Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, funbreaker said:

Καλησπέρα,

Είμαι από Θεσσαλονίκη, ανατολικά εντός πολεοδομικού.

Ψάχνω φίλτρο νερού για τους γονείς μου και έχω 4 μέρες για να το πάρω και να το εγκαταστήσω πριν ξαναφύγω εξωτερικό.

Διάβασα όλο το άρθρο και μου προέκυψαν κάποιες απορίες:

  1. Καταλαβαίνω πως χρειάζομαι κάτω από 0.5μm και πως τα 0.1 και 0.2 είναι λίγο εμπορικά κόλπα. Άρα θα είμαι στο 0.3. Το ερώτημα είναι τι μπλοκάρω με αυτά; Είδα αυτή την εικόνα αλλά το πρόβλημα είναι πως η περιοχή 1-0.1 είναι εννιαία. Έτσι προκύπτουν τα ερωτήματα αν μέχρι τα 0.3μm καλύπτομαι από αμίαντο και τα επικίνδυνα βακτηρία. (για το χλώριο ξέρω πως είμαι οκ)
  2. Λάμπα uv: Βλέπω πάλι σε αυτή την εικόνα πως οι ιοί δεν καλύπτονται και είναι κάτω απ τα 0.1μm. Χρειάζομαι λάμπα ή είναι υπερβολικό;
  3. Με το φθόριο τί γίνεται; Είναι όντως επικίνδυνο ή λένε μλκίες; Ξέρω πχ πως είναι απαραίτητο για τα δόντια. Σε ποια περιοχή μm βρίσκεται;
  4. Αν ένα φίλτρο διαφημίζεται πως είναι 0.3 πως ξέρω ότι είναι όντως έτσι;
  5. Ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στα κεραμικά και άνθρακα;
  6. Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα ενεργού και στερεοποιημένου άνθρακα;

Μπορείτε να μου προτείτε απ την εμπειρίες σας μερικές εταιρίες που είναι αξιόπιστες και δοκιμασμένες για να ξεκινήσω την έρευνα αγοράς;

Καμιά βοήθεια για εδώ;

Κυρίως προτάσεις 2-3 εταιριών φίλτρων άνθρακα με 0.3μm.

Αυτό πχ πώς σας φαίνεται;

http://www.aquaphorthessaloniki.gr/Κατω-Παγκου/crystal-quadro [1]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνεχίζω να ψάχνω εγώ.

Καταλήγω σε αυτό.

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/filtra-nerou-times-kato-pagkou/filtro-nerou-kato-pagkou-doulton-duo.html [2]

Απλά δεν ξέρω αν έχει και το nsf 53 ή μόνο το 41.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνεχίζω να ψάχνω.

Βρήκα και αυτά που υποτίθεται πως έχουν και το 41 και το 53:

http://www.aquapurest.com/82AEBC37.el.aspx [3]

απ τα οποία μου άρεσε αυτό που λέει πως είναι 2μm:

http://www.aquapurest.com/04E560B9.el.aspx [3.1]

Εσείς ποιο απ τα παραπάνω θα προτιμούσατε;

 

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα απέρριψα όλα τα παραπάνω.

Ψάχνω λοιπόν φίλτρο στερεοποιημενου ενεργού άνθρακα, όχι κεραμικο ή κάτι άλλο που να έχει και πιστοποιήσεις από nfs και να μην κάνει 500 ευρώ.

Δεν βρίσκω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για στερεοποιημένου, κοίτα για multipure. Το δικό μου έχει granular. 

Το φθηνότερο multipute κάνει 400 ευρώ. Δεν δίνω τόσα.

Το granular τί είναι, μη στερεοποιημένος;

 

Έχουν γραφεί 80 σελίδες. Το συμπέρασμα είναι πως δεν υπάρχει άλλη λύση πλην της multipure και των 400-600 ευρώ;

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nsf ansi 42&53 rainbowaters  με ειχαν παρει τηλ για δωρεαν τοποθετηση και δοκιμη..νομιζω 60ε ανα ετος

Ecosoft undercounter m3 10" φιλτρα δικα του ή κατι απο matrikx /pantek / doulton

Atlas filtri 10" φιλτρα 3 σταδιων βαλτε κατι απο matrikx ή pantek

Αγορα θηκων στα ~120ε και φιλτρα κανα 60 80ε ανα ετος αναλογα την επιλογη

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, funbreaker είπε

Το φθηνότερο multipute κάνει 400 ευρώ. Δεν δίνω τόσα.

