Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς φίλτρο είναι κάπως έτσι (δεν πρόλαβα να δω την απάντηση σου)

 

http://www.speedtest.net/result/2642770488.png

 

Αλλάζει ρούτερ, δοκιμάζει να βγάλει όλα και σου ξαναλέω. Σ'ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τωρα μαλιστα πολυκαλυτερα.κατι εχει κανει λαθος με φιλτρα σπλιττερ κτλ .πανω κατω αυτο θα πρεπει να συγχρονισει με ολα τα τηλεφωνα πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίρνω αφορμή από άλλο topic για να θέσω μια απορία σχετικά με την σύνδεση μου.

Από τον router βλέπω ότι έχω καλά νούμερα στο Attenuation αλλά πολύ χαμηλά στο Margin (αν τα καταλαβαίνω καλά).

 

Επίσης ο συγχρονισμός έχει πέσει από τα 14000-15000 στα 8000-10000 τους τελευταίους μήνες  χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα από την πλευρά μου (router απευθείας στην μπριζα, δεν υπάρχει τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι).

 

Μήπως να πάρω την forthnet να ζητήσω κάποια επισκευή ή δεν θα αλλάξει κάτι?

 

1zp1qvc.jpg

 

2684772425.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω αφορμή από άλλο topic για να θέσω μια απορία σχετικά με την σύνδεση μου.

Από τον router βλέπω ότι έχω καλά νούμερα στο Attenuation αλλά πολύ χαμηλά στο Margin (αν τα καταλαβαίνω καλά).

 

Επίσης ο συγχρονισμός έχει πέσει από τα 14000-15000 στα 8000-10000 τους τελευταίους μήνες  χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα από την πλευρά μου (router απευθείας στην μπριζα, δεν υπάρχει τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι).

 

Μήπως να πάρω την forthnet να ζητήσω κάποια επισκευή ή δεν θα αλλάξει κάτι?

 

1zp1qvc.jpg

 

 

το margin σου ειναι το default Της forthnet.τωρα η πτωση της ταχυτητας μπορει να οφειλεται στον χαλκο σε οποιοδηποτε σημειο.απο μεσα στο σπιτι σου ,η στον κατανεμητη καποια οξειδωση η στο box η να εγινε μετα απο καποια καλωδιακη του οτε η απλα να εχουν ενεργοποιηθει πολλα adsl πανω στο καλωδιο του οτε και να παιζεις crosstalk.μπορεις να το δωσεις βλαβη αλλα γενικοτερα και στον οτε να παει μην περιμενεις να κανει πολλα διοτι δεν θεωρεισαι οτι παιζεις χαλια.αν πιανουν τα χερια σου να δοκιμασεις κατανεμητη θα ηταν μια καλη δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το margin σου ειναι το default Της forthnet.τωρα η πτωση της ταχυτητας μπορει να οφειλεται στον χαλκο σε οποιοδηποτε σημειο.απο μεσα στο σπιτι σου ,η στον κατανεμητη καποια οξειδωση η στο box η να εγινε μετα απο καποια καλωδιακη του οτε η απλα να εχουν ενεργοποιηθει πολλα adsl πανω στο καλωδιο του οτε και να παιζεις crosstalk.μπορεις να το δωσεις βλαβη αλλα γενικοτερα και στον οτε να παει μην περιμενεις να κανει πολλα διοτι δεν θεωρεισαι οτι παιζεις χαλια.αν πιανουν τα χερια σου να δοκιμασεις κατανεμητη θα ηταν μια καλη δοκιμη.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

.

Αφού θεωρείς ότι δεν θα βγει κάποιο αποτέλεσμα με την forthnet, δεν θα το ψάξω παραπάνω από την μεριά τους.

 

Θα δω αν κανένας φίλος έχει ιδέα από κατανεμητές για να το ελέγξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

.

Αφού θεωρείς ότι δεν θα βγει κάποιο αποτέλεσμα με την forthnet, δεν θα το ψάξω παραπάνω από την μεριά τους.

