Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/5/2018 στις 12:54 ΜΜ, Joe22 είπε

Κάποιος φίλος (στο εδώ φόρουμ) που παρέλαβε το tds tester της xiaomi: τελικά ευχαριστημένος από τις μετρήσεις του;

Εγω , αλλα ως προς ποιο reference ?
OK μετρησα 2 τιμες ( μια σε καθε σπιτι ) και ηταν ΟΚ αλλα δεν συγκρινα με κατι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To tds, είναι κάτι ενδεικτικό για το πόσο αγώγιμο είναι το νερό. Απλά είναι γενικός κανόνας στα 400-500 parts per milion ότι το νερό επειδή έχει 400-500 θα έχει και υψηλή σκληρότητα. Το τι είναι μέσα σε αυτά τα 400-500 του ανωτάτου ορίου έρχεται να το πει η χημική ανάλυση όπου γίνεται σε εργαστήριο. 

 

Camelot είχα πριν το matrix και τώρα α.ο. αν είναι σκληρό το νερό τι να σου κάνει το φίλτρο που βγάζει το χλώριο; Και πάλι ακατάλληλο είναι. Όταν λένε ότι δίνουν αποζημίωση, το λένε για φιλτράρισμα παθογόνων μικροοργανισμών, φυτοφάρμακα, λιπάσματα κτλ. 

Ήταν πολύ καλυτερο από το matrix αλλά και πολύ ακριβότερο. Το καλύτερο το λέω από άποψη ροής νερού σε σχέση με τη ροή του matrix.

 

Γενικώς αν είσαι σε χωριό ή σε πόλη.με.ποσιμο νερο, ένα απλό.φιλτρο άνω πάγκου κάνει δουλειά. Αλλού θες αντίστροφη όσμωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

εγω βασισμένος στη διαφήμιση τους άκουσα εκφράσεις  αποζημιωνουμε επι τόπου όποιον μας κοιτάξει στα μάτια...(σε επίπεδο ανταγωνισμου)...

Πάντως το Camelot δεν θεωρώ ότι είναι τόσο απαράδεκτο όσο λένε. Πράγματι η μητρική εταιρία είναι αμερικανική, κ πράγματι έχει πιστοποίηση από τον nsf ως προς τα υλικα της συσκευής της. 

Θεωρώ πως σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά ούτε ότι χειρότερο. 

Νομιζω ωστόσο ότι είναι πανάκριβο για τις πιστοποίησεις που φέρει κ για τη δουλειά που κάνει. 

Εγώ πάντως προτίμησα να πάω σε μια universal λύση. 

Επέλεξα φιλτροθηκες της pantek 10 ιντσών, για την ακρίβεια 2,  όπου εγκατέστησα προφιλτρο 5micron  στη μία και φίλτρο 0.5 micron στην αλλη, κ τα δύο της matrikx. 

Όλο το κιτ μαζί με βανακι, βρύση, φιλτροθηκες, φίλτρα μου στοίχισαν 100 ευρώ. 

Μένω Αθήνα κ η διαφορά που παρατήρησα ήταν ότι πλέον το νερό δεν έχει γεύση χλώριου και εμένα μου φαίνεται πιο ανάλαφρο. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό αλλά δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με αναλύσεις μιας κ το νερό της Αθήνας είναι ένα από τα καλύτερα στον κόσμο. Κ χωρίς φίλτρο άριστο είναι. 

Πάντως οι φιλτροθηκες σου επιτρέπουν να βάλεις οποιοδήποτε φίλτρο του εμπορίου κ δεν σε δεσμεύουν. Στα συν ότι στο μέλλον μπορείς να προσθαφαιρεσεις φιλτροθηκες. 

Επιπλέον οι φιλτροθηκες χρήζουν αλλαγής στα 5 έτη οι διαφανές, και στα 10 οι έγχρωμες πλαστικές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίνω 1000 ευρω για το καλύτερο φίλτρο νερού, αν χρειαστεί και περισσότερα.Ποιό θεωρειτε ότι ειναι?  ξεκάθαρα όμως... ένα απ τα καλύτερα....τι λέμε εδώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

δίνω 1000 ευρω για το καλύτερο φίλτρο νερού, αν χρειαστεί και περισσότερα.Ποιό θεωρειτε ότι ειναι?  ξεκάθαρα όμως... ένα απ τα καλύτερα....τι λέμε εδώ ?

