Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@sakisgri

Καλημέρα. Είναι λίγο χάος η κατάσταση για να βγάλω άκρη για το τελικό κόστος εκτελωνισμού, δασμών.

Θα ήθελα την γνώμη σου για την παρακάτω αγορά. Πρόκειται για εξαρτήματα μοτοσυκλέτας με τελικό κόστος από Αγγλία 111 λίρες, εκ των οποίων τα 16 είναι μεταφορικά. Οι Άγγλοι έχουν αφαιρέσει τον αγγλικό ΦΠΑ.

Οι επιλογές αποστολής είναι είτε απλό UPS ή Royal Mail.

Μίλησα με UPS, το τελικό κόστος δασμών, ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμού, αποθήκευσης κλπ είναι 124 ευρώ.

Μίλησα με ΕΛΤΑ, μου αναφέρουν πως για αυτό το κόστος δεν έχει δασμούς λόγω μιας ειδικής σύμβασης που ισχύει ακόμα για UK (<150 ευρώ). Άρα μου ανέφερε οτι θα πληρώσω τον ελληνικό ΦΠΑ συν 10 ευρώ.

Τι ισχύει τελικά;; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MiJ16 είπε

@sakisgri

Μίλησα με ΕΛΤΑ, μου αναφέρουν πως για αυτό το κόστος δεν έχει δασμούς λόγω μιας ειδικής σύμβασης που ισχύει ακόμα για UK (<150 ευρώ). Άρα μου ανέφερε οτι θα πληρώσω τον ελληνικό ΦΠΑ συν 10 ευρώ.

Τι ισχύει τελικά;; 

Ευχαριστώ

Αυτο ισχυει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MiJ16 είπε

@sakisgri

Καλημέρα. Είναι λίγο χάος η κατάσταση για να βγάλω άκρη για το τελικό κόστος εκτελωνισμού, δασμών.

Θα ήθελα την γνώμη σου για την παρακάτω αγορά. Πρόκειται για εξαρτήματα μοτοσυκλέτας με τελικό κόστος από Αγγλία 111 λίρες, εκ των οποίων τα 16 είναι μεταφορικά. Οι Άγγλοι έχουν αφαιρέσει τον αγγλικό ΦΠΑ.

Οι επιλογές αποστολής είναι είτε απλό UPS ή Royal Mail.

Μίλησα με UPS, το τελικό κόστος δασμών, ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμού, αποθήκευσης κλπ είναι 124 ευρώ.

Μίλησα με ΕΛΤΑ, μου αναφέρουν πως για αυτό το κόστος δεν έχει δασμούς λόγω μιας ειδικής σύμβασης που ισχύει ακόμα για UK (<150 ευρώ). Άρα μου ανέφερε οτι θα πληρώσω τον ελληνικό ΦΠΑ συν 10 ευρώ.

Τι ισχύει τελικά;; 

Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Ναι όπως σου τα είπαν από τα ΕΛΤΑ ειναι. Είσαι στη κατηγορία 50€ έως και 100€ (Καθαρή αξία, δλδ χωρίς τα μεταφορικά) όπως θα δεις και στη φώτο κάτω από το τιμοκατάλογο από τα ΕΛΤΑ.https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

Με την μόνη διαφορά αν στη τιμή ειναι ο Φ.Π.Α (θα γράφει vat included) τοτε στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις 10€ έξοδα εκτελωνισμού. Αν δεν ειναι θα πληρωσεις τον Φ.Π.Α στα ΕΛΤΑ μαζί με τα 10€ έξοδα εκτελωνισμού.

Από τρίτη χώρα μόνο με ΕΛΤΑ συμφέρει, μακριά από ιδιωτικά courier.

τελη εκτελωνισμου ελτα.JPG

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα. Ναι όπως σου τα είπαν από τα ΕΛΤΑ ειναι. Είσαι στη κατηγορία 50€ έως και 100€ (Καθαρή αξία, δλδ χωρίς τα μεταφορικά) όπως θα δεις και στη φώτο κάτω από το τιμοκατάλογο από τα ΕΛΤΑ.https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

Με την μόνη διαφορά αν στη τιμή ειναι ο Φ.Π.Α (θα γράφει vat included) τοτε στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις 10€ έξοδα εκτελωνισμού. Αν δεν ειναι θα πληρωσεις τον Φ.Π.Α στα ΕΛΤΑ μαζί με τα 10€ έξοδα εκτελωνισμού.

