Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε το ξανά βλάβη στο 13788.

Σίγουρα δεν είναι 50άρι αυτό, το προφίλ σου είναι 22/2,5 (εκτός αν σου έκαναν υποβάθμιση λόγω ανεφικτότητας - τι πακέτο λέει στο MyCosmote);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, theanonymous είπε

Δώσε το ξανά βλάβη στο 13788.

Σίγουρα δεν είναι 50άρι αυτό, το προφίλ σου είναι 22/2,5 (εκτός αν σου έκαναν υποβάθμιση λόγω ανεφικτότητας - τι πακέτο λέει στο MyCosmote);

COSMOTE DP 50 L με TV Entry_24 μήνες λέει... Παίρνω τηλέφωνο 13788 και μου αναφέρουν ότι το πόρισμα του τεχνικού είναι ανεφικτότητα λόγω απόστασης. Τους αναφέρω ότι πριν 2 μήνες όλα ήταν μια χαρά και η μέγιστη απόσταση που έχω από το τηλεφωνικό κέντρο είναι 500 μέτρα. Ακόμα και κύκλους να κάνουν με τα καλώδια και σε άλλα τετράγωνα να περνούσαν πρώτα θα έφτανε στα 650 μέτρα κάτι που δεν δικαιολογεί τέτοιες τιμές. Η μόνη τους απάντηση είναι home booster γιατί προφανώς προσπαθούν να πουλήσουν αυτό το προϊόν...

Επεξ/σία από djtutis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητήσα την δωρεάν αναβάθμιση που δινει η voda απο 50 σε 100mbps , και ενω διπλασιάστηκε το upload το download έμεινε απαράλλακτο οπως στα 50mbps , απο την voda μου ειπαν οτι δεν βλεπουν κατι λαθος αυτοι και πρεπει να ερθει τεχνικος , εμενα μου φαινεται περίεργο να φταίει το σπιτι εκτος και θελει αλλο ρουτερ , υπαρχει περίπτωση να φαινετε οτι εχει γινει αναβάθμιση αλλα να μην εχουν ξεκλειδώσει πραγματικά τα 100mbps ?

ice-screenshot-20220926-104314.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω διαβάζω διαβάζω … τελικά δεν είμαι ο μόνος που του σπάνε τα νευρα με το ρημάδι-Ίντερνετ. 
Εγω παιδιά με COSMOTE 50mbps είμαι εδώ και χρόνια αλλά η σύνδεση είναι σαν να είναι 2mbps, εχοντας αντικαταστήσει ήδη ένα τούτες από την εταιρία.
Πως γίνεται να σέρνεται τόσο πολύ, σε σημείο να δυσκολεύεται να μου ανοίξει ακόμα και μια σελίδα Google από το Διαδίκτυο;;

Επισης, βρίσκομαι σε διπλανό δωμάτιο και δεν πιάνει το Wi-Fi ή μπαίνω σπίτι και δε συνδέεται αυτόματα ποτέ ! Έχω τρελαθεί !!

Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να αλλάξω πάροχο και συγκεκριμένα στη wind. 
Εχω ακούσει καλές τιμές και ταχύτητες. 

Εντυπωσεις κανεις από εξυπηρέτηση και ταχύτητα ; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάναμε αναβάθμιση στην γραμμή από ADSL σε VDSL 50, επειδή τώρα άρχισα και τα ψάχνω με τους αριθμούς κτλπ, είμαστε οκ με την σύνδεση? 

Μέχρι στιγμής έχω δει μεγάλη διαφορά και είμαι ευχαριστημένος απλά δεν ξέρω μήπως οι αριθμοί δείχνουν κάποιο πρόβλημα, όποιος ειναι γνώστης σε αυτά ας μου απαντήσει, ευχαριστώ πολύ.

20220930_001443.jpg

Επεξ/σία από Dt0003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια απορία.

Η γραμμή μου είναι vodafone 24αρα VOIP, ρουτερ ZXHN H267N

Εδώ και 2 βδομάδες βλέπω οτι έχει ανέβει το Interleave Depth, αλλά έπεσε και λίγο η ταχύτητα..

Είναι φυσιολογικό αυτό? Επηρεάζει σε κάτι το Interleave Depth?

(πριν 3 χρόνια άλλαξα το εσωτερικό καλώδιο μέχρι την κεντρική πρίζα και έχω βάλει utp cat5e, πριν το αλλάξω οι ταχύτητες ήταν δραματικές)

πριν 1,5 μήνα η γραμμή μου:

 

1.jpg

 

 

και σημερινή φωτογραφία με την γραμμή:

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-09-30 210608.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Dt0003 είπε

Κάναμε αναβάθμιση στην γραμμή από ADSL σε VDSL 50, επειδή τώρα άρχισα και τα ψάχνω με τους αριθμούς κτλπ, είμαστε οκ με την σύνδεση? 

Μέχρι στιγμής έχω δει μεγάλη διαφορά και είμαι ευχαριστημένος απλά δεν ξέρω μήπως οι αριθμοί δείχνουν κάποιο πρόβλημα, όποιος ειναι γνώστης σε αυτά ας μου απαντήσει, ευχαριστώ πολύ.