Λοιπον η απαντηση ειναι ΑΠΛΗ.
Πρωτα κανεις αναλυση του νερου που ερχετε στην βρυση σου .
Με αυτη την αναλυση συμβουλευεσαι ειδικο/εταιρια ( που ασχολειται μονο με φιλτρα νερου κλπ ) και φτιαχνεις ενα setup για τις αναγκες σου .
Αλλες περιοχες  εχουν νιτρικα , αλλες λασπη αλλες αμιαντο αλλες χλωρινη ,κλπ κλπ κλπ
Ολα τα αλλα ειναι για να λεμε διαφορα στο νημα αυτο ........

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

το νερό που πίνουμε ειναι χάλια..... 

Δηλαδη ?

Εξηγησε το χαλια εχει αλατα ? χωματα ? βρωμαει ?
μονο με αναλυση θα δεις / καταλαβεις τι εχει μεσα το νερο που πινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bill999r είπε

Πάντως το Camelot δεν θεωρώ ότι είναι τόσο απαράδεκτο όσο λένε. Πράγματι η μητρική εταιρία είναι αμερικανική, κ πράγματι έχει πιστοποίηση από τον nsf ως προς τα υλικα της συσκευής της. 

Θεωρώ πως σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά ούτε ότι χειρότερο. 

Νομιζω ωστόσο ότι είναι πανάκριβο για τις πιστοποίησεις που φέρει κ για τη δουλειά που κάνει. 

Εγώ πάντως προτίμησα να πάω σε μια universal λύση. 

Επέλεξα φιλτροθηκες της pantek 10 ιντσών, για την ακρίβεια 2,  όπου εγκατέστησα προφιλτρο 5micron  στη μία και φίλτρο 0.5 micron στην αλλη, κ τα δύο της matrikx. 

Όλο το κιτ μαζί με βανακι, βρύση, φιλτροθηκες, φίλτρα μου στοίχισαν 100 ευρώ. 

Μένω Αθήνα κ η διαφορά που παρατήρησα ήταν ότι πλέον το νερό δεν έχει γεύση χλώριου και εμένα μου φαίνεται πιο ανάλαφρο. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό αλλά δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με αναλύσεις μιας κ το νερό της Αθήνας είναι ένα από τα καλύτερα στον κόσμο. Κ χωρίς φίλτρο άριστο είναι. 

Πάντως οι φιλτροθηκες σου επιτρέπουν να βάλεις οποιοδήποτε φίλτρο του εμπορίου κ δεν σε δεσμεύουν. Στα συν ότι στο μέλλον μπορείς να προσθαφαιρεσεις φιλτροθηκες. 

Επιπλέον οι φιλτροθηκες χρήζουν αλλαγής στα 5 έτη οι διαφανές, και στα 10 οι έγχρωμες πλαστικές. 

Μια ερώτηση επ' αυτού γιατί φαίνεται ενδιαφέρον. Στις φιλτροθήκες μπορείς να βάλεις ανταλλακτικό από οποιαδήποτε εταιρεία ή μόνο από συγκεκριμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορία αληθινή .
Κάποτε υπηρετούσα σε ενα νησί των κυκλάδων .
Πριν το στρατόπεδο που ήταν πάνω στο βουνό και σε υψόμετρο περίπου 550 μέτρα από τη θάλασσα  υπηρχε μια "πηγή" , ουσιαστικά ένας σωλήνας που έβγαινε απο ενα τοιχάκι πετρόκτιστο και έτρεχε νερο μέσα απο το βουνο  .
Απο εκει παίρναμε και εμεις με μπιτόνια στο στρατόπεδο αλλα και πληθος κοσμου που ανεβαινε στο βουνο για αυτο το λογο ( με πολλα μπιτονια - μπουκαλια κλπ ) .
Ολοι ειχαν ναλενε για το ποσο καλο νερο εχει αυτη η πηγή! ! ! .
Αλλα ελα που το στρατόπεδο έστελνε καθε μηνα δειγμα νερου στο ΚΒΙΕΣ [ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΣΤΡΑΤΟΥ ] μεσα σε αποστειρωμένα γυάλινα μπουκάλια σε φελιζολ με πάγο  καποια στιγμή λοιπόν μας ειδοποίησαν απο το ΚΒΙΕΣ να σταματήσουμε να πίνουμε το νερο γιατι εχει κολοβακτηρίδια και δεν θυμάμαι τι αλλο ......
Εμεις σταματήσαμε αμεσως και ειδοποιήσαμε το χωριο διπλα καθως και βαλαμε ταμπέλα που έλεγε ακατάλληλο για ποση κλπ κλπ .
Λοιπον κανεις απο το χωριο δεν σταμάτησε να παιρνει νερο καθως και ολοι οσοι έρχονταν να γεμίσουν  γεμιζαν κανονικα .

