Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε ναι, στα 50m εναέριο :P

ξαναγραφω THRESH απο το καφαο μεχρι το BOX= Υπογειο καλωδιο.απο το αρχικο box μεχρι χωνευτη σου = εναεριο.

box με καφαο δεν υπαρχει ποτε εναεριο.box χωνευτη παντα εναεριο

box = καλωδιο μεσα σε σωληνα που μπαινει στην γη.καλωδιο χρωματος μαυρο.το box γραφει πανω κκ Και αριθμο box.τα υπολοιπα πλαστικα που εναι σαν το box και επικοινωνουν με το αρχικο box δεν συνδεονται με το καφαο.αυτο που συνδεεται εχει παντα καλωδιο μαυρο που μπαινει στην γη σε μεταλλικο σωληνα.απο το αρχικο box μεχρι την χωνευτη σου μπορει να μην εχεις κανενα αλλο box μπορει να εχεις και αλλα 5 ενδιαμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε. Γενικότερα, το φόρουμ είναι εξαίσιο!

Λοιπόν. Το πρόβλημα που είχα με τις αποσυνδέσεις στην 24άρα δεν λύθηκε ούτε με το γύρισμα σε 2άρα. Επρεπε να περάσουν δυο εβδομάδες για να έρθουν να το δουν οι ίδιοι και τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν ελαττωματική η κασέτα. Τώρα ποιο λενε κασέτα δεν έχω ιδέα. Τελοσπάντων από τότε το ιντερνετ μου είναι άρτιο χωρίς αποσυνδέσεις.

Ο λόγος που ενοχλώ είναι μια απορία τεχνικής φύσεως και που μου αναπτέρωσε τις ελπίδες για 24άρα στο χωριό. Το ομολογώ είμαι ψυχικά ασθενής με τον ιο του γρήγορου ιντερνετ και γεννημένος σε λάθος χώρα. Λοιπόν, τα στατιστικά από το ρούτερ και η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κλειδώσω στα 4-5 που υπόσχεται το max bandwidth με τα υπόλοιπα στοιχεία που έχω. Στον ΟΤΕ δεν πολυασχολήθηκαν παρ'ότι τους ρώτησα και μου απάντησαν οτι καλύτερα 2 να μην πληρώνω πολλά και ενώ η διαφορά με τα 24 είναι 5 ευρώ το μήνα.... αθάνατη Ελλάδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά και εκ των υστέρων για την προηγούμενη φορά!

 

ADSL Description

ADSL State Show Time

Data Path Fast

Operation Mode G.dmt

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 5504 / 1200

Bandwidth Down/Up(kbps) 2048 / 512

SNR Margin Down/Up(dB) 23.5 / 22.0

Attenuation Down/Up(dB) 50.0 / 26.5

Power Down/Up(dBm) 16.5 / 12.0

CRC Down/Up 13 / 35

FEC  Down/Up 0 / 1

HEC Down/Up 16 / 16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε. Γενικότερα, το φόρουμ είναι εξαίσιο!

Λοιπόν. Το πρόβλημα που είχα με τις αποσυνδέσεις στην 24άρα δεν λύθηκε ούτε με το γύρισμα σε 2άρα. Επρεπε να περάσουν δυο εβδομάδες για να έρθουν να το δουν οι ίδιοι και τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν ελαττωματική η κασέτα. Τώρα ποιο λενε κασέτα δεν έχω ιδέα. Τελοσπάντων από τότε το ιντερνετ μου είναι άρτιο χωρίς αποσυνδέσεις.

Ο λόγος που ενοχλώ είναι μια απορία τεχνικής φύσεως και που μου αναπτέρωσε τις ελπίδες για 24άρα στο χωριό. Το ομολογώ είμαι ψυχικά ασθενής με τον ιο του γρήγορου ιντερνετ και γεννημένος σε λάθος χώρα. Λοιπόν, τα στατιστικά από το ρούτερ και η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κλειδώσω στα 4-5 που υπόσχεται το max bandwidth με τα υπόλοιπα στοιχεία που έχω. Στον ΟΤΕ δεν πολυασχολήθηκαν παρ'ότι τους ρώτησα και μου απάντησαν οτι καλύτερα 2 να μην πληρώνω πολλά και ενώ η διαφορά με τα 24 είναι 5 ευρώ το μήνα.... αθάνατη Ελλάδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά και εκ των υστέρων για την προηγούμενη φορά!

 

ADSL Description

ADSL State Show Time

Data Path Fast

Operation Mode G.dmt

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 5504 / 1200

Bandwidth Down/Up(kbps) 2048 / 512

SNR Margin Down/Up(dB) 23.5 / 22.0

Attenuation Down/Up(dB) 50.0 / 26.5

Power Down/Up(dBm) 16.5 / 12.0

CRC Down/Up 13 / 35

FEC  Down/Up 0 / 1

HEC Down/Up 16 / 16

με βαση το margn σου που ειναι 23 ναι σηκωνεις κανα 4-5.στην πραξη κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα ειναι σταθερο.μια δοκιμη θα σε πεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχω εδώ και καιρό ένα θέμα με την ταχύτητα του internet. Όταν έβαλα την forthnet πριν 6 χρόνια, κατέβαζα περίπου με 1,5mb/s. Πριν 1-2 χρόνια περίπου η ταχύτητα σταδιακά άρχισε και έπεφτε και σταμάτησε στα 600kb/s. Αυτή την ταχύτητα έχω και τώρα. Αρχικά πίστευα ότι ήταν κάτι από την πλευρά μου, δηλαδή modem και κάποιος γνωστός μου, μου έδωσε ένα άλλο. Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίστηκε ακόμα ακόμα και με τρίτο modem που το αγόρασα περίπου πριν ένα μήνα. Μέσα από το router βλέπω ότι κλειδώνει πλέον σε:

Line Rate - Upstream (Kbps): 1020 Line Rate - Downstream (Kbps): 6793

 

Τι μπορεί να φταίει; Επίσης έχω πάρει την forthnet 2-3 φορές και μου λένε και καλά ότι κάνουν κάτι ελέγχους και κάτι επαναφορές στην γραμμή μου αλλά κλασσικά τίποτα δεν δούλεψε. Δοκίμασα σχεδόν όλες τις πρίζες στο σπίτι μου και έχω την ίδια ταχύτητα. Λίγο πάνω, λίγο κάτω. Τι μπορεί να φταίει;

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά πάσα πιθανότητα στα καλώδια είναι το πρόβλημα

κάποια οξύδωση λόγω υγρασίας στις ενώσεις στο καφαο

ή ίσως και στο σπίτι σου

ή κάποιο άλλο θέμα στον χαλκό, φθορά, βραχυκύκλωμα κλπ

να εύχεσαι να μην χρειάζεται σκάψιμο από μεριάς οτε, γιατί δεν παίζουν κονδύλια και δεν ξέρουν ούτε αυτοί αν θα μπορέσουν να φτιάξουν κάτι τέτοιο. έτσι έχουν πει σε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα που χρειάζεται σκάψιμο.

3play έχεις; ψήνομαι πολύ να βάλω εγώ για τα αθλητικά κυρίως που δίνουν με 10 ευρώ, ώστε να βλέπω την ομάδα μου παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω εδώ και καιρό ένα θέμα με την ταχύτητα του internet. Όταν έβαλα την forthnet πριν 6 χρόνια, κατέβαζα περίπου με 1,5mb/s. Πριν 1-2 χρόνια περίπου η ταχύτητα σταδιακά άρχισε και έπεφτε και σταμάτησε στα 600kb/s. Αυτή την ταχύτητα έχω και τώρα. Αρχικά πίστευα ότι ήταν κάτι από την πλευρά μου, δηλαδή modem και κάποιος γνωστός μου, μου έδωσε ένα άλλο. Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίστηκε ακόμα ακόμα και με τρίτο modem που το αγόρασα περίπου πριν ένα μήνα. Μέσα από το router βλέπω ότι κλειδώνει πλέον σε:

Line Rate - Upstream (Kbps): 1020 Line Rate - Downstream (Kbps): 6793

 

Τι μπορεί να φταίει; Επίσης έχω πάρει την forthnet 2-3 φορές και μου λένε και καλά ότι κάνουν κάτι ελέγχους και κάτι επαναφορές στην γραμμή μου αλλά κλασσικά τίποτα δεν δούλεψε. Δοκίμασα σχεδόν όλες τις πρίζες στο σπίτι μου και έχω την ίδια ταχύτητα. Λίγο πάνω, λίγο κάτω. Τι μπορεί να φταίει;

Σας ευχαριστώ.

α.γραψε μας και τα υπολοιπα στοιχεια της γραμμης.β.αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε στον κατανεμητη η στο κεντρικο πριζακι του σπιτιου αφου βγαλεις ολα τα τηλεφωνα φιλτρα και σπλιττερ.αν εχεις συναγερμο η εβαλες συναγερμο θελει φιλτρο.αν δεν πιανουν τα χερια σου το δινεις βλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.γραψε μας και τα υπολοιπα στοιχεια της γραμμης.β.αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε στον κατανεμητη η στο κεντρικο πριζακι του σπιτιου αφου βγαλεις ολα τα τηλεφωνα φιλτρα και σπλιττερ.αν εχεις συναγερμο η εβαλες συναγερμο θελει φιλτρο.αν δεν πιανουν τα χερια σου το δινεις βλαβη.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Πως ακριβώς θα βρω τα υπόλοιπα στοιχεία της γραμμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ιδια καρτελλα που ειδες τον συγχρονισμο συνηθως εχεi και τα χαρακτηριστικα της γραμμης.σε thomson πχ πατας το details

Πιστεύω να είναι αυτές.

http://imageshack.us/a/img854/6084/gl0i.jpg

http://imageshack.us/a/img534/9789/u1nd.jpg

http://imageshack.us/a/img341/7630/lms7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.37 attenuation και να ειχεις 15 mbit Λιγο δυσκολο εκτος αν ησουν μονο σου και δενειχε κανεναν αλλον με adsl η γειτονια.ειναι too much..β.βλεπω οτι σε εχουν σε 11αρι profile.ζητα να σε βαλουν σε 6 αρι που ειναι το default για να κερδισεις σε ταχυτητα.



και στο tp link κανε και firmware update αν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το attenuation που είναι 37 πόσο ακριβώς έπρεπε να ήταν; Πριν 2 χρόνια δεν κάνω πλάκα ότι κατέβαζα με 1.5mb/s. 

Διάβασα λίγο το thread σου που έχεις στην υπογραφή για τα margin και το 11 είναι πολύ αυξημένο, σωστά;

Δηλαδή αν πάρω στην forthnet τι ακριβώς να τους πω να κάνουν;

Το tp link έχει το τελευταίο firmware. Το έβαλα απευθείας μόλις το πήρα.

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την βοήθειά σου.

 

Δεν με πειράζει αν δεν πιάσω πάλι την ταχύτητα που είχα. Τουλάχιστον να πάω σε 1-1.2mb/s download speed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...