20220930_001443.jpg

η γραμμή είναι τέλεια ακόμη και 200αρα σηκώνει

 

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Έχω μια απορία.

Η γραμμή μου είναι vodafone 24αρα VOIP, ρουτερ ZXHN H267N

Εδώ και 2 βδομάδες βλέπω οτι έχει ανέβει το Interleave Depth, αλλά έπεσε και λίγο η ταχύτητα..

Είναι φυσιολογικό αυτό? Επηρεάζει σε κάτι το Interleave Depth?

(πριν 3 χρόνια άλλαξα το εσωτερικό καλώδιο μέχρι την κεντρική πρίζα και έχω βάλει utp cat5e, πριν το αλλάξω οι ταχύτητες ήταν δραματικές)

πριν 1,5 μήνα η γραμμή μου:

 

1.jpg

 

 

και σημερινή φωτογραφία με την γραμμή:

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-09-30 210608.jpg

ζήτησε noise margin 9db όπως είχες πριν για να ανεβείς ξανά στο download

Επεξ/σία από btcminer22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, btcminer22 είπε

ζήτησε noise margin 9db όπως είχες πριν για να ανεβείς ξανά στο download

Ωραία οπότε θα πάρω τηλ. την Δευτέρα αν είναι..

Με την αλλαγή του noise margin θα ανέβει η ταχύτητα αλλά θα αλλάξει το Interleave Depth? 

Βασικά το Interleave Depth σε τι επειρεάζει?

Αν μου πουν μα μου και δεν ότι δεν γίνεται, τι παραπάνω μπορώ να τους πω ώστε να μου το αλλάξουν?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavloa είπε

Ωραία οπότε θα πάρω τηλ. την Δευτέρα αν είναι..

Με την αλλαγή του noise margin θα ανέβει η ταχύτητα αλλά θα αλλάξει το Interleave Depth? 

Βασικά το Interleave Depth σε τι επειρεάζει?

Αν μου πουν μα μου και δεν ότι δεν γίνεται, τι παραπάνω μπορώ να τους πω ώστε να μου το αλλάξουν?

αν η σύνδεση είναι vodafone και η καμπίνα είναι επίσης δική τους δεν μπορούνε να σου πούνε όχι  το Interleave Depth αλλάζει ανάλογα σε τι προφίλ θα σε βάλουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, btcminer22 είπε

αν η σύνδεση είναι vodafone και η καμπίνα είναι επίσης δική τους δεν μπορούνε να σου πούνε όχι  το Interleave Depth αλλάζει ανάλογα σε τι προφίλ θα σε βάλουνε

Ωραία κατάλαβα... θα μιλήσω μαζί τους και θα επανέλθω.. 

ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pavloa είπε

Ωραία κατάλαβα... θα μιλήσω μαζί τους και θα επανέλθω.. 

ευχαριστώ για την βοήθεια.

εγώ έχω vodafone και η καμπίνα είναι δίκη τους και το έβαλα 6db και πιάνω τη μεγίστη δυνατή ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, btcminer22 είπε

εγώ έχω vodafone και η καμπίνα είναι δίκη τους και το έβαλα 6db και πιάνω τη μεγίστη δυνατή ταχύτητα

Ναι κατάλαβα... σε περίπτωση που δεν είναι δική τους η καμπίνα τι γίνεται?

επίσης πιο είναι το τηλ. εξυπηρέτησης πελατών της vodafone? Τόση ώρα ψάχνω αλλά μόνο το ρομποτάκι μου βγάζει σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pavloa είπε

Ναι κατάλαβα... σε περίπτωση που δεν είναι δική τους η καμπίνα τι γίνεται?

επίσης πιο είναι το τηλ. εξυπηρέτησης πελατών της vodafone? Τόση ώρα ψάχνω αλλά μόνο το ρομποτάκι μου βγάζει σαν επιλογή.

13840 πες τους ότι είχες πριν 9 και πήγε 12 χωρίς να το ζητήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα του το κανουν. Η συνδεση ειναι απο Αστικο κεντρο και ετσι και αλλιως η Vodafone εχει τα μηχανηματα της εντος. Εγω θα ελεγα να του βαλουν προφιλ 6db για να ανεβει και αλλο σε ταχυτητα

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 12:15 ΠΜ, Dt0003 είπε

Κάναμε αναβάθμιση στην γραμμή από ADSL σε VDSL 50, επειδή τώρα άρχισα και τα ψάχνω με τους αριθμούς κτλπ, είμαστε οκ με την σύνδεση? 

Μέχρι στιγμής έχω δει μεγάλη διαφορά και είμαι ευχαριστημένος απλά δεν ξέρω μήπως οι αριθμοί δείχνουν κάποιο πρόβλημα, όποιος ειναι γνώστης σε αυτά ας μου απαντήσει, ευχαριστώ πολύ.

20220930_001443.jpg

Ολα οκ, η γραμμη τερματιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...