Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σε νησι κοντα στην Αθηνα και εχω βαλει συστημα καθαρισμου νερου με 7 φιλτρα (4 καθαρισμου-3 ενισχυσης με μεταλλα/ιχνοστοιχεια). Μου παιρνει 150/χρονο για αντικαστασταση τα οποια κρινω πολλα. Μπορω να βρω και να παρω μονος μου φθηνοτερα και με εναν τοπικο υδραυλικο να τα τοποθετησω?

Ασε που ειναι αμπαλος και ολο καποιο σωληνακι σταζει και εχω βρει τον μπελα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 4/27/2018 at 19:36, cambo99 said:

Απλά αν λείπεις 2 μέρες και άνω πρέπει να κλείνεις τον διακόπτη πριν το φίλτρο και να τραβάς το νερό για να μην λιμνάζει. Με αυτό πιστεύω μειώνεται ο κίνδυνος. Από εκεί και πέρα ένας έλεγχος στο νερό μετά από κάποιους μήνες είναι απαραίτητος!

Αυτο συμβαινει και με τα φιλτρα ανω παγκου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για ποιο λόγο όταν λείπει κάποιος μέρες από το σπίτι, να μην αφήνει για λίγα λεπτά τη βρύση ανοιχτή ώστε το λιμνάζον νερό να "φύγει";

Και μια σχετική ερώτηση: υπάρχει εμπειρία σε κάποιον για αφαλατωτή νερού ο οποίος να συνδέεται στην κεντρική παροχή του σπιτιού και να καλύπτει έτσι όλες τις σωληνώσεις;

Ευχαριστώ.

Στις 13/3/2018 στις 11:37 ΜΜ, NativityInBlack είπε
Θέλω να τοποθετήσω φίλτρο νερού κεντρικής παροχής με βασικό σκοπό την καταπολέμηση των αλάτων.
Παρόλο που είχα φίλτρο σπάγκου, οι βρύσες έχουν γεμίσει άλατα σαν σταλακτίτες και θέλω να προστατεύσω και τα νεφρά μας.
 
Είμαι ανάμεσα στο παρακάτω που δεν χρειάζεται συντήρηση, καθώς χρησιμοποιεί μαγνήτες για την διάσπαση των αλάτων, αλλά δεν έχει πιστοποίηση NSF:
https://www.aquaenergy.gr/katastima/filtro-nerou-judo-easy-flit-bal-1-autokatharizomeno
 
Η δεύτερη επιλογή αποτελείτε από τα δυο παρακάτω φίλτρα της 3Μ με πιστοποίηση NSF αλλά με ακριβότερο κόστος συντήρησης - ανταλλακτικών:
https://www.e-filters.eu/gr/ap430-ss-systima-oikiako-kata-twn-alatwn-3m.html
https://www.e-filters.eu/gr/ap055t-ap110-bspt-sustima-filtrou-k-paroxi-3m.html#additional-info
 
Προτιμώ τα φίλτρα να είναι μεταλλικά γιατί θα τοποθετηθούν πριν το πιεστικό και δεν θέλω να σπάσουν όπως το προηγούμενο, αν και μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω μειωτή πίεσης πριν των φίλτρων.
 
Η περιοχή είναι Πειραιάς.
Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει τα παραπάνω φίλτρα ή έχει να προτείνει κάτι παρεμφερές θα μου ήταν χρήσιμη η γνώμη του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στις 13/3/2018 στις 11:37 ΜΜ, NativityInBlack είπε


 

Καλησπέρα, τελικά κατέληξες κάπου;

Επεξ/σία από Joe22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2018 στις 6:12 ΜΜ, tarantules είπε

Εαν θεωρείς τα 40 ευρώ περίπου που κοστίζει μια χημική ανάλυση σοβαρό έξοδο για σένα και τα βάζεις μπροστά από την υγεία σου τότε πάω πάσο.

Εαν υποθετικά έκανες την χημική ανάλυση και σου έβγαζε πχ οτι το νερό είναι εντός προδιαγραφών αλλά δεν σου βελτιώνει σημαντικά την ποιότητα του νερού όσο ανέμενες , τότε δυστυχώς πληρώνεις τον κούκο για αηδόνι οπότε πετάς και τα λεφτά σου τζάπα.

