Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδηξ δεν θελω να ξανανοιγω θεμα ,μια ερωτηση.Με line attenuation 12 db ποσα θα επρεπε να πιανω?Παλιοτερα ειχα forthent ,επιανα 22-23 mbit,μετα πηγα on επιανα 21 και μεσα απο το λογισμικο για fast path επιανα 17.Τωρα εχω vodafone και με κανονικη γραμμη οχι fast path ,πιανω 15500.Ελεος.Τι παιζει?Γενικα βαριεμαι να τους παιρνω τηλ ,γιατι περιμενω ποτρε και αν βαλουν vdsl αιγαλεω να φυγω ,αλλα ειναι γελιο.12 db 15 000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γελοίο που το είδες; Πολύ πιθανό να είναι λόγω crosstalk στη γραμμή σου.

Τι snr margin έχεις καθώς και ποια είναι τα υπόλοιπα στατιστικά της γραμμής σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

State

 

Showtime

 

Type

 

AnnexA

 

Modulation

 

ADSL2+

 

DSLAM

 

CNXT

 

 

 

 

 

ATM Cell Drop Count

 

0

 

Transmitted Frames

 

138842808

 

Received Frames

 

1604696093

 

Rate

 

Receive

 

Transmit

 

Bit Rate

 

15,315,900

 

1,002,300

 

Cell Rate

 

36,122

 

2,363

 

Signal

 

Local

 

Remote

 

Loss of Signal

 

0

 

0

 

Signal to Noise Ratio

 

11.00 dB

 

11.5 dB

 

Line Attenuation

 

12.0 dB

 

2.0 dB

 

Transmit Power

 

4.4 dB

 

16.3 dB

 

DSL Errors

 

Local

 

Remote

 

Severe (SEF)

 

0

 

0

 

Corrected (FEC)

 

0

 

2

 

Checksum (CRC)

 

665

 

1

 

Header (HEC)

 

127551977

 

0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδηξ δεν θελω να ξανανοιγω θεμα ,μια ερωτηση.Με line attenuation 12 db ποσα θα επρεπε να πιανω?Παλιοτερα ειχα forthent ,επιανα 22-23 mbit,μετα πηγα on επιανα 21 και μεσα απο το λογισμικο για fast path επιανα 17.Τωρα εχω vodafone και με κανονικη γραμμη οχι fast path ,πιανω 15500.Ελεος.Τι παιζει?Γενικα βαριεμαι να τους παιρνω τηλ ,γιατι περιμενω ποτρε και αν βαλουν vdsl αιγαλεω να φυγω ,αλλα ειναι γελιο.12 db 15 000?

Θεωρητικα ειναι λιγο.πρακτικα μπορει να γινεται αυτο για διαφορους λογους.α. προβλημα στο καλωδιο του οτε,προβλημα στην δικια σου καλωδιωση.καποιο Profile με μεγαλο margin.προβλημα του ρουτερ και παει λεγοντας.μεχρι και λογω οτι το καλωδιο εχει πολλους χρηστες πανω αρα παραπανω crosstalk.

Το γελοίο που το είδες; Πολύ πιθανό να είναι λόγω crosstalk στη γραμμή σου.

Τι snr margin έχεις καθώς και ποια είναι τα υπόλοιπα στατιστικά της γραμμής σου;

πολλα ατομα παραξενευονται παραπονιουνται οταν βλεπουν οτι πεφτει ο συγχρονισμος.και ο οτε δεν παιζει να αλλαζει ουτε ζευγαρια αλλα ουτε και καλωδιο ολοκληρο οταν υπαρχει τετοιο προβλημα.δηλαδη ειτε 15 ειτε 10 ειτε 20 εφοσον οι ηλεκτρικες μετρησεις βγαινουν οκ δεν το θεωρει βλαβη.

