Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Αντιμετωπιζει κανεις θεμα με σταθερο vdsl cosmote? Ενω καποιες σελιδες φορτωνουν, καποιες αλλες οχι. Επιπλεον, στο ps5 δεν ανοιγει καμια media εφαρμογη (appletv, netflix, yt κτλ). Με το που συνδεθηκα με hotspot, ολα οκ

Και εγω στην κοσμοτε ειχα προβληματα καποιες φορες με ινστα, οπως και ενας γνωστος μου . Οταν αλλαξα σε wind το προβλημα επιλύθηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθα να μοιραστώ τον πόνο μου και εγώ μιας και βλέπω και άλλους συμπάσχοντες...

50άρα σύνδεση Cosmote από καμπίνα Vodafone, γωνίες από τον μεγάλο ΟΤΕ Πεδίου Άρεως...

Νέα σύνδεση εδώ και 2 μήνες, δηλωμένη βλάβη από 1/7 για ένα σωρόοοοο αποσυνδέσεις, lags/ψηλό latency σε παιχνίδια,  κόκκινο λαμπάκι internet και κολλήματα σε random στιγμές στην πλοήγηση. Η ταχύτητα στα speedtest είναι κομπλέ.

Όπως φαίνεται και στην εικόνα, τα errors δίνουν και παίρνουν αφού ακόμα και από reconnect πριν ένα τέταρτο είναι χιλιάδες.

Μία επίσκεψη τεχνικού στην αρχή που μετά από συμμάζεμα στα καλώδια είπε ότι δε βλέπει σφάλματα, 2 αλλαγές router με ZTE το μαύρο και Speedport Plus μήπως βοήθαγε, τίποτα.

Πολλαπλές κλήσεις και αναμονές στο support, όσα και τα αιτήματα επίσπευσης που και ακόμα τίποτα.

Fiber στο σπίτι δεν υπάρχει εφικτότητα, σκέφτομαι να ρωτήσω Vodafone αν το κάνουν αυτοί αλλά αφού και τώρα νομίζω πως είμαι με χαλκό σε όλα τα κομμάτια της γραμμής, αμφιβάλλω έντονα.

Σημειωτέον έχω και άλλη σύνδεση 50 που έγινε 100 πρόσφατα 5' πιο πέρα, ίδιο ΤΚ με τον ίδιο τρόπο και είναι απροβλημάτιστη..

Υ.Γ. το attainable συνήθως είναι >100


image.png.d5917c13b384b4632cf7910f71c868a3.png

Επεξ/σία από johnyskar
Extra info
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μόνο αν γυρίσεις σε Vodafone που είναι και η καμπίνα ίσως να φτιάξει έχει αναφερθεί πολλές φορές το πρόβλημα συνδρομητών cosmote σε καμπίνα Vodafone και δεν υπάρχει σωτηρία δυστυχώς.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οι καρτες dslam που υπαρχουν στις καμπινες της vodafone ειναι κινεζικες και ο εργολαβος που τις προμηθευτηκε και τις εγκατεστησε εξαφανιστηκε.
Υπαρχει ασυμβατοτητα με τα ρουτερ των ελληνικων ISP.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mikthegreek είπε

Οι καρτες dslam που υπαρχουν στις καμπινες της vodafone ειναι κινεζικες και ο εργολαβος που τις προμηθευτηκε και τις εγκατεστησε εξαφανιστηκε.
Υπαρχει ασυμβατοτητα με τα ρουτερ των ελληνικων ISP.

Και η απάντηση της Vodafone στην 2η καταγγελία μου ήταν ότι "Η εταιρεία μας ως Πάροχος Πρόσβασης προέβη σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες κι ενδελεχείς ελέγχους προκειμένου να τα αποκαταστήσει (τα προβλήματα) και αφού εφόσον ο ΟΤΕ κλείνει τις βλάβες, θεωρούμε οτι οι υπηρεσίες έχουν αποκατασταθεί και είναι λειτουργικές.

Και επίσημα δεν υπάρχει τίποτα το προβληματικό σε μερικές καμπίνες τους. Λογικά εμείς φταίμε...

Λέω "μερικές" διότι η άλλη μου η γραμμή κι αυτή από καμπίνα Vodafone είναι άψογη.

