Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι.οπως και ινες σε επαρχια πχ επαρχιακους δρομους που μετα κανουν αλλαγες επειδη φτιαχνονται κτλ. απλα περιμενεις να φτιαχτει.τι αλλο θες να γινει?

Αυτο περιμενω αλλα οταν περναει μια εβδομαδα σχεδον λες για ενα καλωδιο μενεις χωρις ίντερνετ. Επισης εναλλακτική δεν υπάρχει γιατι ειμαι σε άλλο πάροχο για δεδομένα στο κινητο. Που ειναι αχρηστα στο σπιτι. Θελει wifi.

Οτι περνουσε απο το οικόπεδο το ξερανε, γιατι ο γείτονας που κι αυτός δεν εχει ίντερνετ ηταν εκει οταν το βαζανε, τους είπε εδω ειναι οικοπεδο αυριο μεθαύριο μπορει να χτίσουν σπιτι.  Μεχρι τοτε βλέπουμε. 

Τωρα καθόμαστε και κοιταμε εμεις τον ΟΤΕ. 

 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/6/2022 στις 11:46 ΠΜ, Dimitris156 είπε

2 ερωτήσεις που λίγο πολύ ξέρω την απάντηση αλλά έτσι να 'χουμε να λέμε. Ήρθε τεχνικός της νόβα και μου είπε ότι έχω κομμένη γραμμή (η εξήγηση που έδωσε είναι ότι λογικά θα ήρθε τεχνικός να συνδέσει νέα γραμμή και επειδή δεν υπάρχουν αρκετές γραμμές στην πολυκατοικία για όλους τους ένοικους έκοψε μία για να κάνει τη δουλειά του). Έκτοτε δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ και από τότε μου έχουν αλλάξει ήδη 2 φορές τη μέρα που θα έρθουν (ήρθε μήνυμα στις 3/6 για έλεγχο καλωδιακής βλάβης στις 10/6 και έκτοτε το ανέβαλαν για 15/6 και τώρα για 20/06). Φαντάζομαι αυτό γίνεται επειδή δεν είμαι πελάτης τους, αλλά μπορεί ο ΟΤΕ να το τρενάρει τόσο χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι εγώ? Επίσης θα κλείσω σχεδόν ένα μήνα χωρίς ίντερνετ, είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω κανονικά ολόκληρη τη συνδρομή? Υποθέτω θα πουν ότι δεν είναι δικιά τους υπαιτιότητα οπότε ναι?...

Και το story συνεχίζεται.. Ήρθαν 20/6, 17 ολόκληρες μέρες μετά τη δήλωση της βλάβης, δεν ήμουν εκεί οπότε δε ξέρω τι έκαναν. Ίντερνετ δεν είχα οπότε ξαναπήρα τηλ τη νοβα, μου λένε μάλλον πρέπει να έρθει και δικός μας τεχνικός για να με ξανασυνδέσει, ωστόσο την επόμενη που ξαναπήρα γιατί δεν είχα ενημέρωση, μου λένε ότι πρέπει να περάσει πάλι ο ΟΤΕ. Το βάζουν λοιπόν για 23/6, και ενώ ήμουν όλη την ώρα σπίτι και κοιτούσα συνέχεια αν ήρθε κάποιος, κανένα σημάδι. Παίρνω τηλ και μου λένε ότι δηλώθηκε αδυναμία πρόσβασης......... Συμπλήρωσα κατευθείαν το complaint form της ΕΕΤΤ, αλλά δε μου ήρθε κάποιο εμαιλ επιβεβαίωσης ή κάτι τέτοιο. Δε ξέρω επειδή δε το έχω ξανακάνει, φαντάζομαι πρέπει να περιμένω αρκετές μέρες τώρα για κάποια απάντηση έτσι? Στέλνω και στο ΣτΚ παράλληλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/06/2022 at 08:39, Dimitris156 said:

