Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορώ πως μερικοί μπορούν και κρίνουν τα φίλτρα και δηλώνουν ευχαριστημένοι χωρίς να έχουν κάνει ανάλυση. Απ την γεύση δηλαδή;

Σοκαριστική η μαρτυρία του Βασίλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι διάρροιες βέβαια μπορεί να είναι και τυχαίοι και να έφταιγε κάτι άλλο... Όσο για την αλλαγή φίλτρου οι κατασκευαστές λένε για 12 μήνες ή για κάποιο συγκεκριμένο όγκο νερού , όποιο και όταν έρθει πρώτο. Οπότε αν έχει περάσει το όριο νερού οι 12 μήνες δεν ισχύουν. Τώρα βέβαια πως θα μετρήσουμε τα λίτρα κατανάλωσης είναι άλλο θέμα , και δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να το κάνει. Οπότε εγώ στους 10-11 μήνες θα αλλάξω τα φίλτρα προληπτικά.

Αθήνα γνωρίζει κάποιος καλό χημείο να κάνουμε μια εξέταση νερού;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, funbreaker είπε

Απορώ πως μερικοί μπορούν και κρίνουν τα φίλτρα και δηλώνουν ευχαριστημένοι χωρίς να έχουν κάνει ανάλυση. Απ την γεύση δηλαδή;

Σοκαριστική η μαρτυρία του Βασίλη.

Κοίτα την ανάλυση αξίζει να την κάνεις αν υποπτεύεσαι οτι υπάρχει κάτι συγκεκριμένο και επικίνδυνο στο νερό σου που θέλεις να το απομακρύνεις με χρήση φίλτρου, π.χ βαρέα μέταλλα. Κάτι επικίνδυνο στο νερό μου δεν έχω, μένω στο κέντρο της Αθήνας και πίνω το νερό που πίνει άλλο 1 εκ κόσμου.

Στην δική μου περίπτωση ήθελα το φίλτρο για να κρατάει το χλώριο στο νερό, τίποτα παραπάνω. Και αυτό το έκανε διότι το καταλαβαίνω πολύ εύκολα, το νερό του φίλτρου δεν έχει καθόλου οσμή χλωρίου, όταν πίνω το νερό της βρύσης τόσο η οσμή χλωρίου όσο και η γεύση του στο νερό είναι έντονες. Το ίδιο φίλτρο έχουν και δύο φίλοι μου και δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα σαν αυτά που είπα πριν.

Τώρα δεν ξέρω τι παίχτηκε με αυτά που είπα πριν, ίσως το ανταλλακτικό χρειάζεται αλλαγή συχνότερα απ' το χρονικό διάστημα που γράφει ο κατασκευαστής. Το λάθος που έκανα βασικά κατά την αγορά του φίλτρου ήταν οτι είδα ένα πιστοποιητικό του NSF το οποίο δεν αναγράφει επάνω το όνομα της εταιρείας που πουλάει τα φίλτρα αλλά μιας άλλης εταιρείας απ' την οποία προμηθεύονται τον ενεργό άνθρακα για το φίλτρο. Σε άλλους κατασκευαστές π.χ Doulton αυτό δεν συμβαίνει και στο πιστοποιητικό αναγράφεται το κανονικό όνομα του κατασκευαστή. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είναι normal να σηκώνεσαι το πρωι να πίνεις ένα ποτήρι νερό και λίγο αργότερα να φτιάχνεις δύο συνεχόμενα τσάι με νερό από το φίλτρο και μετά να κάνεις διάρροια, ενώ με το νερό της βρύσης δεν συμβαίνει αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω ένα φίλτρο eclipse και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει για ανταλλακτικο καθότι τα 150€ που ζητάει η εταιρεία είναι είναι πολλά για την εποχή... Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε πληροφορία 

 

Επεξ/σία από spiros75gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/19/2018 στις 12:55 ΠΜ, cambo99 είπε

Τώρα βέβαια πως θα μετρήσουμε τα λίτρα κατανάλωσης είναι άλλο θέμα , και δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να το κάνει. Οπότε εγώ στους 10-11 μήνες θα αλλάξω τα φίλτρα προληπτικά.

 

Με ένα απλό μετρητή νερού μπορείς να το κάνεις άνετα.Εγώ στο δικό μου σύστημα έτσι μετράω τα λίτρα που περνάνε από τα φίλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tarantules είπε

Με ένα απλό μετρητή νερού μπορείς να το κάνεις άνετα.Εγώ στο δικό μου σύστημα έτσι μετράω τα λίτρα που περνάνε από τα φίλτρα.

Πως το έκανες αυτό; Γιατί σκεφτόμουν και εγώ πριν λίγο καιρό να έβαζα αλλά ήθελε ιστορίες, έπρεπε να βρω υδρόμετρο, να βρώ βάνες και κάτι εξαρτήματα για να κάνω όλη την δουλειά. 

Στις 19/4/2018 στις 12:55 ΠΜ, cambo99 είπε

Οι διάρροιες βέβαια μπορεί να είναι και τυχαίοι και να έφταιγε κάτι άλλο... Όσο για την αλλαγή φίλτρου οι κατασκευαστές λένε για 12 μήνες ή για κάποιο συγκεκριμένο όγκο νερού , όποιο και όταν έρθει πρώτο. Οπότε αν έχει περάσει το όριο νερού οι 12 μήνες δεν ισχύουν. Τώρα βέβαια πως θα μετρήσουμε τα λίτρα κατανάλωσης είναι άλλο θέμα , και δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να το κάνει. Οπότε εγώ στους 10-11 μήνες θα αλλάξω τα φίλτρα προληπτικά.