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/7/2022 στις 9:48 ΠΜ, Dimitris156 είπε

Αν και αποκαταστάθηκε η βλάβη, το ίντερνετ πέφτει ανά 1 μέρα, μπορεί και πιο συχνά απλά δεν είμαι και πολύ στο σπίτι για να το προσέξω. Με μια επανεκκίνηση επανέρχεται, αλλά δεν είναι δουλειά τώρα αυτή. Η συνδεσμολογία μου είναι σωστή, καθώς ο ηλεκτρολόγος τράβηξε ένα utp6 καλώδιο κατευθείαν από το box στο σπίτι και δε παρεμβάλλεται splitter. Στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι σύμφωνα με μια αρχή, δε θυμάμαι όνομα, μέχρι 3 αποσυνδέσεις τη μέρα είναι φυσιολογικό και πέρα από 1 μέρα που είχα πολλές, στις άλλες μέρες είμαι στις 1-2 αποσυνδέσεις, που το θεωρούν νορμάλ. Είπαμε μην έρθει ακόμα τεχνικός και να συνεχίσουμε να το παρακολουθούμε, γιατί και να έρθει τώρα θα μου πει το ίδιο πράγμα. Θα τους ξαναπάρω όταν πάω σπίτι, αλλά είναι δυνατόν να θεωρείται νορμάλ αυτή η κατάσταση?

Έτσι για το αρχείο, ενώ αποκαταστάθηκε η βλάβη με δικό μου ηλεκτρολόγο, τώρα στο λογαριασμό πίστωση βλάβης -2€, ενώ δεν είχα ίντερνετ 45 μέρες. Άρα πάλι τηλέφωνα, θα το δει το λογιστήριο, κτλπ... Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να λειτουργήσει το οτιδήποτε σωστά σε αυτή τη χώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με εχει κουρασει απιστευτα η κατασταση με τον ΟΤΕ. Την μια βδομαδα η συνδεση δεν εχει καθολου αποσυνδεσεις και σταθερη ταχυτητα και την επομενη αποσυνδεσεις καθε 20 λεπτα.

Υποβαθμισαν την γραμμη σε adsl 24αρα και το προβλημα παρεμεινε. Μια μου λενε οτι ευθυνεται η καλωδιωση του σπιτιου και μια οτι δεν υποστηριζει η περιοχη την ταχυτητα των vdsl.  Εκανα αλλαγη καλωδιων απο την κολονα του ΟΤΕ μεχρι το router και το προβλημα παραμενει.

Ειτε με δουλεουν και αρνουντε να ψαξουν/διορθωσουν το προβλημα ή δεν εχουν ιδεα τι γινεται..

image.png.142be14a82a147d3b12db4d2159c42c9.png

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα διαπιστωαα οτι ειχε παγωσει το ιντερνετ

και είδα τα κάτω πολλα crc αλλα σε 11 ημερες

router zte h1600

μεχρι τωρα δεν ειχα διαπιστωσει καποιο προβλημα παρα μονο η γυναικα μου γκρινιαζε που ειναι ολη τη μερα μεσα αρα κατι θα συμβαινει

 

image.png.cf500ba3c3c02fde8b76ec73924226a3.png

μετα απο 3 ωρες εχω αυτά 

με refresh ανα 4 λεπτα ανεβαινει το crc λιγο 2-4 errors και παιζει και το noise margin παιζει λιγακι απο 19,4 εως 20.8  σε καθε refresh

μεχρι στιγμης 3 ωρες ολα μια χαρα

 

τι να συμβαινει αραγε, το σιγουρο οτι δεν ειχα crc errors παρα ελαχιστα 

 

image.png.5a51a44558eb3f09bdbf4c9115e70a1f.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, moon1821 είπε

τωρα διαπιστωαα οτι ειχε παγωσει το ιντερνετ

και είδα τα κάτω πολλα crc αλλα σε 11 ημερες

router zte h1600

μεχρι τωρα δεν ειχα διαπιστωσει καποιο προβλημα παρα μονο η γυναικα μου γκρινιαζε που ειναι ολη τη μερα μεσα αρα κατι θα συμβαινει

 

image.png.cf500ba3c3c02fde8b76ec73924226a3.png

μετα απο 3 ωρες εχω αυτά 

με refresh ανα 4 λεπτα ανεβαινει το crc λιγο 2-4 errors και παιζει και το noise margin παιζει λιγακι απο 19,4 εως 20.8  σε καθε refresh