Υποτίθεται όταν ψάχνεις για φίλτρα , γνωρίζεις εκ των προτέρων τις απαιτήσεις σου και δεν μιλάς γενικά και αόριστα για ποιότητα νερού.Όλα τα φίλτρα που έχουν τις ελάχιστες διεθνείς πιστοποιήσεις βγάζουν (ή καλύτερα επιβάλεται να βγάζουν) ποιοτικό νερό.Το θέμα όμως είναι τι εσύ εννοείς ποιοτικό; Να σου αφαιρεί συγκεκριμένα πχ βαρέα μέταλλα; να αφαιρεί χλώριο; βακτήρια; τι ακριβώς; Δεν είναι όλα τα φίλτρα για όλες τις δουλειές.

Επειδή ανέφερες παραπάνω για φίλτρο 0,2μm , δες ένα γράφημα που δείχνει ποιες ουσίες περνάνε από ποια διατομή πόρων του κάθε συστήματος φίλτρανσης.

Ανάλογα το τι ζητάς να φιλτράρεις , παςκαι στο ανάλογο φίλτρο ή σύστημα φίλτρων.

ΜΕΓΕΘΗ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗΣ.jpg

Καλησπέρα.

Που και πως μπορούμε να κάνουμε μια αξιόπιστη ανάλυση του οικιακού νερού μας;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Και για ποιο λόγο όταν λείπει κάποιος μέρες από το σπίτι, να μην αφήνει για λίγα λεπτά τη βρύση ανοιχτή ώστε το λιμνάζον νερό να "φύγει";

Και μια σχετική ερώτηση: υπάρχει εμπειρία σε κάποιον για αφαλατωτή νερού ο οποίος να συνδέεται στην κεντρική παροχή του σπιτιού και να καλύπτει έτσι όλες τις σωληνώσεις;

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, τελικά κατέληξες κάπου;

Καλησπέρα, εγκατέστησα το πρώτο φίλτρο με τους μαγνήτες στην κεντρική παροχή και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα κάτω πάγκου και είμαι αρκετά ικανοποιημένος μέχρι σήμερα.

Επεξ/σία από NativityInBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NativityInBlack είπε

Καλησπέρα, εγκατέστησα το πρώτο φίλτρο με τους μαγνήτες στην κεντρική παροχή και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα κάτω πάγκου και είμαι αρκετά ικανοποιημένος μέχρι σήμερα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα με τα άλατα (που με ενδιαφέρει πιο πολύ) το αντιμετώπισες με το συνδυασμό που ανέφερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νωρίς ακόμα να βγάλω συμπέρασμα, αλλά από την εμπειρία του υδραυλικού μου οι μαγνήτες βοηθούν πολύ στην μείωση της επικόλλησης ή της διάσπασης των αλάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανω-παγκου εχουν το προβλημα οτι αν ξεχαστεις και ανοιξεις το ζεστο, το φιλτρο αχρηστευεται.

Για τα κατω παγκου εγω κανω το εξης. Η αλλαγη φιλτρου ειναι καθε 12 μηνες. Την εχω προγραμματισει να γινεται με το που επιστρεφω απο διακοπες καλοκαιριου. Ειναι η περιοδος του ετους που το φιλτρο θα μεινει χωρις ροη για πολλες ημερες. Οταν λειπω λιγες μερες, απλα το ανοιγω για κανα 3 λεπτο να τρεχει.

 

Υπαρχουν συγκεκριμενα εργαστηρια για ελεγχο νερου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Απο την κεντρικη σελιδα της multipure και πατωντας purchase products σε βγαζει  να επιλεξεις περιοχη. Διαλεξα Ευρωπη και μου βγαζει τις χωρες που υπαρχει αντιπροσωπος. Σε πολλες χωρες οπως Κροατια, Βοσνια, Βουλγαρια, Κυπρος κλπ οπου το site ειναι του τυπου multipure-see.com, το mpad το εχει απο 300€ μονο 99€. Επισης ενα αλλο που κοιταξα απο 550€ παλι 99€!! Γνωριζει καποιος τι γινεται? Κυκλοφορουν και απομιμισεις? Αν και δεν νομιζω μιας και ειναι οι αντιπροσωποι απο το επισημο site. Εκτος αν στην τιμη δεν περιλαμβανεται το φιλτρο. Εστειλα email αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα. Παντως και χωρις το φιλτρο να ειναι γλυτωνεις πολλα γιατι το φιλτρο το εχει 60€ και βγαινει συνολο 160€. Εδω εχει 240€.

https://www.multipure.com/international-markets-europe-australia.html#cyprus

https://www.multipure-see.com/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκαιριάρα!!! Τρέξε να το πάρεις και μετά να τους δίνεις κάθε 6 μήνες από μια 60άρα...

