Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

τους τελευταίους μήνες παρατηρώ ότι δεν μπορώ πλέον να αγοράσω στην Ελλάδα από διάφορες χώρες της ΕΕ όπως π.χ. Γερμανία. Φαίνεται σαν ο πωλητής να μην στέλνει πλέον Ελλάδα. Το έχω παρατηρήσει κυρίως με τη Γερμανία και αναρωτιέμαι αν εχει αλλάξει πολιτική η έχω εγώ ρυθμίσει κάτι λάθος στο eBay.de…

Εννοείται στο παρελθόν δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα στο να αγοράζω.

ευχαριστώ πολύ 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Yannis1976 είπε

Καλημέρα σε όλους!

τους τελευταίους μήνες παρατηρώ ότι δεν μπορώ πλέον να αγοράσω στην Ελλάδα από διάφορες χώρες της ΕΕ όπως π.χ. Γερμανία. Φαίνεται σαν ο πωλητής να μην στέλνει πλέον Ελλάδα. Το έχω παρατηρήσει κυρίως με τη Γερμανία και αναρωτιέμαι αν εχει αλλάξει πολιτική η έχω εγώ ρυθμίσει κάτι λάθος στο eBay.de…

Εννοείται στο παρελθόν δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα στο να αγοράζω.

ευχαριστώ πολύ 

καλημερα, η συγκεκριμένη ρυθμιση ειναι θεμα του πωλητη (δεν ειναι πολιτικη του eBay)  κ αν δεχεται πλεον αγορές απο Ελλάδα. Αν δεν το δεχεται απλα το ρυθμιζει στο λογαριασμο του (οτι δεν εξυπηρετει Ελλαδα) και το βλεπεις και εσυ οτι δεν στελνει. Δεν μπορεις να κανεις κατι ουτε εχει αλλαξει κατι που ισχυει σε ολα για εντος ebay.

Σιγουρα θα υπαρχουν κ πωλητες που δεχονται εντος ebay αλλα καλυτερα/εναλλακτικά δες και απο καποιο ευρωπαικο amazon.de εφοσον το κατ/μα στελνει απο ΕΕ κυριως Γερμανία,Γαλλια,Ιταλια,Ισπανία που υπαρχουν αρκετα ηλεκτρονικα κατ/ματα κ αρκετες επιλογες για αγορά.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, aces said:

καλημερα, η συγκεκριμένη ρυθμιση ειναι θεμα του πωλητη (δεν ειναι πολιτικη του eBay)  κ αν δεχεται πλεον αγορές απο Ελλάδα. Αν δεν το δεχεται απλα το ρυθμιζει στο λογαριασμο του (οτι δεν εξυπηρετει Ελλαδα) και το βλεπεις και εσυ οτι δεν στελνει. Δεν μπορεις να κανεις κατι ουτε εχει αλλαξει κατι που ισχυει σε ολα για εντος ebay.

Σιγουρα θα υπαρχουν κ πωλητες που δεχονται εντος ebay αλλα καλυτερα/εναλλακτικά δες και απο καποιο ευρωπαικο amazon.de εφοσον το κατ/μα στελνει απο ΕΕ κυριως Γερμανία,Γαλλια,Ιταλια,Ισπανία που υπαρχουν αρκετα ηλεκτρονικα κατ/ματα κ αρκετες επιλογες για αγορά.

Το θέμα είναι ότι ψάχνω στα μεταχειρισμένα και το Amazon warehouse έχει και λιγότερη ποικιλία και ακριβότερες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis1976 είπε

Το θέμα είναι ότι ψάχνω στα μεταχειρισμένα και το Amazon warehouse έχει και λιγότερη ποικιλία και ακριβότερες τιμές.

Εκει εχει ακόμα πλεονεκτημα το ebay στα used.

