Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσθέτω ότι όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν ότι όσο λείπεις από το σπίτι πάνω από 1 μέρα να κλείνεις τον διακόπτη πριν το φίλτρο για να μην λιμνάζει το νερό. Αυτό κάπως λύνει το πρόβλημα που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μένω Μενίδι και έχω ένα ψυγείο ντουλάπα με εξωτερικό φίλτρο άνθρακα, μορφής σε μπιλάκια (μιλάω για το εργοστασιακό φίλτρο που ήρθε με το ψυγείο) το οποίο όταν το αντικατέστησα το παλιό το άνοιξα από περιέργεια. Συγκεκριμένα είναι αυτό: DD-7098 https://www.8com.gr/water-filter-for-fridge-daewoo-dd-7098-original-8852643 και αναρωτιέμαι τι καλύτερο μπορώ να βάλω, έτσι ώστε να είναι και στερεού άνθρακα που διάβασα προτείνετε σε άλλες σελίδες. Επίσης αναρωτιόμουν μήπως θα ήταν καλύτερα χωρίς καθόλου φίλτρο όσο παράδοξο και αν ακούγεται, και μιλάω για τα φίλτρα αυτού του τύπου που προορίζονται άμεσα για χρήση με το ψυγείο, και προφανώς όχι για σοβαρά και ακριβά φίλτρα της αγοράς. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από summit1_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Aquaphor εχει ακουσει κανεις τιποτα καλο; Μπηκα στο σάιτ και βλεπω πολλα καλα που δυσκολα να ειναι αληθινα.

Θελω να παρω μια κανατα φιλτρου νερου και σκεφτομαι να αγορασω τη συγκεκριμενη https://www.aquaphor.gr/aquaphor-provance

Αξίζει ή καλυτερα να ψαχτω αλλου;

Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2018 στις 4:54 ΜΜ, spiros75gr είπε

Καλησπέρα. Έχω ένα φίλτρο eclipse και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει για ανταλλακτικο καθότι τα 150€ που ζητάει η εταιρεία είναι είναι πολλά για την εποχή... Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε πληροφορία 

Επαναφέρω μήπως έχει κανείς κάποια πληροφορία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τώρα τελευταία βλέπω διάφορα να επιπλέουν στο νερό βρύσης (Αθήνα, νότια προάστια) λέω.να πάρω ένα φίλτρο για κάτω από τον πάγκο. Με ενδιαφέρει κυρίως χώματα κλπ.

Έχω δει τα δύο παρακάτω. Επειδή δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το θέμα έχουμε καμία πρόταση;

Screenshot_20180424-120249.png

Screenshot_20180424-120320.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 8/18/2017 at 13:15, akis883 said:

 

Καλησπέρα! Διάβασα σχεδόν ολόκληρο το θέμα και οι πληροφορίες που δίνονται είναι πολλές και χρήσιμες. Μετά από σκέψη και για πρακτικούς κυρίως λόγους έβαλα 2 φίλτρα κάτω πάγκου χωρίς επιπλέον βρυσάκι οπότε φιλτράρεται όλο το νερό που έρχεται από την παροχή του κρύου.

Έβαλα μετά την παροχή και έναν μετρητή wm1 να έχω κατά προσέγγιση μια εικόνα των λίτρων που φιλτράρονται και για πλύσιμο / μαγείρεμα καθώς με ενημέρωσαν ότι σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύει το 12μηνο για την αλλαγή των φίλτρων αλλά λόγω της ποσότητας τουνερού που φιλτράρεται, αυτά πρέπει να αλλαχθούν σε 6-7 μήνες.

