Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον.

η ερώτησή μου τώρα είναι, γιατί λοιπον κοσμοτε+βονταφον δεν δίνουν 50αρα ή 100αρα σε μένα και λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για την περιοχή μου;

ευχαριστώ πολύ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισως επειδη ξερουν τους μεσους ορους της περιοχης και γενικα την οδευση των γραμμων, τις καμπινες, τις αποστασεις (ειδικα η Cosmote). Δεν ξερω πώς δουλευει για να σου απαντησω με σιγουρια, οπως δεν μπορω να ξερω γιατι εχεις διαθεσιμοτητα μονο απο Wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα παιδιά,

Το προβλημα μου με τις διακοπες ειναι πολυ καλυτερα τωρα. κάνω ενα restart το ρουτερ οταν βλέπω οτι πέφτει το noise margin και κρατάει περιπου 12 ωρες με 0 crc και χωρις διακοπες. πριν και με restart παλι ειχα διακοπες, δεν ξερω τι αλλαξε. το πιο περιεργο προβλημα σε ολο το forum 😅.

εχω μεγαλη περιεργεια να μαθω τι εφταιγε. λετε να υπάρχει καποιο οριο στα δεδομένα της γραμμης και χρειαζεται restart το ρουτερ? να γεμιζει καποιος buffer δλδ? πως γινετε μετα απο ωρες ανοιχτο το ρουτερ να πέφτει το noise margin και με restart να στρώνει? πολυ περιεργο... ή λετε να κανουν τιποτα αναβαθμίσεις? 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 21/05/2022 at 19:32, eriaz said:

απο την τηλεφωνικη πριζα παει ενα λεπτό καλωδιο μεσα στον τοιχο (δεν ξερω με τι συνδέεται μεσα στον τοιχο) και βγαινει εξω απο το σπιτι ενα πιο χοντρό καλωδιο και παει απευθειας στην κολωνα σε ενα μικρο κουτάκι του οτε και απο εκει φευγει πανω στην κολώνα.

αυτην τι στιγμη παει σφέρα. ειμαι 5 ωρες με 0 crc και μονο 100 fec. δεν γινεται να φταίει το καλωδιο αλλιως θα ειχα crc και την ημερα. το βραδυ ξεκινάνε να ανεβαίνουν τα erros και ο θόρυβος. εκτος και αν το καλωδιο ειναι πιο ευαίσθητο το βραδυ? δεν ξερω τι να πω.... 

η καλωδιωση είναι σωστή οπως το link. τι μπορει να δημιουργεί προβλήμα το βραδυ? βγαινω εξω και εχει απόλυτη ησυχία. δεν υπαρχει καμια καινουργια συσκευη κοντα στο σπιτι που να μπορει να κανει παρεμβολές π.χ κλιματιστικά, led λάμπες. μονο οι λαμπες της ΔΕΗ αναβουν.

α.δεν μαρεσει που εχει γινει ματιση μεσα στον τοιχο και αυτο το λεπτο καλωδιο δεν ξερω ποσο καλο ειναι.β.μαλλον κατω απο την κολωνα εχει χωνευτη και εκει μπορεις να βαλεις χερι.για σιγουρια και για το καλωδιο και για το εξω χρειαζομαι φωτογραφιες.  μπορει να φταιει κατι κοντα στο δικοσου καλωδιο μπορει να ειναι και εξω στο υπογειο δικτυο. μπορει πχ το καλωδιο του οτε να περναει κοντα απο ρευματα πχ φωτα δεη

On 25/05/2022 at 19:33, eriaz said:

Καλησπέρα παιδιά,

Το προβλημα μου με τις διακοπες ειναι πολυ καλυτερα τωρα. κάνω ενα restart το ρουτερ οταν βλέπω οτι πέφτει το noise margin και κρατάει περιπου 12 ωρες με 0 crc και χωρις διακοπες. πριν και με restart παλι ειχα διακοπες, δεν ξερω τι αλλαξε. το πιο περιεργο προβλημα σε ολο το forum 😅.

