Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ευκαιριάρα!!! Τρέξε να το πάρεις και μετά να τους δίνεις κάθε 6 μήνες από μια 60άρα...

Γνωστή η τακτική αυτή: Βάζω μια τιμή εξωπραγματκή , στο θεό και με την "έκπτωση" θα γίνει πιο "εύπεπτη" στο κορόϊδο.

Το χρονο ειναι, δεν ειναι το 6μηνο. Εχεις να προτεινεις κανα καλυτερο, ανω παγκου, σε αυτη την κατηγορια που να εχει και παρομοιο δελτιο αποδοσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Conan2046 είπε

Γιατί αλλάζεις την αντίστροφη όσμωση ανά εξάμηνο; Τα φίλτρα κρατάνε πολύ παραπάνω κσι σίγουρα δεν ξοδεύεις 100 λίτρα την ημέρα σε πόσιμο νερό.

Μπορείς να τσεκάρεις και την απόδοση της μεμβράνης αν έχει πέσει με ένα tds meter.

Μίλησα για τα 6μηνιαία εαν διάβασες και όχι για της όσμωσης το οποίο το αλλάζω κάθε 2-3 χρόνια.Και φυσικά και έχω tds meter και ελέγχω την απόδοση.

Το θέμα είναι οτι τα 3 6μηνιαία και τα 2 ετήσια που αλλάζω , το χρόνο όλα μαζί μου έρχονται κάτω από αυτό της multipure το οποίο δεν μου γεμίζει το μάτι.

Δεν ξέρω εαν είναι καλό ή όχι το συγκεκριμέν αλλά ας μας πουν όσοι το έχουν αγοράσει εαν έχουν κάνει ποτέ τους χημική και μικροβιολογική ανάλυση και τι τους έβγαλε.

Εγώ στο δικό μου σύστημα κάνω κάθε χρόνο ανάλυση και ξέρω τι πίνω.Δεν βασίζομαι μόνο στο τι λέει η κάθε εταιρία για το φίλτρο που πουλάει.

Αν εσάς το συγκεκριμένο σας καλύπτει το αγοράζετε.Από την τσέπη σας το πληρώνετε.Όχι από τη δική μου οπότε κάτι παραπάνω θα γνωρίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Μίλησα για τα 6μηνιαία εαν διάβασες και όχι για της όσμωσης το οποίο το αλλάζω κάθε 2-3 χρόνια.Και φυσικά και έχω tds meter και ελέγχω την απόδοση.

Το θέμα είναι οτι τα 3 6μηνιαία και τα 2 ετήσια που αλλάζω , το χρόνο όλα μαζί μου έρχονται κάτω από αυτό της multipure το οποίο δεν μου γεμίζει το μάτι.

Δεν ξέρω εαν είναι καλό ή όχι το συγκεκριμέν αλλά ας μας πουν όσοι το έχουν αγοράσει εαν έχουν κάνει ποτέ τους χημική και μικροβιολογική ανάλυση και τι τους έβγαλε.

Εγώ στο δικό μου σύστημα κάνω κάθε χρόνο ανάλυση και ξέρω τι πίνω.Δεν βασίζομαι μόνο στο τι λέει η κάθε εταιρία για το φίλτρο που πουλάει.

Αν εσάς το συγκεκριμένο σας καλύπτει το αγοράζετε.Από την τσέπη σας το πληρώνετε.Όχι από τη δική μου οπότε κάτι παραπάνω θα γνωρίζετε.

Πόσο σου κοστίζει η χημική ανάλυση; Σου ανιχνεύουν και τα βαρέα μέταλλα μέσα ή μόνο τα βασικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, tarantules said:

Μίλησα για τα 6μηνιαία εαν διάβασες και όχι για της όσμωσης το οποίο το αλλάζω κάθε 2-3 χρόνια.Και φυσικά και έχω tds meter και ελέγχω την απόδοση.

Το θέμα είναι οτι τα 3 6μηνιαία και τα 2 ετήσια που αλλάζω , το χρόνο όλα μαζί μου έρχονται κάτω από αυτό της multipure το οποίο δεν μου γεμίζει το μάτι.

