Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το 37 37 θα ηταν απλα το 37 δειχνει οτι εισαι μακρια .πρεπει να ειχες παρα πολυ καλη γραμμη για να παιζεις 15 mbit με 36 attenuation εκτος αν το αναφερει λαθος το ρουτερ.για τα υπολοιπα σου στελνω Pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτω οι εταιρείες και η εκμετάλλευση των ανθρώπων απο αυτές. Τέλος. Υπόθεση ΟΤΕ.

 

30 χρόνια πελατής και όμως χάλια Μαύρα ο ΟΤΕ... Θα μας τρελάνουν τα λαμόγια..

 

Και γ@μώ το θεσμό της ιδιωτικοποίησης που υποτίθεται ότι θα ανέβαζε την ποιότητα των υπηρεσιών.

 

Έκανα αίτηση για κατάργηση του παλιού λογαριασμού και μετατροπή της ΙSDN σε PSTN.
Χρόνος αναμονής για ιντερνετ 3-7 ημέρες. 
Σκ@τ@ !!!!

Είμαι πάνω απο 10 ημέρες χωρίς δίκτυο... Οι άνθρωποι είναι εγκληματικά ανεύθυνοι και ανίκανοι.

Ούτε ένα τηλέφωνο.

 

Οπότε αντι για 30 ευρω και ΟΤΕ, θα τους στείλω στο δι@ολο με WIND και 10 ευρώ το μήνα (όλα πληρωμένα)

 

ΤΕΛΟΣ οι Μ@λθακίες μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για VDSL ! 

Μόλις μου ήρθε σήμερα το vDSL 50/5 απο ΟΤΕ στον Αγιο Σύλα Νέα Πεντέλη.(στα κατσάβραχα). Ομως το attainable δείχνει όσο και ο συγχρονισμός μου δηλαδή παίζει απο 43-45..Λίγο πιο κάτω απο μένα κάποιοι έχουν attainable απο 80-110 mbps Με αποτέλεσμα να πιάνουν στρογγυλά και σταθερά το 50άρι χωρίς αυξομειώσεις.

 

Δεν είναι καθόλου άσχημα τα 43-44 αλλά η καμπίνα είναι στα 250 μέτρα απο το σπίτι μου . Και μάλιστα 2 καμπίνες στην ίδια απόσταση.

Θα πάω σε πρώτη φάση στο κουτί μου να καρφώσω μια μπρίζα τηλεφώνου και το ρουτερ να δώ πόσο μου δίνει καθαρά απ' έξω.

Αν η απώλεια είναι της τάξης των 3-4 Mbps Σκέφτομαι να μην ασχοληθώ κάν. (ακου που φτάσαμε να σνομπάρουμε τα 3-4 mbps ενώ μέχρι χθές συνδεόμουν με 1.9 mpbs!!!) 

Αν όμως είναι παραπάνω δηλαδή 5+ Mbps τότε λέω να περάσω δεύτερο καλώδιο απο του κουτί που έρχεται στην αυλή μου στο σπίτι μονο για το VDSL.

Να βάλω απευθείας το splitter στο κουτί και να τα ενώσω όπως ενώνεις τα καλώδια της μπρίζας οταν βάζεις ενα splitter Μέσα στο σπίτι.

ΤΙ θα χρειαστώ απο εργαλεία ; πρέπει τα καλώδια του ΟΤΕ να τα ενώσω με το LINE του Splitter και στα άλλα 2 (1 τηλεφώνου και 1 VDSL) που θα πηγαίνουν προς το σπίτι να τα βάλω επίσης στις υποδοχές του σπλίτερ.

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνω αυτό; Να φτιάξω για πχ στα καλώδια κλιπσάκια; τι εργαλειάκια χρειάζομαι ; και αν υπάρχει κι άλλος προτεινόμενος τρόπος θα χαρώ να τον ακούσω. 