Από τρίτη χώρα μόνο με ΕΛΤΑ συμφέρει, μακριά από ιδιωτικά courier.

τελη εκτελωνισμου ελτα.JPG

 

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτο ισχυει

Σας ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει τραπεζα που όταν πληρώνεσαι από ebay να μην κρατάει έμβασμα; Είναι αστείο να πληρώνω 10% στο ebay, να μπαίνω μέσα και μεταφορικά, να έχω και την Πειραιώς να μου κρατά 4 ευρώ για 30 ευρώ έμβασμα..

 

Παλιά το έβαζες PayPal και δεν κρατούσε τίποτα, τώρα δεν μπορείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, morfeas-dsl- είπε

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει τραπεζα που όταν πληρώνεσαι από ebay να μην κρατάει έμβασμα; Είναι αστείο να πληρώνω 10% στο ebay, να μπαίνω μέσα και μεταφορικά, να έχω και την Πειραιώς να μου κρατά 4 ευρώ για 30 ευρώ έμβασμα..

 

Παλιά το έβαζες PayPal και δεν κρατούσε τίποτα, τώρα δεν μπορείς .

Πειραιώς και Εθνική δεν κρατάνε προμήθειες για ποσά μέχρι 15 ευρώ. Δες αν μπορείς να σπάσεις τα εμβάσματα μέχρι αυτό το ποσό (πχ αν θες να στείλεις 30 ευρώ, θα κάνεις 2 εμβάσματα των 15 ευρώ).

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morfeas-dsl- είπε

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει τραπεζα που όταν πληρώνεσαι από ebay να μην κρατάει έμβασμα; Είναι αστείο να πληρώνω 10% στο ebay, να μπαίνω μέσα και μεταφορικά, να έχω και την Πειραιώς να μου κρατά 4 ευρώ για 30 ευρώ έμβασμα..

 

Παλιά το έβαζες PayPal και δεν κρατούσε τίποτα, τώρα δεν μπορείς .

Δεν νομιζω να υπαρχει καποια λυση. δεν ξερω αν μπορεις να βαλεις το ιβαν της ρεβολουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2023 στις 7:48 ΜΜ, mpror είπε

Και εμένα ακριβός αυτό. 2 tracking όπως πάντα. Άσχετα αν δεν το εχει στειλει ακόμα. Εδώ και 4 ήμερες έχουμε κολλήσει στο "   A tracking number was provided. " . Απλά πρώτη φορά έχει τύχει με royal mail πριν το Global. Γι' αυτό το έγραψα. Εχει τύχει με ΕΛΤΑ διπλοχρεωσεις τελωνείου. Εχει αναφερθεί εδώ στο forum. Το θέμα ειναι να μην πέσεις σε ΕΛΤΑ εδώ....

 

Καλημέρα. Έφυγε το δέμα μου εχθές από το Global UK center και σήμερα μου έδωσε tracking number Γενικής Ταχυδρομικής. Είναι το 3ο tracking number. Βάζεις το UPAxxxx στο https://parcelsapp.com/ και δεξιά σου έχει ένα link με τα "Next tracking numbers". Εκεί βλέπεις το "Last mile carrier". Ευτυχώς δεν θα μπλέξω με ΕΛΤΑ. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα.αγορα απο ebay και ηρθε μυνημα οτι πρεπει να δωσω τελη 2.5ε ενω εχω πληρωσει φπα

Νομιζα οτι ερχονται χωρις τελη λογω χαμηλης αξιας και πληρωμενου vat.Κανωλαθος?

Screenshot 2023-05-12 at 10-09-40 Order details.png

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Πειραιώς και Εθνική δεν κρατάνε προμήθειες για ποσά μέχρι 15 ευρώ. Δες αν μπορείς να σπάσεις τα εμβάσματα μέχρι αυτό το ποσό (πχ αν θες να στείλεις 30 ευρώ, θα κάνεις 2 εμβάσματα των 15 ευρώ).