Να μην τα πολυλογώ βρέθηκε πρόσβαση σε ενα δήμαρχο αλλου χωριου ο οποιος άνθρωπος ασχολήθηκε και το έψαξε.
Τελικά πισω απο το σωλήνα που ετρεχε το νερο υπηρχε μια πετροχτιστη δεξαμενουλα πο μαζευε το νερο απο την πηγη που εβγαινε .
Εκει έφτασε λοιπον μια "Ατσιδα" (Ατσίδι ή αλλιως νυφίτσα ) και προσπαθώντας να πιει νερο έπεσε μεσα και πνίγηκε τουμπανιασε και μόλυνε το νερο .
Την έβγαλαν καθάρισαν την δεξαμενή και ολα έγιναν οπως παλιά .

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αν δεν κανεις ανάλυση στο νερο ΔΕΝ ξερεις τι εχει μεσα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Μια ερώτηση επ' αυτού γιατί φαίνεται ενδιαφέρον. Στις φιλτροθήκες μπορείς να βάλεις ανταλλακτικό από οποιαδήποτε εταιρεία ή μόνο από συγκεκριμένη?

Ακριβώς από οποιαδήποτε εταιρία μεγέθους 10 ιντσών που έχω εγώ κ είναι κ το πιο διαδεδομένο μέγεθος. 

Στο μέλλον θέλω να δοκιμάσω της omnipure για παράδειγμα, μια από τις καλύτερες εταιρίες στο χώρο. 

 

1 ώρα πριν, villasg είπε

Την έβγαλαν καθάρισαν την δεξαμενή και ολα έγιναν οπως παλιά .

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αν δεν κανεις ανάλυση στο νερο ΔΕΝ ξερεις τι εχει μεσα

Εντάξει για χωριά κ για πηγές ισχύει, αλλά για το νερό της ΕΥΔΑΠ η οποία κάνει τόσους ελέγχους, το θεωρώ περιττό, εκτός κ αν κάποιος δεν εμπιστεύεται τα φίλτρα που αγόρασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bill999r είπε

αλλά για το νερό της ΕΥΔΑΠ η οποία κάνει τόσους ελέγχους, το θεωρώ περιττό, εκτός κ αν κάποιος δεν εμπιστεύεται τα φίλτρα που αγόρασε

Εννοω αναλυση πριν παρεις φιλτρο για να ξερεις τι θα παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

δίνω 1000 ευρω για το καλύτερο φίλτρο νερού, αν χρειαστεί και περισσότερα.Ποιό θεωρειτε ότι ειναι?  ξεκάθαρα όμως... ένα απ τα καλύτερα....τι λέμε εδώ ?

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τηλ στην multipure που έχει από τα καλύτερα φίλτρα όπως πολλοί ανέφεραν κ σε προηγούμενα ποστ, κ μάλιστα έχει όλες τις πιστοποίησεις. 

Αυτοί θα σου κάνουν κ ανάλυση νερού κ θα σου πρότεινουν τη κατάλληλη λύση για σένα. 

Αφού το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα θεωρώ ότι η multipure θα δε ικανοποιήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ δεν έχω βγάλει άκρη από το θέμα αυτό. Υπάρχει καμία απλή απάντηση και πρόταση για κάποιον που θέλει για Αθήνα κάποιο φίλτρο απλά για να πίνει χωρίς χλώριο και καλύτερο νερό από τα εμφιαλωμένα? 

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, villasg είπε

Εννοω αναλυση πριν παρεις φιλτρο για να ξερεις τι θα παρεις

Σωστό αυτό που λες 

7 λεπτά πριν, adi32 είπε

Υπάρχει καμία απάντηση για κάποιον που θέλει για Αθήνα κάποιο φίλτρο απλά για να πίνει χωρίς χλώριο και καλύτερο νερό από τα εμφιαλωμένα? 

Εγώ νομίζω ότι η μελέτη αυτού του πίνακα θα βοηθήσει 

wdp-00018.png.e03ddcc89bd1ca6d37189905aa9dd057.png

Ανάλογα με τις προσδοκίες του καθενός κάνει κ την ανάλογη επιλογή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ποτέ δεν έχω βγάλει άκρη από το θέμα αυτό. Υπάρχει καμία απλή απάντηση και πρόταση για κάποιον που θέλει για Αθήνα κάποιο φίλτρο απλά για να πίνει χωρίς χλώριο και καλύτερο νερό από τα εμφιαλωμένα? 

Μια συσκευη ανω παγκου ( οποια γουσταρεις και σου αρεσει αλλα να παιρνει το παρακατω φιλτρο ) με ενα κεραμικό φίλτρο ενεργού ανθρακα Supercarb® 0,5μm από την Doulton

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...