Δεν ξέρω εαν είναι καλό ή όχι το συγκεκριμέν αλλά ας μας πουν όσοι το έχουν αγοράσει εαν έχουν κάνει ποτέ τους χημική και μικροβιολογική ανάλυση και τι τους έβγαλε.

Εγώ στο δικό μου σύστημα κάνω κάθε χρόνο ανάλυση και ξέρω τι πίνω.Δεν βασίζομαι μόνο στο τι λέει η κάθε εταιρία για το φίλτρο που πουλάει.

Αν εσάς το συγκεκριμένο σας καλύπτει το αγοράζετε.Από την τσέπη σας το πληρώνετε.Όχι από τη δική μου οπότε κάτι παραπάνω θα γνωρίζετε.

Ξέρεις κάποιο άλλο φίλτρο στερεοποιημενο άνθρακα με τα συγκεκριμένα πιστοποιητικά και πίνακες απόδοσης;

Αν το αποκτήσω θα κάνω αναλύσεις αλλά πριν το αποκτήσω δεν μπορώ να ταξιδέψω στο μέλλον κι έτσι το μοναδικό μου κριτήριο τώρα είναι τα χαρακτηριστικά που είπα και που δεν μπορώ να βρω σε κανένα άλλο φίλτρο μετά από πολύ ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Ξέρεις κάποιο άλλο φίλτρο στερεοποιημενο άνθρακα με τα συγκεκριμένα πιστοποιητικά και πίνακες απόδοσης;

Αν το αποκτήσω θα κάνω αναλύσεις αλλά πριν το αποκτήσω δεν μπορώ να ταξιδέψω στο μέλλον κι έτσι το μοναδικό μου κριτήριο τώρα είναι τα χαρακτηριστικά που είπα και που δεν μπορώ να βρω σε κανένα άλλο φίλτρο μετά από πολύ ψάξιμο.

Ξέρω για τα δικά μου φίλτρα και αυτό μου αρκεί.Δεν με ενδιαφέρουν τα άλλα οπότε λάθος άτομο ρωτάς.Όταν και εαν το αποκτήσεις κάνεις μια ανάλυση και ενημερώνεις όποιον ενδιαφέρετε.Εγώ εξέφρασα την άποψή μου οτι κάτι που έχει αδικιολόγητα υψηλή τιμή και το βάζουν στο 1/5 (όπως εσύ είπες) , με βάζει σε υποψίες.Τα φίλτρα , ότι πιστοποιήσεις και να έχουν , δεν έχουν διαστημική τεχνολογία.Και εν πάση περιπτώση , είναι μερικά άτομα εδώ μέσα που μας έχουν ζαλίσει με τις πιστοποιήσεις από συγκεκριμένες εταιρίες αλλά δεν είδα κανέναν να αγοράσει το συγκεκριμένο , να πάει να του κάνει χημική ανάλυση και να παραθέσει τα αποτελέσματα.Ο ένας ρωτάει τον άλλο και κανείς δεν αγοράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, tarantules said:

Ξέρω για τα δικά μου φίλτρα και αυτό μου αρκεί.Δεν με ενδιαφέρουν τα άλλα οπότε λάθος άτομο ρωτάς.Όταν και εαν το αποκτήσεις κάνεις μια ανάλυση και ενημερώνεις όποιον ενδιαφέρετε.Εγώ εξέφρασα την άποψή μου οτι κάτι που έχει αδικιολόγητα υψηλή τιμή και το βάζουν στο 1/5 (όπως εσύ είπες) , με βάζει σε υποψίες.Τα φίλτρα , ότι πιστοποιήσεις και να έχουν , δεν έχουν διαστημική τεχνολογία.Και εν πάση περιπτώση , είναι μερικά άτομα εδώ μέσα που μας έχουν ζαλίσει με τις πιστοποιήσεις από συγκεκριμένες εταιρίες αλλά δεν είδα κανέναν να αγοράσει το συγκεκριμένο , να πάει να του κάνει χημική ανάλυση και να παραθέσει τα αποτελέσματα.Ο ένας ρωτάει τον άλλο και κανείς δεν αγοράζει.

Κι εσύ τί φίλτρο έχεις για να χουμε καλό ρωτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funbreaker είπε

Ποιο ύφος, μια απλή ερώτηση έκανα με καλή διάθεση.

