Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
εσείς που δν γνωρίζετε και εσείς που το ονομάζετε

 

λέμε για τους αστροφυσικούς ή κάτι τέτοιο;

 

για τον πράκτορα λέω ρε, τον Κρόκους.

ο θεός να μας φυλάει από δαύτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Ξαναδιάβασε τι έγραψα σε ευθύ τόνο και φαντάσου έναν άνθρωπο να θέλει διακαώς να δει ότι όντως υπάρχουν χριστιανοί όχι μονο κατεπίφαση αλλα και στην ουσία.

 

Και που κατάλαβες εσύ ποιός εδω μέσα είναι χριστιανός κατ'ουσίαν και ποιος κατ'επίφαση? Από τα post??

 

Λοιπόν, δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος εδώ μέσα, αλλά έχετε μπερδέψει τα πάντα σε αυτό το thread.

 

Αφ'ενός, γιατί όλοι μπερδεύουν τη πίστη με τη θρησκεία???Μου το εξηγήτε αυτό? Η πίστη του καθενός από εμάς είναι κάτι το εντελώς άσχετο με τα τελετουργικά, τις πληρωμές των παπάδων, την ιεραρχία της εκκλησίας και όλα τα συναφή...Η πίστη σε ένα συγκεκριμένο δόγμα σε κάνει πιστό, όχι θρήσκο..Θρήσκος απλά είναι αυτός που ακολουθεί το τελετουργικό, τις λειτουργίες κτλ..Αν κάποιος διαφωνεί με αυτά, δεν πάει να πει ότι είναι άπιστος, απλά με τα δεδομένα του τόπου δεν είναι θρησκευόμενος...

 

Απο αυτό το σημείο όμως προκύπτει μια μεγάλη παρεξήγηση που προκαλούν όσοι αρνούνται να πούν ότι είναι πιστοί..Χρησιμοποιούν όλα τα στραβά και ανάποδα της Εκκλησίας (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ) για να πουν "κοίτα σε τί Θεό πιστεύεις?? Κοίτα τα σκάνδαλα!!! Είναι δυνατόν ο εκπρόσωπος του Θεού να πληρώνεται για τη λειτουργία" κτλ... ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ!!!

ΔΗΛΑΔΗ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΕΝΑ ΔΟΓΜΑ??? Δηλαδή επειδή εγώ δεν θεωρώ απόλυτα σωστό το μυστήριο της βάπτισης (δεδομένου ότι είναι μια επιλογή που ο άνθρωπος μόνο ως ενήλικας μπορεί να την κάνει), ΔΕΝ μπορώ να κάνω ένα τεράστιο άλμα και να πω ότι: όχι κύριοι, δεν υπάρχει Θεός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ρε Lucifer, επειδή κανένας δεν θα πείσει κανέναν, δεν το λήγεις καλύτερα?

 

Ενδιαφέρουσα σκέψη, αλλά έτσι πρώτα θα έπρεπε να πάρει η μπάλα όλα τα αθλητικά τόπικ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που κατάλαβες εσύ ποιός εδω μέσα είναι χριστιανός κατ'ουσίαν και ποιος κατ'επίφαση? Από τα post??

 

 

Ναι.

Εκπληκτική συλλογιστική ρε φίλε...Μόνο αν γνωρίσεις τον άλλο καλά (ή στην περίπτωση μας συζητήσεις)θα καταλάβεις πραγματικά τα πιστεύω του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτική συλλογιστική ρε φίλε.

 

Σε ευχαριστώ.

 

Μόνο αν γνωρίσεις τον άλλο καλά (ή στην περίπτωση μας συζητήσεις)θα καταλάβεις πραγματικά τα πιστεύω του

 

Οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν οι ίδιοι τα πιστεύω τους. Αν τους ζορίσεις βρίσκονται μεταξύ τρομακτικών αντιφάσεων και στενοχωριούνται. Κάθε χριστιανός που γνώρισα σχεδόν ήταν χριστιανός κατά λάθος, κατά παράδοση, λόγω παρανόησης (ή παράνοιας) ή για συμφέρον. Όλα αυτά τα πράγματα είναι εύκολο να φανταστεί κανεις πως μετά από μια μικρή εξέταση έρχονται σε αντίθεση με την βασική ιδέα που περιέχεται στο δόγμα αυτής της θρησκείας... αλλα αυτό δεν σταματάει τους τάχα μου χριστιανούς να πιστεύουν ότι είναι χριστιανοί. Γενικά, η λογική όταν δεν βολεύει παρακάμπτεται για να διατηρηθεί η πνευματική ασφάλεια και σταθερότητα. Οι καλλίτεροι χριστιανοί που έχω γνωρίσει δεν δήλωναν καν τέτοιοι.