 

Θα δω αν κανένας φίλος έχει ιδέα από κατανεμητές για να το ελέγξουμε.

μπορεις να κανεις δοκιμη αλλα δεν νομιζω ο οτε να το δεχτει σαν βλαβη.ναι σε κατανεμητη θα ηταν μια καλη δοκιμη.επισης μπορεις μεσα απο το ρουτερ να δεις η με το dmt η το orbmt αν πεφτεις σε alcatel dslam(broadcom chipset) η σε siemens(infineon)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις δοκιμη αλλα δεν νομιζω ο οτε να το δεχτει σαν βλαβη.ναι σε κατανεμητη θα ηταν μια καλη δοκιμη.επισης μπορεις μεσα απο το ρουτερ να δεις η με το dmt η το orbmt αν πεφτεις σε alcatel dslam(broadcom chipset) η σε siemens(infineon)?

Δυστυχώς με έχασες εδώ. Δεν ξέρω που μπορώ να το δω από το router (είναι ένα Link.png Site: AirTies RT-204 ).

 

Το dmt δεν βρήκα τι είναι.

Το orbmt βρήκα ένα software αλλά δεν το κατάφερα να κάνει σύνδεση με το router μου (δεν το έχει στην λίστα αυτών που υποστηρίζει)

 

Κάπουα επιπλέον βοήθεια?

 

EDIT: εχω ακομα το παλιο (thomson?) της forthnet. Μπορώ να συνδέσω εκείνο αν αναφέρει κάπου την πληροφορία που ζητάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι συνδεσε το πανω και πηγαινε στο 192.168.1.254 μετα broadbanc connection Μετα dsl connection μετα details.καπου γραφει local/remote vendor Id.καντο copy paste.επισης βαλε το thomson και πετα το air ties απο το παραθυρο.μαυρο χαλι ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι συνδεσε το πανω και πηγαινε στο 192.168.1.254 μετα broadbanc connection Μετα dsl connection μετα details.καπου γραφει local/remote vendor Id.καντο copy paste.επισης βαλε το thomson και πετα το air ties απο το παραθυρο.μαυρο χαλι ρουτερ.

 

 

bull__md.gifLink Information

        spacer.gif Uptime:

3 days, 4:20:20

 

spacer.gif DSL Type:

G.992.5 annex A

 

spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:

1.113 / 11.528

 

spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:

1.021 / 9.550

 

spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]:

0,00 / 0,00

 

spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]:

12,0 / 19,0

 

spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]:

9,5 / 19,5

 

spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]:

9,5 / 6,0

 

spacer.gif Vendor ID (Local/Remote):

TMMB / BDCM

 

spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote):

0 / 0

 

spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote):

0 / 0

 

spacer.gif Loss of Power (Local/Remote):

0 / 0

 

spacer.gif Loss of Link (Remote):

0

 

spacer.gif Error Seconds (Local/Remote):

0 / 0

 

spacer.gif FEC Errors (Up/Down):

0 / 17.260

 

spacer.gif CRC Errors (Up/Down):

0 / 5

 

spacer.gif HEC Errors (Up/Down):

350.462 / 4

 

 

 

Επισυνάπτω όλα τα στοιχεία από το router σε περίπτωση που δεις κάτι ενδιαφέρων/ χρήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σε alcatel dslam.παρε τηλεφωνο και πες τους να σου βγαλουν το gap η με τον σωστο τροπο γιατι βαρεθηκα να ακουω gap να σου βαλουν no rfi profile.θα κερδισεις λογικα κανα Mbit.



δες ποσο θα πιασεις και μετα αν μπορεις κανε καμια δοκιμη στον κατανεμητη γιατι κανονικα θα πρεπε να παιζεις πιο πολυ απο οτι εισαι.αλλα πρωτα να σου αλλαξουν το profile>μην εισαι σε κανα παραξενο Profile για χ υ λογο και χανεις λογω αυτου.πες μας τι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου.

Κατοικώ εδώ και λίγο καιρό σε ένα πανέμορφο χωριό της Λέσβου.

