Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποιος φίλος (στο εδώ φόρουμ) που παρέλαβε το tds tester της xiaomi: τελικά ευχαριστημένος από τις μετρήσεις του;

 

Εναλλακτικά κάποια αντίστοιχη πρόταση για άλλη συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/5/2018 στις 1:51 ΜΜ, tarantules είπε

Εγώ έχω το TDS της HM.Αλλά είναι και ακριβότερο από αυτό της Xiaomi.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Πιστευω πως μάλλον δε δικαιολογεί την τιμή του έναντι του μετρητή της xiaomi. Μπορεί και να κάνω λάθος...

Επεξ/σία από Joe22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα και μετά απο 6 μήνες άλλαξα το ανταλλακτικό φίλτρο άνω πάγκου matrikx pb1 0.5μm.

Στο προηγούμενο μου είπαν οτι εχει διάρκεια ζωής 6 μήνες ενώ το καινούριο που το πήρα απο άλλο κατάστημα μου είπανε 12 μήνες. Μιλαμε για το ίδιο φίλτρο.

Με μια πρόχειρη ματιά στο ίντερνετ κάποια eshops λένε 6 και κάποια 12 μήνες. Τελικά τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thant είπε

Σήμερα και μετά απο 6 μήνες άλλαξα το ανταλλακτικό φίλτρο άνω πάγκου matrikx pb1 0.5μm.

Στο προηγούμενο μου είπαν οτι εχει διάρκεια ζωής 6 μήνες ενώ το καινούριο που το πήρα απο άλλο κατάστημα μου είπανε 12 μήνες. Μιλαμε για το ίδιο φίλτρο.

Με μια πρόχειρη ματιά στο ίντερνετ κάποια eshops λένε 6 και κάποια 12 μήνες. Τελικά τι ισχύει;

Ψάξε αν μπορείς την original σελίδα του κατασκευαστή μήπως λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ψάξε αν μπορείς την original σελίδα του κατασκευαστή μήπως λέει.

Βρήκα το παρακάτω αλλά δεν βγάζω άκρη...

https://matrikx.com/wp-content/uploads/2017/06/WAT058-Matrikx-PB1-Data-Sheet-Issue-5.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα σε όλους.Θέλοντας να έχω ποιοτικό νερό και αναφέρομαι σε οικογένεια και σε  όχι ατομική χρήση,πράγμα που σημαίνει ότι το οικονομικό δεν είναι κριτήριο για μένα,( και αναζητώντας κάτι κορυφαίο )έχω μια πρώτη αίσθηση ότι αυτά τα φίλτρα της Κάμελοτ πρέπει να είναι ένα επίπεδο πιο πάνω απ όλα τα άλλα...και όλα τα άλλα μαζι μια κατηγορία...είμαι λάθος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2018 στις 10:46 ΠΜ, Haldol είπε

Διάβασα το μισό θέμα... ως τη σελίδα 36... πιο μετά δεν άντεξα. :P

Μένω Ηράκλειο (Κρήτη) και ψάχνω φιλτράκι κάτω πάγκου μπας και σταματήσω να κουβαλάω τις εξάδες κάθε λίγο... με τα όσα διάβασα, έχω καταλήξει στο Excito-B της AquaFilter. Φίλτρο στερεών 20 μm, αποσκλήρυνση-αποσιδήρωση, carbon-block + KDF συν UF 0.02 μm. Το βρίσκω online γύρω στα 130€...

Πως σας φαίνεται η επιλογή μου; Την εγκατάσταση θα την κάνω μόνος, απλά θα το παραγγείλω και θα το βάλω.

Χημική ανάλυση δεν έχω κάνει αλλά τα προβλήματα στο νερό της περιοχής είναι λίγο- πολύ γνωστά.

Αν πας στην ανθεων (μεσσαμπελιες) υπαρχει ενας που εχει αντιστροφη οσμωση +αντλια για πιεση, με το βρυσακι, με εγκατασταση 150€. ειναι vfm οσο δε παει. Η συντηρηση σου ειναι 55€ το χρονο και καθε 2 χρονια +25€ για την μεμβρανη της αο. Σορρυ για τη διαφήμιση αλλα οσο εχω ψαξει δεν υπαρχει κατι αλλο αντιστοιχο πιο οικονομικο. (βεβαια μετα αν βρεις τα φιλτρα τι μαρκα ειναι και πως αλλαζουν κανεις και τη συντηρηση μονος σου).

 

Εχε υποψιν το οτι νερο του ηρακλειου-λασιθιου ειναι ακαταλληλο, μιλαμε για πανω απο 800ppm, γιατι ειναι ολο απο σκαψιμο- γεωτρήσεις.

Στη Κνωσού πχ μηνα απριλη ειχα 300ppm, με ενα απλο matrix φιλτρο, κρυστάλλινο νερο. Μαη, πηγε στα 800ppm, και αναγκαστικά να παρω 6εξαδες νερο..

