Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

σχεδόν 49db downstrean attenuation, πράγματι αρκετά μεγάλο...

 

 

ο θόρυβος στη γραμμή σίγουρα δημιουργεί προβλήματα αλλά για να καταφέρεις να σου αλλάξουν ζεύγος/γραμμή θα σου βγει η παναγία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι ο θορυβος σιγουρα παιζει ρολο
49 attenuation ειναι κανα 4 Km.επισης τα margn σου για 2 mbit ειναι μια χαρα οποτε μαλλον κατι στο ζευγαρι φταιει και βλεπεις διακυμανσεις.ελπιζω να σου κανουν αλλαγη ζευγαριου ειτε κεντρικου ειτε απερχομενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δυο για την γρήγορη απάντηση. Τα συμφωνηθέντα θα σταλθούν στις διευθύνσεις σας χεχε

Καταρχάς νομίζω είναι τρομερά δύσκολο να αλλάξουν ζευγάρι ειδικά από την στιγμή που δεν τους έχω πείσει να στείλουν τεχνικό (όλες οι ενέργειες τους ήταν από μακριά). Θα το επιδιώξω βέβαια αλλά σε κάθε περίπτωση, θα μπορέσω να έχω περισσότερα από 2mbps ή το attenuation είναι.... καταδικαστικό; Δηλαδή, ο τεχνικός μου λέει την αλήθεια;

 

Αγανακτισμένο ΥΓ: Να δω σε ποιο έτος θα ανακαλύψουμε τα T1, T2 κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στο σπίτι? ποτέ, αυτά είναι μισθωμένα κυκλώματα...

 

ακόμα και τα Τ1,Τ2 (E1,E2 στην Ευρώπη) που είναι χαμηλού bandwidth (8.5mbps το 2ο), είναι πανάκριβα...

 

 

δυστυχώς σε χωρίο αν δεν είσαι κοντά στο Α/Κ δεν έχει ελπίδες για καλό συγχρονισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλά το E2 δεν πρέπει να υπήρξε ποτέ ως κύκλωμα σε πελάτη αλλά μόνο κρυμμένο στα συστήματα μετάδοσης των παρόχων. Από E1 και E3 βρωμάει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"δυστυχώς σε χωρίο αν δεν είσαι κοντά στο Α/Κ δεν έχει ελπίδες για καλό συγχρονισμό..."

Αυτό είναι το λογικό. Προς Θεού δεν περιμένω να έχω 24mbps. Οτι φασαρία κάνω θα την κάνω για τα φουκαριάρικα τα 4-5 χαχαχα

Και το θέμα μου είναι αν τα 4χλμ είναι καλή απόσταση για 24αρα ή να αρχίσω το χορό του Ζαλόγγου. 

Επίσης όση ώρα μου απαντούσες είχα δυο αποσυνδέσεις στην 2άρα και αρχίζω να υποψιάζομαι ότι αλλού είναι το πρόβλημα.

Τέλος, κάπου είδα ότι το attenuation των 49db είναι αρκετό για 4-6mbps εφόσον δεν υπάρχει θόρυβος ή διάφορες παρεμβολές (όπως πχ η διασταύρωση γραμμών ή κάπως έτσι) γι'αυτό και εστίασα σ'αυτό μπας και βρω το δίκιο μου εκεί που συνήθως δεν το βρίσκεις (συνδέσεις Internet)



ΥΓ: H τωρινή μέτρηση έτσι για να σπαμάρω λίγο :P και μήπως δώσει καλύτερες ενδείξεις (ομολογώ πως δεν είμαι ειδήμων στο θέμα, σας ευχαριστώ πολύ!!!)

 

 

 

ADSL

Description ADSL State Show Time Data Path Interleaved Operation Mode G.dmt.bis Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 2848 / 1072 Bandwidth Down/Up(kbps) 1925 / 511 SNR Margin Down/Up(dB) 7.3 / 23.8 Attenuation Down/Up(dB) 47.0 / 28.3 Power Down/Up(dBm) 17.3 / 11.3 CRC Down/Up 10581 / 8687 FEC  Down/Up 51346 / 62269 HEC Down/Up 55019 / 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα 4-6 είναι θεωρητικά κι όσο πιο μακρυά είσαι τόσο πιο δύσκολο είναι να πιάσεις το θεωρητικό...

 

τα 4km δεν είναι καλή απόσταση για 24αρα, δλδ καλύτερα να πας σε 2mbps πακέτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος και σ'ευχαριστώ. Αν έχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι ας το κάνει αλλιώς νομίζω καλύφθηκα (χαρακίρι χαχα).

Δυστυχώς ούτε τα 2mbps φαίνονται εφαρμόσιμα καθώς όπως είπα αντιμετωπίζω ήδη προβλήματα και μ'αυτά απ'την πρώτη μέρα (σήμερα)! Πριν την 4η αποσύνδεση που έληξε πριν 2-3 λεπτά στο ρούτερ έδειχνε download bandwidth 512kbps και δεν κατέβαινε τίποτα με ταχύτητα μεγαλύτερη των 40kb/s... Τα νεύρα μου!

Θα δω πως θα κινηθεί η κατάσταση τις υπόλοιπες 6 μέρες (μέχρι να καλέσει ο τεχνικός όπως μου είπε) και ελπίζω να βγει μια άκρη έστω και αν χρειαστεί να "συμβιβαστώ" με μια 2άρα... 

Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα ξαναποστάρω και λογικά θα σας ενημερώσω για την τελική τροπή του θέματος (εφόσον δεν μου κόψουν τελείως το ίντερνετ χαχαχα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λέγε ότι έχεις συνέχεια αποσυνδέσεις κι απαίτησε τεχνικό...