Το granular τί είναι, μη στερεοποιημένος;

Έχουν γραφεί 80 σελίδες. Το συμπέρασμα είναι πως δεν υπάρχει άλλη λύση πλην της multipure και των 400-600 ευρώ;

Το φθηνότερο κάνει 240ευρώ, https://www.multipure.gr/filtra-nerou/siskeyes-pano-apo-ton-pagko/mpad-en/  αυτό με τα 400-500 είναι το μοντέλο MP88SC.

Προσωπικά θα το αγόραζα αλλά θα παραμείνω προς το παρόν με το olympus που έχω τώρα και κάποια στιγμή θα το αγοράσω.

To granular είναι κοκκώδης άνθρακας, οι κόκκοι είναι έγκλειστοι μέσα σε δύο κυλινδρικά τοιχώματα από κεραμικό υλικό ώστε να μην διαφεύγουν στο νερό, οι μικροοργανισμοί και τα μικροσωματίδια συγκρατούνται τόσο στο κεραμικό υλικό όσο και στους κόκκους, η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι παλιά και έχει ορισμένα αρνητικά όπως οτι αν υπάρχουν ζωντανοί μικροοργανισμοί μέσα στο νερό (πράγμα σπάνιο) μπορεί να αναπτυχθούν οι μικροοργανισμοί μέσα στους κόκκους του άνθρακα καθώς ο άνθρακας αποτελεί βιολογικό υλικό για τους μικροοργανισμούς.

Ο στερεοποιημένος άνθρακας είναι εντελώς στερεάς μορφής άνθρακας ο οποίος μπορεί να γίνει διαπερατός από το νερό με ειδική επεξεργασία, δεν αφήνει υπολείμματα ούτε κομματάκια όπως ο κοκκώδης και δεν αναπτύσσονται μικροοργανισμοί σε αυτόν καθώς δεν περνάνε καν στο εσωτερικό του, εμποδίζονται πριν από αυτόν και παραμένουν στην εξωτερική επιφάνεια εισόδου πριν εισέλθουν μέσα, οπότε μένει μόνο το νερό που περνάει καθαρότατο. 

Γενικά τα περισσότερα φίλτρα δεν έχουν επαρκή πιστοποιητικά στο τι κατακρατούν έτσι αυτά που είναι αξιόπιστα παραμένουν πολύ λίγα. Αν θες κάποιο φίλτρο για κατακράτηση σκουριάς χωμάτων χλωρίου και μικροσωματιδίων τότε υπάρχουν λύσεις π.χ doulton, αν θες κάτι ποιο εξειδικευμένο π.χ μείωση ποσοτήτων αρσενικού, εκεί πας σε multipure η αντ΄ίτσροφη όσμωση. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Βασίλης_29 said:

Το φθηνότερο κάνει 240ευρώ, https://www.multipure.gr/filtra-nerou/siskeyes-pano-apo-ton-pagko/mpad-en/  αυτό με τα 400-500 είναι το μοντέλο MP88SC.

Προσωπικά θα το αγόραζα αλλά θα παραμείνω προς το παρόν με το olympus που έχω τώρα και κάποια στιγμή θα το αγοράσω.

To granular είναι κοκκώδης άνθρακας, οι κόκκοι είναι έγκλειστοι μέσα σε δύο κυλινδρικά τοιχώματα από κεραμικό υλικό ώστε να μην διαφεύγουν στο νερό, οι μικροοργανισμοί και τα μικροσωματίδια συγκρατούνται τόσο στο κεραμικό υλικό όσο και στους κόκκους, η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι παλιά και έχει ορισμένα αρνητικά όπως οτι αν υπάρχουν ζωντανοί μικροοργανισμοί μέσα στο νερό (πράγμα σπάνιο) μπορεί να αναπτυχθούν οι μικροοργανισμοί μέσα στους κόκκους του άνθρακα καθώς ο άνθρακας αποτελεί βιολογικό υλικό για τους μικροοργανισμούς.

Ο στερεοποιημένος άνθρακας είναι εντελώς στερεάς μορφής άνθρακας ο οποίος μπορεί να γίνει διαπερατός από το νερό με ειδική επεξεργασία, δεν αφήνει υπολείμματα ούτε κομματάκια όπως ο κοκκώδης και δεν αναπτύσσονται μικροοργανισμοί σε αυτόν καθώς δεν περνάνε καν στο εσωτερικό του, εμποδίζονται πριν από αυτόν και παραμένουν στην εξωτερική επιφάνεια εισόδου πριν εισέλθουν μέσα, οπότε μένει μόνο το νερό που περνάει καθαρότατο. 

