκετα.... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 12:05 ΜΜ, user27 είπε

Καλησπερα. Ηθελα να παραγγειλω αυτο το κινητο απο Αμερικη

https://www.ebay.com/itm/193600718431?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160908105057%26meid%3Da02f936f17bf4579a908f37d2784479b%26pid%3D100675%26rk%3D1%26rkt%3D15%26sd%3D193600718431%26itm%3D193600718431%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2380057%26brand%3DLG&_trksid=p2380057.c100675.m4236&_trkparms=pageci%3A8555d660-b9a9-11ed-b89a-3aa8228287eb|parentrq%3Aa6e5d4d91860ab7e449efce0ffffc946|iid%3A1

Για να μην εχω καθυστερησεις και αλλα κρυφα εξοδα απο το ελληνικο τελωνειο, ρωτησα τον πωλητη αν μπορει να χρησιμοποιησει το ebay global shipping program. Μου απαντησε οτι το χρησιμοποιει ηδη και οτι κατι συμβαινει στον λογαριασμο μου και δεν βλεπω τα εξοδα αυτα. Επικοινωνησα με το support του ebay και μου απαντησαν οτι ειναι μια χαρα ο λογαριασμος μου και οτι μαλλον φταιει καποια ρυθμιση του πωλητη και να του πω να το ψαξει. Τα μετεφερα αυτα στον πωλητη και μετα απο καμποσες μερες μου απαντησε οτι τα εχει σωστα και μαλλον ειναι σφαλμα του ebay. Βαρεθηκα να παιζω την κολοκυθια και λεω μηπως εχετε καμια ιδεα τι φταιει.

Επαναφερω το θεμα καθως πλεον στο checkout υπολογιζεται τελικη τιμη. Ισως επαιξε ρολο που κατεβηκε η τιμη του κατω απο 150€. Λεει τιμη και κοστος μεταφορικων και στο τελος duties που απο οτι καταλαβα ειναι το 24% απο το προηγουμενο υποσυνολο. Ερωτηση, υπαρχει περιπτωση να φρακαρει στο τελωνειο και να αργησει να ελεχθει  ή περναει αμεσως ως ελευθερο; Αν ελεχθει υπαρχει πιθανοτητα αλλων επιβαρυνσεων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, user27 είπε

Επαναφερω το θεμα καθως πλεον στο checkout υπολογιζεται τελικη τιμη. Ισως επαιξε ρολο που κατεβηκε η τιμη του κατω απο 150€. Λεει τιμη και κοστος μεταφορικων και στο τελος duties που απο οτι καταλαβα ειναι το 24% απο το προηγουμενο υποσυνολο. Ερωτηση, υπαρχει περιπτωση να φρακαρει στο τελωνειο και να αργησει να ελεχθει  ή περναει αμεσως ως ελευθερο; Αν ελεχθει υπαρχει πιθανοτητα αλλων επιβαρυνσεων; 

Αυτο θα σταματήσει σίγουρα τελωνείο, εχει και δασμούς πέραν του φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2023 στις 9:31 ΜΜ, user27 είπε

Επαναφερω το θεμα καθως πλεον στο checkout υπολογιζεται τελικη τιμη. Ισως επαιξε ρολο που κατεβηκε η τιμη του κατω απο 150€. Λεει τιμη και κοστος μεταφορικων και στο τελος duties που απο οτι καταλαβα ειναι το 24% απο το προηγουμενο υποσυνολο. Ερωτηση, υπαρχει περιπτωση να φρακαρει στο τελωνειο και να αργησει να ελεχθει  ή περναει αμεσως ως ελευθερο; Αν ελεχθει υπαρχει πιθανοτητα αλλων επιβαρυνσεων; 

Λογικά θα περασει τελωνείο. Τελευταία μπαίνουν και βγαίνουν γρήγορα, μπορεί σε λίγες ώρες έως λίγες μέρες.

Δεν ξέρω με "eBay International Shipping" αν έρχεται με ΕΛΤΑ η courier, αν ξέρει κάποιος να σου πει.

Αν δεν έχει τον Φ.Π.Α μέσα στη τιμή και έρθει με τα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις τον Φ.Π.Α 34,80€ και έξοδα εκτελωνισμού (ΕΛΤΑ) 20€. Δασμοί δεν έχουν τα smartphone, όπως θα δεις και στη φώτο κάτω.

Αν ειναι μέσα στη τιμή ο Φ.Π.Α (vat included) και έρθει με τα ΕΛΤΑ τοτε θα πληρωσεις μόνο έξοδα εκτελωνισμού 20€

Αν έρθει με ιδιωτική εταιρία courier υπολόγισε κανένα 50€ παραπάνω από τι θα πλήρωνες με τα ΕΛΤΑ. Αφού χρεώνουν + διαχείριση, αποθήκευση και ότι άλλο μπορούν να σκεφτούν να ανεβάσουν την τιμή. Αν ξέρεις με ποια εταιρία θα έρθει μπορεις να τους ρωτήσεις.

smartphone.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...