Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι δεν έχω από χθες γραμμή. Πήρα τηλέφωνο και αφού με σύνδεσαν μετά από τρίτη προσπάθεια με τεχνικό, μου ανέφερε ότι υπάρχει συστημική βλάβη την οποία θα την λύσουν οι ανώτεροι του. 
 

Πιθανότητα επίλυσης βλάβης είναι η 27 Ιουλίου και ακόμα δεν μπορούν να μου εξηγήσουν τον ακριβή λόγο.. Παράλληλα μένω χωρίς internet στην επιχείρηση με ότι προβλήματα μου παρουσιάζει (POS, MYDATA) και προφανώς δεν συγκινούνται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/7/2022 στις 11:36 ΠΜ, Otter είπε

Το τελευταίο διάστημα, παρατηρείται πολύ έντονο πρόβλημα με αποσυνδέσεις του ίντερνετ της Cosmote (περιοχή Νέος Κόσμος).

Είχαν το τεχνικό ζήτημα ανοιχτό για περίπου ένα μήνα, ήρθε και τεχνικός από Cosmote και από Vodafone (καμπίνες περιοχής εκεί ανήκουν) και απλά δούλεψε για ένα 24ώρο με το ζόρι. Και ξανά πάλι πρόβλημα με αποσυνδέσεις κάθε 10 λεπτά.

Ο τεχνικός της Cosmote μου ανέφερε για ένα ζήτημα με τις καμπίνες της Vodafone. Επίσημα από την Cosmote δεν λένε τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάτι επί αυτού; Είχε κάποιο ανάλογο πρόβλημα; Καμμία λύση;

 

Στις 15/7/2022 στις 4:13 ΠΜ, ramolimento είπε

το ιδιο στην Αγια Παρασκευη. Καθε μισή ωρα..

Τι σύνδεση έχετε;

Και εμένα με FTTH μου κάνει διακοπές στην Καισαριανή, αλλά δε μπορώ να προσδιορίσω τη συχνότητα. Συνήθως συμβαίνει πρωί ΣK, αλλά ίσως μόνο τότε το βλέπω γιατί είμαι στον υπολογιστή. Το "καλό" είναι ότι δε συμβαίνει συνεχόμενα, εκτός από το προηγούμενο Σάββατο νομίζω, που έκανε καμιά 10αριά διακοπές, ανά μισή ώρα . Επανέρχεται μετά από 2 με 5 λεπτά.

Σήμερα παρατήρησα ότι είχαν σβήσει τα λαμπάκια και από το μαύρο κουτάκι που έχουν οι fiber πριν το router, οπότε δε φταίει το router. Ήταν μόνο το power αναμμένο και το alarm ήταν κόκκινο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

 

Τι σύνδεση έχετε;

Και εμένα με FTTH μου κάνει διακοπές στην Καισαριανή, αλλά δε μπορώ να προσδιορίσω τη συχνότητα. Συνήθως συμβαίνει πρωί ΣK, αλλά ίσως μόνο τότε το βλέπω γιατί είμαι στον υπολογιστή. Το "καλό" είναι ότι δε συμβαίνει συνεχόμενα, εκτός από το προηγούμενο Σάββατο νομίζω, που έκανε καμιά 10αριά διακοπές, ανά μισή ώρα . Επανέρχεται μετά από 2 με 5 λεπτά.

Σήμερα παρατήρησα ότι είχαν σβήσει τα λαμπάκια και από το μαύρο κουτάκι που έχουν οι fiber πριν το router, οπότε δε φταίει το router. Ήταν μόνο το power αναμμένο και το alarm ήταν κόκκινο.  

FTTH υποτίθεται ότι βάζουμε κ για σταθερή σύνδεση. Τι φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, sYn είπε

Εγώ πάλι δεν έχω από χθες γραμμή. Πήρα τηλέφωνο και αφού με σύνδεσαν μετά από τρίτη προσπάθεια με τεχνικό, μου ανέφερε ότι υπάρχει συστημική βλάβη την οποία θα την λύσουν οι ανώτεροι του. 
 

Πιθανότητα επίλυσης βλάβης είναι η 27 Ιουλίου και ακόμα δεν μπορούν να μου εξηγήσουν τον ακριβή λόγο.. Παράλληλα μένω χωρίς internet στην επιχείρηση με ότι προβλήματα μου παρουσιάζει (POS, MYDATA) και προφανώς δεν συγκινούνται..