Τα φίλτρα είναι matrikx, το  πρώτο cto 5m και το δεύτερο pB1 0,5. Χωρίς να έχω κάνει ανάλυση στο νερό του Ρεθύμνου, πίνοντας μόνο εμφιαλωμένο τουλάχιστον 15 χρόνια τώρα σκεφτηκα να σταματήσω το κουβάλημα και να είμαι πιο σίγουρος για την ποιότητα του νερού στο σπίτι. Θέλω να πιστεύω ότι τα 2 αυτά φίλτρα θα κρατήσουν ό,τι πρέπει ώστε το νερό να είναι καθαρότερο απ' ό,τι, φαντάζομαι, πριν, σίγουρα το νερό δεν έχει τη γεύση βρύσης με αυτά.

Αν εξαιρέσουμε ότι οι θήκες των φίλτρων ιδρώνουν από εχθές που έκανα τη σύνδεση, οπότε θα επιχειρήσω μόλις μπορέσω να τα ανοίξω και να τα ξανακλείσω (φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να το κάνω αυτό αν εξαιρέσουμε το χάλι από το νερό που θα τρέξει) μήπως δεν τα έσφιξα καλά, έχω την ακόλουθη απορία. Η πίεση του κρύου νερού ελαττώθηκε, όχι όμως δραματικά καθώς φοβόμουν ότι με το φίλτρο 0,5 η ροή του νερού θα ηταν πολύ αργή. Η ροή είναι και πάλι μεγάλη, μικρότερη από πριν βεβαίως. Είναι φυσιολογικό αυτό, και σε καθε περίπτωση προλαβαίνει το νερό να φιλτράρεται περνώντας με πίεση μέσα από τα 2 φίλτρα? Σας ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τις πληροφορίες!

Επεξ/σία από ZAFEIRIADIS
Σταμάτησαν να στάζουν οι μπουκάλες. Τις ξεβιδωσα λίγο με κλειστή την παροχή και τις ξαναβίδωσα. Από εχθές το μεσημέρι δεν έχω δει νερά.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβλημάτισε αυτό που αναφέρθηκε για τα μικρόβια - κλωστές στο σπιράλ ανάμεσα στο φίλτρο κάτω πάγκου και κρύου νερού βρύσης.

Από την άλλη τα εμφιαλωμένα περιέχουν χλώριο; αν όχι γιατί δεν αναπτύσσουν μικρόβια ειδικά όταν καταναλώνονται πολλούς μήνες μετά την συσκευασία τους με ενδιάμεση αποθήκευση σε συνθήκες πολύ χειρότερες από αυτές που τοποθετούνται τα φίλτρα κάτω πάγκου;

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα ίσως μια λύση να είναι η αλλαγή του σπιράλ μαζί με κάθε αλλαγή του φίλτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αν λείπεις 2 μέρες και άνω πρέπει να κλείνεις τον διακόπτη πριν το φίλτρο και να τραβάς το νερό για να μην λιμνάζει. Με αυτό πιστεύω μειώνεται ο κίνδυνος. Από εκεί και πέρα ένας έλεγχος στο νερό μετά από κάποιους μήνες είναι απαραίτητος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/22/2018 στις 7:58 ΜΜ, nemesis000 είπε

Θεωρητικά και πρακτικά με το φίλτρο εκτός από το χλώριο έχουν αφαιρεθεί και τα μικρόβια (σε ποσοστό τουλ. 99.9% για τα σωστά φίλτρα) οπότε το νερό που "λιμνάζει"  (περιέχεται μεταξύ του φίλτρου και της κάνουλας που ελέγχει τη ροή και το νερό μετά τη κάνουλα και μέχρι το στόμιο είναι απαλλαγμένο από μικρόβια σε μεγάλο βαθμό.

Τα όποια μικρόβια θα μεταφέρονται με τον αέρα που υπάρχει στο χώρο και εναποτέθονται στην επιφάνεια  της διατομής στο βρυσάκι δλδ μερικά τετραγωνικά χιλιοστά.

Δεν μου φαίνεται και τόσο για πρόβλημα αλλά μια λογική κατασκευή. 