εχω μεγαλη περιεργεια να μαθω τι εφταιγε. λετε να υπάρχει καποιο οριο στα δεδομένα της γραμμης και χρειαζεται restart το ρουτερ? να γεμιζει καποιος buffer δλδ? πως γινετε μετα απο ωρες ανοιχτο το ρουτερ να πέφτει το noise margin και με restart να στρώνει? πολυ περιεργο... ή λετε να κανουν τιποτα αναβαθμίσεις? 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

το Noise margin πεφτει μονο για ενα λογο.οταν κατι αλλαζει στο χαλκο.δεν πεφτει επειδη το ρουτερ ειναι ανοιχτο 100 ωρες ή δεν ξερω τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/5/2022 στις 9:12 ΜΜ, zape είπε

Καλησπέρα στην παρέα

δεν ξέρω εάν η ανάρτηση είναι στο ενδεδειγμένο πίνακα, εάν όχι κάποιος διαχειριστής ας τη μετακινήσει όπου νομίζει καταλληλότερο, ευχαριστώ.

sort version

1) πως ζητώ/βρίσκω τον πίνακα χρεώσεων πένανλτι (σε περίπτωση πρόωρης διακοπής συμβολαίου) ; πρέπει να τον ζητήσω κατά την υπογραφή συμβολαίου; υπάρχει διαθέσιμος εκ των προτέρων και τον κατεβάζω από το σάιτ της εταιρείας; μπορώ να τον κατεβάσω αφού υπογράψω συμβόλαιο και δημιουργήσω λογαριασμό στο σάιτ του παρόχου ;

2) στο σπίτι μου φτάνει γραμμή παλιά (χαλκός, χάλια πολύ κατάσταση). έχω κοσμοτέ απλή 24γραμμή. η κοσμοτέ και η βονταφον δεν δινουν 50αρα γραμμή. πριν 8 μήνες η wind έλεγε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα 50αρας. σήμερα που ρώτησα μου είπανε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα 50αρας και 100αρας. είναι δυνατόν τώρα να δίνουν ενώ λίγο διάστημα πριν όχι; γιατί κοσμοτέ και βονταφον δεν δίνουν;

long version

συνδεδεμένος με απλή 24αρα γραμμή κοσμοτέ. Πληρώνω 25 ευρώ το μήνα. Οι ταχύτητες που πιάνω είναι από 3,3 - 5,5 mbps. Οι διακοπές και επανεκκινήσεις στο ρούτερ είναι κάμποσες κάθε μέρα. βρίσκομαι σε μικρή σχετικά απόσταση από το κέντρο της πόλης. έκανα παράπονα στην κοσμοτέ, ήρθανε δύο φορές να ελέγξουνε. μου είπανε ότι είναι πρόβλημα παλαιότητας της γραμμής (όλη η γραμμή που φθάνει στη γειτονιά). τέτοια χαμηλή ταχύτητα φθάνει και έξω απο το σπίτι. βασικά, όλοι έχουν πρόβλημα στη γειτονιά. απέναντι έχουν βονταφον. αναγκαστήκανε να αναβαθμίσουν σε 50αρα μήπως και δούν το φως το αληθινό. Οι ταχύτητες που πιάνουν είναι 18mbps στην καλύτερη περίπτωση. στη χειρότερη κάπου 11-12. τους κάνανε μείωση στη τιμή (δεν ξέρω πόσο ακριβώς, ηταν και παλιοί συνδομητές).  η βόνταφον δεν έχει να μου παρέχει 50αρα γραμμή. το ίδιο και η κοσμοτέ. αντίθετα, σήμερα που ρώτησα στην wind μου απαντήσανε θετικά (50αρα και 100αρα διαλέγω ότι θέλω). στη γειτονιά δεν υπάρχει οπτική. όλα τα σπίτια είναι με χαλκό. τώρα στο καφάο, μάλλον θα φτάνει οπτική ίνα δεν το γνωρίζω. το συμβόλαιό μου τελειώνει σε 1-2 μέρες, αν δεν έχει ήδη τελειώσει. αν θα κάνω συμβόλαιο με την wind, πιστεύετε ότι θα παρέχει τα 50mbps ή είναι μπαρούφα για να με βάλουν να υπογράψω; μήπως πρέπει να τους ζητήσω 24αρα και εάν λειτουργεί καλά να βάλω την 50αρα; και θέτω ξανά και τα παραπάνω ερωτήματα 2

 

ευχαριστώ πολύ τα μέλη για τον χρόνο που θα αφιερώσουν στην απάντηση των ανωτέρω.

