Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως Luci κατάφερες να με κάνεις να το διαβάσω όλο... Τον άλλον τον δόλιο που έκανε κοπυ/πέιστ ολόκληρο κείμενο στα αγγλικά τον διάβασε κανείς; μπορώ να πω ότι ήταν η πιο γρήγορη σελις που διάβασα στο τόπικ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Η μια αρχίζει εκεί που τελειώνει η άλλη...

 

Πότε ξεκινήσαμε να μιλάμε για γκόμενες;

 

Τον άλλον τον δόλιο που έκανε κοπυ/πέιστ ολόκληρο κείμενο στα αγγλικά τον διάβασε κανείς;

 

Η αλήθεια είναι πως εγώ το διάβασα. Και ήταν ωραίο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι επιστήμες , αλλά όταν φιλοσοφούμε πολύ , μπορεί να καταλήξουμε σε κλινική - όπως κάποιος φιλόσοφος μεγάλος .

 

Ας κρατήσουμε, λοιπόν, τις σκέψεις μας απλές για να αποφύγουμε τα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σύμφωνος με τον Χριστιανισμό σε όλα όσα λέει. Δεν πιστεύω π.χ τα bold... Εσύ δηλαδή έχεις καταλήξει ότι το σύμπαν και όλα όσα βρίσκονται μέσα σε αυτό, δημιουργήθηκαν μοναχά τους??? Ή ότι κάτι (θες πέστο ''Θεό'', θες πέστο ''ξηκλξση'') τα έφτιαξε? Πιστεύεις ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε τυχαία? Τόσο τυχερός είναι???

 

Ξεχώρισε τις αποδείξεις για κάτι, με τις απαιτήσεις σου για κάτι άλλο. Στο ζήτημα του αν κάποιος πιστεύει σε κάποια παντοδύναμη οντότητα πέραν και πλην του χρόνου, απλησίαστη και απόλυτα καλή με κάθε δυνατό τρόπο, αν η απάντηση είναι 'ε... δεν ξέρω καν τι είναι αυτό το πράγμα' (όπως είναι πολύ φυσιολογικό για οποιονδήποτε κάτσει να το σκεφτεί ξεκάθαρα) then that's that. Δεν ακολουθεί συνειρμικά το 'ε ρε φιλαράκο τότε πως τα εξηγείς όλα αυτά εδώ γύρω? ΚΑΠΟΙΟΣ πρέπει να τα έφτιαξε!' αυτό είναι αίτημα, όχι απόδειξη για τίποτε.

 

Ας μην φοβόμαστε να απαντάμε στο 'ποιος έφτιαξε τον κόσμο?' με ένα γενναίο 'δεν έχω την παραμικρή ιδέα' ή για να είμαστε πιο σωστοί 'mu' επειδή η ίδια η ερώτηση είναι λάθος και προϋποθέτει πολλά πράγματα που δεν πρέπει να περνάνε στο ντούκου (ποιος? έφτιαξε? κόσμος? τι περίεργες έννοιες!)

 

Και για τους χριστιανούς του αυτού thread που ωρύονται με την προσβολή των πιστεύω τους: ίσως πρέπει να συγχωρήσετε, γυρίσετε το άλλο μάγουλο και να προσεύχεστε σιωπηλά για την σωτηρια των απίστων, όπως προβλέπει η θρησκεία αγάπης σας. Δεν χρειάζεστε moderator να μεριμνήσει για εσάς, έχετε τον Κοσμικό Πατέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως Luci κατάφερες να με κάνεις να το διαβάσω όλο... Τον άλλον τον δόλιο που έκανε κοπυ/πέιστ ολόκληρο κείμενο στα αγγλικά τον διάβασε κανείς; μπορώ να πω ότι ήταν η πιο γρήγορη σελις που διάβασα στο τόπικ... ;)

 

Και εγώ το έχω διαβάσει σε ένα βιβλίο του Asimov αλλά δεν το θυμάμαι και πολύ..ασχολείται με εντροπία ενθαλπία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε ξεκινήσαμε να μιλάμε για γκόμενες;

 

 

 

Η αλήθεια είναι πως εγώ το διάβασα. Και ήταν ωραίο κείμενο.

 

Αν δεν πίστευα ότι μεσημεριάτικα, στο μαγαζί, μετά το φαγητό, χωρίς να μπαίνουν πελάτες, διαβάζοντας το θα με έπαιρνε ο ύπνος, θα του έριχνα μια ματια... αλλά κρίμα είναι να μπει κανείς και να ροχαλίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τους χριστιανούς του αυτού thread που ωρύονται με την προσβολή των πιστεύω τους: ίσως πρέπει να συγχωρήσετε, γυρίσετε το άλλο μάγουλο και να προσεύχεστε σιωπηλά για την σωτηρια των απίστων, όπως προβλέπει η θρησκεία αγάπης σας. Δεν χρειάζεστε moderator να μεριμνήσει για εσάς, έχετε τον Κοσμικό Πατέρα.

 

Προς τι τόση ειρωνία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αερια και αστρικη σκονη. αυτο ειναι ολο.

 

Για την ακρίβεια ένα 5% περίπου του σύμπαντος είναι ορατή ύλη και ενέργεια. Το υπόλοιπο 95% είναι σκοτεινή ύλη και σκοτείνη ενέργεια.

 

Ονομάζονται έτσι γιατί δε γνωρίζουμε τι σκατά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι τόση ειρωνία???

 

Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Ξαναδιάβασε τι έγραψα σε ευθύ τόνο και φαντάσου έναν άνθρωπο να θέλει διακαώς να δει ότι όντως υπάρχουν χριστιανοί όχι μονο κατεπίφαση αλλα και στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπόλοιπο 95% είναι σκοτεινή ύλη και σκοτεινή ενέργεια.

 

Ονομάζονται έτσι γιατί δε γνωρίζουμε τι σκατά είναι.

 

Και γιατί δεν το ονομάζουμε Κόκκαλης, όπως όλα τα ανεξήγητα που μας φταίνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...