Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Πριν κανά μήνα+ μετά απο κάτι αναβάθμισεις που έκανε ο ΟΤΕ στη περιοχή δεν συγχρόνιζα με τίποτα. Ήρθε τεχνικός, άλλαξε πόρτα και έφτιαξε. Αλλά απο τότε έχει πέσει 1-1.5 Mbps η ταχύτητα. Θέλω να κοιτάξετε τα στατιστικά του router για να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό.

Bandwide Down/Up(kbps)
:
8725 kbps / 1007 kbps
SNR Margin Down/Up(db)
:
7.9 dB / 10.0 dB
FEC Down/Up
:
0 / 0
CRC Down/Up
:
64239 / 563
HEC Down/Up
:
63937 / 0
up time
:
0d: 5h:26m:36s
Line Attenuation
:
38.9 dB 19.6 dB

Πάροχος προφανώς ΟΤΕ και router ZTE H108NS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 attenuation και 8,7 Mbit ειναι μια χαρα.μπορει πιο πριν να ηταν αλλο ζευγαρι και να αλλαξε και πορτα και ζευγαρι.γιατι μονο απο αλλαγη πορτας δεν θα αλλαζε η ταχυτητα εκτος αν ειχες 6 margin πριν και τωρα εχεις 9.


πριν ποσο συγχρονιζες δηλαδη στα 10?η μηπως συγχρονιζες παλι στην ιδια ταχυτητα και απλα αλλαξε η ταχυτητα download και οχι η ταχυτητα sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συγχρόνιζε στα 10 και κατέβαζα με τόσο. Ή αλήθεια είναι πως νομίζω παλιά είχα μικρότερο margin. Αλλά την ημέρα έχω 1-2 από συνδέσεις οπότε άμα ζητήσω να κατέβει θα είναι χειρότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θεωρητικα θα εχεις παραπανω αποσυνδεσεις αν παει πιο κατω.τωρα αν θες για δοκιμη να στο χαμηλωσουν εσυ το αποφασιζεις.αλλιως πρεπει να δεις μηπως οι αποσυνδεσεις ειναι και στο χωρο σου.πχ κανας συναγερμος χωρις φιλτρο ,καμια παραξενη τηλεφωνικη συσκευη ή δεν ξερω τι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο κουφό. Πριν λίγο έφαγα ενα disconnect και τώρα συχρονίζω στα 8,7 αλλά με margin 10. Στα στατιστικά που είχα ανεβάσει πιο πάνω το margin ήταν 7.9. Πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση, μιας και είμαι λιγο ασχετος με τα τεχνικά θέματα του ιντερνετ. Είδα την καινουρια προσφορά της Nova με το Superplay και θελω να ρωτήσω ποια η διαφορά του vdsl από Α/Κ και αυτού από KV

 

δεν ειχα ασχοληθεί μέχρι στιγμής με vdsl ποτέ, λένε ότι τώρα θα δίνουν και από KV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

poulinos βάζοντας vdsl γραμμή εκτός από ταχύτητα σε up/down κερδίζεις και χαμηλότερο ping ή τσάμπα τα παραπάνω φράγκα?

το ping παραμένει ίδιο με του adsl αρκεί να συγκρίνεις αντίστοιχο path, fastpath με fastpath και interleaved με interleaved :P

 

τα παραπάνω φράγκα δεν είναι τσάμπα, αν παίζεις από υπαίθρια καμπίνα που είναι κατά 99% εγγυημένο το 50αρι, ανάλογα το πως ήσουν πριν στο adsl έχεις μεγάλο κέρδος σε downstream κι ακόμα μεγαλύτερο σε upstream...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα errors του router ειναι φυσιολογικα η ειναι πολλα? Ενω ακομα βλεπω το snr margin ολο να παιζει μεταξυ 6,5-8,5.

 

Bandwide Down/Up(kbps)           9115 kbps / 963 kbps 

SNR Margin Down/Up(db)           8.4 dB / 9.9 dB 

Line Attenuation                          21.0 dB 8.3 dB

 

FEC Down/Up                             13599 / 0 

CRC Down/Up                            19342 / 0 

HEC Down/Up                            15540 / 0

 

up time                                       0d: 9h: 8m:14s

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την Δευτέρα λοιπόν έχω το εξής θέμα: (Forthnet η εταιρία) 
 

Παρατηρώ στα games packet loss, όχι πολύ μεγάλο αλλά αρκετό για να γίνει ενοχλητικό και στα downloads(είτε πρόκειται για torrent είτε direct) αυξομοιώσεις στην ταχύτητα. 

Η εικόνα μετά από κάθε SpeedTest είναι αυτή: 

Bwn5MSm.jpg?1

 

2 χρόνια τώρα το SpeedTest έπιανε 15-16 mbps χωρίς να κάνει αυτά τα πάνω κάτω και τώρα βγαίνει έτσι

 

Παρακάτω και τα stats από το Router

 

 enRLPcD.jpg?1

 

Το Snr και το Attenuation στο Upstream βγάζει μία αυτό που φαίνεται και μία 11(attenuation) 14(margin)

 

Η προτεινόμενη λύση από μεριάς Forthnet ήταν να κάνω format το pc και να βάλω καλύτερο AntiVirus -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...