Γνωστή η τακτική αυτή: Βάζω μια τιμή εξωπραγματκή , στο θεό και με την "έκπτωση" θα γίνει πιο "εύπεπτη" στο κορόϊδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tarantules said:

Ευκαιριάρα!!! Τρέξε να το πάρεις και μετά να τους δίνεις κάθε 6 μήνες από μια 60άρα...

Γνωστή η τακτική αυτή: Βάζω μια τιμή εξωπραγματκή , στο θεό και με την "έκπτωση" θα γίνει πιο "εύπεπτη" στο κορόϊδο.

Κάτσε ρε καταρχας είναι 60 το μηνο ή τον χρονο;

Και το 6μηνο να είναι, για φίλτρο τέτοιας κατηγορίας τι τιμη θα περίμενες δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Κάτσε ρε καταρχας είναι 60 το μηνο ή τον χρονο;

Και το 6μηνο να είναι, για φίλτρο τέτοιας κατηγορίας τι τιμη θα περίμενες δηλαδή;

Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι το 6μηνο πρέπει να είναι γιατί τα 3.000 λίτρα είναι πολύ λίγα.Εδώ τα δικά μου φίλτρα της αντίστροφης όσμωσης τα 6μηνιαία είναι για 20.000 λίτρα.

Και μόνο που βάζουν μια τέτοια τιμή και με την έκπτωση στη βάζουν στο 1/3 της τιμής , αυτό από μόνο του θα έπρεπε να βάζει σκέψεις τον οποινοδήποτε πριν καν δεις αν όντως το φίλτρο είναι καλό σαν φίλτρο ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tarantules said:

Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι το 6μηνο πρέπει να είναι γιατί τα 3.000 λίτρα είναι πολύ λίγα.Εδώ τα δικά μου φίλτρα της αντίστροφης όσμωσης τα 6μηνιαία είναι για 20.000 λίτρα.

Και μόνο που βάζουν μια τέτοια τιμή και με την έκπτωση στη βάζουν στο 1/3 της τιμής , αυτό από μόνο του θα έπρεπε να βάζει σκέψεις τον οποινοδήποτε πριν καν δεις αν όντως το φίλτρο είναι καλό σαν φίλτρο ή όχι.

Μα στην Ελλάδα κάνει 550 εδώ και χρονια και είναι το μοναδικό φίλτρο αυτής της κατηγορίας.

Αυτός έχει το 1/5 της τιμής Ελλάδας. Το 550 δλδ υπάρχει και πουλάει εδω και χρόνια.

Το ερώτημα είναι αν πρόκεται για κάποια απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι το 6μηνο πρέπει να είναι γιατί τα 3.000 λίτρα είναι πολύ λίγα.Εδώ τα δικά μου φίλτρα της αντίστροφης όσμωσης τα 6μηνιαία είναι για 20.000 λίτρα.

Και μόνο που βάζουν μια τέτοια τιμή και με την έκπτωση στη βάζουν στο 1/3 της τιμής , αυτό από μόνο του θα έπρεπε να βάζει σκέψεις τον οποινοδήποτε πριν καν δεις αν όντως το φίλτρο είναι καλό σαν φίλτρο ή όχι.

Γιατί αλλάζεις την αντίστροφη όσμωση ανά εξάμηνο; Τα φίλτρα κρατάνε πολύ παραπάνω κσι σίγουρα δεν ξοδεύεις 100 λίτρα την ημέρα σε πόσιμο νερό.

Μπορείς να τσεκάρεις και την απόδοση της μεμβράνης αν έχει πέσει με ένα tds meter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...