Και το story συνεχίζεται.. Ήρθαν 20/6, 17 ολόκληρες μέρες μετά τη δήλωση της βλάβης, δεν ήμουν εκεί οπότε δε ξέρω τι έκαναν. Ίντερνετ δεν είχα οπότε ξαναπήρα τηλ τη νοβα, μου λένε μάλλον πρέπει να έρθει και δικός μας τεχνικός για να με ξανασυνδέσει, ωστόσο την επόμενη που ξαναπήρα γιατί δεν είχα ενημέρωση, μου λένε ότι πρέπει να περάσει πάλι ο ΟΤΕ. Το βάζουν λοιπόν για 23/6, και ενώ ήμουν όλη την ώρα σπίτι και κοιτούσα συνέχεια αν ήρθε κάποιος, κανένα σημάδι. Παίρνω τηλ και μου λένε ότι δηλώθηκε αδυναμία πρόσβασης......... Συμπλήρωσα κατευθείαν το complaint form της ΕΕΤΤ, αλλά δε μου ήρθε κάποιο εμαιλ επιβεβαίωσης ή κάτι τέτοιο. Δε ξέρω επειδή δε το έχω ξανακάνει, φαντάζομαι πρέπει να περιμένω αρκετές μέρες τώρα για κάποια απάντηση έτσι? Στέλνω και στο ΣτΚ παράλληλα?

μου το εχει κανει και μενα ο οτε.το box και η χωνευτη ειναι σε σημειο προσβασιμο 24 ωρες το 24 ωρο.ο οτε το εκλεισε με αδυναμια προσβασης. ναι θα περιμενεις αρκετα για να παει το παραπονο εκει που πρεπει και μετα ο παροχος /οτε κτλ εχει καμποσες μερες για να απαντησει κτλ κτλ. μεχρι τοτε παιζει να το εχεις λυσει. καλο ειναι και το αναφερω γενικα να υπαρχει ονομα στο κουδουνι,να μην υπαρχουν κλειδωμενες εξω πορτες και δεν ξερω τι. αυτο δεν σημαινει οτι ο οτε δεν θα ριξει πορτα απλα τα αναφερω για λιγοτερη ταλαιπωρια.

On 23/06/2022 at 23:46, Liverpool89 said:

Αυτο περιμενω αλλα οταν περναει μια εβδομαδα σχεδον λες για ενα καλωδιο μενεις χωρις ίντερνετ. Επισης εναλλακτική δεν υπάρχει γιατι ειμαι σε άλλο πάροχο για δεδομένα στο κινητο. Που ειναι αχρηστα στο σπιτι. Θελει wifi.

Οτι περνουσε απο το οικόπεδο το ξερανε, γιατι ο γείτονας που κι αυτός δεν εχει ίντερνετ ηταν εκει οταν το βαζανε, τους είπε εδω ειναι οικοπεδο αυριο μεθαύριο μπορει να χτίσουν σπιτι.  Μεχρι τοτε βλέπουμε. 

Τωρα καθόμαστε και κοιταμε εμεις τον ΟΤΕ. 

 

δυστυχως βγαινει εργολαβος για αυτα οποτε....    

β.οτι παιζει δεν το πειραζουν. δεν μπανουν στην διαδικασια αντικαταστασης box απο μεταλλικα σε πλαστικα ή να φυγουν καλωδια απο προσοψεις κτιριων κτλ.οτι παιζει μενει ετσι μεχρι να σκασει προβλημα. οπως ειπε η συνηθισμενη ατακα ειναι : ε οταν σκασει προβλημα το βλεπουμε. δεν ξερω αν μπορεις να ζητησεις απο τον παροχο σου να σου δωσει καποιο 3g stick να κανεις την δουλεια σου. wifi μπορεις να δωσεις και με tethering απο το κινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2022 στις 12:19 ΠΜ, poulinos είπε

μου το εχει κανει και μενα ο οτε.το box και η χωνευτη ειναι σε σημειο προσβασιμο 24 ωρες το 24 ωρο.ο οτε το εκλεισε με αδυναμια προσβασης. ναι θα περιμενεις αρκετα για να παει το παραπονο εκει που πρεπει και μετα ο παροχος /οτε κτλ εχει καμποσες μερες για να απαντησει κτλ κτλ. μεχρι τοτε παιζει να το εχεις λυσει. καλο ειναι και το αναφερω γενικα να υπαρχει ονομα στο κουδουνι,να μην υπαρχουν κλειδωμενες εξω πορτες και δεν ξερω τι. αυτο δεν σημαινει οτι ο οτε δεν θα ριξει πορτα απλα τα αναφερω για λιγοτερη ταλαιπωρια.

δυστυχως βγαινει εργολαβος για αυτα οποτε...

