Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

to 20 ναι στεκει.το 1,5 δεν στεκει.το εχω ξανακουσει αυτο που λες απλα δεν το εχω ψαξει να δω τι παιζει με την συμπεριφορα του output power.επιτηδες οχι κανεις δεν το κανει.μονο ο οτε το μειωνει νομιζω καμποσο οταν δινει adsl απο το καφαο για να μην σκιζει στο crosstalkt τους παροχους.νομιζω το παει κοντα στο 14 για αυτο και ενω εισαι κοντα δεν συγχρονιζεις στα 23 αλλα στα 18 περιπου και σε αλλες περιπωσεις ισως και λιγοτερο.τα μισα καλωδια του οτε πανε παρεα με της δεη αλλα οκ δεν παθαινουν κατι.εχουν καλη μονωση.επισης δεν υπαρχει θεμα ανειναι στριμμενα αρκει να μην ειναι οξειδωμενα.μπορεις και καλαι να βαλεις η να βαλεις 3m scotchlock η το πιο απλο θερμοσυστελομενο απεξω.το scotchlock ειναι το πιο απλο και καλο.η πολυ καινουριο καλωδιο εχεις η ειναι απο αυτα που δεν εχουν το σιδερο για εξτρα μονωση μεσα.μπορεις να το δεις στην ενωση.συνηθως ειναι το γκρι απεξω ακριβως απο κατω ενα πλεγμα σιδερο και απο μεσα ενα λαστιχο μαυρο φαινεται και στην φωτο και μετα τα καλωδια.αλλα δεν αλλαζει αυτο το καλωδιο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κατι αποεκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μιλήσω με τεχνικό της HOL για το power να δω τι θα πει.

 

Στο τέλος του ποστ σου σε χάνω κάπως. Εκεί που λες: Η πολύ καινούριο καλώδιο έχεις ή είναι από αυτά που δεν έχουν σίδερο για έξτρα μόνωση. Αυτό δε καταλαβαίνω, δηλαδή είναι καλό ή κακό;

Προβλήματα γενικώς δεν έχω, απλά με παραξενεύει το downstream power και επίσης το ότι κλειδώνω σε ψηλότερη ταχύτητα μέσα στο σπίτι παρά πάνω στο καλώδιο του πΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κι εγώ λοιπόν για την σύνδεσή μου αν πάει κάτι λάθος..Είμαι στην forthnet στο double play 24mbit-απεριόριστα..Η απόστασή μου απο το κέντρο είναι 578μ. και μέγιστη ταχύτητα έχω 12mbit..Δεν θα έπρεπε να έχω καλύτερη ταχύτητα;

 

Εδώ βάζω μια εικόνα απο το ρούτερ μου Thomson TG585 v8

 

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.106 / 12.068

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 12.148

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 360,01 / 6,70

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 10,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 27.737 / 1.033

CRC Errors (Up/Down): 4.415 / 10

HEC Errors (Up/Down): 49.018 / 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FEC Errors (Up/Down): 27.737 / 1.033

CRC Errors (Up/Down): 4.415 / 10

HEC Errors (Up/Down): 49.018 / 12

 

Τα δείχνει περίεργα το thomson ή όντως έχει πρόβλημα στα CRC/HEC στο upload? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το orbmt πατάω refresh και μου λέει ''Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία σύνδεσης, επειδή ο υπολογιστής προορισμού την απέρριψε ενεργά 192.168.1.64:23''

 

Μπορεί και να μην το λειτουργώ σωστά το πρόγραμμα..τι πρέπει να συμπληρώσω εκτός απο την μάρκα του ρούτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις μιλούσα με την hol για την περίεργη πτώση του downstream output power (~30 δευτερόλεπτα μετά το κλείδωμα του ρουτερ) και λένε πως αν δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα δεν δηλώνουν βλάβη, ούτε καν να το δει κάποιος από το dslam :mad: είναι για τουφέκισμα όλοι τους.

Τι πρόβλημα να δηλώσω μπας και το κοιτάξουν? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά χρειάζομαι λίγη βοήθεια σημερα εβαλα 24mbps απο τον οτε αλλα πιάνω μονό 4,mbps δεν μπορω να κανω κατι να το διορθώσω? περίμενα τουλάχιστον 6 με 8 να εχει

 

 

 

DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 855 / 5.760 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 767 / 5.080 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [GB/MB]: 201,78 / 133,80 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 29,0 / 25,5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 10,5 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 65.538 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 131.510 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 88.208 / 0 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 83.168 / 21.329 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 2.026.504.204 / NA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...