Τα χέρια μου πιάνουν γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν μπορείς σύνδεσε το router στον κατανεμητή του σπιτιού, πριν ουσιαστικά μπει η γραμμή στο σπίτι ώστε να δεις πόσο συγχρονίζεις εκεί κι αν έχεις καλωδιακό πρόβλημα μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει κατανεμητής.. ενα κουτί υπάρχει μόνο μέσα στην αυλή(είναι μονοκατοικία)  . Δυο γραμμές έχει το κουτάκι και η μια είναι η δική μου, Απο εκεί φεύγει καλώδιο 10 μέτρα που μπαινει απευθείας στον τοίχο του σπιτιού.. Απο εκεί και πέρα έχει 5 ενεργές μπρίζες το σπίτι γι αυτό το φοβάμαι.. Θα δώσω αποτελέσματα αυριο πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα ήταν καλό αν μπορούσες να το έβαζες στο κουτί της αυλής, εκεί θα δεις πραγματικά πόσο πιάνει δίχως να επηρεάζεται το router από την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό ακριβώς θα κάνω σε πρώτη φάση . Μπαλαντέζα για το ρούτερ μια μπρίζα τηλεφώνου και θα την βάλω στο κουτί.. Είμαι περίεργος τι θα γράψει το κοντέρ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορευονται οι παραλληλες πριζες για αυτο χανεις τοση ταχυτητα.ολες οι πριζες θαπρεπει να καταληγουν στο phone του splitter.αρα το vdsl ρουτερ θα πρεπει να μπει στην κεντρικη πριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ξέρω αλλά είναι τόσες οι μπρίζες και σίγουρα υπάρχει πρόβλημα .. Το εξωτερικό καλώδιο δεν ξέρω πώς θα το ενώσω με τις υποδοχές του σπλίτερ για να κάνω την διακλάδωση.. 

Δηλαδή γίνεται να πρεσάρω το καλώδιο και να του βάλω τηλεφωνικό κλιπσάκι και αν ναι πώς; είναι καλή λύση ή να κάνω κάτι άλλο τι λές;

 

σκέφτηκα μήπως υπάρχουν scotchlock τα οποία απο την μια να δέχονται τα 2 συρματάκια του καλωδίου και απο την άλλη να βγάζει κλιπσάκι τηλεφώνου έτσι ώστε να μπορώ να το βάλω στο splitter..

Δεν έχω ιδέα έχω μπερδευτεί ! το σκέφτομαι τελείως λάθος; 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

prof chaos αναλυτικη απαντηση πιο αργα το βραδακι για ολες τις πιθανες λυσεις

το εκτιμώ πουλινός..! Αν λέω άσχετα πράγματα συγχωρέστε με δεν είμαι γνώστης ,προσπαθώ να βρώ τη βέλτιστη λύση για να έχω ενα καλό αποτέλεσμα. Αν θυμάσαι κάναμε την ίδια κουβέντα πριν 2 μήνες σε υποθετική βάση αλλά σήμερα έγινε πραγματικότητα το Vdsl ..

 

λοιπόν γελάτε ελεύθερα .. το ζωγράφισα κιόλλας

post-51052-0-79489200-1372706499_thumb.jpg

 

Το splitter όπως το σκέφτομαι θα κολλήσει εξωτερικά στον τοίχο προστατευμένο απο ενα πλαστικό κουτάκι για διακλαδώσεις . Το θέμα είναι πώς θα πρεσάρω τις απολήξεις των χοντρών καλωδίων για να τα "κουμπώσω" στις υποδοχές του σπλίτερ. Ακούω τις προτάσεις (Αν είναι εφικτά όλα αυτά..)

Θα το έκανα εσωτερικά στην Κεντρική μπρίζα του σπιτιού αλλά ο ηλεκτρολόγος εχει κάνει πατάτες όσον αφορά της καλωδιώσεις του σπιτιού οπότε ας το αποφύγουμε αυτό.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω οι εταιρείες και η εκμετάλλευση των ανθρώπων απο αυτές. Τέλος. Υπόθεση ΟΤΕ.

 

30 χρόνια πελατής και όμως χάλια Μαύρα ο ΟΤΕ... Θα μας τρελάνουν τα λαμόγια..

 

Και γ@μώ το θεσμό της ιδιωτικοποίησης που υποτίθεται ότι θα ανέβαζε την ποιότητα των υπηρεσιών.