State Showtime Type AnnexA Modulation ADSL2+ DSLAM CNXT     ATM Cell Drop Count 0 Transmitted Frames 138842808 Received Frames 1604696093 Rate Receive Transmit Bit Rate 15,315,900 1,002,300 Cell Rate 36,122 2,363 Signal Local Remote Loss of Signal 0 0 Signal to Noise Ratio 11.00 dB 11.5 dB Line Attenuation 12.0 dB 2.0 dB Transmit Power 4.4 dB 16.3 dB DSL Errors Local Remote Severe (SEF) 0 0 Corrected (FEC) 0 2 Checksum (CRC) 665 1 Header (HEC) 127551977 0

εχεις 11 αρι margin στο down.Παρε και ζητα 6 αν μπορουν να σου δωσουν που ειναι το πιο χαμηλο.6 με interleave αντι για Fast (εκτος αν το Fast το χρειαζεσαι), ειναι οτι πιο γρηγορο σε ταχυτητα.αν οχι 6 εστω 9.προτιμησε interleave αν θες μεγαλυτερη ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ότι σου λέει ο poulinos όσον αφορά το snr margin, αρκεί να μην έχεις iptv πάνω στη γραμμή, και όσον αφορά το type interleaved αν δεν παίζεις online games και χρειάζεσαι όσο το δυνατόν χαμηλότερο ping.

 

Και μία παρατήρηση.

 

Μπορεί να είναι και λάθος λάθος το display στο router αλλά αυτό

 

 

Line Attenuation 12.0 dB 2.0 dB

 

δεν μου φαίνεται σωστό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ότι σου λέει ο poulinos όσον αφορά το snr margin, αρκεί να μην έχεις iptv πάνω στη γραμμή, και όσον αφορά το type interleaved αν δεν παίζεις online games και χρειάζεσαι όσο το δυνατόν χαμηλότερο ping.

 

Και μία παρατήρηση.

 

Μπορεί να είναι και λάθος λάθος το display στο router αλλά αυτό

 

 

δεν μου φαίνεται σωστό :)

Παιζει να εχει gennet και για αυτο να μην εχει και τον καλυτερο συγχρονισμο + profile + fast path αν εχει βαλει.

τωρα εφοσον επαιζε στα 22-23 οπως ελεγε τοτε ναι το 12 attenuation στεκει ΛΟΓΙΚΑ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: δεν σου στεκει το νουμερο επειδη εχει μεγαλη διαφορα το attenuation του down με το up??

και πραγματι αρκετα ρουτερς πολλες φορες αναφερουν λαθος attenuation.μπορει να κανει και firmware update αν υπαρχει.παντως ή gennet έχει ή zte για πεταμα και τα 2.επισης λογικα εχει voip τηλεφωνια οποτε παιζει να εχουν βαλει κανα παραξενο Profile για σταθεροτητα της τηλεφωνιας(adsl) συν οτι αμα εχει voip δεν μπορει να αλλαξει ρουτερ γιατι θα χασει την τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να εχει gennet και για αυτο να μην εχει και τον καλυτερο συγχρονισμο + profile + fast path αν εχει βαλει.

τωρα εφοσον επαιζε στα 22-23 οπως ελεγε τοτε ναι το 12 attenuation στεκει ΛΟΓΙΚΑ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: δεν σου στεκει το νουμερο επειδη εχει μεγαλη διαφορα το attenuation του down με το up??

 

Μου φαίνεται πολύ χαμηλό (αν είναι σωστό) το upstream 2 dB σε σχέση με το downstream 12 dB, όσον αφορά το line attenuation.

State Showtime Type AnnexA Modulation ADSL2+ DSLAM CNXT     ATM Cell Drop Count 0 Transmitted Frames 138842808 Received Frames 1604696093 Rate Receive Transmit Bit Rate 15,315,900 1,002,300 Cell Rate 36,122 2,363 Signal Local Remote Loss of Signal 0 0 Signal to Noise Ratio 11.00 dB 11.5 dB Line Attenuation 12.0 dB 2.0 dB Transmit Power 4.4 dB 16.3 dB DSL Errors Local Remote Severe (SEF) 0 0 Corrected (FEC) 0 2 Checksum (CRC) 665 1 Header (HEC) 127551977 0

 

Στη forthnet η γραμμή σου είχε target snr 6 dB.