 

Δεν χρειάζεται να ξέρω κανέναν σε κανένα βάθος για να του πω ότι άμα θυμώνει και ωρύεται επειδή του προσβάλλουν τον χριστούλη, έχει πολύ δρόμο μπροστά του ακόμα για να είναι χριστιανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσείς που δν γνωρίζετε και εσείς που το ονομάζετε

 

λέμε για τους αστροφυσικούς ή κάτι τέτοιο;

 

Προφανώς δεν αποφάσισα εγώ ο πάνσοφος KWSN_Men να ονομάσω έτσι το 95% του κόσμου.

 

Απλά το σύμπαν δεν εξηγείται διαφορετικά, τουλάχιστον με τη Νευτώνια Φυσική. Too much shit going on out there για τα οποία δεν έχουμε ουδεμία εξήγηση. Οπότε ευφευρίσκουμε τη σκοτεινή ύλη για να εξηγήσουμε την ισορροπία του συμπαντος. Μετά ευφευρίσκουμε και τη σκοτεινή ενέργεια γιατί τα κουκιά δε μας έβγαιναν πάλι. Οι ονομασίες φυσικά είναι συμβατικές, θα μπορούσαν να λέγονται Θεϊκή Ύλη και Θεϊκή Ενέργεια, αλλά μάλλον κάποιοι θα ενοχλούνταν οπότε δεν...

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά, αυτό το "άκουσον" και "πάταξον", δε θα έπρεπε να είναι αντίστροφα;

 

Υποψιάζομαι πλεκτάνη. Κατά τα λοιπά...

 

...πού τα βρίσκετε αυτά τα διαμάντια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ.

 

 

 

Οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν οι ίδιοι τα πιστεύω τους. Αν τους ζορίσεις βρίσκονται μεταξύ τρομακτικών αντιφάσεων και στενοχωριούνται. Κάθε χριστιανός που γνώρισα σχεδόν ήταν χριστιανός κατά λάθος, κατά παράδοση, λόγω παρανόησης (ή παράνοιας) ή για συμφέρον. Όλα αυτά τα πράγματα είναι εύκολο να φανταστεί κανεις πως μετά από μια μικρή εξέταση έρχονται σε αντίθεση με την βασική ιδέα που περιέχεται στο δόγμα αυτής της θρησκείας... αλλα αυτό δεν σταματάει τους τάχα μου χριστιανούς να πιστεύουν ότι είναι χριστιανοί. Γενικά, η λογική όταν δεν βολεύει παρακάμπτεται για να διατηρηθεί η πνευματική ασφάλεια και σταθερότητα. Οι καλλίτεροι χριστιανοί που έχω γνωρίσει δεν δήλωναν καν τέτοιοι.

 

Δεν χρειάζεται να ξέρω κανέναν σε κανένα βάθος για να του πω ότι άμα θυμώνει και ωρύεται επειδή του προσβάλλουν τον χριστούλη, έχει πολύ δρόμο μπροστά του ακόμα για να είναι χριστιανός.

 

Aναμφίβολα, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.. Αλλά υπάρχουν και κάμποσοι που καταλαβαίνουν τι λένε όταν λένε "είμαι χριστιανός"

 

Που μας φέρνει στο εξής...Ποιά είναι η βασική ιδέα αυτής της πίστης που λες ότι συνήθως διχάζει τους γιαλαντζί χριστιανούς??

 

Και επίσης, γιατί πρέπει εσύ να προσβάλλεις τον....χριστούλη? Σκέψου το εξής...Αν προσέβαλες τον Βούδα, τον Κομφούκιο, την φιλοσοφία του Τάο, το Ζοροαστρισμό,(για να μην πω για τον Αλλάχ) πώς θα περίμενες να αντιδράσει ο ακόλουθος της κάθε πίστης???? Να σου χαμογελάσει συγκαταβατικά????

 

Πρόσεχε, είπες να προσβάλλεις όχι να αντικρούσεις διαφωνόντας κάποια επιχειρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...