μεχρι στιγμης 3 ωρες ολα μια χαρα

 

τι να συμβαινει αραγε, το σιγουρο οτι δεν ειχα crc errors παρα ελαχιστα 

 

image.png.5a51a44558eb3f09bdbf4c9115e70a1f.png

 

Νομιζω κατι γινεται με το ρουτερ σου ή την εσωτερική σου καλωδίωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

Νομιζω κατι γινεται με το ρουτερ σου ή την εσωτερική σου καλωδίωση 

έτσι νομιζω και εγω

η γραμμη καλή φαινεται

εχω αλλάξει προ 2μηνου όλες τις πριζες του σπιτιου πλην αυτης που συνδεεται ο ρουτερ 

εχω βαλει και ups του οτε το μικρο που δινει 

στο ρουτερ δεν ξερω τι αλλαγες μπορω να κανω

θα το ψαξω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμένα με το ups που δίνει ο πΟΤΕ μου ρίχνει λίγο την ταχύτητα και μαζεύει πολλά errors, αν βγάλω το ups και βάλω το ρούτερ με το δικό του τροφοδοτικό τότε η ταχύτητα έρχεται στα φυσιολογικά της και σταματάνε τα errors.

To έχω αλλάξει 2 φορές αλλά το ίδιο κάνει.

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pavloa είπε

εμένα με το ups που δίνει ο πΟΤΕ μου ρίχνει λίγο την ταχύτητα και μαζεύει πολλά erros, αν βγάλω το ups και βάλω το ρούτερ με το δικό του τροφοδοτικό τότε η ταχύτητα έρχεται στα φυσιολογικά της και σταματάνε τα errors.

ευχαριστώ θα το δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω τη γνώμη σας γιατί πραγματικά έχει ξεφύγει το κεφάλι μου με αυτά που έχω ακούσει εδώ και 3 ημέρες από τον 13788. Λοιπόν, μέχρι πριν 1 μήνα περίπου στην γραμμή μου 50άρα κλείδωνα γύρω στα 27/5 με SNR 10-11 και attenuation γύρω στο 20db. Περνά ένα μπουρίνι, μένουν για 10 ώρες τα πάντα χωρίς ρεύμα, και από τότε στην γραμμή μου κλειδώνω 22/2,5 περίπου με SNR 7,5-8 και attenuation 55+dB. Μιλώ με το 13788, έρχονται την επόμενη ημέρα, ελέγχουν καλωδίωση σπιτιού (η οποία έχει περαστεί εδώ και 2 μήνες) και μου λένε ότι όλα είναι εντάξει. Το κορυφαίο της υπόθεσης είναι ότι με έχουν αφήσει πλέον χωρίς σταθερό τηλέφωνο. Μου έρχεται μετά από 2 ώρες ένα μήνυμα στο κινητό όπου μου αναφέρει ότι η ταχύτητα του συγχρονισμού της σύνδεσης διαφοροποιείται από την εμπορική ταχύτητα του προγράμματος. Παίρνω τηλέφωνο πάλι το 13788, για να δηλώσω την βλάβη, και μου λένε ότι η κατοικία είναι πιο μακρυά από το τηλεφωνικό κέντρο στην περιοχή που διαμένω. Τους αναφέρω ότι δεν έχω αλλάξει κατοικία και το τηλεφωνικό κέντρο επίσης δεν έχει αλλάξει διεύθυνση. Κάνω hard reset το ρούτερ, καταφέρνω να έχω πλέον τηλέφωνο, το SNR γύρω στο 7,5 το attenuation μετά από κάθε reset πάει από 30 έως 60dB. Ανάλογα με το reset και το πόσο κλειδώνει φορτώνεται και ένα κάρο FEC Errors. Τι κάνουμε; Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ. Μιλούσα με κάποιους γείτονες και ανακάλυψα ότι εν τέλει έχουν όλοι τους παρόμοια προβλήματα... Έχε χάρη που δεν υπάρχουν εναλλακτικοί πάροχοι πλην της wind η οποία προσφέρει μόνο adsl αλλά και αρκετές φορές τον τελευταίο χρόνο έχουν μείνει χωρίς τηλέφωνο για 1-2 ημέρες οι χρήστες της στην περιοχή...

 

Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Στιγμιότυπο οθόνης (4).png

Επεξ/σία από djtutis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...