Ήρθε σήμερα, έκανε κάτι με τα καλώδια και είπε ότι τώρα πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο να τραβήξει καλώδιο από το σπίτι μέχρι έξω. Δηλαδή είναι δυνατόν να μη δίνει λύση ο ίδιος ο ΟΤΕ και να πρέπει να έρθει εξωτερικός μάστορας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ήρθε σήμερα, έκανε κάτι με τα καλώδια και είπε ότι τώρα πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο να τραβήξει καλώδιο από το σπίτι μέχρι έξω. Δηλαδή είναι δυνατόν να μη δίνει λύση ο ίδιος ο ΟΤΕ και να πρέπει να έρθει εξωτερικός μάστορας;

Ο ΟΤΕ δεν είναι αρμόδιος να σου περάσει καλώδιο στο σπίτι μόνο μέχρι το box πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kallonos είπε

Ο ΟΤΕ δεν είναι αρμόδιος να σου περάσει καλώδιο στο σπίτι μόνο μέχρι το box πάει.

Οκ. Βέβαια ο ΟΤΕ μου έκοψε προηγουμενως το καλώδιο αλλά τι να κάνεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικώς είναι τι τεχνικό συνεργείο υπάρχει στην κάθε περιοχή,εγώ περιμένω αλλαγή πόρτας από την καμπίνα 20 ημέρες,200 μέτρα από το σπίτι μια ευθεία,στην κοσμοτε είμαι όπως και η καμπίνα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/07/2022 at 14:02, Dimitris156 said:

Ήρθε σήμερα, έκανε κάτι με τα καλώδια και είπε ότι τώρα πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο να τραβήξει καλώδιο από το σπίτι μέχρι έξω. Δηλαδή είναι δυνατόν να μη δίνει λύση ο ίδιος ο ΟΤΕ και να πρέπει να έρθει εξωτερικός μάστορας;

εννοειται.ο παροχος ειναι υπευθυνος μεχρι  χωνευτη ή κατανεμητη.το κομματι σπιτιου το κοιτας εσυ.καποιοι παροχοι εχουν ηλεκτρολογους και φτιαχνουν καθετες,οριζοντιες καλωδιωσεις αλλα κατοπιν πληρωμης. μπορει βεβαια να μην φταιει το καλωδιο ως καλωδιο αλλα τα παραλληλα

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 04/07/2022 at 14:31, kallonos said:

Ο ΟΤΕ δεν είναι αρμόδιος να σου περάσει καλώδιο στο σπίτι μόνο μέχρι το box πάει.

πλεον κανουν και ηλεκτρολογικες οσο ξερω αλλα μετα πληρωμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο διάστημα, παρατηρείται πολύ έντονο πρόβλημα με αποσυνδέσεις του ίντερνετ της Cosmote (περιοχή Νέος Κόσμος).

Είχαν το τεχνικό ζήτημα ανοιχτό για περίπου ένα μήνα, ήρθε και τεχνικός από Cosmote και από Vodafone (καμπίνες περιοχής εκεί ανήκουν) και απλά δούλεψε για ένα 24ώρο με το ζόρι. Και ξανά πάλι πρόβλημα με αποσυνδέσεις κάθε 10 λεπτά.

Ο τεχνικός της Cosmote μου ανέφερε για ένα ζήτημα με τις καμπίνες της Vodafone. Επίσημα από την Cosmote δεν λένε τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάτι επί αυτού; Είχε κάποιο ανάλογο πρόβλημα; Καμμία λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2022 στις 10:24 ΠΜ, poulinos είπε

 

πλεον κανουν και ηλεκτρολογικες οσο ξερω αλλα μετα πληρωμης

Ανέφερα τις υποχρεώσεις σαν πάροχος. 

Τώρα επί πληρωμή είτε φέρεις ηλεκτρολόγο είτε τον ηλεκτρολόγο του παρόχου πιστεύω δεν έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2022 at 13:04, kallonos said:

Ανέφερα τις υποχρεώσεις σαν πάροχος. 

Τώρα επί πληρωμή είτε φέρεις ηλεκτρολόγο είτε τον ηλεκτρολόγο του παρόχου πιστεύω δεν έχει διαφορά.

μπορει να εχει μπορει και οχι.ο ηλεκτρολογος μπορει αμα του πεις να καταργησει τα παραλληλα να σε κοιταει σαν να του λες δεν ξερω τι. ο ηλεκτρολογος δεν μπορει πχ να τσεκαρει sync και πολλες φορες κατι ηλεκτρολογοι της κακης συμφορας το μονο που τσεκαρουν ειναι αν υπαρχει φυσικη συνεχεια στα καλωδια και σου λενε ολα οκ.ασχετα που κατω μπορει να συγχρονιζεις στα 100 και πανω στα 10. δηλαδη κοιτανε μονο την γραμμη για ναπαιξει το τηλεφωνο ως tdm ουτε καν ως voip. απο την αλλη μπορει και ο ηλεκτρολογος του παροχου να σου περασει για ευκολια νεο καλωδιο ενω στην πραξη απλα να εχεις παραλληλα και να μην χρειαζεται καν νεο καλωδιο.