Γενικά τα περισσότερα φίλτρα δεν έχουν επαρκή πιστοποιητικά στο τι κατακρατούν έτσι αυτά που είναι αξιόπιστα παραμένουν πολύ λίγα. Αν θες κάποιο φίλτρο για κατακράτηση σκουριάς χωμάτων χλωρίου και μικροσωματιδίων τότε υπάρχουν λύσεις π.χ doulton, αν θες κάτι ποιο εξειδικευμένο π.χ μείωση ποσοτήτων αρσενικού, εκεί πας σε multipure η αντ΄ίτσροφη όσμωση. 

Δεν θέλω άνω πάγκου, δεν έχω αρκετό χώρο.

Τα doulton που λες είναι με στερεοποιημενο άνθρακα; Νομίζω πως όχι.

Κάποια άλλη εταιρεία με στερεοποιημενο άνθρακα και πιο νορμάλ τιμές δεν υπάρχει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To doulton δεν είναι στερεοποιημένου, είναι όμως πιστοποιημένο τουλάχιστον. Δύσκολα θα βρεις με στερεοποιημένο πιστοποιημένο και χαμηλότερες τιμές, αν βρεις πιθανότατα δεν είναι πιστοποιημένο και ο κάθε κατασκευαστής βάζει οτι ονομασία θέλει, σε ορισμένους αναφέρουν για συμπαγή άνθρακα, αλλού αναφέρουν για φαρμακευτικό άνθρακα..... μαρκετίστικα κόλπα και το κορυφαίο που λένε για ενεργό άνθρακα, αν ήταν ενεργός ο άνθρακας θα πεθαίναμε με την πρώτη γουλιά νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης στην multipure βλέπω πως όλα τα φίλτρα έχουν 1 στάδιο φιλτραρίσματος.

Στα άλλα έχω δει μέχρι και 5. Κι αυτά μαρκετίστικα κόλπα είναι;

 

Με αυτά εδώ της aquapurest τι παίζει; Στεροποιημένο λέει.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΥΤΙΚΑ θΕΣ/ΝΙΚΗ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΧΩΜΑΤΑ Κ ΒΡΩΜΙΕΣ,ΑΠΛΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΧΕΙ ΓΕΥΣΗ ΒΡΥΣΗΣ!! ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/filtra-nerou-times-pano-ston-pagko-kouzinas/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-hcp.html?page=2&selected_section=discussion..ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ Κ ΥΠΟΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. ΕΧΕΙ Κ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ SI ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΑΤΩΝ..ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 2 μήνες τελικά κατέληξα στην λύση κάτω πάγκου με τετραπλό φίλτρο : https://www.veluda.com/gr/filtra-nerou/vv-simple-4-under-129  , με αλλαγή της βρύσης σε μία με διπλή έξοδο ( χωρίς δεύτερη βρύση και πολύ ωραίο αποτέλεσμα ) , και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Σύντομα σκέφτομαι να κάνω και έναν έλεγχο του νερού που περνάει από τα φίλτρα για να είμαι 100% σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για οσους θελουν μια οικονομικη λυση μπορουν να βαλουν κατω απο τον παγκο της κουζινας ενα τετοιο φιλτρο με την παρακατω φυσσηγα.

 

δεν θυμαμαι κοστος της θηκης. η φυσσιγα εχει γυρω στα 20 ευρω χονδρικα.

εγω το εχω κατω απο τον παγκο της κουζινας. αλλαγη σχεδον καθε 6-8 μηνες αλλα πλενουμε και πιατα κτλ δεν μονο για να πιουμε.

και τα κεραμικα ολυμπικ της center εισαγωγικης ειναι πολυ καλα. και 100% φτιαγμενα στην ελλαδα. και απο τους ποιο παλιους στα φιλτρα νερου στην ελλαδα.

μπορει να σας καθοδηγησει τι να βαλετε αναλογος τις περιοχης.

filtro-nerou-kentrikis-paroxis-atlas-10-.jpg.46a750c6d69dc424e8cb6510cc5d381e.jpg

0001855-351x351.jpg

Επεξ/σία από tyf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία στα Άνω πάγκου, αχρηστεύει η κυρία βρύση; Ότι νερό θέλουμε θα βγαίνει από την καινούρια; Έτσι όμως το φίλτρο δε θα θέλει συχνότερα αλλαγή, αφού θα φιλτράρεται ακόμα και όταν πλένουμε τα πιάτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...