 

Έκανα αίτηση για κατάργηση του παλιού λογαριασμού και μετατροπή της ΙSDN σε PSTN.

Χρόνος αναμονής για ιντερνετ 3-7 ημέρες. 

Σκ@τ@ !!!!

Είμαι πάνω απο 10 ημέρες χωρίς δίκτυο... Οι άνθρωποι είναι εγκληματικά ανεύθυνοι και ανίκανοι.

Ούτε ένα τηλέφωνο.

 

Οπότε αντι για 30 ευρω και ΟΤΕ, θα τους στείλω στο δι@ολο με WIND και 10 ευρώ το μήνα (όλα πληρωμένα)

 

ΤΕΛΟΣ οι Μ@λθακίες μαζί μου.

αν ο οτε σε γραφει που ειναι δικα του τα καλωδια και ανα πασα στιγμη οτι βλαβη και να γινει μπορει να την φτιαξει αντε μετα οι εναλλακτικοι να βγαλουν ακρη .

 

α.τσεκαρεις στο κουτι να δεις εκει τι γινεται.

β.η περνας  2 καλωδια και βαζεις οπως λες το splitter πιο πριν και απο εκει με την παλια καλωδιωση δινεις σε ολα τα τηλεφωνα χωρς φιλτρο αφου περνανε απο το splitter και με την καινουρια δινεις στο adsl router ή

γ.βαζεις το ρουτερ στην κεντρικη πριζα βαζεις εκει το splitter.ανοιγεις το πριζακι.το ζευγαρι καλωδια που ερχεται απεξω απο τον οτε να το πω ετσι το ενωνεις με το πριζακι και απο μπροστα βαζεις το splitter και το ρουτερ.

ολα τα υπολοιπα καλωδια που πανε στα αλλα πριζακια κανεις μια ματιση(θα πουμε μετα για αυτο) και τα ενωνεις εξωτερικα απο το πριζακι στο phone του splitter.

Ολα τα τηλεφωνα θα παιρνουν απο το σπλιττερ.το προβλημα ειναι οτι ετσι θα εχεις το ρουτερ στην κεντρικη γραμμη εκτος αν στο σπιτι σου ειναι περασμενο utp οποτε μπορεις να τοπας οπου θες αφου εχεις πολλα ζευγη.

σκοπος ειναι ολα τα τηλεφωνα να ειναι πανω στο σπλιττερ.η γραμμη του οτε πρεπει να φτανει μεχρι το vdsl router σου και μονο μεχρι εκει ειτε ειναι στο πρωτο δωματιο ειτε στο τελευταιο.δεν πρεπει να ενωνεται τιποτα αλλο παραλληλα.για καθε ενα παραλληλο χανεις τηλεφωνα.αλλο τοσο αν εχεις εσυ 5 πριζακια.

το σπλιττερ η το βαζεις εξω η με το που μπει το καλωδιο στο σπιτι.εφικτα ειναι αυτα.τωρα πως θα ενωσεις

αν το καλωδιο ειναι λεπτο του βαζες rj11.αν δεν γινεται να του βαλεις rj11 του βαζεις scotchlock.απο την μια βαζεις αυτο το 15 μετρο και απο την αλλη βαζεις ενα ζευγαρι απο Utp μονοκλονο.

οχι τηλεφωνικοοοοοοο.αυτα για οταν ειναι ενα ζευγαρι.

τωρα απο το Phone του σπλιττερ επειδη ισως χρειαστει να φυγουν παραπανω απο ενα ζευγαρι υπαρχει το εξης.

α.scotchlock με 3 υποδοχες.ενα που ερχετα πχ απο το Phone του splitter και 2 που φευγουν.

β.λυση.στην εξοδο Phone βαζεις ενα διακλαδωτη με 2-3-4 ζευγαρια οσα θες και καθε ζευγαρι με scotchlock το κανεις Rj11 και τα κουμπωνεις εκειπανω.

γ.λυση.τα ενωνεις ολα μεταξυ τους στριβοντας τα και μετα με μια μικρη επεκταση τα τυλιγεις ολα μαζι να το πω ετσι και την ακρη τις επεκτασης την βαζεις σε rj11.εκει που τα τυλγιγεις στριβες βαζεις θερμοσυστελνομενο για να μην ακουμπανε καπου.

