Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ήμουν στα νιάτα μου στην Αγγλία, αντιμετωπίσαμε με έναν φίλο μου ενα προβληματάκι το οποίο απαιτούσε να αφαιρέσουμε την ψύκτρα του athlon 1400...Λύσαμε το μηχάνημα και επειδή η ψύκτρα μας είχε παιδέψει βαριόμασταν να την ξαναβάλουμε για να δουμε αν συναρμολογησαμε σωστα τα components. είχα τη φαεινή ιδέα να βάλουμε μπρος τον υπολογιστή χωρίς καθόλου ψύξη για να δούμε αν θα δούλευε....Τελικά σωστά τα βάλαμε, πήρε μπρος, αλλά μετά ο αθλον έγινε καπνιστός.....

Την ίδια περίοδο είχα κόλλημα με το seti@home...Το έτρεχα στην αρχή σε έναν ΡΙΙ@350 (και ενιοτε @392).Τα πακετακια τα εβγαζε σε περιπου 18ωρες...Αργοτερα αναβαθμιστηκα σε Ρ3@850 που ετρεχε στα 930περιπου...Εκει καταφερα και εριξα τους χρονους μου στις 6.30-7 ωρες. Ο προκλητικος κολλητος μου ειχε εναν athlon XP 1500+, μαχιμι που δουλευε 24/7 μονο σετι (8 χρονια μετα δουλευει ακομα). οπως καταλαβαινετε ημουν κλαην. 4.30 ωρες αυτος, σχεδον 7 εγω (αστε που το εκλεινα το βραδυ λογω θορυβου) και δωστου αυξανε τη διαφορα στα πακετα (και την καταταξη)...Πεταω τον Ρ3 και εβαλα πανω στην asus (tusl2)εναν celeron 1400 tualatin, τον πηρα στα 1670 περιπου (και παλι ηταν γυρω στη μιση ωρα πιο αργος απο τον athlonXP1500+), τον κανω φορματ, περναω win98 (το σετι πηγαινε καλυτερα απο οτι με winME) δεν βαζω προγραμματα ουτε ολους τους οδηγους, το φορτωσα πακετα, παιρνω το αεροπλανακι, κατεβαινω Ροδο για 20 μερες με τον υπολογιστη στην εστια να δουλευει εχοντας παρακαλεσει το μεθυσμενο αγγλο γειτονα μου να ριχνει καμια ματια...20 μερες μετα επιστρεφω, ολα δουλευαν ρολοϊ, και την ιδια μερα, παω κουζινα να φαω, επιστρεφω και βλεπω να εχει σταματησει το ανεμιστηρι του επεξεργαστη, και να ειναι ζεστος.κανω ρεσετ, και αρχιζει να ηχει μια σειρηνα απο τη μητρικη αντι για μπιπ...Ε, αυτο ηταν η μητρικη ειχε παραδωσει πνευμα με κατι τρανζιστορακια να εχουν ξεκολλησει απο τη θεση τους και να εχουν κυλησει μεχρι το σοκετ της τροφοδοσιας:(.... Αυτο ηταν το τελος της σχεσης μου με την ιντελ. Η θεση του σελερου πηγε σε εναν athlonXP2000+ που ακομα δουλευει....Φετος 8 χρονια μετα αποφασισα να ξαναπαω σε ιντελ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακολουθεί γκάφα η οποία οφείλεται στην έλλειψη προσοχής στις...λεπτομέρειες.

Μαζί με φίλο συναρμολογούμε σε κάποια φάση το καινούριο του pc.Μου λέει πως προτιμά να το κάνει μόνος του "για να μάθει".Είχε κάποια μικρή εμπειρία,οπότε τον αφήνω και πάω στην κουζίνα να φτιάξω καφέ.Στο ενδιάμεσο ο φίλος έχει βιδώσει το mobo στο καινούριο κουτί και περνούσε τον επεξεργαστή.Με το που τελειώνουμε όλες τις συνδέσεις,το βάζουμε μπροστά και μετά από μερικά δευτερόλεπτα ακούμε έναν ήχο από βραχυκύκλωμα και βλέπουμε έναν από τους πυκνωτές δίπλα στο southbridge να....εκτοξεύεται και να καρφώνεται στο απέναντι ντουβάρι :lol:

Τι έφταιγε;Είχε ξεχάσει να βιδώσει στο σασί τις βίδες η οποίες κρατάνε (σε κάποιο ύψος) το motherboard με αποτέλεσμα να γειώσουν-και εντέλει να βραχυκυκλωσουν-όλα τα στοιχεία σε εκείνο το μέρος της μητρικής.