Εδώ τώρα έχεις snr 11 dB.

Αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος που έχεις και χαμηλότερο συγχρονισμό (πέρα από πιθανό crosstalk).

 

Επίσης, σε σχέση με παλιότερα, όσο περνάει ο καιρός δηλαδή, είναι απόλυτα φυσιολογικό να πέφτει ο συγχρονισμός μας λόγω crosstalk. στην προκειμένη επειδή όλο και περισσότεροι γείτονες σου βάζουν internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ χαμηλό (αν είναι σωστό) το upstream 2 dB σε σχέση με το downstream 12 dB, όσον αφορά το line attenuation.

 

Στη forthnet η γραμμή σου είχε target snr 6 dB.

Εδώ τώρα έχεις snr 11 dB.

Αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος που έχεις και χαμηλότερο συγχρονισμό (πέρα από πιθανό crosstalk).

 

Επίσης, σε σχέση με παλιότερα, όσο περνάει ο καιρός δηλαδή, είναι απόλυτα φυσιολογικό να πέφτει ο συγχρονισμός μας λόγω crosstalk. στην προκειμένη επειδή όλο και περισσότεροι γείτονες σου βάζουν internet.

ναι ειναι λιγο μακρυα το ενα νουμερο απο το αλλο αλλα δεν θα ειναι ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο ρουτερ που μπορει να αναφερει κατι λαθος.παντως για να παιζε 22-23 δεν ειναι μακρυα απο το αστικο κεντρο αυτο ειναι το σιγουρο.attenuation πολλες φορες εχω δει να βγαινει λαθος.ακομα και ενα φιλτρο αναποδα μπορει να κανει να φαινεται παραπανω attenuation + την διαφορα απο ρουτερ σε ρουτερ και απο dslam σε dslam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανεις τι παιζει με την αναγνώρηση κλήσης? απο τότε που γύρισα την isdn γραμμη σε pstn και εβαλα φιλτρα, δεν εχω αναγνώρηση...

παροχος?otenet παλι?β.με αλλο φιλτρο?δοκιμασε μια συσκευη μονο πανω χωρις φιλτρο και χωρις το adsl router πανω.βημα βημα.μπορει να ειναι διαφοροι λογοι.για αρχη σκετη συσκευη χωρις τιποτε αλλο.μετα βαζεις φιλτρο δοκιμαζεις παλι.μετα ιντερνετ δοκιμαζεις παλι.μετα αλλη συσκευη και δοκιμαζεις παλι.

και επισης ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΛΗΣΕΩΝ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ή τουλαχιστον αυτο γινοταν παλια και δεν στην ειχαν ενεργοποιημενη απο την αρχη ενω στο isdn ειναι μεσα στην τιμη.και παιζει να ειναι αυτο.παιζει ο οτε να ειναι ο μονος που δεν την δινει παρεα σε απλα πακετα και την πληρωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι άλλο. έχω 3-4 μέρες που τα πρωινα οταν ξυπναω βρίσκω το λαμπακι του internet κοκκινο. πηρα τηλ και μου λεει θελει το router reser to default και ξαναπερασμα τους κωδικους του internet. και όντως παιζει μετα.

το ιδιο εχει και η δικια μου αλλα σε wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτησούλα. Αν το dslam ειναι δίπλα ΔΟΥ σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις vdsl. Δηλαδη τα dslam έχουν κανονικά vdsl? και αν δεν ειναι τότε περιμένεις να φτιάξουν καμπίνα δίπλα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι άλλο. έχω 3-4 μέρες που τα πρωινα οταν ξυπναω βρίσκω το λαμπακι του internet κοκκινο. πηρα τηλ και μου λεει θελει το router reser to default και ξαναπερασμα τους κωδικους του internet. και όντως παιζει μετα.

το ιδιο εχει και η δικια μου αλλα σε wind.

α.δεν ειναι φυσιολογικο να γινεται αυτο.