 

το κακό βέβαια θα είναι να μην συμβαίνουν όταν έχει έρθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δυο για την γρήγορη απάντηση. Τα συμφωνηθέντα θα σταλθούν στις διευθύνσεις σας χεχε

Καταρχάς νομίζω είναι τρομερά δύσκολο να αλλάξουν ζευγάρι ειδικά από την στιγμή που δεν τους έχω πείσει να στείλουν τεχνικό (όλες οι ενέργειες τους ήταν από μακριά). Θα το επιδιώξω βέβαια αλλά σε κάθε περίπτωση, θα μπορέσω να έχω περισσότερα από 2mbps ή το attenuation είναι.... καταδικαστικό; Δηλαδή, ο τεχνικός μου λέει την αλήθεια;

 

Αγανακτισμένο ΥΓ: Να δω σε ποιο έτος θα ανακαλύψουμε τα T1, T2 κτλ....

 

 ta e1 κτλ ειναι για συγκεκριμενες χρησεις.δεν εχει νοημα για το σπιτι.πχ 2mbit upload/2 mbit download τι να το κανεις στο σπιτι?περα απο θεικο ping δεν εχει κατι αλλο να σου προσφερει.οποτε το μελλον ειναι adsl/vdsl απο Kv η οπτικη ινα.e1 κτλ συνηθως χρησιμοποιουν για τηλεφωνια

 

 

ΥΓ: H τωρινή μέτρηση έτσι για να σπαμάρω λίγο :P και μήπως δώσει καλύτερες ενδείξεις (ομολογώ πως δεν είμαι ειδήμων στο θέμα, σας ευχαριστώ πολύ!!!)

 

 

 

ADSL

Description ADSL State Show Time Data Path Interleaved Operation Mode G.dmt.bis Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 2848 / 1072 Bandwidth Down/Up(kbps) 1925 / 511 SNR Margin Down/Up(dB) 7.3 / 23.8 Attenuation Down/Up(dB) 47.0 / 28.3 Power Down/Up(dBm) 17.3 / 11.3 CRC Down/Up 10581 / 8687 FEC  Down/Up 51346 / 62269 HEC Down/Up 55019 / 0

 

απο τα 2 Post σου βλεπεις τις τεραστιες διαφορες.στην μια περιπτωση εισαι 2 Mbit down με 17.18 margin και στην δευτερη περιπτωση εχεις 7 margin.αυτο σημαινει οτι το margin σου κανει βολτες.αν τωρα  ειναι λογω χαλκου η γινεται κατι μεσα στο σπιτι σου θελει ελεγχο για να δεις τι γινεται. με 49 attenuation τωρα πανω απο 4 μην περιμενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την μία λες τι να κάνουν κ οι τεχνικοί του οτε, πόσα να προλάβουν και τι να κάνεις με τον χαλκό κλπ, αλλά απ'την άλλη κι ο άλλος που μένει σε χωριό, άσε που δεν χρειάζεται να 'σαι σε χωριό και μέσα στην Αθήνα έχει περιοχές που νομίζεις ότι βγήκαν απτο χρονοντούλαπο της dial-up, που λέει ο λόγος, τι θα κάνει;

θα ζήσεις, αλλά μια κατθλiψούλα δεν την γλυτώνεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την μία λες τι να κάνουν κ οι τεχνικοί του οτε, πόσα να προλάβουν και τι να κάνεις με τον χαλκό κλπ, αλλά απ'την άλλη κι ο άλλος που μένει σε χωριό, άσε που δεν χρειάζεται να 'σαι σε χωριό και μέσα στην Αθήνα έχει περιοχές που νομίζεις ότι βγήκαν απτο χρονοντούλαπο της dial-up, που λέει ο λόγος, τι θα κάνει;

θα ζήσεις, αλλά μια κατθλiψούλα δεν την γλυτώνεις :P

indeed>ειναι πολλες περιπτωσεις που δεν εχουν σωτηρια να παιξουν και που δεν μπορει να γινει τιποτα.ειτε επαρχια ειτε αθηνα δεν υπαρχουν εξαιρεσεις.και εδω αν πας λιγο πιο εξω απο το κεντρο υπαρχουν απειρες παραξενες περιοχες με πολλα προβληματα λογω αποστασης.

 

υπομονή μέχρι το FTTC...

και εκει θα ειναι ατομα που θα κανουν παραπονα.να μου το θυμηθεις.περιοχες με εταιρειες που τακαφαο παιζουν 500-600 μετρα μακρυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

διορθώνονται τα πάντα πιο εύκολα όμως...

 

πχ αν εγώ έχω αποσυνδέσεις ή χαμηλό συγχρονισμό στον κατανεμητή τότε το πρόβλημα θα είναι στα 50m εναέριου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διορθώνονται τα πάντα πιο εύκολα όμως...

 

πχ αν εγώ έχω αποσυνδέσεις ή χαμηλό συγχρονισμό στον κατανεμητή τότε το πρόβλημα θα είναι στα 50m εναέριου :P

οι αποσυνδεσες μπορει να ειναι απο το καφαο μεχρι το box σου.και σιγουρα θα υπαρξουν λιγοτερα προβληματα απλα  ο οτε παλι δεν θα ριξει λεφτα να διορθωσει κανα απερχομενο η να αλλαξει η τραγικη κατασταση των σιδερενιων box που κατακλυζουν την ελλαδα και εχουν διαλυθει τα μισα μετα απο τοσα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...