Δεν σπάνε τα ποσά. Τα στέλνει αυτόματα το ebay. Δηλαδή πουλάς κάτι και σου αφαιρούνε 4 ευρώ οι εδώ έξυπνοι. Θα δοκιμάσω με revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morfeas-dsl- είπε

Δεν σπάνε τα ποσά. Τα στέλνει αυτόματα το ebay. Δηλαδή πουλάς κάτι και σου αφαιρούνε 4 ευρώ οι εδώ έξυπνοι. Θα δοκιμάσω με revolut

Η 2η λύση που θα πρότεινα είναι αυτή. Η revolut δεν χρεώνει εισερχόμενα εμβάσματα, οπότε στείλτα εκεί και μετά από Revolut στείλτα σε Ελληνική τράπεζα αφού τα σπάσεις για να μην χρεώνεσαι προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, morfeas-dsl- είπε

Δεν σπάνε τα ποσά. Τα στέλνει αυτόματα το ebay. Δηλαδή πουλάς κάτι και σου αφαιρούνε 4 ευρώ οι εδώ έξυπνοι. Θα δοκιμάσω με revolut

Υπάρχει και η επιλογή της viva αν χρειάζεται ελληνικό IBAN  που δεν νομίζω,  μια χαρά θα είσαι με revolut

4 ώρες πριν, gponiris είπε

καλημερα.αγορα απο ebay και ηρθε μυνημα οτι πρεπει να δωσω τελη 2.5ε ενω εχω πληρωσει φπα

Νομιζα οτι ερχονται χωρις τελη λογω χαμηλης αξιας και πληρωμενου vat.Κανωλαθος?

Screenshot 2023-05-12 at 10-09-40 Order details.png

Σου ήρθε απο ebay ή σου ήρθε το κλασικό μήνυμα σε sms που είναι για να σου πάρουν τα στοιχεία;

Δεν το ανεβάζεις να το δούνε και άλλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sdikr είπε

Σου ήρθε απο ebay ή σου ήρθε το κλασικό μήνυμα

Δεν το ανεβάζεις να το δούνε και άλλοι;

Εκανα την αγορα απο ebay(δες συννημενο)και ηρθε ενα μυνημα στο κινητο απο ΕΛΤΑ

'ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ UU34......CN ΜΕ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΛΗ 2.50Ε ΘΑ ΣΑΣ ΕΠΙΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΔΙΑΝΟΜΕΑ.ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 210...... ΄

Εν τω μεταξυ ο κωδικος uu34.... ειναι διαφορετικος απο τον tracking number του αντικειμενου στο ebay.Γιατι?

Τι εννοεις : ηρθε το κλασσικο μυνημα σε sms που είναι για να σου πάρουν τα στοιχεία;

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gponiris είπε

Εκανα την αγορα απο ebay(δες συννημενο)και ηρθε ενα μυνημα στο κινητο απο ΕΛΤΑ

'ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ UU34......CN ΜΕ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΛΗ 2.50Ε ΘΑ ΣΑΣ ΕΠΙΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΔΙΑΝΟΜΕΑ.ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 210...... ΄

Εν τω μεταξυ ο κωδικος uu34.... ειναι διαφορετικος απο τον tracking number του αντικειμενου στο ebay.Γιατι?

Τι εννοεις : ηρθε το κλασσικο μυνημα σε sms που είναι για να σου πάρουν τα στοιχεία;

Τα ΕΛΤΑ δεν στελνουν μηνυματα, ειναι απάτη 

Δεν  βλέπεις οτι το λινκ που σου εχουν στείλει ειναι μαϊμού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα ΕΛΤΑ δεν στελνουν μηνυματα, ειναι απάτη 

Δεν  βλέπεις οτι το λινκ που σου εχουν στείλει ειναι μαϊμού 

πηγα στα ελτα το μεσημερι και επιβεβαιωσα οτι το εστειλαν αυτοι το μυνημα!

το θεμα μου ειναι αν πρεπει να πληρωσω τελη εκτελενωνισμου ενω εχει πληρωθει το φπα

ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...