κράτα μικρό καλάθι για την ημερομηνία επίλυσης,από 28 Ιουνίου έχω ανοιχτή βλάβη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αποκαταστάθηκε η βλάβη, το ίντερνετ πέφτει ανά 1 μέρα, μπορεί και πιο συχνά απλά δεν είμαι και πολύ στο σπίτι για να το προσέξω. Με μια επανεκκίνηση επανέρχεται, αλλά δεν είναι δουλειά τώρα αυτή. Η συνδεσμολογία μου είναι σωστή, καθώς ο ηλεκτρολόγος τράβηξε ένα utp6 καλώδιο κατευθείαν από το box στο σπίτι και δε παρεμβάλλεται splitter. Στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι σύμφωνα με μια αρχή, δε θυμάμαι όνομα, μέχρι 3 αποσυνδέσεις τη μέρα είναι φυσιολογικό και πέρα από 1 μέρα που είχα πολλές, στις άλλες μέρες είμαι στις 1-2 αποσυνδέσεις, που το θεωρούν νορμάλ. Είπαμε μην έρθει ακόμα τεχνικός και να συνεχίσουμε να το παρακολουθούμε, γιατί και να έρθει τώρα θα μου πει το ίδιο πράγμα. Θα τους ξαναπάρω όταν πάω σπίτι, αλλά είναι δυνατόν να θεωρείται νορμάλ αυτή η κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά δεν είναι νορμάλ απλά είναι η γνωστή καραμέλα μαζί με το 20%αποκλιση από την μέγιστη ονομαστική ταχύτητα για να είναι καλυμμένοι να μην κάνουν τίποτα, όσο για την εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών τα χειρότερα θα έλεγα για τα μέλη που την περιστοιχίζουν αυτή την περίοδο, κάνουν πλάτες,μόνο mail ξέρουν να στέλνουν,έχω μεγάλες αμφιβολίες για το αν πληρώνονται τα πρόστιμα που ρίχνουν αραιά και που, θα έγραφα περισσότερα αλλά θα πέσει λογοκρισία.Ουτε στην Κολομβία δεν γίνονται τέτοια ρεζιλικια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

111.png.ae434bf3f3889b5d95f6ec7a4e10ddcb.png122302455_2022-08-028_33_38.png.8dbd6662dcae936540f5282bf4c4b61c.png

Έχω σοβαρό πρόβλημα με τη σύνδεση μου (50 άρα vdsl Cosmote). Μπορεί 1 μέρα να είναι normal όπως τώρα (1η εικόνα) και μετά για μεγάλα χρονικά διαστήματα να είναι όπως τη δεύτερη εικόνα με αρκετές αποσυνδέσεις.

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 28/6 ανοιχτή βλάβη 😂,είχαν πει εργολάβος θα κάνει αντικατάσταση υπόγειου καλωδίου μετά από έλεγχο 😂και σήμερα τελικά άλλαξαν γνώμη και φταίει ότι είναι προβληματικές οι κάρτες του DSLAM και περιμένουν καινούργιες 😂😂 γι'αυτό μακρινε το line attenuation ύστερα από τοπικό ελενχο του τοπικού συνεργείου,1 μήνα άνθρωπος δεν έχει περάσει να δεί στην καμπίνα τι γίνεται , κορυφαία στελέχωση προσωπικού τεχνικών cosmote στην περιοχή μου(σημερινή απάντηση στην τηλεφωνική υποστήριξη) 😂

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα speedport plus με εχει τρελανει εδω και 3 εβδομαδες στις επανεκκινήσεις μονο του... Σημερα εκανα αιτημα για αλλαγη ρουτερ αφου απο μονοι τους δε με δωσανε καποια λυση και πηρα πριν λιγο  το ZTE H1600 αλλα το προβλημα παραμενει... και εγινε και ακομα χειροτερο... ανα 5 λεπτα κανει timeouts Η συνδεση.. για παιχνιδια δε το συζητω καν .. 200 ms και διακοπες συνεχεια / αποσυνδεσεις..  Υπαρχει κατι που μπορω να δοκιμασω μονος μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις απο καμπίνα Vodafone! Καλώς τα παιδιά...

Εφόσον η καλωδίωση σου είναι εντάξει τότε προσεύχεσε ή υποβαθμίζεις σε 50άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Andresalonika είπε

Παίρνεις απο καμπίνα Vodafone! Καλώς τα παιδιά...

Εφόσον η καλωδίωση σου είναι εντάξει τότε προσεύχεσε ή υποβαθμίζεις σε 50άρα.

Το θεμα ειναι οτι 100αρα εχω αρκετους μηνες και ετρεχε μια χαρα. Γιατι ξαφνικα η βλαβη ;

Επεξ/σία από sakis92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakis92 είπε

Το θεμα ειναι οτι 100αρα εχω αρκετους μηνες και ετρεχε μια χαρα. Γιατι ξαφνικα η βλαβη ;

https://www.adslgr.com/forum/threads/1221517-Συνεχείς-αποσυνδέσεις-COSMOTE-VDSL-από-καμπίνα-VODAFONE/page9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπιζει κανεις θεμα με σταθερο vdsl cosmote? Ενω καποιες σελιδες φορτωνουν, καποιες αλλες οχι. Επιπλεον, στο ps5 δεν ανοιγει καμια media εφαρμογη (appletv, netflix, yt κτλ). Με το που συνδεθηκα με hotspot, ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...