Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, btcminer22 είπε

13840 πες τους ότι είχες πριν 9 και πήγε 12 χωρίς να το ζητήσεις

πήρα πριν μισή ώρα τηλ. τους είπα να με βάλουν σε 9db,  μου είπε ότι το άλλαξε και ότι θα κάνει μια αποσύνδεση το ρούτερ.. μέχρι τώρα πάντως δεν βλέπω να έχει γίνει κάτι. και στο ρούτερ που μπαίνω ακόμη δεν έχει αλλάξει κάτι.

Παίρνει ώρα για να γίνει η αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, btcminer22 είπε

13840 πες τους ότι είχες πριν 9 και πήγε 12 χωρίς να το ζητήσεις

πριν λίγο έκανα εγώ επανεκκίνηση το ρούτερ αλλά δεν άλλαξε κάτι... ακόμη στο 11,8 είναι..

να ξανα πάρω τηλ. να ρωτήσω ή θα γίνει απο μόνο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

πριν λίγο έκανα εγώ επανεκκίνηση το ρούτερ αλλά δεν άλλαξε κάτι... ακόμη στο 11,8 είναι..

να ξανα πάρω τηλ. να ρωτήσω ή θα γίνει απο μόνο του?

κανονικά όταν σε πάνε σε 9db το ρουτερ κάνει επανεκκίνηση και πηγαίνει στα 9 αν το έκανες  επανεκκίνηση και είναι ακόμη 12  πάρε τηλ πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, btcminer22 είπε

κανονικά όταν σε πάνε σε 9db το ρουτερ κάνει επανεκκίνηση και πηγαίνει στα 9 αν το έκανες  επανεκκίνηση και είναι ακόμη 12  πάρε τηλ πάλι

Ξανά πήρα σήμερα στις 9 το πρωί και είπαν θα το αλλάξουν. Μετά από 10 λεπτά με πήρε ο ίδιος τηλ. και μου είπε ότι το άλλαξε και αν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα η γραμμή να ξανά καλέσω. Μπαίνω στο ρούτερ και βλέπω πάλι 12db..  το κάνω επανεκκίνηση και πάλι 12. 

Ξανά πήρα τηλ. . Και μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Το βάζει στο 9db αλλά δεν αλλάζει και παραμένει 12. Όπως και η ταχύτητα δεν πάει πάνω ή κάτω από τα 11263 .. έκανε πόσες δοκιμές και δεν αλλάζει . Ούτε καν να πάει στα 11264 ... έκανε μια δοκιμή και με έβαλε σε άλλο προφίλ πιο χαμηλό και πήγε στα 7 και κάτι η ταχύτητα.. αλλά πιο πάνω από τα 11263 δεν πάει ότι και να έκανε.. σαν να έχει κλειδώσει μου είπε.

Μου είπε ότι ενεργοποίησε μια υπηρεσία που σκανάρει την γραμμή και μόλις ολοκληρωθεί θα πάει και η ταχύτητα ανάλογα.. Moυ είπε να κάνω hard reset, το έκανα αλλά δεν αλλάζει κάτι.

Τι άλλο μπορώ να κάνω τώρα?

1.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2022 στις 11:42 ΠΜ, pavloa είπε

Ξανά πήρα σήμερα στις 9 το πρωί και είπαν θα το αλλάξουν. Μετά από 10 λεπτά με πήρε ο ίδιος τηλ. και μου είπε ότι το άλλαξε και αν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα η γραμμή να ξανά καλέσω. Μπαίνω στο ρούτερ και βλέπω πάλι 12db..  το κάνω επανεκκίνηση και πάλι 12. 

Ξανά πήρα τηλ. . Και μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Το βάζει στο 9db αλλά δεν αλλάζει και παραμένει 12. Όπως και η ταχύτητα δεν πάει πάνω ή κάτω από τα 11263 .. έκανε πόσες δοκιμές και δεν αλλάζει . Ούτε καν να πάει στα 11264 ... έκανε μια δοκιμή και με έβαλε σε άλλο προφίλ πιο χαμηλό και πήγε στα 7 και κάτι η ταχύτητα.. αλλά πιο πάνω από τα 11263 δεν πάει ότι και να έκανε.. σαν να έχει κλειδώσει μου είπε.

Μου είπε ότι ενεργοποίησε μια υπηρεσία που σκανάρει την γραμμή και μόλις ολοκληρωθεί θα πάει και η ταχύτητα ανάλογα.. Moυ είπε να κάνω hard reset, το έκανα αλλά δεν αλλάζει κάτι.

Τι άλλο μπορώ να κάνω τώρα?

1.jpg

Να ενημερώσω ότι τελικά έστειλαν τεχνικό,.έκανε έλεγχο έξω και μέσα και μετά πήγε στην κολόνα .. εκεί υπήρχε το πρόβλημα με ένα καλώδιο, αλλά μετά από τις μετρήσεις που έκανε μου είπε ότι είχε ενεργοποιηθεί και ένα φίλτρο και έκοβε την ταχύτητα.

Από εκείνη την ώρα η γραμμή ήρθε στα φυσιολογικά της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και απο μένα.

Στο καταστημα μου έχω οτε 24αρα... στην σελίδα του οτε δεν δίνει παραπάνω στην περιοχή μου, στην vodafone μου βγάζει μέχρι 50αρα..

