Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με 20 attenuation ναι θα μπορουσε καποιονς να εχει 17-18 mbit.
ναι μερικοι παροχοι σου ριχνουν μεχρι 6 το margin με σκοπο να πιασεις μεγλαυτερη ταχυτητα.αλλοι το ριχνουν
μονοι τους.αν εσενα ειναι στο 3.2 ή και στο 2,8 σημαινει οτι η γραμμη κανει σκαμπανεβασματα
αφου ο παροχος δεν θα στο χαμηλωσει ποτε κατω απο 6.
μπορει να φταιει σε μερικα πραγματα και το zte αλλα πιστευω οτι κατι γινεται ειτε μεσα στον χωρο σου ειτε
εξω στο καλωδιο του οτε.για να το δεις αυτο πρεπει να δοκιμασει ή εσυ ή καποιος που ξερει στον κατανεμητη της πολυκατοικιας ή στην χωνευτη και να δεις
ποσο συγχρονιζεις εκει.αν εισαι το ιδιο σημαινει οτι ειναι κατι απεξω και παει βλαβη στον οτε και απλα
ελπιζεις οτι ο οτε μπορει να το φτιαξει.αν ειναι κατι στο χωρο σου απλα πρεπει να το φτιαξεις εσυ με ηλεκτρολογο.
και στις 2 περιπτωσεις βεβαια παρε και ενα πιο σωστο ρουτερ απο αυτοι το μπαχαλο.ελπιζω να μην το αγορασες απο την wind.
το προβλημα με τις πολλες συσκευες δεν ειναι θεμα γραμμης για να φτιαξουν κατι αν και δεν ξερω τι πειραξαν
αλλα ειναι θεμα ρουτερ που δεν ειναι για πολλα.εκτος αν εκαναν καποια αλλαγη στο ρουτερ σε κανα firmware
ή σε κανα qos.να εκοψαν ταχυτητα χωλωμο.
σε ρουτερ αναλογως τα λεφτα.σε νορμαλ λεφτα υπαρχει tp link 8970 ,μετα 8980(dual band) και μετα 9980(dual band + vdsl).
υπαρχει και sticky topic για αγορα ρουτερ που εχουν γραφτει πολλα εκει μεσα.θες κατι οχι τοσο να ειναι dual band που κακο δεν ειναι
αλλα να ειναι πιο δυνατο σαν hardware για να αντεξει τις συσκευες που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον σε καινουργια γραμμη οτε συγχρονιζε στα 1-2 mbit(μου ειχαν πει οτι θα πιασω γυρω στα 12) με συνεχεις αποσυνδεσεις ανα 2-3min, με παιρνει τηλ ο τεχνικος μου λεει οτι καποιο προβλημα υπαρχει(και οτι εγω πηρα πολυκλωνο καλωδιο για τη συνδεση απο το δωματιο στο κουτι ενω επρεπε μονοκλωνο και φταιει και αυτο, ο τεχνικος δεν μου ειχε ξεκαθαρισει ομως μου ειπε απλα παρε utp cat 6) θα το δουνε κτλπ, τελικα την κολλησαν στα 8mbit αλλα ειχα πολυ μεγαλα ping 100+ σε online games. Ζηταω fast path μου λενε δεν θα ειναι καλο γιατι εχει και καποιο θεμα και η περιοχη το κοιτανε οι τεχνικοι και κατι τετοια, τελικα ζητησα να τη βαλουν και να δουν και το θεμα γιατι δεν ειμαι και τοσο μακρια απο το dslam για να μην μπορω να εχω και μου ειπαν θα το πουν στους τεχνικους να αλλαξει.

 

Αλλαξε σημερα και πιανω 12mbit με tracert στο www.ote.gr 7ms εκει που επιανα 19ms πριν, τωρα εχει κανα 30 λεπτο περιπου ετσι. Αν ξαναχαλασει και αρχισει αποσυνδεσεις και συγχρονισμο στα 1-2mbit τι να τους πω?? Ειναι προφανως δικο τους το θεμα ετσι γιατι αλλιως δεν θα επαιζε ποτε σε εμενα τοσο. Επισης το καλωδιο απο το router στο pc ειναι 5m ακουσα για μεγιστο 2m, αξιζει να παρω μεγαλυτερο τηλεφωνου η καπως να το κανω και να παω στα 2m η τζαμπα ο κοπος??

 

Να και τα τεχνικα της γραμμης τωρα, εχω και το zyxel να βαλω απλα περιμενω να σταθεροποιηθει γιατι μου ειπε ο τεχνικος να αφησω το δικο τους για να το βλεπουν και κατι τετοια.