Στο ερωτημα σου ειναι θεμα πωλητη δεν υπαρχει κατι να ρυθμισεις για να δεχονται αποστολες προς Ελλαδα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, aces said:

Εκει εχει ακόμα πλεονεκτημα το ebay στα used.

Στο ερωτημα σου ειναι θεμα πωλητη δεν υπαρχει κατι να ρυθμισεις για να δεχονται αποστολες προς Ελλαδα..

Ναι το περίερφο είναι γιατί άλλαξε έτσι... στο παρελθόν μπορούσαμε να φέρουμε τις περισσότερες φορές από ΕΕ χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
μπαινω eBay πατάω MacBook Pro 15inch 2015 

παταω buy now στο πρώτο που βλέπω π.χ.

ειναι από Αμερική και μου βγάζει

τιμη 350

μεταφορικα 50

Vat 100

Duties 0 

θα πληρώσω αυτά που μου λέει; Ή θα πληρώσω και τελωνείο; Και αν ναι; Ποσο είναι περίπου χοντρικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Platon-153 είπε

Καλησπέρα.
μπαινω eBay πατάω MacBook Pro 15inch 2015 

παταω buy now στο πρώτο που βλέπω π.χ.

ειναι από Αμερική και μου βγάζει

τιμη 350

μεταφορικα 50

Vat 100

Duties 0 

θα πληρώσω αυτά που μου λέει; Ή θα πληρώσω και τελωνείο; Και αν ναι; Ποσο είναι περίπου χοντρικά; 

Μήπως στο Duties σου γράφει Estimate, final at checkout;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2007 στις 10:55 ΜΜ, likoyrgos είπε

Γειά σας.Έκανα μιά αγορά απο ebay, έδωσα κανονικά τα στοιχεία μου αλλά η εταιρεία που έκανα την αγορά μου έστειλε μαιλ ότι πρέπει να γίνω verified paypal user.Ξέρετε τι ακριβώς είναι αυτό και αν εγκυμονεί κινδύνους για μελλοντικές αγορές;

Thanks

τι κινδυνους? δεν ξερεις το Paypal?

 

κανενα κινδυνο, να σ φαει χρηματα το skroutz ειναι πιο πιθανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Platon-153 είπε

Όχι, μου γράφει no additional import charges upon delivery. 

IMG_2832.jpeg

Είναι από κατάστημα ή ιδιώτη; Πάντως τα 100 δολάρια VAT που σου έχει μάλλον περιλαμβάνει και την ταξινόμηση. Στείλε ένα μνμ στον πωλητή και ρώτα τον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια!

Προσφατα εκανα μια παραγγελια απο ebay.co.uk και ο πωλητης, ο οποιος στελνει απο Λιθουανια, μου εδωσε 2 tracking numbers. Ενα μου ειπε οτι θα ειναι απο Λιθουανια για Γερμανια και ενα αλλο απο Γερμανια για Ελλαδα. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει τυχει σε καποιον απο εσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wolfskinn είπε

Καλημερα παιδια!

Προσφατα εκανα μια παραγγελια απο ebay.co.uk και ο πωλητης, ο οποιος στελνει απο Λιθουανια, μου εδωσε 2 tracking numbers. Ενα μου ειπε οτι θα ειναι απο Λιθουανια για Γερμανια και ενα αλλο απο Γερμανια για Ελλαδα. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει τυχει σε καποιον απο εσας?

καλημερα. Πιθανον η Γερμανια ειναι ενδιαμεσος σταθμος κ αλλαζει τρακινγκ εκεί ή με καποιο τροπο γινετε εκει η διαχειριση της αποστολης προς τη χώρα μας. Εφοσον σε ενημερωσε ο πωλητης ετσι και θα ερθει Ελλαδα.