Ευτυχώς ήταν στην εγγύηση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλατε για ηχους, πιστευω θα ηταν καλη ιδεα να υπηρχαν και καποια ηχητικα εφε οπως και τα emoticons στο forum ...Θα μεταδιδοταν καλυτερα τα συναισθηματα μας και θα ηταν οσα λεγαμε πιο περιγραφικα....ε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πολλααά χρόνια είχα συνδέσει στο audio out του cdrw καλώδιο τροφοδοσίας.Δε ξέρω πως αλλά θυμαμαι καπνούς να βγαίνουν απ το case και πολλά καλώδια λιωμένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μια περίεργη αίσθηση deja vu μου λέει ότι το έχω ξαναπεί, θα το παραβλέψω. Μία λοιπόν από τις πολλές και καλή, έχω πάρει καινούριο σκληρό, λόγω δουλειών περιμένω το βράδυ. Γυρνώ λοιπόν , βάζω ένα ουισκάκι να χαλαρώσω και μου φαίνεται ότι παραχαλάρωσα. Με ανοιχτό το pc πάω να συνδέσω το ρεύμα και κάνει μία μπαμ, σπίθες, τρόμος, αμάν λέω, πάει. Το καλό είναι ότι μετά από λίγες μέρες δούλεψε και χρόνια τώρα ακόμα δουλεύει κανονικά σε pc φίλου.

WD, ανθεκτικός και σε βραχυκυκλώματα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν στα νιάτα μου στην Αγγλία, αντιμετωπίσαμε με έναν φίλο μου ενα προβληματάκι το οποίο απαιτούσε να αφαιρέσουμε την ψύκτρα του athlon 1400...Λύσαμε το μηχάνημα και επειδή η ψύκτρα μας είχε παιδέψει βαριόμασταν να την ξαναβάλουμε για να δουμε αν συναρμολογησαμε σωστα τα components. είχα τη φαεινή ιδέα να βάλουμε μπρος τον υπολογιστή χωρίς καθόλου ψύξη για να δούμε αν θα δούλευε....Τελικά σωστά τα βάλαμε, πήρε μπρος, αλλά μετά ο αθλον έγινε καπνιστός.....

 

Καρμπον περίπτωση. Μετα απο καποια χρόνια εμπειρία σε 486 P1 MMX, K5 κτλ οπου οταν πείραζα κάτι απλά αφηνα την ψήκτρα πάνω στην CPU και τον αναβα χώρις να την στερεωσω με τα λαμακια έρχεται η ώρα να πειράξω κατι σε εναν Duron 750. Ελα που όμως αυτοι οι επεξεργαστες έχουν 4 ποδαράκια περιφεριακά και δεν πατάει η ψήκτρα αμα δεν βάλεις τα λαμάκια. CPU ψημένη και μαζί ο αισθητηρας θερμοκρασίας της μητρικής(απο τοτε αυτή η μητρικη έδειχνε πάντα 174ο C θερμοκρασία CPU)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι ο ήχος του βραχυκυκλώματος;

 

Ακουγεται καπως σαν κλαμα, απο τη μερια της τσεπης σου :-D

 

Η χειροτερη και επικινδυνοτερη πατατια που εκανα ποτε, ηταν στα πρωτα βηματα μου σαν τεχνικος, οταν προσπαθησα να αλλαξω ενα διακοπτη τροφοδοσιας απο ενα pc, ενω απο απροσεξια ηταν ακομα στο ρευμα. Φυσικα επεσε ο γενικος διακοπτης, στο μαγαζι που ημουν, και καταφερα να κλεισω ενα αλλο μηχανημα που εκεινη την ωρα εκανε αυξηση μεγεθων αρχειων (Defacto). Ευτυχως τα ξαναβρηκαμε απο backup, αλλα μεχρι να γινει αυτο, εγω ειχα γινει ασπρος σαν το χαρτι Α4. Υποψιν αυτο εγινε γυρω στο 92-93 τοτε που τα pc ειχαν ακομα διακοπτες με 220v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.περσι καθως αλλαξα cpu cooler, ξεχασα να συνδεσω το fan, και το pc εκανε restarts...

μπενω bios και τι να δω!!! 90c...χαααααα

 

2. βγαζω το intel cpu cooler απο prescott φιλου και μαζι με τον p4 στραβώνει και 3-4 Pins...με τσιμπιδακι τα ισιωσα και δουλεψε παλι...ουφφφφφ

 

3. προσφατα, εδωσα ενα 478 pc για πούλημα και δοκιμαζα πως παει με p4 2,4 και celeron 2,4...καθως εβγαλα τον P4 για να βαλω τον celeron, τον αφησα στο ΠΑΤΩΜΑ...βαζω τον celeron, καθομαι στο Pc το λειτουργω για καμια ωρα...μετα, βλεπω στο πατωμα εναν p4 με μια ολοκληρη σειρα στραβωμενα πινς...

στην αποπειρα μου να τα ισιαξω, σπαει ενα στην ακρη και gg... τελικα το Pc εφυγε αναγκαστικα με celeron :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...