α. τι ρουτερ?

β.η συνδεση κανονικα ειναι ρυθμισμενη σε nailed up(always on) οποτε δεν θα πρεπει να γινεται κοκκινο.ακομα ομως και αν γινεται γιατι τι ριχνει ο ρουτερ ή ο παροχος λογω idle θα πρεπε χωρις να κανεις κατι οταν ανοιξεις σελιδα να ανεβει παλι.δεν ειναι λυση καθε πρωι να κανεις hard reset.επισης μπορει απλα να μπεις μεσα στο μενου και να κανεις connect και να συνδεθει.εσυ τι παροχο εχεις και τι εξοπλισμο?η κοπελα σου εχει wind αλλα τι εξοπλισμο?

Μια ερωτησούλα. Αν το dslam ειναι δίπλα ΔΟΥ σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις vdsl. Δηλαδη τα dslam έχουν κανονικά vdsl? και αν δεν ειναι τότε περιμένεις να φτιάξουν καμπίνα δίπλα σου?

εχουμε τα παρακατω.

adsl και vdsl απο το αστικο κεντρο.adsl μεχρι περιπου τα 5km vdsl μεχρι 1 περιπου.

β.να υπαρχει mini dslam κοντα σου σαν καμπινα δηλαδη που εχει ομως μονο adsl στην παρουσα φαση και να παιρνεις απο εκει.συνηθως αυτο γινεται σε οικισμους απομονομενους οπως ολυμπιακο χωριο ή και στην επαρχια.δηλαδη μπαινει ενα mini dslam adsl μονο για το χωριο.εκει βεβαια ανα πασα στιγμη μπορει να αλλαχτει καρτα και να υποστηριζει και vdsl.

και μετα εχουμε τις νεες καμπινες που ειναι και αυτες mini dslam στην ουσια που μπαινουν ομως στην θεση καθε καφαο και ο οτε μπορει να δωσει απο εκει ειτε adsl ειτε vdsl.vdsl δινει πιο συχνα.το dslam ειναι απλα ενα μηχανημα που παιρνει καρτες ειτε adsl ειτε vdsl ειτε combo cards ειτε shdsl και παει λεγοντας.παραπανω πραγματα στο θεμα της υπογραφης μου.η καμπινα ειναι απλα η προστασια του dslam απο τον καιρο.αυτοι που εχουν vdsl απο το kv οπως λεμε ειναι ατομα που εχει βγει το παλιο καφαο που ειχε μονο χαλκο και εχει μπει εκει dslam .οι καμπινες ειναι διαφορετικες εξωτερικα απο το καφαο.ναι οποιος ειναι κοντα σε αυτο μπορει να βαλει vdsl(στην παρουσα φαση μονο διαμεσω οτε,hol,wind και συντομα forthnet).αντι να εχεις χαλκο μεχρι το αστικο κεντρο εχεις χαλκο μεχρι το νεο kafao(kv).επισης φωτο και τετοια στο θεμα της υπογραφης για να δεις πως ειναι κτλ.εννοειται οτι για να σου δωσουν vdsl δεν φτανει μονο να εχει αλλαξει το καφαο.θα πρεπει να εχει τελειωσει ολη η εγκατασταση.να εχει δωθει ρευμα να εχει παραμετροποιηθει το dslam και να εχει τερματιστει και η οπτικη ινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανεις τι παιζει με την αναγνώρηση κλήσης? απο τότε που γύρισα την isdn γραμμη σε pstn και εβαλα φιλτρα, δεν εχω αναγνώρηση...

Σε isdn γραμμη η αναγνωριση παρεχεται δωρεαν χωρις να χρειαζεται να κανεις κατι, σε pstn πρεπει να κανεις αιτηση εμπορικα για να την παρεις. Καποια πακετα την περιλαμβανουν δωρεαν μεσα στην τιμη, καποια αλλα οχι. Και δωρεαν να την δικαιουσαι ομως πρεπει να καλεσεις και να ζητησεις να σου την ενεργοποιησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...