Να στε καλά

zape

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/diathesimotita-diktiou/ δες εδώ αν έχεις όντως διαθεσιμοτητα στην διεύθυνση του σπιτιου σου Οι πωλητες δεν ειναι σίγουρο πάντα  οτι ψαχνουν σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποτε βρέχει, πολλές φορές την ημέρα έχουμε αυτήν την εικόνα, κάνουμε ένα reboot και επανέρχεται το Ίντερνετ για κάνα 5-6 ώρες, ήρθανε τεχνικοί και ηλεκτρολόγος αλλά η forthnet αρνείται να το δώσει βλάβη

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2_Vectoring 
Actual Rate(Up/Down) 5492/42055 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 12478/53828 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 18.5/9.5 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 26.6/20.9 dB 
Output Power(Up/Down) 10/14.5 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 71/382 
Interleave Delay(Up/Down) 3/9 ms 
INP(Up/Down) 1.5/2 symbols 
Profile 17a 
Showtime Start 6 h 38 min 2 s 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 22/9270 
FEC Errors(Up/Down) 16031/8442
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις που λίγο πολύ ξέρω την απάντηση αλλά έτσι να 'χουμε να λέμε. Ήρθε τεχνικός της νόβα και μου είπε ότι έχω κομμένη γραμμή (η εξήγηση που έδωσε είναι ότι λογικά θα ήρθε τεχνικός να συνδέσει νέα γραμμή και επειδή δεν υπάρχουν αρκετές γραμμές στην πολυκατοικία για όλους τους ένοικους έκοψε μία για να κάνει τη δουλειά του). Έκτοτε δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ και από τότε μου έχουν αλλάξει ήδη 2 φορές τη μέρα που θα έρθουν (ήρθε μήνυμα στις 3/6 για έλεγχο καλωδιακής βλάβης στις 10/6 και έκτοτε το ανέβαλαν για 15/6 και τώρα για 20/06). Φαντάζομαι αυτό γίνεται επειδή δεν είμαι πελάτης τους, αλλά μπορεί ο ΟΤΕ να το τρενάρει τόσο χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι εγώ? Επίσης θα κλείσω σχεδόν ένα μήνα χωρίς ίντερνετ, είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω κανονικά ολόκληρη τη συνδρομή? Υποθέτω θα πουν ότι δεν είναι δικιά τους υπαιτιότητα οπότε ναι?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

2 ερωτήσεις που λίγο πολύ ξέρω την απάντηση αλλά έτσι να 'χουμε να λέμε. Ήρθε τεχνικός της νόβα και μου είπε ότι έχω κομμένη γραμμή (η εξήγηση που έδωσε είναι ότι λογικά θα ήρθε τεχνικός να συνδέσει νέα γραμμή και επειδή δεν υπάρχουν αρκετές γραμμές στην πολυκατοικία για όλους τους ένοικους έκοψε μία για να κάνει τη δουλειά του). Έκτοτε δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ και από τότε μου έχουν αλλάξει ήδη 2 φορές τη μέρα που θα έρθουν (ήρθε μήνυμα στις 3/6 για έλεγχο καλωδιακής βλάβης στις 10/6 και έκτοτε το ανέβαλαν για 15/6 και τώρα για 20/06). Φαντάζομαι αυτό γίνεται επειδή δεν είμαι πελάτης τους, αλλά μπορεί ο ΟΤΕ να το τρενάρει τόσο χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι εγώ? Επίσης θα κλείσω σχεδόν ένα μήνα χωρίς ίντερνετ, είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω κανονικά ολόκληρη τη συνδρομή? Υποθέτω θα πουν ότι δεν είναι δικιά τους υπαιτιότητα οπότε ναι?...

ενημέρωσε τους οτι δεν εχεις υπηρεσίες καλου κακου και λογικα δεν θα χρεωθείς 

μηπως εχουν λαθος διεύθυνση κοιτα... και δωσε καποιο τηλεφωνώ επικοινωνίας για να μιλήσεις με τους τεχνικους του οτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

2 ερωτήσεις που λίγο πολύ ξέρω την απάντηση αλλά έτσι να 'χουμε να λέμε. Ήρθε τεχνικός της νόβα και μου είπε ότι έχω κομμένη γραμμή (η εξήγηση που έδωσε είναι ότι λογικά θα ήρθε τεχνικός να συνδέσει νέα γραμμή και επειδή δεν υπάρχουν αρκετές γραμμές στην πολυκατοικία για όλους τους ένοικους έκοψε μία για να κάνει τη δουλειά του). Έκτοτε δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ και από τότε μου έχουν αλλάξει ήδη 2 φορές τη μέρα που θα έρθουν (ήρθε μήνυμα στις 3/6 για έλεγχο καλωδιακής βλάβης στις 10/6 και έκτοτε το ανέβαλαν για 15/6 και τώρα για 20/06). Φαντάζομαι αυτό γίνεται επειδή δεν είμαι πελάτης τους, αλλά μπορεί ο ΟΤΕ να το τρενάρει τόσο χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι εγώ? Επίσης θα κλείσω σχεδόν ένα μήνα χωρίς ίντερνετ, είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω κανονικά ολόκληρη τη συνδρομή? Υποθέτω θα πουν ότι δεν είναι δικιά τους υπαιτιότητα οπότε ναι?...