Αθήνα γνωρίζει κάποιος καλό χημείο να κάνουμε μια εξέταση νερού;

Στην δική μου περίπτωση σίγουρα δεν είχα ξεπεράσει τα λίτρα που έλεγε ο κατασκευαστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Πως το έκανες αυτό; Γιατί σκεφτόμουν και εγώ πριν λίγο καιρό να έβαζα αλλά ήθελε ιστορίες, έπρεπε να βρω υδρόμετρο, να βρώ βάνες και κάτι εξαρτήματα για να κάνω όλη την δουλειά. 

 

Τι εννοείς πως το έκανα; Απλά αγόρασα ένα μετρητή και τον έβαλα.Συγκεκριμένα τον παρακάτω

Spoiler

Gardena_(8188).jpg.8f969873a9b503e16999741d0aecd299.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tarantules είπε

Τι εννοείς πως το έκανα; Απλά αγόρασα ένα μετρητή και τον έβαλα.Συγκεκριμένα τον παρακάτω

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Gardena_(8188).jpg.8f969873a9b503e16999741d0aecd299.jpg

Τον έβαλες μετά από το φίλτρο ή μεταξύ βρύσης-φίλτρου; Τι διατομή έχει; Βιδώνει ή χρειάζεται μαστό που να μετατρέπει τα σπειρώματα από εξωτερικά σε εσωτερικά ή αντιστρόφως; Εμένα στο δικό μου φίλτρο μπορεί να μπει μετρητής μόνο μεταξύ βρύσης-φίλτρου, το φίλτρο έχει έναν μοχλό που τον περιστρέφεις για να ρυθμίζεις αν το νερό θες να είναι φίλτρου ή βρύσης, οπότε αν έμπαινε μετρητής θα μετρούσε κατανάλωση τόσο από την βρύση όσο και από του φίλτρου, έτσι έπρεπε να αγοράσω και κάποιο ταφ με βάνες για να κάνουν αυτές την δουλειά και ο μετρητής να μπει μετά το ταφ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι σύστημα αντίστροφης όσμωσης 6 σταδίων στο οποίο έχω προσθέσει επιπλέον και ένα φίλτρο κεντρικής παροχής για τα χώματα.Δεν είναι το ίδιο με το δικό σου.

Το μετρητή τον έχω τοποθετήσει αμέσως μετά το φίλτρο κεντρικής παροχής.Αν δεν κάνω λάθος είναι 3/4 της ίντσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2018 στις 4:23 ΠΜ, nkar είπε

Να βάλω και μια άλλη παράμετρο που νομίζω δεν έχει ακουστεί λαι που καθιστά ΑΧΡΗΣΤΑ ολά τα φιλτρα κάτω πάγκου.

Εχω εδω και 3-4 Χρόνια φιλτρο κάτω πάγκου ενός σταδίου. Σχεδόν αποκλειστικά χρησιμοποιω φιλτρα της matrix.

Στην αρχη cto αν θυμάμαι καλά και εδω και ένα χρόνο pb1. Τα φιλτρα τα αλλάζω αυστηρα κάθε 6 μήνες.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ λοιπόν προσφατα οτι στη διαφανη συριγγα , στο κομμάτι που είναι μετα το φιλτρο υπηρχαν κάτι σαν κλωστες ορατες με γυμνο ματι μηκους αρκετών εκατοστων.

Δεν είμαι σιγουρος αλλά νομιζω οτι ειναι καποιοι μικροοργανισμοί....

(το φιλτρο ενος μηνος matrikx pb1)

Το προβλημα νομιζω είναι ότι σε ΟΛΑ τα κατω πάγκου υπάρχει ένα κομμάτι σωληνώσεων (απο το φιλτρο έως τη βρυση) όπου το νερό σχεδον λιμνάζει (τις ωρες που δεν χρησιμοποιείται η βρυση έως εβδομάδες αν πάμε διακοπές). Λιμνάζει και δεν εχει χλώριο να σκοτώσει τα μικροβια κλπ ( το εχει κατακρατησει το φίλτρο)

Αν ισχύει το παραπάνω (που νομίζω ότι ισχύει) τότε ΟΛΑ τα φίλτρα κάτω πάγκου που συγκρατουν το χλώριο είναι αχρηστα γιατι το νερο που πίνουμε έχει πλέον μικροβια κλπ. 

Τα παραπάνω δεν ισχύουν σε οσα φιλτρα δεν παραμένει το νερο στάσιμο στην εξοδο του φιλτρου.π.χ. Brita on tap.

Θεωρητικά και πρακτικά με το φίλτρο εκτός από το χλώριο έχουν αφαιρεθεί και τα μικρόβια (σε ποσοστό τουλ. 99.9% για τα σωστά φίλτρα) οπότε το νερό που "λιμνάζει"  (περιέχεται μεταξύ του φίλτρου και της κάνουλας που ελέγχει τη ροή και το νερό μετά τη κάνουλα και μέχρι το στόμιο είναι απαλλαγμένο από μικρόβια σε μεγάλο βαθμό.

Τα όποια μικρόβια θα μεταφέρονται με τον αέρα που υπάρχει στο χώρο και εναποτέθονται στην επιφάνεια  της διατομής στο βρυσάκι δλδ μερικά τετραγωνικά χιλιοστά.

Δεν μου φαίνεται και τόσο για πρόβλημα αλλά μια λογική κατασκευή. 

Τώρα όσο για τις κλωστές που είδες δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...