δ.λυση.ρεγκλετα krone.απο την μια πλευρα βαζχεις ολα τα ζευγαρια τηλεφωνου και απο την αλλη κανεις ενα ζιγκ ζιγκ χωρις να κοβεις ομως το καλωδιο ωστε να περασει απο ολα τα ζευγαρια και να καταληξει σε rj11 στο splitter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρονο σου!

Ωραία οπότε εγώ λογικά θα αγοράσω μια πρέσα για RJ11, κλιπσάκια rj11 και Scotch lock .. θα ψάξω σε ηλεκτρολογικά αν βρώ τα τελευταία. (αλλιώς ebay και αναμονή 2 εβδομάδες ! )

Το θέμα βέβαια είναι οτι το καλώδιο του χαλκού δεν μπορεί να καταληξει σε RJ11 μπριζάκι . Πώς θα το ενώσω με το spllitter; 

Αν ακολουθήσω την B λύση με το Splitter εξω απο το σπίτι πάντα..

Φυσικά θα κάνω αρχικά δοκιμές όπως το ανέφερες στο Γ και την κεντρική μπρίζα για λύση εκ των έσω μήπως και βγάλω άκρη πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρονο σου!

Ωραία οπότε εγώ λογικά θα αγοράσω μια πρέσα για RJ11, κλιπσάκια rj11 και Scotch lock .. θα ψάξω σε ηλεκτρολογικά αν βρώ τα τελευταία. (αλλιώς ebay και αναμονή 2 εβδομάδες ! )

Το θέμα βέβαια είναι οτι το καλώδιο του χαλκού δεν μπορεί να καταληξει σε RJ11 μπριζάκι . Πώς θα το ενώσω με το spllitter; 

Αν ακολουθήσω την B λύση με το Splitter εξω απο το σπίτι πάντα..

Φυσικά θα κάνω αρχικά δοκιμές όπως το ανέφερες στο Γ και την κεντρική μπρίζα για λύση εκ των έσω μήπως και βγάλω άκρη πιο γρήγορα.

παρε πρεσσα και rj11 και rj45 να τα εχεις και τα 2.scotch lock θα βρεις υπαρχουν σιγουρα.σε κανα μεγαλο καταστημα σε κανα καυκα στην λεωφορο πεντελης πηγαινε συνορα βριλησσια μελλισια αφου μενεις πεντελη.το καλωδιο του χαλκου που ειναι πιο χοντρο θα το βαλεις με scotchlock.απο την μια θα μπει το χοντρο καλωδιο να το πω ετσι που καλο θα ειναι να βγαλεις λιγο την μονωση για να ερθει στο ιδιο παχος με το Utp που θα ειναι απο την αλλη πλευρα.utp χωραει σε rj11.το ενα ζευγαρι μιλαμε παντα.το spliterr το βαζεις σε ενα ηλεκτρολογικο κουτακι 10 επι 10 και τα καλωδια απο κατω να βγαινουν.ριχνεις και λιγο σιλικονη να κλεισεις τις τρυπες αν θες να τις κλισεις τελειως.αν και επειδη τα κλιπακια θα τα βαλεις εσυ ανοιγεις τις φλατζες ακριβως στο μεγεθος του Utp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτο κι όμως αληθινό... στο κουτί του ΟΤΕ δίνει 112/57!!! και στο σπίτι 45/27 ! τρώει στο σπίτι δηλαδή 60+ mbps ! 

 

Για το VDSL να πάρω ενα UTP cat5e ή cat6 καλώδιο; θέλω καμια 30αριά μέτρα σίγουρα για να κάνω δουλειά και θα είναι σε εξωτερικό χώρο. Αυτό που φοβάμαι είναι οτι πρέπει να είναι προστατευμένο απο τις εξωτερικές συνθήκες . Υπάρχουν ποιότητες ; Θα πάω αυριο στο ηλεκτρολογικό αλλά δεν θέλω να μου δώσουν οτι να ναι.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...