Μπες και στο https://parcelsapp.com/ & παρακολουθησε την πορεια απο τα 2 tracking για την ημ/νια αφιξης/παραλαβης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω να κανω μια αγορά απο ebay απο Αμερική κάποιο μεταχειρισμένο αντικείμενο και ρώτησα τον πωλητή αν μπορεί να στείλει με Ebay Global shipping καθόσον στο shipping λεει ebay international shipping/this item may be subject to duties and taxes και μου απάντησε οτι στελνει ολα τα προϊόντα του με EGS. Παω στο checkout και μου εμφανίζει ( επιπλέον απ την τιμη και το shipping) VAT 20,62 $. 

Να προχωρήσω στην παραγγελία λοιπόν ή  παίζει  να χω κάποιο θεμα με τελωνεία/ταχυδρομεία όταν φτάσει Ελλάδα ? Ευχαριστώ 

Screenshot_20230803_175819_com.ebay.mobile.jpg

Screenshot_20230803_175450_edit_143216428994292.jpg

Επεξ/σία από johnmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, johnmar said:

Καλησπέρα, θέλω να κανω μια αγορά απο ebay απο Αμερική κάποιο μεταχειρισμένο αντικείμενο και ρώτησα τον πωλητή αν μπορεί να στείλει με Ebay Global shipping καθόσον στο shipping λεει ebay international shipping/this item may be subject to duties and taxes και μου απάντησε οτι στελνει ολα τα προϊόντα του με EGS. Παω στο checkout και μου εμφανίζει ( επιπλέον απ την τιμη και το shipping) VAT 20,62 $. 

Να προχωρήσω στην παραγγελία λοιπόν ή  παίζει  να χω κάποιο θεμα με τελωνεία/ταχυδρομεία όταν φτάσει Ελλάδα ? Ευχαριστώ 

 

 

Καλημέρα, η γνώμη μου (θεωρώ και η κοινή λογική) είναι όχι.

Με το GSP έκανα πάντα τις αγορές μου από UK & US και είχα πάντα "εικόνα" του τι προπλήρωνα κατα την αγορά (κόστος προϊόντος, μεταφορικά & τελωνείο). Από βρετανική/αμερικανική πόρτα απευθείας στην ελληνική (μου) πόρτα 🙂.

Με το eBay International Shipping δεν έχω προβεί σε κάποια αγορά μέχρι στιγμής (και δεν το βλέπω)

Από ότι διαβάζω τώρα το eBay αντικατέστησε το Global Shipping Programme (GSP) με το Ebay International Shipping Programme (EIS)

ebay.png.5b21762ab7bbc4d59c74b2c0c5cecffc.png

Αλλά... διαβάζοντας στα help topics για το EIS σχετικά με τα τελωνειακά κόστη (import charges), τουλάχιστον στην διατύπωσή τους τρώνε ένα τεράστιο Χ από μένα διότι ΔΕΝ φαίνεται να έχει την προπληρωμή των import charges ως αποκλειστική επιλογή κατα την αγορά...

quoting: The buyer will be charged US shipping costs that you've specified, as well as international shipping, handling, and other fees as determined by eBay. Import charges may be collected from the buyer at checkout or on delivery, either through customs or directly by the carrier. These charges include any customs duties, taxes, brokerage, and other fees.

Με άλλα λόγια, μπορεί κατα την αγορά, μπορεί και όχι και να σε ειδοποιήσει το τελωνείο για το μπουγιουρντί, κι αν δεν είναι ελτα και είναι και ιδιωτικό κούριερ... ταφόπλακα.

Ας πει κάποιος που έχει ήδη αγοράσει με EIS να επιβεβαιώσει. Μπορεί και να μην ισχύει και να γράφει γενικότητες στο help.

Αν ισχύουν πάντως αυτά που διάβασα, ένας (επιπλέον) λόγος να σταματήσει κανείς τις εκτός EU eBay πλατφόρμες.

2 minutes ago, johnmar said:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια😬 καλο καλοκαίρι 

έλα ρε συ, 16 ώρες πριν το έγραψες το αρχικό ποστ και σου απαντώ την ώρα που μόλις γκρίνιαξες 😈

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...