γενικως ειναι λιγο weird η ολη φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορει να εχει μπορει και οχι.ο ηλεκτρολογος μπορει αμα του πεις να καταργησει τα παραλληλα να σε κοιταει σαν να του λες δεν ξερω τι. ο ηλεκτρολογος δεν μπορει πχ να τσεκαρει sync και πολλες φορες κατι ηλεκτρολογοι της κακης συμφορας το μονο που τσεκαρουν ειναι αν υπαρχει φυσικη συνεχεια στα καλωδια και σου λενε ολα οκ.ασχετα που κατω μπορει να συγχρονιζεις στα 100 και πανω στα 10. δηλαδη κοιτανε μονο την γραμμη για ναπαιξει το τηλεφωνο ως tdm ουτε καν ως voip. απο την αλλη μπορει και ο ηλεκτρολογος του παροχου να σου περασει για ευκολια νεο καλωδιο ενω στην πραξη απλα να εχεις παραλληλα και να μην χρειαζεται καν νεο καλωδιο.

γενικως ειναι λιγο weird η ολη φαση.

+1 αν και εμενα που ηρθε ηλεκτρολόγος που συνεργάζεται η cosmote ηταν για τα μπαζα , δεν ξερω πως κανουν την επιλογη αλλα ποιο πολλα ηξερα εγω παρα αυτος , και στην ερωτηση μου ποσο θα παει να αλλαξουμε την εσωτερική καλωδίωση..... μου απαντησε οτι εμεις μονο εξωτερικο καλωδιο μπορουμε να σου βαλουμε , λεω οκ παιδια αυτο μπορω να το κανω και μονος μου . 
Γενικα πιστευω ειναι που θα πέσεις .
Ηρθε με ειδε τον ειδα γνωριστήκαμε και μου πηρε 25 ευρω , εχω κανει αιτηση στην cosmote για αποχρεωση και εδω και 15 μερες περιμενω να το δουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, darkman said:

+1 αν και εμενα που ηρθε ηλεκτρολόγος που συνεργάζεται η cosmote ηταν για τα μπαζα , δεν ξερω πως κανουν την επιλογη αλλα ποιο πολλα ηξερα εγω παρα αυτος , και στην ερωτηση μου ποσο θα παει να αλλαξουμε την εσωτερική καλωδίωση..... μου απαντησε οτι εμεις μονο εξωτερικο καλωδιο μπορουμε να σου βαλουμε , λεω οκ παιδια αυτο μπορω να το κανω και μονος μου . 
Γενικα πιστευω ειναι που θα πέσεις .
Ηρθε με ειδε τον ειδα γνωριστήκαμε και μου πηρε 25 ευρω , εχω κανει αιτηση στην cosmote για αποχρεωση και εδω και 15 μερες περιμενω να το δουν .

αυτο κανουν.ξεχασε το να περασουν καλωδιο εσωτερικα.ειναι δυσκολο μπορει να μην γινεται και δεν θα σε χρεωσουν 50 ευρω αλλα 250 που λεει ο λογος. η ηλεκτρολογικη ειναι περναμε νεο καλωδιο εξωτερικα.ουτε εσωτερικα ουτε διορθωνουμε την υπαρχουσα καλωδιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2022 στις 11:36 ΠΜ, Otter είπε

Το τελευταίο διάστημα, παρατηρείται πολύ έντονο πρόβλημα με αποσυνδέσεις του ίντερνετ της Cosmote (περιοχή Νέος Κόσμος).

Είχαν το τεχνικό ζήτημα ανοιχτό για περίπου ένα μήνα, ήρθε και τεχνικός από Cosmote και από Vodafone (καμπίνες περιοχής εκεί ανήκουν) και απλά δούλεψε για ένα 24ώρο με το ζόρι. Και ξανά πάλι πρόβλημα με αποσυνδέσεις κάθε 10 λεπτά.

Ο τεχνικός της Cosmote μου ανέφερε για ένα ζήτημα με τις καμπίνες της Vodafone. Επίσημα από την Cosmote δεν λένε τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάτι επί αυτού; Είχε κάποιο ανάλογο πρόβλημα; Καμμία λύση;

το ιδιο στην Αγια Παρασκευη. Καθε μισή ωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...