Αγαπητέ , ο σχολιασμός έγινε για το φίλτρο multipure.Τι σχέση έχει τι μάρκα φίλτρα έχω εγώ στο δικό μου σύστημα που είναι και αντίστροφης όσμωσης και δεν έχει καμία σχέση με το φιλτράκι πάγκου της multipure;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tarantules said:

Αγαπητέ , ο σχολιασμός έγινε για το φίλτρο multipure.Τι σχέση έχει τι μάρκα φίλτρα έχω εγώ στο δικό μου σύστημα που είναι και αντίστροφης όσμωσης και δεν έχει καμία σχέση με το φιλτράκι πάγκου της multipure;

Ο σκοπός της ερώτησής μου ήταν να μάθω για ένα φίλτρο που λειτουργεί καλά και είναι επιβεβαιωμένο με μετρήσεις όπως είπες.

Δεν μιλάμε αποκλειστικά για την multipure εδώ μέσα. Κάθε πρόταση και πληροφορία είναι συζητήσιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν πάρεις αντίστροφης όσμωσης θα είναι απίθανο να μην λειτουργεί η μεμβράνη αποτελεσμτικά ανεξάρτητα του πόσο καλά είναι τα προφίλτρα, αυτό που πιθανόν να επηρεαστεί είναι η διάρκεια ζωής της. Από την άλλη εξαρτάται και που μένεις αν το χρειάζεσαι ή όχι. 

Κι εγώ αντίστροφη όσμωσης έχω αλλά της multipure είναι από τα λίγα φίλτρα που έχουν πίνακα απόδοσης από τον NFS οπότε σ' αυτό το κομμάτι θεωρώ ότι είναι αξιόπιστα και γι' αυτό άλλωστε είναι αλήθεια ότι τα πληρώνεις ακριβά σε σχέση με άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το μισό θέμα... ως τη σελίδα 36... πιο μετά δεν άντεξα. :P

Μένω Ηράκλειο (Κρήτη) και ψάχνω φιλτράκι κάτω πάγκου μπας και σταματήσω να κουβαλάω τις εξάδες κάθε λίγο... με τα όσα διάβασα, έχω καταλήξει στο Excito-B της AquaFilter. Φίλτρο στερεών 20 μm, αποσκλήρυνση-αποσιδήρωση, carbon-block + KDF συν UF 0.02 μm. Το βρίσκω online γύρω στα 130€...

Πως σας φαίνεται η επιλογή μου; Την εγκατάσταση θα την κάνω μόνος, απλά θα το παραγγείλω και θα το βάλω.

Χημική ανάλυση δεν έχω κάνει αλλά τα προβλήματα στο νερό της περιοχής είναι λίγο- πολύ γνωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωνω και διορθωνω οτι ειχε γινει καποιο ΛΑΘΟΣ στην σελιδα της multipure οπως με ενημερωσαν και με email. Οποιος ειχε μπει χθες εβλεπε το mpad στην τιμη των 99€ απο 300€, ενω η πραγματικη προσφορα ειναι 199€ απο 300€. Για το MP880SC η προσφορα ειναι 419€ απο 550€. Σε κανενα προιον δεν υπαρχει καποια εξωφρενικη διαφορα στην τιμη οπως φαινοταν χθες. Μπορειτε να δειτε εδω αναλυτικα  https://www.multipure-see.com/

Επεξ/σία από nikosa2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nikosa2015 said:

Ενημερωνω και διορθωνω οτι ειχε γινει καποιο ΛΑΘΟΣ στην σελιδα της multipure οπως με ενημερωσαν και με email. Οποιος ειχε μπει χθες εβλεπε το mpad στην τιμη των 99€ απο 300€, ενω η πραγματικη προσφορα ειναι 199€ απο 300€. Για το MP880SC η προσφορα ειναι 419€ απο 550€. Σε κανενα προιον δεν υπαρχει καποια εξωφρενικη διαφορα στην τιμη οπως φαινοταν χθες. Μπορειτε να δειτε εδω αναλυτικα  https://www.multipure-see.com/

Ναι και σε μενα εστειλαν το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά που μπορεί να κάνει κάποιος αξιόπιστα μια μέτρηση/ανάλυση για το νερό του σπιτιού του πριν αρχίσει να ψάχνεται για τον τύπο του φίλτρου που χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...