Πριν έρθω είχα πάει στον ΟΤΕ όπου έμαθα ότι στο χωριό μου έχει 24mbps εδώ και 2 χρόνια. Εννοείται πως ξέρω ότι εννοούν ως 24. Προσωπικά περίμενα 5 και θα ήμουν τρισευτυχισμένος ακόμα και στα 4. Τι να κάνω δεν την παλεύω χωρίς γρήγορο ιντερνετ οπότε ψυχοπλακώθηκα με αυτό που επακολούθησε.

Μετακομίζω, συνδέω το pc, βάζω το ρουτερ και ανοίγω τορρεντάκι.... 690kb/s. Πρέπει να ακούστηκα μέχρι την Τουρκία.

Ολα καλά για 1 ώρα αλλά ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό... πρώτη αποσύνδεση. Επανέρχεται για 10 λεπτά και πάλι αποσύνδεση. Μέχρι το πρωί το ίδιο σκηνικό. Τηλέφωνο στον ΟΤΕ και μου λένε ότι δεν σηκώνει την ταχύτητα γι'αυτό έχω αναχρονισμούς. Την κατεβάζουν κάπου στα 4 (420ΚΒ/s). Βασικά δεν είχα πάντα 4 και ένα απόγευμα έμεινα χωρίς ιντερνετ. Είχα και μερικές αποσυνδέσεις ακόμα σε διάστημα 12 ημερών (1-3 αποσυνδέσεις την μέρα) και μια από αυτές κράτησε 5 ώρες, αγανάκτησα. Ξανά τηλέφωνο. 

Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι το κατέβασαν στα 2 και θα με πάρουν σε μια βδομάδα να με ρωτήσουν τι έγινε. Ο τεχνικός μου είπε ότι είμαι πάνω από τα 4 χλμ από το τερματικό (νομίζω ότι είμαι στα 5 αν και το attenuation δείχνει λιγότερα) και είναι δύσκολο να κλειδώσει έστω στα 3mbps. Πρώτη ερώτηση: Εχει δίκιο; Και αν όχι τι να κάνω.

Δεν θα πω ψέμματα. Θα κάνω χαρακίρι αν μείνω στα 2  :-D . Με ενοχλεί α) το γεγονός ότι προσφέρουν 24άρες στο χωριό και β) ότι πολλές φορές οι τεχνικοί βρίσκουν εύκολες δικαιολογίες για να μην κοπιάσουν. 

Μερικές επισημάνσεις (και ερωτήσεις):

1. Εχω θόρυβο στη γραμμή του τηλεφώνου (σαν παράσιτα ραδιοφώνου). Δεύτερη ερώτηση: Παίζει αυτό ρόλο στις αποσυνδέσεις;

2. Τα στοιχεία από το ρούτερ μήπως βοηθήσουν

ADSL Description ADSL State Show Time Data Path Interleaved Operation Mode G.dmt.bisplus Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 5468 / 1118 Bandwidth Down/Up(kbps) 2048 / 511 SNR Margin Down/Up(dB) 19.9 / 25.5 Attenuation Down/Up(dB) 48.9 / 26.9 Power Down/Up(dBm) 15.6 / 11.3 CRC Down/Up 11988 / 0 FEC  Down/Up 11005 / 32 HEC Down/Up 21439 / 0

Τρίτη και τελευταία ερώτηση: Εντοπίζεται σ'αυτούς τους αριθμούς ο λόγος της... "ατυχίας" μου;

3. Εχω τεστάρει splitter, router και σχεδόν όλες τις καλωδιώσεις εντός σπιτιού.

Οποιος μπορεί να βοηθήσει θα λάβει μπόνους ένα υποβρύχιο και λίγη μαστίχα ;)

 

Συγχωράτε με για το λίγο μεγάλο σχόλιο και για την αόριστη φύση των ερωτήσεων μου. Μακάρι να μπορούσα να γίνω πιο συγκεκριμένος. Ευχαριστώ πάντως προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...