 

Σα γενικο κανονα, πρεπει να δει καποιος τι σκληροτητα νερου εχει η περιοχη του. ΑΝ εχει ως 450-500ppm ειναι ενταξει απο αποψη σκληροτητας. Οποτε με ενα απλο αντε διπλο, συστημα φιλτρανσης να βγαζει το παραπανω χλωριο, και διαφορους μικροοργανισμους ειναι ενταξει. ΑΝ ειχε παραπανω, βλεπε ανατολικη κρητη-σαχαρα, τοτε θελει αντιστροφη οσμωση. Οπου το νερο φιλτραρεται, επειτα πεφτει η σκληροτητα μεσο της α.ο., επαναεμπλουτιζεται, μπαινει σε ενα δοχειο (συνηθως 12λ) και ειναι ετοιμο για καταναλωση.

 

Βεβαια αυτο σαν επενδυση 150€ ειναι μικρή, και κάνει γρήγορα απόσβεση, και αν προσθεσει κανεις το περιβαλλοντολογικό "καλο" που κανει, μη αγοραζοντας πλαστικο, ειναι σουπερ. Σε καμποσα χρονια θα εχουμε υφαλμυρο νερο στη κρητη, οποτε εχει δε ξερω ποσο θα αντεχει η α.ο.. πιθανα να θελει αλλαγη μεμβρανης καθε 3μηνο απο τα 2 χρονια που ηθελε.

Επεξ/σία από alkis13
spell check.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Αν πας στην ανθεων (μεσσαμπελιες) υπαρχει ενας που εχει αντιστροφη οσμωση +αντλια για πιεση, με το βρυσακι, με εγκατασταση 150€. ειναι vfm οσο δε παει. Η συντηρηση σου ειναι 55€ το χρονο και καθε 2 χρονια +25€ για την μεμβρανη της αο. Σορρυ για τη διαφήμιση αλλα οσο εχω ψαξει δεν υπαρχει κατι αλλο αντιστοιχο πιο οικονομικο. (βεβαια μετα αν βρεις τα φιλτρα τι μαρκα ειναι και πως αλλαζουν κανεις και τη συντηρηση μονος σου).

Εχε υποψιν το οτι νερο του ηρακλειου-λασιθιου ειναι ακαταλληλο, μιλαμε για πανω απο 800ppm, γιατι ειναι ολο απο σκαψιμο- γεωτρήσεις.

Στη Κνωσού πχ μηνα απριλη ειχα 300ppm, με ενα απλο matrix φιλτρο, κρυστάλλινο νερο. Μαη, πηγε στα 800ppm, και αναγκαστικά να παρω 6εξαδες νερο..

Σα γενικο κανονα, πρεπει να δει καποιος τι σκληροτητα νερου εχει η περιοχη του. ΑΝ εχει ως 450-500ppm ειναι ενταξει απο αποψη σκληροτητας. Οποτε με ενα απλο αντε διπλο, συστημα φιλτρανσης να βγαζει το παραπανω χλωριο, και διαφορους μικροοργανισμους ειναι ενταξει. ΑΝ ειχε παραπανω, βλεπε ανατολικη κρητη-σαχαρα, τοτε θελει αντιστροφη οσμωση. Οπου το νερο φιλτραρεται, επειτα πεφτει η σκληροτητα μεσο της α.ο., επαναεμπλουτιζεται, μπαινει σε ενα δοχειο (συνηθως 12λ) και ειναι ετοιμο για καταναλωση.

Βεβαια αυτο σαν επενδυση 150€ ειναι μικρή, και κάνει γρήγορα απόσβεση, και αν προσθεσει κανεις το περιβαλλοντολογικό "καλο" που κανει, μη αγοραζοντας πλαστικο, ειναι σουπερ. Σε καμποσα χρονια θα εχουμε υφαλμυρο νερο στη κρητη, οποτε εχει δε ξερω ποσο θα αντεχει η α.ο.. πιθανα να θελει αλλαγη μεμβρανης καθε 3μηνο απο τα 2 χρονια που ηθελε.

Οπότε καλό θα ήταν να τεστάρω το νερό, πριν προχωρήσω σε αγορά κάποιου συστήματος. Αυτό λένε όλοι, αλλά προσπαθούσα να το αποφύγω... 😋

Αν χρησιμοποιήσω ενυδρειακά τεστ νερού για σκληρότητα, είμαι οκ, ή θέλω κανονική χημική ανάλυση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, AMSTERIS said:

τελικά για Κάμελοτ μόνο εγω νόμισα ότι ειναι η Μερσεντές των φίλτρων? χμ...

Απ' ότι λένε οι γνώστες μακριά από τις μάρκες που διαφημίζονται στην τηλεόραση. Η αλήθεια είναι ότι μόνο σ'αυτά που λένε αν μείνεις... δύσκολο να τους πιστέψεις! 

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...