Δικιά τους υπαιτιότητα είναι, εσένα δε σε νοιάζει από που παίρνουν αυτοί γραμμές. Εσένα ο πάροχος σου  είναι nova και δεν σου παρέχει αυτό που πληρώνεις. Στη θέση σου θα έστελνα μέιλ με αναλυτική περιγραφή και ότι ζητάς να μη γίνει καμία χρεωση επίσης να υποβάλλεις και τα παράπονα για την καθυστέρηση. Εσένα δεν σε νοιάζει αν καθυστερεί ο ΟΤΕ η ο κάθε ΟΤΕ εσύ πληρώνεις τη νοβα και είναι υποχρεωμένη να σου παρέχει υπηρεσίες. 

Να ξέρετε επίσης ότι ο ΟΤΕ τρώει πρόστιμα αν καθυστερεί τις άλλες εταιρίες οπότε δεν ισχύει πάντα ότι επειδή είσαι άλλη εταιρία σε καθυστερεί. Επίσης συνήθως οι πάροχοι εκτός ΟΤΕ από ότι έχω ακούσει μαζεύουν βλάβες και τις στέλνουν μαζικά (δεν ξέρω αν ισχύει μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα).

Επεξ/σία από kallonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνουσα απεξω απο μια νεα καμπινα του οτε, και ειχε γενικως ησυχια εκεινη την ωρα τριγυρω. Ακουσα να ερχεται απο την καμπινα ενας θορυβος. Σαν ανεμιστηρας, σαν βουητο, δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα τι ηταν. Ομως, ηταν θορυβος και ερχονταν απο την καμπινα. Τι ειναι αυτο, ξερει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mindreader είπε

Περνουσα απεξω απο μια νεα καμπινα του οτε, και ειχε γενικως ησυχια εκεινη την ωρα τριγυρω. Ακουσα να ερχεται απο την καμπινα ενας θορυβος. Σαν ανεμιστηρας, σαν βουητο, δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα τι ηταν. Ομως, ηταν θορυβος και ερχονταν απο την καμπινα. Τι ειναι αυτο, ξερει κανεις;

Δουλεύουν ανεμιστήρες για τα mini dslam που έχει μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kallonos είπε

Δουλεύουν ανεμιστήρες για τα mini dslam που έχει μέσα.

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν ανεμιστηρες μες τις καμπινες. Λογικο ακουγεται βεβαια. Φανταζομαι τοτε οτι απο καπου εξαγουν την θερμοτητα στο περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα απο την προηγούμενη Παρασκευή κοψανε το καλωδιο του ΟΤΕ. 

Ο άνθρωπος εσκαψε στο οικόπεδο του για να σηκωσει θεμελια για σπιτι και περνουσε το καλωδιο απο κει. 

Παρανομο απο μεριας ΟΤΕ. Ηρθε χτες ο τεχνικος και επιβεβαιωσε οτι κοπηκε το καλωδιο, οτι δεν γίνεται να περναει απο ιδιόκτητο οικοπεδο το καλωδιο. Απλα μας εχουν στην αναμονη και χωρις ίντερνετ.

Τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση; Ο ΟΤΕ τα καλωδια απο που ηθελε τα τραβουσε παλια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Liverpool89 said:

Καλησπέρα απο την προηγούμενη Παρασκευή κοψανε το καλωδιο του ΟΤΕ. 

Ο άνθρωπος εσκαψε στο οικόπεδο του για να σηκωσει θεμελια για σπιτι και περνουσε το καλωδιο απο κει. 

Παρανομο απο μεριας ΟΤΕ. Ηρθε χτες ο τεχνικος και επιβεβαιωσε οτι κοπηκε το καλωδιο, οτι δεν γίνεται να περναει απο ιδιόκτητο οικοπεδο το καλωδιο. Απλα μας εχουν στην αναμονη και χωρις ίντερνετ.

Τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση; Ο ΟΤΕ τα καλωδια απο που ηθελε τα τραβουσε παλια;

 

ναι.οπως και ινες σε επαρχια πχ επαρχιακους δρομους που μετα κανουν αλλαγες επειδη φτιαχνονται κτλ. απλα περιμενεις να φτιαχτει.τι αλλο θες να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...