Σύμφωνα με τον χάρτη https://fttxgr.eu/map  η καμπίνα του οτε βρίσκεται στα 800 μέτρα από το κατάστημα μου και της vodafone στα 1,8χλμ.

Πως το εξηγείται αυτό? πως γίνεται του οτε που είναι σχεδόν δίπλα να μην μου δίνει παραπάνω αλλά μόνο 24αρα?

Κάλεσα στον ΟΤΕ και κου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου για vdsl και όταν είναι διαθέσιμο θα με ενημερώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapad20 είπε

Καλησπέρα σας ένα σχόλιο για τα στατιστικά της γραμμής θα ήθελα και αξίζει να πάω σε fast path ή θα μαζεύει σφάλματα 

5608E775-72D8-4B49-B0BA-1132E1F949CA.jpeg

Πολυ καλα εισαι για 20 μερες που ειναι ανοιχτο το ρουτερ. Δε θα εχεις πρόβλημα 

51 λεπτά πριν, pavloa είπε

καλησπέρα και απο μένα.

Στο καταστημα μου έχω οτε 24αρα... στην σελίδα του οτε δεν δίνει παραπάνω στην περιοχή μου, στην vodafone μου βγάζει μέχρι 50αρα..

Σύμφωνα με τον χάρτη https://fttxgr.eu/map  η καμπίνα του οτε βρίσκεται στα 800 μέτρα από το κατάστημα μου και της vodafone στα 1,8χλμ.

Πως το εξηγείται αυτό? πως γίνεται του οτε που είναι σχεδόν δίπλα να μην μου δίνει παραπάνω αλλά μόνο 24αρα?

Κάλεσα στον ΟΤΕ και κου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου για vdsl και όταν είναι διαθέσιμο θα με ενημερώσουν. 

Και σε μενα το ιδιο ακριβώς ενω παλια η κοσμοτε εδινε τωρα μονο η wind στην οποια ειμαι και συνδρομητης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aggelos_INSM είπε

αι σε μενα το ιδιο ακριβώς ενω παλια η κοσμοτε εδινε τωρα μονο η wind στην οποια ειμαι και συνδρομητης

 

Τόσο καλά.. οπότε κάθομαι έτσι όπως είναι τώρα ή αναγκαστικά περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο και πάω στην Vodafone.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά

Ειμαι στον cosmote με 100αρα γραμμη δύο τρία χρονια τώρα και πολυ ευχαριστημένος.

Εδώ και καμιά βδομάδα εχουν αρχίσει οι διακοπες στο ιντερνετ σε σημείο που δεν μπορεις να πληρώσεις ουτε λογαριασμό,

Μας στείλαν τεχνικο απο μόνοι τους και ουτε λιγο ουτε πολυ σχεδον μας απαίτησε να ριξουμε την ταχύτητα στο μισό για να λυθεί το πρόβλημα, γιατι λέει της οπτικες ίνες της περιοχης (Αθήνα Ν.Κόσμος) της έχει η vodafone και έχουμε μπλέξει λέει...

Εχει κανένας ανάλογο πρόβλημα;

Να φύγω να πάω στην vodafone;

Τι να κάνω δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgis4886 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά

Ειμαι στον cosmote με 100αρα γραμμη δύο τρία χρονια τώρα και πολυ ευχαριστημένος.

Εδώ και καμιά βδομάδα εχουν αρχίσει οι διακοπες στο ιντερνετ σε σημείο που δεν μπορεις να πληρώσεις ουτε λογαριασμό,

Μας στείλαν τεχνικο απο μόνοι τους και ουτε λιγο ουτε πολυ σχεδον μας απαίτησε να ριξουμε την ταχύτητα στο μισό για να λυθεί το πρόβλημα, γιατι λέει της οπτικες ίνες της περιοχης (Αθήνα Ν.Κόσμος) της έχει η vodafone και έχουμε μπλέξει λέει...

Εχει κανένας ανάλογο πρόβλημα;

Να φύγω να πάω στην vodafone;

Τι να κάνω δεν ξέρω...

Κγω Νεο Κοσμο μενω και δεν εχω ακουσει κατι αντίστοιχο

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgis4886 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά

Ειμαι στον cosmote με 100αρα γραμμη δύο τρία χρονια τώρα και πολυ ευχαριστημένος.

Εδώ και καμιά βδομάδα εχουν αρχίσει οι διακοπες στο ιντερνετ σε σημείο που δεν μπορεις να πληρώσεις ουτε λογαριασμό,

Μας στείλαν τεχνικο απο μόνοι τους και ουτε λιγο ουτε πολυ σχεδον μας απαίτησε να ριξουμε την ταχύτητα στο μισό για να λυθεί το πρόβλημα, γιατι λέει της οπτικες ίνες της περιοχης (Αθήνα Ν.Κόσμος) της έχει η vodafone και έχουμε μπλέξει λέει...

Εχει κανένας ανάλογο πρόβλημα;

Να φύγω να πάω στην vodafone;

Τι να κάνω δεν ξέρω...

Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής μέσα απο το ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Andresalonika είπε

Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής μέσα απο το ρούτερ.

Θα ανεβάσω άμα γυρίσω,μια χαρά θα είναι τα στατιστικά, το πε και ο τεχνικός, 106 έγραψε σε speedtest.. 

Διακοπές κάνει συνεχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...