Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω πολλα λαθη και μεγαλο margin. εχει θεμα η γραμμη σου. ρωτησε τους εαν εισαι σε interleave ή fast path. αν εισαι σε fast πες να στο γυρισουν σε interleave

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη ρε παιδιά. Αν τα πείτε όλα αυτά στους τεχνικούς του εκάστοτε δικτύου, δεν ασχολούνται αυτοί με το θέμα; Γιατί πρέπει να γίνουμε όλοι χάκερς ξαφνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τουλάχιστον σύγκριση OTE - HOL που έχω προσωπική εμπειρία, η HOL ήταν μακράν καλύτερη σε τεχνικά θέματα. Μου φαίνονταν πιο γνώστες του αθλήματος οι τεχνικοί παρόλο που δεν έχουν δικαιώματα να κάνουν τίποτα στη γραμμή. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ λοιπόν για την σύνδεσή μου αν πάει κάτι λάθος..Είμαι στην forthnet στο double play 24mbit-απεριόριστα..Η απόστασή μου απο το κέντρο είναι 578μ. και μέγιστη ταχύτητα έχω 12mbit..Δεν θα έπρεπε να έχω καλύτερη ταχύτητα;

 

Εδώ βάζω μια εικόνα απο το ρούτερ μου Thomson TG585 v8

 

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.106 / 12.068

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 12.148

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 360,01 / 6,70

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 10,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 27.737 / 1.033

CRC Errors (Up/Down): 4.415 / 10

HEC Errors (Up/Down): 49.018 / 12

ζητα απο την forthnet να σου βγαλει το gap αν και δεν λεγετε gap αλλα οκ.

μου βρωμάει gap, checkαρε αν μπορείς με κάνα orbmt ή dmt τις συχνότητες της γραμμής σου

απο default ολοι εχουν το gap ετσι και αλλιως εκτος αν για χ υ λογο ειχε βγει στον προηγουμενο κατοχο του Port.απλα καποιοι κερδιζουν πολλοι καποιοι λιγο αναλογως ποσα bits per tone μπορει να δεχτει η γραμμη του καθενος στο σημειο που ειναι κομμενες οι συχνοτητες.

Τα δείχνει περίεργα το thomson ή όντως έχει πρόβλημα στα CRC/HEC στο upload? :huh:

εχει θεμα με τα counters.

παίζει να χρειάζεσαι συγκεκριμένο firmware, δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιο...

το v8 παιζει με Orbmt αν θυμαμαι καλα ΜΟΝΟ αν δεν εχεις custom firmware Της forthnet Που κοβει το Telnet αμαθυμαμαι σωστα.

Thresh τι είναι το gap? :unsure:

το gap που λενε στο adslgr στην πραξη ειναι ενα profile φορεμενο πανω στα dslam της alcatel chipset broadcom.

το profile αυτο ειναι ενα rfi profile (rfi stands for Radio Frequency Interference) το οποιο παει και κοβει καποιες συχνοτητες στο τελος περιπου με σκοπο να ειναι πιο stable Μια γραμμη.αυτο εχει σαν αποτελεσμα οποιος ειναι σε alcatel να χανει σε ταχυτητα ενω η γραμμη μπορει να πετυχει κατι παραπανω.το ποσο παραπανω εξαρτατε ποσα bits per tone μπορει να δεχτει η γραμμη του στα bits που εχουν κοπει με το profile>οποτε η ατακα κλειστε το gap ειναι στην πραξη απο rfi καντε με no rfi με σκοπο να πετυχω το μεγιστο.μπορει καποιος να κερδισει απο μισο megabit η και τιποτα μεχρι και 4 Mbit.οσο πιο καλα παιζει καποιος δηλαδη ποιο κοντα στο α/κ τοσα περισσοτερα bits per tone παιρνει προς τα τελευταια tones οποτε τοσο περισσοτερο θα κερδισει.αντιιθετα καποιος που ειναι μακρυα εχει απο ελαχιστα μεχρι καθολου bits σε αυτα τα Tones που κοβονται με το rfi οποτε δεν θα κερδισει πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

η on έχει θέμα σήμερα?Μένω σε έναν φίλο στο ΙΑΣΩ general από πάνω και έχει αυτή τον άθλιο provider..

και σήμερα δεν νοιώθει καθόλου το ίντερνετ..Στο router ( Pirelli) δεν έχω πρόσβαση σαν admin και μόνο κάποιες ρυθμίσεις μπορώ να δω..Το τηλ εξυπηρέτησης πελατών τους είναι κάτω.Στο site on.gr δεν μπαίνει,βγάζει σφάλμα στην 80πόρτα..Τουλάχιστον από το κινητό δηλαδή που προσπαθώ.Έχετε καμία ιδέα?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η on έχει θέμα σήμερα?Μένω σε έναν φίλο στο ΙΑΣΩ general από πάνω και έχει αυτή τον άθλιο provider..

και σήμερα δεν νοιώθει καθόλου το ίντερνετ..Στο router ( Pirelli) δεν έχω πρόσβαση σαν admin και μόνο κάποιες ρυθμίσεις μπορώ να δω..Το τηλ εξυπηρέτησης πελατών τους είναι κάτω.Στο site on.gr δεν μπαίνει,βγάζει σφάλμα στην 80πόρτα..Τουλάχιστον από το κινητό δηλαδή που προσπαθώ.Έχετε καμία ιδέα?Ευχαριστώ

και σαν admin να εμπαινες δεν θα αλλαζε κατι.τα πραγματα που βλεπεις ειτε σαν User ειτε σαν admin στο θεμα αν συγχρονιζει η αν μπαινει στο ιντερνετ ειναι the same..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλώς να του άλλαζα dns ήθελα.Να ρωτήσω κάτι ακόμα,άλλο router μπορώ να βάλω πάνω?ένα δικό μου ?Δεν θα υπάρχει καποιο πρόβλημα σωστά?

Αυτό το Pirelli είναι 992.3 ..έχει μείνει πίσω.Πάντως από χτες έφτιαξε πάλι η γραμμή,αν και σέρνεται.Συχνά αυτός ο φίλος μου,λέει ότι έχει θέμα όπως προχτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό τοπικ αλλά έχω ένα περίεργο φαινόμενο με adsl hol

Μετά απο κανά δεκάλεπτο στο desktop σαν να κρεμάσει και παει αργά εώς καθόλου πχ δεν τσεκάρει gmail, ανοίγεις μια απλή σελίδα σε 10λεπτα και αν ανοίξει κτλ

Το περίεργο είναι οτι με wifi απο iPad παίζω καλά

Αυτό δείχνει οτι η γραμμή είναι οκ και έχει πρόβλημα το Pc?

 

Το pc τρέχει ΧΡ sp2

Επίσης μετά απο restart ψιλόστρωνει αλλά όχι για πολυ

Επεξ/σία από DKNI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Έχω fastpath γραμμή και πολύ ικανοποιητική ταχύτητα. Το πρόβλημα που εχω είναι το Ping, πιστευω ότι επρεπε να εχω πολύ λιγοτερο από τα 100 ms πoυ εχω τωρα σε ότι online ασχολουμαι. Ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε ότι όλα τρεχουν ρολοι και δεν μπορει να κανει κατι άλλο.

post-187595-0-86520800-1365005184_thumb.jpg

post-187595-0-47020400-1365005191_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...