 

IBg5tJX.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σε καινουργια γραμμη οτε συγχρονιζε στα 1-2 mbit(μου ειχαν πει οτι θα πιασω γυρω στα 12) με συνεχεις αποσυνδεσεις ανα 2-3min, με παιρνει τηλ ο τεχνικος μου λεει οτι καποιο προβλημα υπαρχει(και οτι εγω πηρα πολυκλωνο καλωδιο για τη συνδεση απο το δωματιο στο κουτι ενω επρεπε μονοκλωνο και φταιει και αυτο, ο τεχνικος δεν μου ειχε ξεκαθαρισει ομως μου ειπε απλα παρε utp cat 6) θα το δουνε κτλπ, τελικα την κολλησαν στα 8mbit αλλα ειχα πολυ μεγαλα ping 100+ σε online games. Ζηταω fast path μου λενε δεν θα ειναι καλο γιατι εχει και καποιο θεμα και η περιοχη το κοιτανε οι τεχνικοι και κατι τετοια, τελικα ζητησα να τη βαλουν και να δουν και το θεμα γιατι δεν ειμαι και τοσο μακρια απο το dslam για να μην μπορω να εχω και μου ειπαν θα το πουν στους τεχνικους να αλλαξει.

 

Αλλαξε σημερα και πιανω 12mbit με tracert στο www.ote.gr 7ms εκει που επιανα 19ms πριν, τωρα εχει κανα 30 λεπτο περιπου ετσι. Αν ξαναχαλασει και αρχισει αποσυνδεσεις και συγχρονισμο στα 1-2mbit τι να τους πω?? Ειναι προφανως δικο τους το θεμα ετσι γιατι αλλιως δεν θα επαιζε ποτε σε εμενα τοσο. Επισης το καλωδιο απο το router στο pc ειναι 5m ακουσα για μεγιστο 2m, αξιζει να παρω μεγαλυτερο τηλεφωνου η καπως να το κανω και να παω στα 2m η τζαμπα ο κοπος??

 

Να και τα τεχνικα της γραμμης τωρα, εχω και το zyxel να βαλω απλα περιμενω να σταθεροποιηθει γιατι μου ειπε ο τεχνικος να αφησω το δικο τους για να το βλεπουν και κατι τετοια.

 

IBg5tJX.jpg

τωρα τα χαρακτηριστικα της γραμμης ειναι φυσιολογικο.και πολυκλωνο utp να περασες απο την χωνευτη μεχρι μεσα στο σπιτι δεν ειναι θεμα.σιγουρα το μονοκλονο ειναι καλυτερο αλλα δεν σημανει οτι το πολυκλωνο θα κανει θεματα.επισης στο τηλεφωνικο δεν υπαρχει ακριβες οριο οτι ναι μεχρι 2 μετρα και αν ειναι 2 μετρα και 5 εκατοστα δεν θα παιζει.ο κανονας ειναι πιο γενικος και λεει.αποφευγουμε μεγαλα τηλεφωνικα.ειτε βαζουμε κοντα τον ρουτερ και ριχνουμε μεγαλο Utp ειτε αν δεν μπορει να γινει αυτο ειναι προτιμοτερο να βαλει καποιος utp που απλα θα χρησιμοποιησει το ενα ζευγαρι σαν τηλεφωνικο.λογικα σου αλλαξαν ζευγαρι απεξω ειτε απερχομενο ειτε κεντρικο για αυτο πηγες στα φυσιολογικα.λογικα δεν θα πεσει ξανα στα 1-2 mbit αρκει να μην παθει κατι και αυτο το ζευγαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον. σημερα ηρθανε και βαλαν τηλεφωνο στο γειτονα. μονοκανοικια και αυτος διπλα μου. απο τοτε εχω 2db SNR και κλειδωνω 3.3mbps απο 4. τι παιζει?

 

update. βαλανε στην κολωνα μου ενα κουτακι ασπρο και 5αρι καλωδιο για να παιρνει και ο διπλανος λογικα. και επισης στην επομενη κολωνα αφησανε τα καλώδια χύμα γυμνά.

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον. σημερα ηρθανε και βαλαν τηλεφωνο στο γειτονα. μονοκανοικια και αυτος διπλα μου. απο τοτε εχω 2db SNR και κλειδωνω 3.3mbps απο 4. τι παιζει? παει και πιο κατω κιολας. 1.6 τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον. σημερα ηρθανε και βαλαν τηλεφωνο στο γειτονα. μονοκανοικια και αυτος διπλα μου. απο τοτε εχω 2db SNR και κλειδωνω 3.3mbps απο 4. τι παιζει?