Τώρα όσο για τις κλωστές που είδες δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

 

18 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Απλά αν λείπεις 2 μέρες και άνω πρέπει να κλείνεις τον διακόπτη πριν το φίλτρο και να τραβάς το νερό για να μην λιμνάζει. Με αυτό πιστεύω μειώνεται ο κίνδυνος. Από εκεί και πέρα ένας έλεγχος στο νερό μετά από κάποιους μήνες είναι απαραίτητος!

Είναι σίγουρο ότι έτσι στραγγίζει τελείως το δοχείο του φίλτρου και το σπιράλ;  το νερό που έρχεται δεν σπρώχνει το νερό που ακολουθεί; με κλειστό διακόπτη πως θα γίνει αυτό;

Επεξ/σία από NativityInBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2007 στις 7:01 ΜΜ, Lucifer είπε

δν έχει ακουστεί τπτ για το νερό. το α και το ω αν δν παίζει κάποιος παθολογικός παράγοντας είναι η διατροφή. όχι πρωτεΐνες και γενικά, κράτα το ουρικό οξύ χαμηλά.

👍 Και για αυτό πρέπει να πίνουμε ΠΟΛΎ Η2Ο 😉

Η ποιότητα δεν είναι τραγική στην Ελλάδα εκτός από κάποιες περιοχές (Χαλκίδα  πχ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NativityInBlack είπε

Με προβλημάτισε αυτό που αναφέρθηκε για τα μικρόβια - κλωστές στο σπιράλ ανάμεσα στο φίλτρο κάτω πάγκου και κρύου νερού βρύσης.

Από την άλλη τα εμφιαλωμένα περιέχουν χλώριο; αν όχι γιατί δεν αναπτύσσουν μικρόβια ειδικά όταν καταναλώνονται πολλούς μήνες μετά την συσκευασία τους με ενδιάμεση αποθήκευση σε συνθήκες πολύ χειρότερες από αυτές που τοποθετούνται τα φίλτρα κάτω πάγκου;

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα ίσως μια λύση να είναι η αλλαγή του σπιράλ μαζί με κάθε αλλαγή του φίλτρου.

Εαν σε προβλημάτισε αυτό με τα μικρόβια στο σπιράλ , διάβασε λίγο και αυτό το άρθρο για τα εμφιαλωμένα.... :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Η ποιότητα δεν είναι τραγική στην Ελλάδα εκτός από κάποιες περιοχές (Χαλκίδα  πχ) 

Θεωρείς το νερό της Χαλκίδας κακής ποιότητας σε σημείο που η χρήση φίλτρου να ειναι απαραίτητη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσπασαν κάτι σωλήνες στη Λαμία σε κάτι συγγενείς και το νερό βγαίνει μαζί με χώμα. Τι φίλτρο να βάλουν; Τόσα χρόνια πίνουν από τη βρύση κανονικά, το νερό είναι κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πλησιάζει η αλλαγή φίλτρου στο ψυγείο, άλλα θέλω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από το εργοστασιακό, παραθέτω μερικά Link απο κάποια φίλτρα που βρήκα με συμπαγή άνθρακα σε αντίθεση με τα συνήθη φίλτρα ψυγείου που είναι σε κόκκους.

1) https://puredryhellas.com/shop/water-aqua-filter-in-line-fccbl-s-cl/#

2) https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou-gia-psigeia/filtro-nerou-gia-ola-ta-psigeia/primato-filtro-nerou-gia-psigeia.html 

     και σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος δεν είμαι σίγουρος τι όφελος έχει, ίσως μεγαλύτερη διάρκεια μέχρι να χρειαστεί αλλαγή;

    https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou-gia-psigeia/filtro-nerou-gia-ola-ta-psigeia/filtro-psgeiou-primato-xl.html

3)  https://shop.dec-orama.gr/shop-2/υδραυλικά/ανταλακτικά-φίλτρων-νερού/φίλτρο-ψυγείου-5μm-in-line-συμπαγή-ενεργού-άν-3/#prettyPhoto

 

Οποιαδήποτε άποψη - γνώση δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...