 

update. βαλανε στην κολωνα μου ενα κουτακι ασπρο και 5αρι καλωδιο για να παιρνει και ο διπλανος λογικα. και επισης στην επομενη κολωνα αφησανε τα καλώδια χύμα γυμνά.

ενα απο τα 2.ειτε παιζει

α.Crosstalk.

β.ειτε αυτο που λες οτι εχουν ενωσει τα καλωδια χυμα  οποτε και εχει δημιουργηθει  καποιο προβλημα.

το απρο το κουτι ισως ειναι ενδιαμεσο box και ειναι με ρεγκλετες οποτε δεν νομιζω οτι εχει να κανει κατι εκει εκτος αν δεν εχουν πατησει καλα το καλωδιο στην ρεγκλετα.αλλα αυτο το καλωδιο γυμαν δεν μαρεσει.παρε και δωστο βλαβη αφου εξηγησεις τι εχει γινει.δεν ειναι οτι επεσες 1 Mbit σχεδον αλλα οτι το snr σου μαλλον κανει βολτες προς τα κατω οποτε αποσυνδεσεις/errors/ακομα μικροτερο sync μερικες φορες οπως λες και εσυ (1,6 mbit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έκανα νεα σύνδεση hol και έχω τα εξής χαρακτηριστηκά στη γραμμή σύμφωνα με το router(tg585v7)

 

182x4k6.png

 

μπορώ να αναίβω σε ταχύτητα χωρίς να χάσω σταθερότητα?

κάνοντας speedtest με δείχνει στα 13mbps down και 0,6 up.

τουλάχιστον στο up θέλω να αναίβω λίγο.

το router το εχω συνδεδεμένο με 3m τηλεφωνικό(το ποιο κοντό που βρήκα και είχα διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή) κατα πόσο επιρεάζει το μήκος του καλωδίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ζήτα να σου πάνε όσο πιο κάτω γίνεται το SN Margin....

 

για 15mbps συγχρονισμό τα 13mbps speedtest είναι normal λόγω overheads...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έκανα νεα σύνδεση hol και έχω τα εξής χαρακτηριστηκά στη γραμμή σύμφωνα με το router(tg585v7)

 

182x4k6.png

 

μπορώ να αναίβω σε ταχύτητα χωρίς να χάσω σταθερότητα?

κάνοντας speedtest με δείχνει στα 13mbps down και 0,6 up.

τουλάχιστον στο up θέλω να αναίβω λίγο.

το router το εχω συνδεδεμένο με 3m τηλεφωνικό(το ποιο κοντό που βρήκα και είχα διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή) κατα πόσο επιρεάζει το μήκος του καλωδίου?

 

καλο ειναι να μην εχεις μεγαλο καλωδιο αλλα το προβλημα σου τωρα ειναι το margin για αρχη.το default της Hol ειναι 11 που ειναι παρα πολυ ειδικα για την δικια σου γραμμη.το speedtest ειναι λιγο σχετικο ειδικα αμα εισαι wireless.για αρχη μας νοιαζει ο συγχρονισμος μεσα στο ρουτερ.στο Up δεν ξερω αν θα ανεβεις γιατι στο 6 profile δεν ξερω αν σου αλλαζουν και Margin στο Up.νομιζω οχι απο την αλλη ομως εχεις 14 margin στο Up που ειναι παρα πολυ

ναι για κάποιο λόγο το έχουν πολύ υψηλά το προφίλ, να ζητήσω 9 ή 6? δεν θέλω να έχω αστάθεια.

Η γραμμη σου τα σπαει.ζητα 6 ari margin.θα σου πουν για αποσυνδεσεις μην δινεις σημασια.αν εχεις που δεν θα εχεις τοτε ζητας 9.αν ειχες και κανα πιο νεο router πχ thomson v8 θα ειχες και ακομα καλυτερο sync.αλλα για αρχη ζητα 6margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, οσοι εχετε hol νην Vodafone, παρατηρησατε προβλημα στο ιντερνετ σας??? 

Πολυ γενικο.μπορει να ειναι θεμα γραμμης μπορει κατι αλλο.

οποτε 

α.τι προβλημα εχεις?

β.μηπως ηταν καποια παροδικη βλαβη?

γ.περιοχη που εισαι.

πχ πριν λιγες μερες υπηρχε γενικο προβλημα λογω ρευματος με το α/κ πεντελης.

το εχεις ακομα το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...